Malatya- Elazığ karayolu üzerinde mühimmat depolarının bulunduğu Akoğuz Kışlası arazisinin, depremzede vatandaşlara toplu konut yapılması için tahsisi konusunda önemli gelişmeler sağlandığı bildirildi.
Geçtiğimiz hafta Malatya'ya gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'la görüşme sırasında Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er, Akoğuz Kışlası'nın konut alanı olarak değerlendirilebilmek üzere tahsisi için destek istedi. Bakan Kurum'un bu talep üzerine, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve 6 Şubat 2023 depremleri sırasında 2. Ordu Komutanı olarak Malatya'da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak'ı arayarak görüştüğü ve olumlu yanıt aldığı öğrenildi.
İl merkezi ile İnönü Üniversitesi kampüsü arasında karayoluna cepheli olan Akoğuz Kışlası'nın toplu konut yapılmak üzere TOKİ'ye devredilmesi için gerekli çalışmaların başlatılacağı, yaklaşık 2 bin 500 dekarlık kışla arazisinde 10 bin konutun inşa edilebileceği kaydedildi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er de, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bakan Kurum'un Malatya ziyaretinden olumlu sonuçlar alındığını belirterek; Malatya – Elazığ karayolu üzerindeki mühimmat depolarının yer aldığı Akoğuz Kışlasını bulunduğu alanın konut yapımına açılacağını duyurdu. Er, “Akoğuz Kışlası’nı depremzede vatandaşlarımıza konut yapmak için tahsis ediyoruz.” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Er, bakan Kurum'a iletilen konularla ilgili olarak da “Kaptaj’dan Banazı’daki depoya kadar 620 milyon lira bedelle yapılacak ishale hattını hibe yoluyla yapacağız. İkizce’deki 1 milyar 200 milyon lira bedelle yapılacak olan kollektör hattını da yine hibe yoluyla şehrimize kazandıracağız. Bu müjdeler için Sayın Bakanımız Murat Kurum’a teşekkür ediyoruz. Şehrimize hayırlı olsun.” açıklamasını yaptı.
Bu arada, toplu konut yapılması için TOKİ'ye devri gündeme gelen Akoğuz Kışlası'nın bir başka yere nakledileceği belirtiliyor.
malatyahaber.com