Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Binali Bey Bizimle Eğlenmiş!

Gündem

25-12-2019 tarihinde yayınlandı.

Binali Bey Bizimle Eğlenmiş!

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

YENİ KÖPRÜ ‘BEYLERDERESİ VİYADÜĞÜ İLE AYNI.. DAHA FİYAKALI’YMIŞ!. Elazığ- Malatya arasında, Karakaya Baraj Gölü üzerinde Kömürhan mevkiinde inşası sürmekte olan yeni köprüde inceleme yapan eski TBMM Başkanı ve Başbakanlardan Binali Yıldırım’ın, Elazığ’da yaptığı açıklamada, yeni köprüyle, Malatya’da ‘eğriliği’ ile halen vatandaşların sağlamlığı konusunda ciddi tereddütler yaşadığı Malatya- Beylerderesi Viyadüğünü (Turgut Özal Viyadüğü) karşılaştırması ve ikisinin de aynı olduklarını, ancak Kömürhan’daki köprünün ‘daha fiyakalı’ olduğunu söylemesi, Yıldırım’ın bu değerlendirmesindeki ciddiyeti konusunda kuşku yarattı.

“BEYLERDERESİ İLE AYNI, DAHA FİYAKALI..”
Türkiye’nin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçmesini sağlayan 24 Haziran 2018 genel seçimlerinin ardından Başbakanlığın yürürlükten kaldırılmasıyla “Türkiye Cumhuriyeti’nin Son Başbakanı” olarak tarihe geçen AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Malatya – Elazığ arasında inşa edilen Kömürhan Köprüsü’nde geçtiğimiz hafta sonunda yaptığı inceleme sırasında, Malatya Beylerdersi Köprüsü ile Kömürhan Köprüsünü kıyasladığı, Elazığ yerel basınında yeralan haberle ortaya çıktı. Yıldırım’ın köprüdeki incelemeleriyle ilgili olarak ulusal ajansların geçtiği haberlerde Kömürhan- Beylerderesi kıyaslamasına ilişkin sözleri yeralmamıştı.

Elazığ’da yayın yapan elazigsonhaber.com adlı sitede yer alan “Binali Yıldırım, Elazığ Ziyaretiyle İlgili Açıklama Yaptı” başlıklı habere göre, Binali Yıldırım, inceleme gezisi sırasında Kömürhan Köprüsü’nün projelendirildiği ilk zamanlara ilişkin anısını paylaştı ve Kömürhan Köprüsü’nün teknik özellikleri hakkında bilgi verdi.

Projenin tümüyle Türk mühendislerinin alın ve akıl teriyle yürütüldüğünü vurgulayan Binali Yıldırım, “Bu köprünün esasında Yavuz Sultan Selim, Osman Gazi, Fatih Sultan Mehmet, 15 Temmuz köprülerinden bir farkı yoktur. Bunun bir benzeri de Elazığ Ağın’da vardır. Küçük bir modeli. Toplam bu pilonla (kule biçiminde ayak) beraber arkasında ve önünde kalan bölümleri dahil edersek 660 metrelik bir açıklık var. Sadece kulenin kablolar bağlanıp karşı tarafa geçtiği açıklık 380 metre. Bu haliyle de Beylerderesi viyadüğü ile aynı. Daha fiyakalı oldu. Tüneli var. 2400 metre viyadükler var. Toplam 5 bin 155 metrelik bir projedir. Entegre bir projedir yüksek mühendislik gerektiren bir projedir” ifadelerinde bulundu”.

Binali Yıldırım’ın, Kömürhan Köprüsü’nün, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaz Körüsü), Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3. Köprü) ve Osman Gazi Köprüsü gibi mühendislik başarısı olan köprülerden farkı olmadığını söylemesi, buna karşılık yapıldıktan kısa süre sonra birçok yerinde çöken ve bakıma alınan, bat-çık modeli bir köprü yüzeyine sahip olan, ve mühendislik ucubesi olarak nitelendirilen Beylerderesi Köprüsü’yle aynı olduğunu vurgulaması, sonrasında da Kömürhan’ın Beylerderesi’nden daha fiyakalı olduğunu söylemesi, “Binali Yıldırım, Malatya ile dalga mı geçiyor, kafa mı buluyor?!” sorularını akıllara getirdi.

