Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

‘İhaleyi Zaten Bize Verecekler’ Demiş, İşe Girişmiş!.

Gündem

01-11-2020 tarihinde yayınlandı.

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

TAM SKANDAL.. BU İHALELERDE NELER OLUYOR?. Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB)‘un özellikle, 24 Ocak depremi sonrası yaptığı hasarlı okul ve Aile Sağlık Merkezleri ihaleleriyle ilgili çeşitli iddialar tartışılırken, son olarak, Akçadağ-Kepez’de Çok Programlı Lise (ÇPL) ile ilgili yaşananlar, “Bu kadar da olmaz” dedirtti. İddiaya göre, okul yöneticileri ve Kepez muhtarının haberi olmadan, yıkım kararı verilen okul binasını birileri sökmeye başladı. Müdahale sonucu, sökümü yapan şahıslardan birisinin, “İhaleyi zaten bize verecekler” sözüne rağmen durumun Jandarma’ya bildirildiği, “Kamu Malına Zarar Verme” suçlamasıyla hakkında işlem yapılan şahsın tutuklandığı öğrenildi.

KEPEZ’DEKİ SKANDAL..
Deprem sonrası yenilenmesine karar verilen, ancak ihalesi yapılmayan Kepez’deki ÇPL binasına gelen bazı şahıslar, çatıyı, demir kapıları ve pencereleri sökmeye başladılar. Mahalle muhtarı, habersiz olduğu bu söküm işlemine müdahale edince, sökümü yapan şahıslardan birinin “Okulun yıkım ihalesini bana verecekler. Yağmur yaş gelmeden sökümümüzü yapalım” yanıtı verdiği, buhtarın bu kişilerin elinde resmi belge olup olmadığını sorduğu, yanıt alamayınca durumu jandarmaya bildirdiği belirtildi.

Jandarmanın, şikayet üzerine söküm yapanların başındaki şahsı gözaltına aldığı, “Kamu Malına Zarar Verme” suçundan işlem yaptığı bildirildi.

TARTIŞILAN İHALELER..
Merkezinde YİKOB’un yanı sıra Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün bulunduğu, deprem hasarlı binalarla ilgili ihaleler daha önce de basında gündeme getirilmişti.

Haziran ayında yapılan yayınlarda, “Elazığ ve Malatya’da meydana gelen depremler nedeniyle hasar (ağır-orta) gören özellikle okul binaları ile Aile Sağlık Merkezleri (ASM) binaları için güçlendirme – yenileme ihalelerinin hızlandırma amacı ile davet usulüyle  yapılmaya başlandığını, bu yöntemin tartışılır olması bir yana, davet edilen firmaların yeterliliği konusu ile aynı gün yapılan aynı türdeki 2 (güçlendirme-yenileme) ihalenin biri yüzde 5 diğerinin ise yüzde 29 kırımla ihale edilmesi, firmalar arası anlaşma kuşkusu yarattığını ve son yapılan 49 güçlendirme-yenileme ihalelerini kazanan firmaların yüzde 90’dan fazlasının Malatya dışı şirketlerin olması da bu yöndeki kuşkuları artırdığı..” iddia edilmişti.

Bu iddiaların soruşturulduğu yönünde bilgi edinilirken, ihalelerle ilgili iddialar ve iddialara konu ihaleler şöyle:

– Davetiye usulü olan 21 B maddesinin kamu yararı doğrultusunda işlettirilmemesi,
– Rekabet koşulları oluşturulmadan ihaleye çıkılması,
– Bölge ve yerli firmalar yerine binlerce firma arasından Ankara- İstanbul’da bulunan belli firmalara davetiye gönderilmesi,
– İşin yapım süresi dolmasına rağmen işin hala devam etmesi nedeniyle gereğinin yapılmaması.

