Diş Hekimi Hacıevliyagil Koronaya Yenik Düştü

Diş Hekimi Hacıevliyagil Koronaya Yenik Düştü
PAYLAŞ

Malatya’nın köklü ailelerine mensup olan; mesleğindeki başarılı çalışmalarının yanı sıra başta, yıllardır onlarca öğrenciye burs veren, çok sayıda okul, cami ve öğrenci yurdu yapımına katkıda bulunan, bu yönüyle bireysel bazda yoğun bir sosyal sorumluluk faaliyeti yürüten Diş Hekimi Hasan Hacıevliyagil (69), yakalandığı Covid-19’a yenik düşerek, tedavi gördüğü Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 16 Eylül Çarşamba gecesi vefat etti.

Diş Hekimi Hasan Hacıevliyagil, bugün (17 Eylül) Saat 10.00’da, kılınacak cenaze namazının ardından, Malatya Şehir Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Hasan Hacıevliyagil kimdir?

Diş hekimliği camiasının ağabeyi olarak anılan ve mesleki alandaki saygınlığı nedeniyle Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Malatya Diş Hekimleri Odası’nın bir dönem başkanlığından sonra 25 yıl boyunca Disiplin Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Dt. Hasan Hacıevliyagil, meslektaşlarının yanı sıra, Malatya’nın sosyal ve kültürel camialarının da sevilen, saygı duyulan isimlerinden biriydi.

Eğitim ve kültür faaliyetlerine büyük önem veren, bunun göstergesi olarak uzun yıllardan bu yana onlarca öğrenciye burs temin eden, okul, cami ve öğrenci yurdu yapımına parasal destek sağlayan Diş Hekimi Hasan Hacıevliyagil, 11 Şubat 1951 tarihinde Malatya’da doğdu.

İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Malatya’da tamamladıktan sonra, tıp alanına olan ilgisi nedeniyle, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin sınavlarına girerek başarı sağlayan Hasan Hacıevliyagil, bu fakülteden mezun olduktan sonra, Malatya’ya dönerek diş hekimi olarak hizmet vermeye başladı.

Çok yönlü bir sosyal hayatı olan Dt. Hasan Hacıevliyagil, bir dönem Malatya Diş Hekimleri Odası Başkanlığı yaptıktan sonra, 25 yıl boyunca Odanın Disiplin Kurulu Başkanlığı’nı yürütürken, Malatya Okumuşu Çoğaltma – Okuyanı Koruma Derneği’nin ikinci başkanlığını, Malatya Musiki Cemiyeti üyeliği ile eğitim ve kültür faaliyetlerine önemli katkılar sağladı.

Malatyaspor sevgisi ile de tanınan Dt. Hasan Hacıevliyagil, bir dönem Malatyaspor Yönetim Kurulu’nda yer aldı ve kulübün basın sözcülüğü görevini yürüttü.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası'nın kurucularından ve ilk başkanlarından merhum Hacı İbrahim Turfanda'nın kızı Sema Hanım'la evli  olan Hasan Hacıevliyagil; Nuri, Tuba (Tanrıöver) ve merhum Bahadır Hacıevliyagil'in babaları, merhum Nihat ile Nejat, Ertan, Abdullah, Gülengül ve Mahmut Turfanda'nın da enişteleriydi.

Onlarca okul, cami ve öğrenci yurdunun yapımına parasal destek sağladı

12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrasında demokratik hayata geçişte kurulan Refah Partisi’nin Malatya İl Örgütü’nde kurucu yönetim kurulu üyesi olarak görev alan Dt. Hasan Hacıevliyagil, mesleğinden sonraki önceliğini eğitim faaliyetlerine ayırdı.

Özellikle, ekonomik durumu iyi olmayan üniversite öğrencilere burs temin edilmesi ve barınma ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışan Dt. Hasan Hacıevliyagil, kendi bütçesinden 100’den fazla öğrenciye burs sağlarken, çeşitli derneklerin ve çevresindeki işadamlarının öğrencilere destek sağlaması için organizasyonlar yürüttü.