BEYLERDERESİ’NİN ‘KORKUTAN’ KÖPRÜSÜ!..
Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanlığı yaptığı dönemde 2006 yılında ihale edilen ve ihale bedelinin 3.5 misli bir rakama, yaklaşık 40 milyon liranın üstünde bir maliyetle tamamlanıp yine Yıldırım’ın bakan olduğu 2011 yılında trafiği açılan 420 metre uzunluğundaki Beylerderesi Viyadüğü, hizmete açıldığı günlerde de ‘köprünün iki ucunun birleştiği noktada 40 cm’lik kot farkının oluştuğu’, sağlam inşa edilmediği, kalitesiz malzeme kullanıldığı ve inşaatı süresince sağlıklı denetim yapılmadığı eleştirilerine muhatap olurken, birbirini tam karşılayamayan bağlantıların yolaçtığı eğrilik belirgin bir şekilde görülmüştü.

Açıldıktan bir yıl sonra 2012 yılı Kasım ayında dilatasyon derzinde meydana gelen kırılma üzerine Malatya’da büyük panik yaşanmış ve Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, ‘Köprünün derz demirinde kırılma meydana geldiğini, viyadüğün genelinde bir sorun bulunmadığını’ belirterek, Malatya’da yersiz bir panik havası yaratıldığını ifade etmişlerdi, viyadük bir süre ulaşıma kapatılarak ‘ağır bakım’ yapılmıştı.

Beylerderesi Viyadüğü- Köprüsü, açıldıktan 3 yıl sonra, 2014 Ağustos’unda bir kez daha ‘ağır bakıma’ alınmış, bir süre kapalı kalmıştı.

Köprü zeminindeki eğrilik- engebe zaman içerisinde daha belirgin hale gelirken ve sağlamlığı konusunda ciddi kuşkular yaratırken, yapılan bakım- onarımlar nedeniyle köprünün trafiğe kapatıldığı dönemlerde, ulaşım Beylerderesi’nin iniş-çıkış rampa olan eski güzergahından sağlanıyordu. Ancak, daha sonra Beylerderesi (Yeşil Vadi) adı altında buraya bir baraj inşa edilmesi ve göletin dolu olduğu dönemlerde, eski yolun güzergahının sular altında kalması, sağlamlığı konusunda kuşkular bulunan köprünün bakıma alınması veya tamir edilmesi gerektiği takdirde, alternatif ulaşımın nasıl olacağı konusunda sıkıntı olacağı ortaya çıkmış, ancak bu konudaki sorulara resmi makamlardan herhangi bir yanıt gelmemişti.

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi- elazigsonhaber.com

FOTO: Binali Yıldırım’ın, geçtiğimiz hafta sonunda Yeni Kömürhan Köprüsü’ndeki incelemelerden..

kömürhan binaliyıldırım1

kömürhanköprüsü1

ARŞİV FOTO: Yeni Kömürhan Köprüsü maket ve Eylül ayı sonundaki durumuyla ilgili görüntüler

kömürhan köprü8

kömürhan köprü4

kömürhan köprü3

kömürhanköprüyeni

ARŞİV FOTO: Bu da Binali Yıldırım’ın Kömürhan’daki yeni köprüyle aynı olduğunu öne sürdüğü ‘zemini engebeli’ haliyle belki de dünyada bir ilk olan Beylerderesi Viyadüğü

beylerderesi viyadük1

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
14 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ali

Bir kaç soru sorayım Bu köprü kaç yıl oldu yapılalı,Çökmeler olduğunda neden Binali Beye tepki göstermediniz de şimdi? Tabi adam başbakam değil sallayın helal olsun moditöre…

MUSTAFA

Malatya nın sayın vekilleri yaptırdıkları beylerderesi köprüsü ile gurur duysunlar.

Hasan

Üzerinden yüzlerce hafif ve ağır tonajlı araçın geçtiği ,Doğuyu batıya bağlıyan tek geçiş noktası olan bu köprünün çok sağlam yapılması gerekirken itina gösterilmemesin dolayı,yapıldıktan hemen sonra çökme nin yaşandığı belli olmuş,yeni köprü yeniden bakımı yapılarak hizmete konmuş.Şimdi Burada köprüden kaynaklanacak bir olayın hesabını kim verecek?.

