Miram

Final

Fuat


Serdar doktor
Malatya Haber -

“İkisi de AK Parti Belediyeleri.. Sorun Olmaz”

“İkisi de AK Parti Belediyeleri.. Sorun Olmaz”
 • 24.09.2020

KAHTALI’DAN AÇIKLAMALAR.. AKP Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, “Depremzedeler için yapılan konutlar maliyetinin yüzde 40 altına ve üstelik 20 yıl da faizsiz ve vadeli olarak vatandaşlarımıza teslim edilecek. Hak sahiplerine bu yılsonu itibariyle konutlar teslim edilecek” dedi.

AKP Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyetini ziyaret etti.

Ziyarette ilk olarak konuşan Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı Fatih Avcı, “Dünya olarak bir Pandemi sürecinden geçiyoruz. Bu süre zarfında vekillerimizin Malatya için yaptıkları çalışmaları yakından takip ediyoruz. Doğru şartlar altında onlar da bir taraftan Covid-19 riskine karşı önlemler alırken bir taraftan da toplumun her köşesinde sorunları dinlemeye gayret gösterdiler. Hakan Kahtalı Vekilimiz de gerçekten Malatya’yla özellikle de yerel medyayla büyük bir yakınlık içerisinde ve sorunları yakından takip ediyor. Kendilerine destek oldukları Malatya’nın önünü açtıkları her proje için Malatya kamuoyu adına teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Hakan Kahtalı ise TBMM’nin kapalı olduğu 2-3 aylık bir dönemde, hem kongreleri hem de görevli bulundu Doğu Anadolu’daki teşkilatlardaki görevi gereği oradaki kongrelerle ilgili çalışmaları yürüttüklerini belirterek, “ Aynı zamanda Malatya’mıza yapılan yatırımları değerlendirmek ve bir an önce ve daha hızlı bir şekilde Malatya’mızın, burada yaşayan kardeşlerimizin hizmetine sunabilmek için de gayret içerisinde olduk” dedi.

“Depremzede konutları maliyetinin yüzde 40 altına verilecek”
Malatya’da meydana gelen depremlere de temas eden Kahtalı, “Malatya’da 24 Ocak depreminde 4 kardeşimiz de vefat etti. Onlara da Allah’tan rahmet diliyorum. Deprem hayatın bir gerçeği. İlimiz fay hattı üzerinde. Bunun için de biz tedbir alarak depreme dayanıklı yeni konutlar yapmamız gerekiyor. Bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımız depremden hemen sonra Çevre ve Şehircilik Bakanımız ile İçişleri Bakanımıza ‘bu yılsonu itibariyle konutlar bitmiş olsun’ talimatlarıyla çalışmalar çok hızlı bir şekilde sürüyor. Pütürge’de, Doğanyol’da, Kale’de, Battalgazi’de ve Yeşilyurt’ta depremden hasar görmüş konutların yenilenmesi çalışmaların büyük bir kısmını Allah nasip ederse bu yılsonu itibariyle de teslim etmiş olacağız. Vatandaşlarımıza olduğu gibi yansıtmayalım diye de Sayın Cumhurbaşkanımızdan yaptığımız talepler doğrultusunda çok büyük oranda indirimler gerçekleştirildi. Konutlarda yüzde 40’a yakın süspanse fiyat uygulandı. Maliyetinin yüzde 40 altına ve üstelik 20 yıl da faizsiz ve vadeli olarak vatandaşlarımıza, hak sahiplerine bu yılsonu itibariyle konutlar teslim edilecek. Kırsaldaki konutları da önümüzdeki yılın ilk 6 ayında inşallah teslime edeceğiz. Bu Malatya’mız için çok önemli bir şeydi. Bunun dışında hak sahibi olmayan ve konutları yıkılan vatandaşlarımıza da yine sosyal konut projesi kapsamında TOKİ vasıtasıyla, TOKİ şartlarında yine uygun taksitlerle yapılacak. Onlara da konutlar teslim edilecek” şeklinde konuştu.

Korona virüs dönemine de değinen Kahtalı, “Covid-19 sürecinde ülkemiz ve dünyada bir süreç yaşıyoruz. Covid-19 bilinmeyen bir mikrop. Bu maalesef ölümcül sonuçlar doğuran bir hastalık. Bu süreçte de Malatya’mızda iyi bir sınav verdiğimize inanıyorum. Tüm sağlık çalışanlarımıza bu konuda teşekkür ediyorum. İnşallah bu süreci atlatacağız diye umut ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız bu yılsonu itibariyle Allah nasip ederse inşallah yerli aşıyı da vatandaşlarımızın hizmetine sunacağımızı ifade etmişti. İnşallah yerli aşımız da yılsonu itibariyle tamamlanmış olur ve bu hastalıktan kurtuluruz diye umut ediyorum” ifadelerini kullandı.

