Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Yetkililerin Sessiz Kalması Düşündürücü!”

Gündem

01-10-2016 tarihinde yayınlandı.

“Yetkililerin Sessiz Kalması Düşündürücü!”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

  • CHP’li Ağbaba, Malatya film festivalinin iptal edilmesini de eleştirerek, “Film festivalinin FETÖ’yle ne alakası var?” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CNN Türk Televizyonunda , Şirin Payzın’ın hazırlayıp sunduğu ‘Ne Oluyor?’ programına konuk oldu.AKP Milletvekili Burhan Kuzu, Gazeteci Yazar Abdulkadir Selvi ve tarihçi Yazar Erdoğan Aydın’ın da katıldığı programda özellikle FETÖ soruşturmalarında ortaya çıkan çarpıklıklar gündeme geldi.

FETÖ’CÜ SİYASİLER NEREDE?
Programda her siyasi partiden oluşan anayasa komisyonu kurulup, FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması gerektiğini belirten Ağbaba, “FETÖ’nün bu aşamaya gelmesinde hukuk var, eğitim var,emniyet var. Siyaset neden yok? Ergenekon da tutuklama kararı veren savcı cezaevinde, kumpas kuran askerler cezaevinde. İçeride olmayan dokunulmayan tek bir kurum var o da siyaset. Siz Bank Asya’ya para yatıran insanı görevden alıyorsunuz, çocuğu 10 yıl önce cemaat okullarına gönderdi diye polisi meslekten atıyorsunuz, kaynanasının kirasını Bank Asya’ya yatırdı diye öğretmeni işten atıyorsunuz, bunlar sulandırmıyor,siyasete girince sulanıyor.”dedi.

SUÇUN ŞAHSİLİĞİNDEN BİR TEK AKP’LİLER YARARLANIYOR
“Biz eline silah almış askerin, darbenin önünü açmış hakimin, savcının,polisin cezalandırılmasını sonuna kadar destekliyoruz.” Diyerek konuşmasını sürdüren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba; “Ancak, suçun şahsiliği ilkesinden faydalanan sadece AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli. Onun dışında ,eğer kardeşiniz malum okullarda görev yapmışsa sizi görevden alıyorlar, eşiniz Zaman Gazetesi abonesiyse işten atıyorlar. Suççun şahsiliği ilkesinde sadece AKP’liler yararlanıyor. AKP’lilerin akrabaları tutuklanıyor ama kendilerine bir şey olmuyor.”ifadelerini kullandı.

HODRİ MEYDAN
“Darbeyi yapan generaller AKP tarafından biliniyordu.” diyen Ağbaba, “ Geçmişte Atatürkçü, yurtsever subaylar ihraç edildi .Askeri yargıdaki FETÖ’cüler AKP’liler tarafından biliniyordu. AKP döneminde ne istediniz de vermedik diyorlardı. AKP döneminde cemaatin önleri açıldı. Geçmişte FETÖ’yle mücadele eden subaylar AKP döneminde cezaevine atıldı. AKP’yle FETÖ kol kola verdi. FETÖ’yle kimin ilişkili olduğunu görmek istiyorsanız AKP grubuna bakın. FETÖ’yle kimin ilişkili olduğu ortada, FETÖ’yle ilişkiye bakarsak, Zaman gazetesine abone olanlara bakarsak AKP grubu kalmaz, dağılır.Hodri Meydan gelin tüm partileri araştıralım.Bizim Fetullahın önünde diz çöken genel başkan yardımcımız yok, gurup başkan vekilimiz yok. Benim Fetullah Gülen’le resmim yok. Kimin varsa ortaya çıkarılsın. Biz, 2011 de Balyoz ortaya çıktığında neredeysek şimdi de o noktadayız. Biz o gün de demokrasiyi, hukuku savunuyorduk, bugün de.”ifadelerini kullandı.

EĞİTİM-SEN’İ KAPATMAK İSTİYORLAR
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Darbe gerçekleşseydi meclis kapatılırdı. 2aydır kapalı. Solcu gazete, TV, basın yok edilirdi. Darbecilerin silahla yapamadığını,AKP, Kanun Hükmünde Kararnameyle yapıyor.Emekçilerin sesi Hayat tv’yi, Yön Radyo’yu,IMC TV’yi, TV 10 u kapattılar. FETÖ darbeyi başarsaydı eğitim alanını yok edecekti. Kendisine en fazla karşı çıkan Eğitim-Sen’i kapatacaktı. AKP ne yaptı? Eğitim Sen’li 11 bin 500 öğretmeni görevden aldı. 11 Bin 500 öğretmeni nasıl terörist diye suçlarsınız. Mezhebine, etnik kimliğine, doğum yerine bakıp insanları meslekten atıyorlar.Sadece sendikanın aldığı kararla 1 günlük eyleme katıldıkları için açığa alındılar.”dedi.