Taner

O köprü çökecek birkaç kişi ölecek sonra bir iki mühendis tutuklanacak ondan sonra köprü sağlam yapılacak ama illa birkaç kişinin ölmesi lazım. Bu türkiye adalet sistemi

Cavit 44

Halay çeken beylerdersi köprüsü milenyumun 8.
Harikası olarak dünya miras listesine eklenmesi
Lazım çökecek yakında allah muhafaza

Kemal

Sayın Binali yıldırım çok güzel alay etmiş..Beylerderesi köprüsünden başka ,dünyada yapıldığı anda çöken ve eğri kalan başka bir köprü varmı?

irfan

ne zaman çökeceği belli değil vekilere sorsan malatyaya çok büyük bir hizmet bence malatyata atılmış çok büyük bir kazık ülkemizin kaynaklarını böyle heba ediyorlar şu anki görüntüsü utanç verici

pasa

Malatya’nın öncelikli ihtiyacı bu değildi. Maalesef gereksiz bir yatırım oldu. Malatya ve Elazığ zaten iki yakın şehir o paraya Malatya’nın acil çözüm bekleyen şu hizmetlerinden bazıları yapılabilirdi: Kuzey çevre yolu, hafif raylı sistem, sivil hava alanı, Battalgazi Devlet Hastanesi, istihdam öncelikli fabrikalar, Şehir Hastanesi, Köprülü kavşaklar, alt ve üst geçitler ve yeni bir merkez ilçe ve yeni alt merkezler…

Salih

Beylerderesi bir utanç bence yol fotoda bile çok belli yaylana yaylana gidiyor araclarr Buna da şükür diyor milletimiz

Mülayim

Beylerderesi köprüsü bigün çökecek yüzyılın son
Şaheseri olan ordan geçene olacak çokmedende
Müdahale etmeyecekler

Tr 44

Bizimki halay çeken köprü dünyanın 8 .harikası
Olarak kayıtlara geçmesi lazım adam haklı dalga
Geçmekle.okadar çalışkan siyasetçilerimiz varki
Çok yoruluyorla kaplıcalardan çıkamıyorlar

öneri

bu hilkatı bize layık görenler, tedbir almayanlar, adını da kötüye kullananlar, yazıklar olsun size….:(((
az daha uğraşıp iki katlı köprü olsaydı bari

CENGİZ

ağam bizimle eğleni

eris

kömürhan köprüsünün maliyeti 480 milyon tele civarı. bu köprü ve tünelin sağladıığı avantajları yazalım. tünel bitince sağlayacağı maksimumum zaman tasarrufu 5 dakika, sağlayacağı km tasarrufu maksimem 4-5 km. sizce buna değer miydi. köprüye bişi demem ama tünel işi gerçekten boş iş olmuş.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 15 12 3 0 31 11 20 39
Konyaspor 14 7 5 2 23 13 10 26
Hatayspor 14 8 2 4 23 14 9 26
Fenerbahçe 14 7 3 4 20 17 3 24
Alanyaspor 15 7 3 5 20 23 -3 24
Galatasaray 15 6 5 4 21 19 2 23
Başakşehir FK 14 7 1 6 20 16 4 22
Fatih Karagümrük 14 6 4 4 21 18 3 22
Beşiktaş 15 6 3 6 22 22 0 21
Adana Demirspor 15 5 5 5 20 20 0 20
Sivasspor 15 4 7 4 21 15 6 19
Kayserispor 15 5 4 6 20 22 -2 19
Altay 15 5 3 7 20 23 -3 18
Antalyaspor 15 5 3 7 18 22 -4 18
Gaziantep FK 14 5 3 6 17 21 -4 18
Giresunspor 14 4 4 6 12 12 0 16
Yeni Malatyaspor 14 4 1 9 12 23 -11 13
Göztepe 14 2 5 7 13 20 -7 11
Kasımpaşa 15 2 5 8 14 22 -8 11
Çaykur Rizespor 14 3 1 10 12 27 -15 10

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...