TMO’nun kayısı alımı
Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kuru kayısı alımı konusunu da dile getiren Hakan Kahtalı, “ 2 gün önce yıllardır takip ettiğimiz bir konu olan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kayısı alımı. Bu Malatya’da AKP döneminde siyaset yapan bütün arkadaşlarımızın talebiydi. Bütün arkadaşlarımız bu işin fındık, üzüm ve incirde olduğu gibi kayısının da Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından satın alınması, devlet güvencesinin oluşturulması, en azından bir taban fiyatın belirlenmesi konusunda defalarca Tarım Bakanımıza, başbakanlarımıza ve Cumhurbaşkanımıza iletmiştik. Ama o dönemlerde hep bize şu cevap gelmişti. ‘Biz Toprak Mahsulleri Ofisi olarak ürünü alalım ama koyacak yeriniz yok.’ Bizim bir depoya ihtiyacımız var. Bu depoda herhangi bir depo olmaz. Soğuk hava deposu lazım. Bununla da ilgili de güzel çalışma yaptık ve 2 lisanslı depoyu Malatya’mıza kazandırıyoruz. Toplamda 11 bin ton kuru kayısıyı muhafaza edilecek depomuz olacak. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıkladığı fiyatın hakikaten Malatya’daki üreticilerimiz ve bütün çiftçilerimiz için, Malatya ekonomisi için gerçekten çok önemli bir adımdı. Bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımıza, Tarım Bakanımıza Malatyalılar adına şükranlarımı bir kez daha ifade ediyorum. Bu yıl ürünümüz az, 70-80-85 bin ton aralığında bir ürünümüz var. Gelecek yıl bu ürün 110-120 bin tonlara çıktığında şu anda 20 liraya satılan ürün 16’ya düşecekti. Ama şu anda bir taban fiyat belirlenmiş oldu. Önümüzdeki yıl ürün isterse 150 bin ton olsun bu rakamların altına düşmeyecek. Köylünün malı artık fiyatı garantili bir şekilde gelecek. Bir ilde böyle bir ürün yok. Bir ile tarımsal ürün olarak 45 günde üretilip, yapılıp, kaldırılıp satışa getirilen ve 300 milyon dolar bir ile katkı sağlayan bir ürün hiçbir ilde yok. Bu Allah’ın bize bir nimeti. Bunun kıymetini bilmemiz lazım. 300 milyon dolar, bu fiyat kalitesini belirledikten sonra Allah nasip ederse hedefimiz 500 milyon dolara çıkartmak. Bunun 70-80 bin tonunu 21 liradan satacağız ama önümüzdeki yıllar 120 -130 bin tonu sattığımız zaman bu rakamlar 500 milyon gibi bir rakama yükselecek” dedi.

Bilboard konusu
Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Yeşilyurt Belediyesi arasında yaşanan bilboard reklam panoları sorunun sorulması üzerine Kahtalı şunları söyledi:

“Bu güncel yaşadığımız bir sorun. Her iki belediye de Malatya’mıza hizmet eden belediye ve ikisi de AK Parti belediyeleri. Belediye başkanlarımız arasında herhangi bir sorun yok. Sadece bürokratik, alttaki elemanların birbirinden diyalog eksikliğinden kaynaklı sıkıntılar var. Ana arterlerdeki reklam panoları Büyükşehir Belediyesi’nin kontrolünde olan alanlar. Bu alanların da düzenlenmesi gerekiyor. Biz bunu serbest bırakırsak her kurum bir şey asar. Bunun bir düzen içerisinde olması lazım. Yani düzenin olmadığı hiçbir yerde ilerleme kaydedemezsiniz, estetiği de oluşturamazsınız. Bu anlamda belediye başkanlarımızın arasında herhangi bir sorun olmadığını samimiyetle söylemek istiyoruz. Sadece bürokratın ve daha alttaki çalışanların kendi işgüzarlıklarıyla yapmış oldukları meseleler diyorum. Arkadaşlarımızın bu konuyla ilgili bir açıklama yapmasına gerek yok. Çünkü sorun yok. Malatya’da hiçbir sorun olmaz. Malatya çok güçlü bir şehir.”

iha

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Gecenin piri dedi ki:

  Belediyelerin didişmesine engel olamıyorsanız muktedir değilsiniz demektir. Yetki alanı içinde değerlendirmek ayrı her işi devlet ciddiyeti ve ahlakı içinde yapmak ayrıdır. Büyükşehir belediye başkanı her işi ben yaptım oldu mantığı ile yapıyor ve siz ses dahi çıkar(a)mıyorsunuz. Buyuksehirde insanlar işinden edilir Akp’den ses yok, insanların maaşları hukuksuz bir şekilde kesilir Akp’den ses yok, zamlar almış başını gidiyor Akp’den ses yok, döviz almış başını gidiyor Akp’den ses yok… Bu zulme sessiz kalacaksanız, biz de sizin mukadder yıkılışınıza sessiz kalırız…

 2. Fahri Duruturk dedi ki:

  Maliyetinin % 40 altına yapılıyorsa, ileride sağlam mı yapılmış yoksa malzemeden mi çalınmış hep birlikte ,eğer kısmet olursa , göreceğiz.Ayrica Elazığ da hafif hasarlı evlere dahi maddi yardım yapıldigi ifade ediliyor. Malatya’da bu desteğin yapılmamış olmasına ne demeli?

 3. Alibaba 44 dedi ki:

  Yeşilyurt belediyesi bütün zamanını ve bütçesini çınara reklam için harcıyo herşeyi şova dönüştürdü yerinde
  Bi müdahale

 4. Deniz dedi ki:

  Tamam madem ikiside sizin belediyeleriniz güzel olabilir, bürokratik nedenler var ama peki Büyükşehir Yeşilyurt ilçesine bağlı tabelaları söküyor, aşılacak şeyler bunlar madem bu neyin kinidir de biraz bekleyip sorunu çözüme uğraşmıyor, yazık değilmi onu sökmek için harcanan paraya yarın sorun aşıldımı yeniden takılacak o da ayrı bir masraf Sayın Vekil kusura bakmayında bizden kesilen vergilerle yapılıyor, madem öyle bu masrafı 2 başkan kendi karşılasın vatandaşa yazık değilmi.

 5. Ayhan dedi ki:

  Yeşilyurt ta ağır hasarlı olup mühürlenen binalar ne olacak 7 ay geçti daha yıkım kararları alınmadı böylemi hizmet yapıyorsunuz Yeşilyurt için kimse birşey yapmıyor başkanlar reklam panosu nün pežine düşmüş halkı düşünen yok seçim yaklaşıyor bunların karşılığını illaki alırsınız Reisin sözünü yere düşürdünüz

 6. vatandaş dedi ki:

  vekil bey oyları aldınız şimdilik halk ile işiniz bitti. evimiz yıkıldı yerinde yapmak istiyoruz yok illa gelincik tepe ye gidecek siniz. bu dayatmadır zulümdür. peki benim yerim ne olacak. Devlet bana toki de vereceği yardımı desteği yıkılan evimin yerinde versin bende evimi yapayım. o zaman bana yardım ettiğinizi bileyim. kendi yerimde param yok yapamıyorum bizleri Gelincik tepeye mahkum etmeyin. neyse 90 100 bin tl mal edilen toki yi vatandaşa 250 bin tl satın ondan sonra vatandaşı mağdur edilmeyecek diyorsunuz. verdiğimiz OYLARI HELAL ETMİYORUZ . Seçimde görüşmek üzere.

 7. depremzede dedi ki:

  Sayın vekil. 24,01,2020 6,8 depreminde ağır hasarlı binaların yerinde yapılması ile ilgili ne zaman bir açıklamanız olacak. bu insanlar kirada ve mağdurlar. akibetleri ne olaçak.

 8. abdulvahap dedi ki:

  kusura bakma sayın vekilim ama hiç inanasım gelmedi selahattin gürkanın olduğu yerde her zaman sorun vardır başkanı kesinlikle yukarıdan birilerinin ikaz etmesi lazım vallahide billahide artık partiye zarar vermeye başladı oy verenlerin %80 ni pişmanlık duyduğunu söylüyolaar biz halkız devamlı halk içindeyiz herşeyi biz daha net görüyoruz

  1. Kiremit dedi ki:

   Sen personel olmayasın birader 😀

  2. Akrm dedi ki:

   Kardeşim çok doğru söylüyorsun vallahi

 9. Hasan dedi ki:

  Hazineyi boşalttınız..rezerv ne kadar hakan bey?euro 9 olmuş..insanlar kıt kanaat geçiniyor..düzeleceğine her yıl daha kötüye gidiyor..

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."