Üniversite öğrencilerinin yaşama ve barınma koşullarının iyileştirilmesi için çok sayıda öğrenci yurduna yardımlarda bulundu, parasal katkı sağladı.

Hasan Hacıevliyagil güncel durumda 120 öğrenciye aylık burs veriyordu.

Hacıevliyagil, okul yapımına ve cami inşaatlarına özel bir ilgi gösterdi. Hem okul hem de cami inşaatlarına hem bizzat kendisi katkı yaptı hem de çevresindeki insanları okul ve cami yapımına destek vermeleri için motive etti.

Hasan Hacıevliyagil, biri, çocukluk yıllarında vefat eden, 3 çocuk babası ve 4 torun sahibiydi.

Tanrıöver: “Daima Hakkı Üstün Tutardı”

Diş Hekimi Hasan Hacıevliyagil’in vefatını sosyal medya hesabından duyuran, damadı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Strateji Daire Başkanı Muhammed Hakan Tanrıöver, Evliyagil’in, daima hakkı üstün tutan kişiliğine vurgu yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Strateji Daire Başkanı Muhammed Hakan Tanrıöver, sosyal medyadaki paylaşımında “Kayınpederim, Dr. Hasan Hacıevliyagil rahmet-i rahman’a kavuştu. İstikâmet sahibiydi, Ölçüleri vardı, Hakkı dâima tutar ve gözetirdi. Dua niyaz ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Tanrıöver, pandemi nedeniyle taziye yapılmayacağını da kaydetti.

Oğlu Dr. Öğr. Üyesi Nuri Hacıevliyagil, “Dağım yıkıldı, çınarım devrildi…”

Dt. Hasan Hacıevliyagil’in oğlu, Malatya Turgut Özal Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Nuri Hacıevliyagil ise, sosyal medya hesabında babası ile olan fotoğrafın eşliğinde paylaştığı mesajında, “Dağım yıkıldı, çınarım devrildi…” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Nuri Hacıevliyagil, babası için şunları dile getirdi: “Babamı kaybettim dostlar... Dağım yıkıldı... Çınarım devrildi... Allah rahmet eylesin... Mekanı cennet olsun... Ehlibeyt komşusu olsun...”.

Çok sayıda başsağlığı mesajı yayınlandı

Hasan Hacıevliyagil’in vefatı büyük üzüntü yarattı. Sosyal medya mecraları; twitter ve facebook üzerinden Dt. Hasan Hacıevliyagil’in kaybından duyulan üzüntü ve ailesine sabır dileyen çok sayıda başsağlığı mesajı yayınlandı. Hasan Hacıevliyagil için başsağlığı mesajı yayınlayanlar arasında, AKP Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy da yer aldı. Başsağlığı mesajı yayınlayanlar arasında bulunan Hacı Bayram Bulgurlu, Hasan Hacıevliyagil için, “Tanıdığımız naif bir Malatya münevveriydi..” ifadelerini kullandı.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Merhum Hasan Hacıevliyagil'in oğlu Nuri Hacıevliyagil babası ile olan fotoğrafı paylaştı