CİMER’e de aksettirilen iddialara konu olan onlarca ihalelerden bazıları şunlar:

– Doğanşehir İ.H.L. ikmal Yapım İşi,
– Arapgir Devlet Hastanesi Ek Bina Yapım İşi,
– Hudut Sağlık Evi ve Lojman yapım işi,
– Irmaklı Sağlık Evi Lojman Yapım İşi,
– Çığlık Sağlık Evi ve Lojmanı Yapım İşi,
– Yeşilyurt Bentbaşı 6 Hekimlik ASM yapım işi,
– Doğanşehir İlçesi İmam Hatip Lisesi 200 Kişilik Pansiyon Binası İkmal İnşaatı,
– Malatya Akçadağ 6 Hekimlik Aile Sağlığı Merkezi -Toplum Sağlık Merkezi 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu Yapım İşi,
– Yeşilyurt Tecde 16 derslikli Anadolu Lisesi yapım işi,
– Yeşilyurt Bentbaşı 6 Hekimlik ASM yapım işi,
– Doğanşehir ilçesi Hudut Sağlık Evi ve Lojman yapım işi,
– Darende İlçesi Irmaklı Sağlık Evi ve Lojmanı Yapım işi,
– Arapgir İlçesi Devlet Hastanesi Ek Bina Yapım İşi,
– Akçadağ ilçesi 6 Hekimlik Aile Sağlığı Merkezi +Toplum Sağlığı Merkezi+112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu İkmal İşi,
– Malatya Battalgazi (Emeksiz) 9 Hekimlik Aile Sağlığı Merkezi yapım işi.

Bu arada, 11 Firmadan 10’unun teklifinin geçerli olduğu yaklaşık maliyeti 9 Milyon 87 bin 897 Lira olan Yeşilyurt Tecde 16 derslikli Anadolu Lisesi yapım işi yüzde 34 kırımla 5 Milyon 963 bin Lira ihale edilirken, 4 firmanın girdiği ve yaklaşık maliyeti 9 Milyon 538 Bin 659 Lira olan Arapgir Devlet Hastanesi ek bina yapım işi yüzde 3 kırımla 8 Milyon 950 bin Liraya ihale edildi.

gazetemalatya.com- malatyahaber.com

soru ünlem

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
23 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
tevfik

Matim iş merkezi ve İşkur binası ihalesi 3 gün arayla yapılmıştır.matim davetiye, işkur ise açık ihale şeklindedir.iki ihaleyide aynı firma almıştır.İşkurda firma yüzde 24 tenzilat yaparken matimi davetiye usulü yüzde 3 le almıştır.

Tevfik

112 acil merkezi, çamurlu okulu , matim iş merkezi bunlar eski, 40 tane dilekçe var ama netice yok.

Tevfik

Fes edilen işin sahasında Mütahit ait mallar daha sonraki ikmal mütahitine kullandırılıyor.Bunun için bir şube müdürü ve denetim elamanı tesbite gönderiliyor, ve kontrol elamanı ikmal mütahitine kullandırdığı tesbit ediliyor .Fakat ikmal mütahiti ilgilisini ziyaret ettikten sonra olay kapatılıyor.Tabi malı götüren mütahit hemşeri!

ahmet

Okullarda gerçekten çok suistimaller var. Bingöllü müteahhitler siyasi ilişkilerle işlerini yürütüyorlar. İlçe ve okul yöneticileri okullarda nelerin yapılacağını bilmiyorlar. Kara düzen her şey yürüyor. Bir sahipsizlik var.