NİYE YASAKLARSIN..?
Ağbaba, Malatya Film Festivalinin iptal edilmesini de eleştirerek “Malatya Film Festivali’nin bu yıl 7.si düzenlenecekti. Bugün öğrendik ki festival iptal edilmiş. Malatya Film Festivalini niye yasaklarsın? Allah aşkına bunun FETÖ’yle mücadelede ne ilgisi var? Artvin- Cerattepe’de, doğalarına sahip çıkan insanların eylem yapmaları yasaklandı. FETÖ’yle ne ilgisi var?”dedi.

Daha sonra da bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya’nın tanıtımında çok önemli bir görev üstlenen, Malatya Film Festivalinin iptal edilmesini eleştirerek “FETÖ gerekçesiyle festival iptal ediliyor. Darbe başarılı olsaydı Malatya’da film festivali yapılmayacaktı. Şimdi de yapılmıyor. Bu durumu kabul etmek mümkün değil.” dedi. Ağbaba, “Alınan karar, Anadolu’nun kendi kabuğuna çekilmiş bir kentinde , binlerce sinemaseveri cezalandırmaktan başka bir şey değildir.”ifadelerini kullandı.

Bu yıl 4-10 Kasım 2016 arasında gerçekleştirilmesi planlanan 7. Uluslararası Malatya Film Festivalinin iptal edildiği haberleri şaşkınlık yarattı.Film başvuruları 23 Eylül’de tamamlanan, onur ve emek ödüllerinin kimlere verileceği açıklanan festivalin kamuoyuna hiçbir gerekçe sunulmadan iptal edilmesine Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’dan da tepki geldi.

Ağbaba şöyle konuştu:

“Malatya’nın  kültür ve sanat anlamında en önemli organizasyonu olan Uluslararası Film Festivalinin, festivale 1 ay kala iptal edilmesini anlamak mümkün değil. Tüm hazırlıkları tamamlanan,yarışacak filmlerin belirlendiği, defalarca tanıtımı yapılan festivalin iptal edilmesi, Malatya açısından olumsuz algı yaratacaktır. Bir taraftan araba fuarı, yapı fuarı,yöresel ürünler fuarı  düzenlenirken, diğer taraftan film festivalini iptal eden bir kenti kimseye anlatamazsınız. Alınan karar, Anadolu’nun kendi kabuğuna çekilmiş bir kentinde , binlerce sinemaseveri cezalandırmaktan başka bir şey değildir.

Film Festivalinin iptali FETÖ’ye bağlanmak isteniyor. Tüm Malatyalılar gibi ben de bu bağlantının nasıl yapıldığını merak ediyorum. Hangi gerekçe,film festivalinin iptal edilme sebebi olur? Darbe girişiminin üzerinden 2,5 ay geçmiş, festivale 1 ay kalmış, FETÖ gerekçesiyle festival iptal ediliyor. Darbe başarılı olsaydı Malatya’da film festivali yapılmayacaktı. Şimdi de yapılmıyor. Bu durumu kabul etmek mümkün değil. Ayrıca, Malatya tanıtımı için büyük önem taşıyan böyle  büyük bir organizasyonun iptalini, festivalin basın sorumlusunun sosyal medya hesabından öğreniyoruz. Türkiye’nin sanat çevreleri festival iptalini konuşurken, Malatya’nın yetkililerinin sessiz kalması da düşündürücü bir durum.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçen yıl festivalin ardından Malatya Valisi’ne gönderdiği mesajda “Festivaliniz yoluyla, farklı düşüncelere ,yaşam ve siyaset pratiklerine tahammül etme zorunluluğumuzu bize anımsatmış oluyorsunuz.Anadolu’nun gün geçtikçe fakirleşen kültürel ve sosyal hayatının ortasında bir vaha gibi ortaya çıkan Malatya Uluslararası Film Festivali’ni bu duygularla önemsiyorum.”ifadelerini kullanmıştı. Bugün geldiğimiz noktada, Anadolu’da ki bu vahanın kurutulmak istendiğini görüyoruz.