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız

41 yorum yapılmış

 • Aysel (1 yıl önce)
  Rabbim mekanınızi cennet eylesin Kabriniz nurla dolsun inşallah Rabbim incitmesin sizi ben sizden razıydım Allah da sizden razı olsun inşallah 2.5 yıl birlikte çalıştık hakkım kaldıysa helâli hoş olsun ... sizde bana hakkınızı helal edersiniz inşallah melek kalbi merhamet sahibi Hasan Hocam ??
  0
  0
  Yanıtla
 • Mehmet Karadaş (1 yıl önce)
  Tek ortak yanımız aynı şehirli olmamız.Birbirimizi gördüğümüzüde sanmıyorum.Okuduklarımdan değerli iylik sever cömert hayır ve hasenat sahibi naif bir ağabeyimizi rahmet-i rahmana uğurlamışız.Rabbim taksiratını hayırlara tedbil etsin, Peygamberimizin şefaatine nail olsun.Ailesine ve sevenlerine sabr-ı cemil niyaz eylerim.ALLAH C.C.Rahmet Eylesin.
  0
  0
  Yanıtla
 • Abdullah Altunkaya (1 yıl önce)
  Nuri abimizin başı sağolsun Hasan amcamıza da Rabbim rahmet eylesin
  0
  0
  Yanıtla
 • Abdulkadir Tüzer (1 yıl önce)
  Sevgili Hasan abim gerçek bir Malatyalı, aile babası ve adam gibi adamdı. Aramızdan erken ayrıldı. Allahtan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun.
  0
  0
  Yanıtla
 • Hakan Tanrıöver (1 yıl önce)
  Tüm bu iyi dilekleriniz için ailesi olarak müteşekkiriz. Dûa niyaz ediyoruz. Hürmet ve selamlarımızla.
  0
  0
  Yanıtla
 • Mert Korkmaz (1 yıl önce)
  Allah rahmet eylesin inşallah.
  0
  0
  Yanıtla
 • Ahmet Öztürk (1 yıl önce)
  Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun, yakınlarının ve sevenlerinin başları sağ olsun...
  0
  0
  Yanıtla
 • M, zengin (1 yıl önce)
  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun değerli. Saygı duyduğumuz bir buyugumuzdu
  0
  0
  Yanıtla
 • Abdurrahman EKİNCİ (1 yıl önce)
  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah.
  0
  0
  Yanıtla
 • Yücel KILINÇ (1 yıl önce)
  Çok iyi tanıdığım değerli abimin ölüm haberini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş oldum YÜCE ALLAH'tan rahmet kederli ailesine baş sağlığı diliyorum.
  0
  0
  Yanıtla
 • Niyazi DOĞAN (1 yıl önce)
  Hasan ağabey, kelimenin hakiki anlamıyla muhterem bir insandı. O, sadece iyi bir diş hekimi değil, aynı zamanda Malatya için, Malatya halkı için, Türkiye için kafa yoran, kafa yormakla da kalmayıp ülkesi ve şehri için bütün varlığını seferber eden bir kişiliğe sahipti. Müslümanın en önemli vasıflarından biri olan cömertlik Hasan Ağabey’in şahsında ete kemiğe bürünmüş, bu durum, ekonomik sıkıntılar yüzünden eğitimlerini yarıda bırakmayla karşı karşıya kalmış çok sayıda öğrencinin eğitim hayatını tamamlamasına vesile olmuştu. Varlık sahibiydi ama o varlık, Hasan Ağabey için, dünyada hayır ve hasenat için harcanmak üzere kendisine emanet edilmiş bir varlıktı. Gereğini yaptı; öyle yürüdü Hakk’a… Darbe atmosferinde kurulan Refah Partisi’nde Malatya’da kurucu üye bulunmazken o zor zamanlarda sorumluluk üstlendi; kurucu oldu. İktidar nimetlerinin dağıtıldığı hiç bir yerde olmadı; zira, gücü değil, zarafeti, özveriyi, kendinden vermeyi, insanlara ve topluma faydalı olmayı önceledi. Toplumun tüm