Ramazan

Elbet bir gun devlet bu pisliklerin hesabini sorar

Ramazan

Bunlarin yaptigi rezalet affedilecek bir is değildir

Vatan evladı

bu iş ilgili yöneticilerin Recep Tayip Erdoğana  oyların başka alternatiflere yönlendirilmesi için itibar süikastı dır bu süreçte …. (bazı isimler verilmiş) devletin temelinin altını oyup ekmek yedikleri yerlere ihanet içindedirler kamu yararnı gözeteceklerine işleri organize ederek, tenzilatsız verilerek benzer işlerin fiyatlandırma esasına göre %30 daha fazla fiyata vererek ve yaklaşık maliyetin gizli olması lazımken..milli eğitim ve ilgili kişiler bu süreci organize etmişle …. (bir kurum adı veriliyor) bu süreçte her hangi bir işlem yapmamıştır kamunun her hangi bi zararı yoktur deyip işi birlikte organize etmişlerdir 21/b maddesi pandemi gibi salgın olarak Türkiye de soygun aracı olarak kullanılmaktadır tüyü bitmemiş yetimin hakkını yediğiniz içi İNŞAALLAH ALLAHIN gazı bu süreçte olanların üstüne olsun sizler ne için ordan maaş alıyorsunuz hem maaş alıp hem de devleti dolandırıyorsunuz aldığınız paralar zehir zıkkım olsun millet iş bulamazken sizler vatana ihanet içindesiniz bir Sayın Vekilimiz Ben bu işlerden anlamıyorum madem ki anlamıyorsa bilene sorsun kimi kandırıyor kendisi ticaretten gelen birisi nasıl anlamıyormuş bunların deredi vatan değil kim iktidara gelse iktidara gelse o partiye geçecekler yarın CHP iktidara gelse bunlar CHP li olur milleti enayi sanmayın ayarıyla oynadığınız kantar gün gelir sizi tartar, keser döner sap döner gün gelir hesap döner, onun için ekmek yediğiniz yere fetö gibi ekmek yediğiniz yere ihanet etmeyin bu süreçte kim imza attıysa İNŞALLAH sevdiklerinden çıkar kimsenin yanına kalmaz yediği Sayın Valimize Güveniyoruz bu vatana herkes ihanet etmiyor çıkar şebekeleri defolun gidin bu memleketten kendinize güveniyorsanız devletin gücünü arkanıza alıp firmaları kullanıp tenzilatsız iş alıp paraları paylaşmayın bizler herşeyin farkındayız İNŞALLAH fötö gibi deşifre olursunuz aldığınız haram paralar kefen paranız olsun

bu yazıyı hangi vatan evladı yayınladıysa ondan ve emeği geçenlerden ALLAH Razı Olsun

Bekir

Spor müdürlüğünde de çevre düzenlemesi havuz inşaatının içindeydi. Daha iş teslim alınmadan tekrar çevre düzenlemesi diye unutulan imalatlar adı altında 4 firma davet edilerek 1,5 milyondan fazlaya ihale edildi.

Fuat

yapılacak iş öncesi ilgili idareye talimat gider, size yapılacak işler söylenir 10 binlik yıkım işi var, 100 binlik yapım işi var, bizim de yapılması gereken şu işimiz var diye sözlü pazarlık yapılır, ihale öncesi vereceğiniz para ile kazancı hesap edersiniz, işinize gelince size söz verilir şu iş sende diye, sizde bu işleri yapmanıza göre ilerlersiniz, bunlara şaşıranlara şaşırıyorum, siz hangi ülkede yaşıyorsunuz, ülkede büyük 5 iş adamı bu şekilde iş alırken kimse sesini çıkaramaz, durmak yok….

abdulvahap güezgin

hhhşşştttt! rahatsız etmeyin Malatya uyuyor!

yvz44

??? o kadar haklısın ki

Müdür

Giden İl Milli Eğitim Müdürü Ali TATLI Bingöllü Muatitler üzerinden bir çok Karlıovalı Taşerona dahi okul onarım ve güçlendirme ihalelerini verdiğini bütün Malatya biliyor.Bu adamlar eksik işlerine okul idarecileri karşı çıktığında Ali TATLI arayıp idarecileri sıkıştırıyordu.Bir inceleme yapılsın işlerin kaç tane Bingöllü mutaite verildiği görülecektir. İhalelere ses çıkarmasın diye kendine uygun bir şube müdürünü tayini çıktığı halde görevlendirme yaparak geri getirdiki dosyalar bitirilsin. Basın bir araştırma yapsın onarım yapılan okullara bir gitsin herşey ortaya çıkacaktır.