Malatya’nın, Türkiye ve Dünya’ya kültürel, sosyal ve sanatsal anlamda önemli bir tanıtım fırsatı geri çevrilmemelidir. İptal kararının bundan sonraki ulusal ve uluslar arası etkinliklere gölge düşüreceği unutulmamalı,karar tekrar gözden geçirilmeli,festival planlandığı şekilde gerçekleştirilmelidir.”

Bülten

veliağbaba

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Tuncay

Veli ağbaba senin film festivali ile ilgili söylediklerine tamam dedim ama nasıl tamam zaten saçma bir organizasyon olduğunu kabul ederek tamam dedim diğer konulara gelince belden aşağı vuran sen ve partin bir gününüz diğer bir günü tutmuyor ne dediğiniz ne anlattığınız ve ülke için ne yaptığınız ortada allah aşkına bi icraat varmı partinde koskicaaa sıfır o yüzden sadece konuşun durun ama ülkeye zarar veren şerefsiz bölücülük yapan teröristlerin ekmeğine yağ sürmeyin sizin bu ülkeye bi güzel şey yapacağınızı sanmıyorum en güzeli bari susun en büyük hizmetiniz bu olur

mustafa

sanat özürlü bir toplumda yaşadığın nasılda belli tuncay yozlaşmıssın biraz sanattan gıda al bence

ali basri tezel

halkı normal hayata kanalize etmek lazımken bu tür faaliyetler iptal edilmesi çok üzücü.
Malatya’da iki haftada bir futbol maçı oynanıyor, bu maçlarda güvenlik sağlamak daha mı zor yoksa bu festivalde mi daha zor?
Bu tür bahanelere gerek yok.

Başkan

Veli Ağbaba haklı..
İnsanların normal yaşantısı devam etmeli..
Bunu bahane edip gereksiz engellemeler
Çığ gibi büyüyen mağduriyetler mutlaka en kısa zamanda önlwnmelidir..
Yoksa bu gidişat iyi değil..

Tuncay

Saçma sapan bir film Festivali ne altın koza nede altın portakal gibi olamaz basit pasif boş bir şey daha etkin uluslararası bir halt olması mümkün değil ulusal bile olamıyor kimsenin haberi bile olmuyor sadece Malatya’nın yerel kanalları sonucu veriyor birde artist ve aktris leri tv.lere çıkarma yarışı var ama herşeye rağmen fetö bahane edilerek iptal edilmesi çok saçma komik bir bahane beceriksiz bir organizasyon heralde seneye ya tamamen kaldırırlar yada iki yılın ödüllerini birden verirler trajikomik işler oluyor Memleketimde ayıp eline yüzüne bulaştırdilar ne diyim.

Erol

Gerici zihniyet bu arada emellerini gerçekleştiriyor.Fırsatları değerlendiriyorlar.

mustafa

hakıkaten cok sacma gereksız ıptaller malatya beledıyesınde oluyor. kayısı festıvalını zaten unuttuk yıllardır.cesıtlı sacma sapan bahanelerle ıptal edılıo. bu yılda ustune fılm festıvalını eklemısler .gereksızzzzzzzz bır adımmm

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 33 22 5 6 72 35 37 71
Fenerbahçe 34 21 6 7 61 34 27 69
Galatasaray 33 20 5 8 65 32 33 65
Trabzonspor 34 16 11 7 41 32 9 59
Alanyaspor 34 15 7 12 52 37 15 52
Gaziantep FK 33 13 12 8 49 39 10 51
Hatayspor 33 14 8 11 54 41 13 50
Sivasspor 33 12 14 7 47 40 7 50
Fatih Karagümrük 33 13 10 10 48 39 9 49
Göztepe 34 12 10 12 50 47 3 46
Antalyaspor 34 9 15 10 34 44 -10 42
Konyaspor 33 10 11 12 39 40 -1 41
Çaykur Rizespor 33 9 12 12 39 51 -12 39
Yeni Malatyaspor 33 8 13 12 40 45 -5 37
MKE Ankaragücü 33 10 7 16 41 53 -12 37
Kasımpaşa 34 9 10 15 37 50 -13 37
Kayserispor 33 8 10 15 24 41 -17 34
Başakşehir FK 33 8 9 16 36 53 -17 33
BB Erzurumspor 34 7 10 17 35 58 -23 31
Gençlerbirliği 33 8 7 18 32 58 -26 31
Denizlispor 33 6 8 19 31 58 -27 26

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...