kesimleri ile barışık, diyaloga önem veren, önyargılarla değil, insanı anlamaya çalışan bir anlayışla ilişki kurardı insanlarla ve kurumlarla. Çok şey yaptı Malatya için; -ama bağırarak, gürültü yaparak, reklam derdine düşerek değil-, sessiz, naif biçimde ve hakiki bir Malatya sevdalısı olarak gönül verdi bu şehre. Onu hep hayırla yad edeceğiz. Allah rahmet ile muamele etsin. Mekânı cennet olsun. “(…)İnna lillahi ve inna ileyhi raciun”. (Biz Allah’a aitiz ve sonunda O’na döneceğiz – Bakara 156)
  0
  0
  Yanıtla
 • M. Kadıoğlu (1 yıl önce)
  Malatya çok değerli bir şahsiyetini kaybetti. Allah rahmet etsin Nur içinde yatsın mekanı cennet olsun Ailesine Allah sabırlar versin
  0
  0
  Yanıtla
 • Gülsüm Ergül (1 yıl önce)
  Allah rahmet eylesin çok efendi kaliteli bir hekimdi Mekanı cennet olsun inşallah Ailesine eşine sevdiklerine sabır versin Rabbim
  0
  0
  Yanıtla
 • Kemal (1 yıl önce)
  Güzel insan,Malatya sevdalısı ağabeyime Yüce Allahtan rahmet,Ailesine başsağlığı dilerim.
  0
  0
  Yanıtla
 • nihat (1 yıl önce)
  Mekanı cennet olsun. ALLAH rahmet eylesin
  0
  0
  Yanıtla
 • Şahin Doğan (1 yıl önce)
  Bütün gayesi ve amacı Allahın rızasını kazanmak olan güzel insan Hasan Ağabeye Allahtan rahmet ve mağfiret diliyorum. ..Ailesine ve yakınlarına Allahtan sabır diliyorum
  0
  0
  Yanıtla
 • Saim yilmazer (1 yıl önce)
  ALLAH cc rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.
  0
  0
  Yanıtla
 • Nazan (1 yıl önce)
  Malatyanın kıymetlisiydi. Pırlantaydı. Allah mekanını cennet eylesin. Hepimize can babayı.
  0
  0
  Yanıtla
 • MEHMET YILMAZ (1 yıl önce)
  Yaptığı hayırlar,yardımlar inşallah elinde bulunur Mekanı Cennet olur.Allah rahmet eylesin ailesinin ve yakınlarının başı sağolsun.
  0
  0
  Yanıtla
 • Yücel (1 yıl önce)
  Allahtan rahmet diliyorum tüm sevenlerin başı sağolsun
  0
  0
  Yanıtla
 • Kemalî (1 yıl önce)
  ALLAH rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah .
  0
  0
  Yanıtla
 • erkan (1 yıl önce)
  değerli bir insandı ALLAH RAHMET EYLESİN
  0
  0
  Yanıtla
 • Yavuz Cömert (1 yıl önce)
  Allah rahmet etsin, mekânı cennet olsun . Ailesine ve yakınlarına başsağlığı dilerim.
  0
  0
  Yanıtla
 • Dr Cengiz Hacievliyagil (1 yıl önce)
  Haktan geldik Hakka gideceğiz, değerli aile büyüğümüz Hasan Hacievliyagil amcamızın mekanı cennet olsun,tanıyan bilenler varsa haklarını helâl etsinler,dualarını esirgemeyiniz, Malatya büyük bir değerini kaybetti hepimizin başı sağolsun Dr Cengiz Hacievliyagil
  0
  0
  Yanıtla
 • DR MEHMET GÜNDÜZ (1 yıl önce)
  İNNA LİLLAH VE İNNA İLEYHİ RACİUUN ...SEVGİLİ HASAN ABİMİZİN VEFATINI derin bir üzüntü ile duydum. onun hakkında ne söylesem ki herkes biliyor, o hep yardımcı oldu! aklı selim sahibi basiretli imanlı bir ağabeyimiz idi. ALLAH RAHMET EYLESİN ! MEKANI CENNET OLSUN , tüm sevenlerine başsağlığı ve sabrı cemil diliyorum!
  0
  0
  Yanıtla
 • izzet Ünsalan (1 yıl önce)
  32 yıllık komşum, gönül dostu, gariban babası, hoşgörü timsali mükemmel bir büyüğümüz olan Hasan ağabeyimizi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Allah mekanını cennet eylesin. Çok değerli eşi, kıymetli çocuklarına ve tüm sevenlerine Allah' tan sabır ve uzun ömürler dilerim.