MUSTAFA

Tam bir yıkım ve müteahhit mafyası ile karşı karşıyayız.
Kim kurtaracak bizi bunlardan.
Adamların işi yıkmak ve garanti ihaleyi almak.
Nerede mv leri, belediye başkanı, vali. Bu adamlara bir dur diyecek devlet kurumu yok mu?
Bu yıkım ve müteahhit mafyası nereden alıyor bu gücü?
Sahipsiz Malatya.

dogan

İhaleler ilginç olduğu kadar kabuller daha ilginçtir. Tam bir skandal, ondan sonra üç günde binalar dökülüyor. Çevre şehircilikteki her teknik personel incelenmelidir. Teknik şartnameye kurum müdürü bilmez zaten istesede vermezler. Muayene eden ekibin vicdanına kalır. Yada heyet ile mütehit in ilişkisine kalır

ahmet

her zaman öyleydi…ihale göstermelik..işi alan ihaleden önce bellidir..

44

Bütün il müdürleri Elazığlı yikop dahil

Baki

Daha önce de bazı gazeteci arkadaşlar bu konuyu gündeme getirdi, Malatya YİKOB değil, adını Elazığ YİKOB- Baskil YİKOB (BİKOB) olarak değiştirmek lazım, suç onlarda değil, başına bir ara Elazığlı /Baskilli kaymakam (isim verilmiş) verirsen oda doldururursa elazığlıları olacağı bu, İdari Mali İşler Elazığlı, Çevre Şehircilik Müdürü yikob ta Yatırım İzleme Müdür Vekili, yıkım işlerini yapan müteaahhit (isim verilmiş) sabah mesaiye YİKOB’ ta İdari ve Mali İşler Müdürünün odasında başlıyor, akşam beşte bırakıyor, beraber mesai yapıyorlar, aynı firmamı alır bütün ihaleleri ayıptır yazıktır günahtır. araştırın lütfen, Ankara YİKOB patladı bu yüzden,

Vatan sevdalısı

Bostanbaşında ki okulun yıkımı arapgir de ki yıkım İnönü okulunun yıkımı ve sayamadığım bir çok okulun yıkımı fuzüli cad binanın yıkımı temelllinin girişindeki binanın yıkımı ak parti il binasının ve ada apartmanlarının devam eden yıkımı cami minarelerinin yıkımı 500 er adet toplamda 1000 adet kerpiç ev yıkımı ve daha sayamadığım bir çok yıkımı ve o yapım işlerini sürekli alan sadece elazığlı Bingöl ve Muşlu üç mütaitin belirlediği fiyatlar dahilinde alınıyor. ( çevre şehiricilik ve yikop taki yetkililer nedense çok memnunlar ?? )

musa

yazıklarolsun

Malatyalı

Çoğu Elazığ firmaları olmak üzere Bingöl ve Muş firmalarının da olduğu bir takım şirketler tarafından alınmış işlerdir. Bir kısmını da Malatyalı firmalar almıştır. Alan Malatyalı firmaları da iyi irdelemek lazım. Son olarak unutmayalım ki çevre ve şehircilik il müdürü Elazığlı ???

Kanka45

İhaleyi zaten bize verecekti derken ne demek istedi acaba

Baki

birde nerelisin? diye sorsaymış Muhtarım

turan

İşi en tepeden bitirmiş demek.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 9 6 3 0 19 9 10 21
Hatayspor 9 6 1 2 18 7 11 19
Fenerbahçe 9 6 1 2 13 9 4 19
Beşiktaş 9 5 2 2 18 11 7 17
Fatih Karagümrük 9 5 2 2 15 11 4 17
Galatasaray 9 5 2 2 14 12 2 17
Alanyaspor 9 5 2 2 14 14 0 17
Altay 9 5 0 4 15 14 1 15
Konyaspor 9 3 5 1 12 9 3 14
Adana Demirspor 9 3 3 3 14 14 0 12
Kayserispor 9 3 2 4 13 15 -2 11
Gaziantep FK 9 3 2 4 11 13 -2 11
Sivasspor 9 2 4 3 13 11 2 10
Başakşehir FK 9 3 0 6 11 12 -1 9
Antalyaspor 9 2 3 4 10 14 -4 9
Yeni Malatyaspor 9 3 0 6 9 16 -7 9
Göztepe 9 2 2 5 9 13 -4 8
Giresunspor 9 2 2 5 5 9 -4 8
Kasımpaşa 9 1 3 5 9 14 -5 6
Çaykur Rizespor 9 0 1 8 6 21 -15 1

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...