  0
  0
  Yanıtla
 • MUHLİS ÖZPINAR (1 yıl önce)
  Mekanı CENNETÜL FİRDEVS olsun inşallah çok değerli yardımsever bir insandı.Allah rahmet eyleye,kederli ailesine sabır diliyorum.
  0
  0
  Yanıtla
 • münir (1 yıl önce)
  Allah rahmet etsin inşallah
  0
  0
  Yanıtla
 • Teoman Ceyhan (1 yıl önce)
  ALLAH Rahmet eylesin mekañı ceñnet olsun Ailesine sabrı cemil ihsan eylesin Âmin
  0
  0
  Yanıtla
 • Ömer ÖZTÜRK (1 yıl önce)
  En az 40 yıllık bir tanışıklığım,dostluğum vardır, kendilerinden hiç incinmedik,Allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun,başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine sabırlar dilerim.
  0
  0
  Yanıtla
 • YAŞAR TAŞCI (1 yıl önce)
  50 Yıllık Dostumu, arkadaşımı , komşumu kaybettim.Çok üzgünüm. Çok Değerli bir insan , gerçek bir yardımsever , iyi bir Malatya sevdalısıydı. Mekanı cennet olsun. Başımız sağolsun. Yakınlarına Sabırlar diliyorum.
  0
  0
  Yanıtla
 • Batuhan M. TAŞCI (1 yıl önce)
  Baba Dostum , 40 yıllık komşumuz ,büyüğümüz Hasan ağabeyimizin kaybını büyük bir teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Rabbim rahmetiyle muamele eylesin. Yakınlarının başı sağolsun.
  0
  0
  Yanıtla
 • CELAL KENDİRLİOĞLU (1 yıl önce)Batuhan M. TAŞCI isimli kullanıcı yorumuna
  60 yıllık arkadaşımı kaybettim onun yerini hiçbirşeyle dolduramam çok büyük üzüntü içindeyim tüm sevenlerinin hepimizin Malatyanın başı sağolsun ...
  0
  0
  Yanıtla
 • Sibel Kahraman (1 yıl önce)
  Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun inşallah. Başta eşi ve çocukları olmak üzere tüm yakınlarına Allah sabırlar versin. Malatya önemli bir değerini kaybetti.
  0
  0
  Yanıtla
 • Mahmut SARICI (1 yıl önce)
  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun Rabbim taksiratlarını af eylesin Asilzade bir aileden gelen insanları çok seviyorum bir insana yaptıkları bir iyilik ve hayırda bile bir kalite var bir değer var . Günümüzde bu türden insana rast gelmek çok zor. Karakterli dürüst ve ahlaklı insanlar tez vakitte rahmete gidiyorlar tekrardan Allah rahmet eylesin yakınlarının başı sağ olsun
  0
  0
  Yanıtla
 • kaan (1 yıl önce)
  Allah Rahmet Eylesin,Malatya nın Babası Öldü..........................
  0
  0
  Yanıtla
 • ibrahim akbez (1 yıl önce)
  Allah rahmet eylesin
  0
  0
  Yanıtla
 • Murat Yürekli (1 yıl önce)
  Değerli bir insan, Naif bir Malatyalı olan Hasan Hacıevliyagil ağabeyin vefatından dolayı büyük üzüntü duydum. Ailesinin ve Malatya'nın başı sağ olsun...
  0
  0
  Yanıtla
 • Resul (1 yıl önce)
  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun sevenlerine sabırlar versin inşaAllah
  0
  0
  Yanıtla
 • Şemsettin ÖNER (1 yıl önce)
  ALLAH Rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah İyi bir insandı
  0
  0
  Yanıtla
 • Cengiz (1 yıl önce)
  Allahım rahmet eylesin,mekanı cennet olsun.Birçok iyi özellikleri olan dostumuzdu .Rabbim ailesine ve yakınlarına sabırlar ihsan eylesin.
  0
  0
  Yanıtla