Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Kayısılarını Yola Döktüler.. ‘Kayısı Sahipsiz”

Ekonomi

05-07-2017 tarihinde yayınlandı.

Kayısılarını Yola Döktüler.. ‘Kayısı Sahipsiz”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Malatya’da Samanköy Mahallesi’ndeki kayısı üreticileri, meyve suyu firmalarının ‘ıskarta’ diye tabir edilen kalitesi düşük yaş kayısının kilogramını 30-35 kuruştan aldıkları gerekçesiyle kayısılarını yere dökerek, çiğnedi.

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, kayısı üreticilerini ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Çiftçiler, meyve suyu firmalarının yaş kayısıyı 30-35 kuruştan aldıklarını ifade ederek, buna çözüm bulunması gerektiğini ifade ettiler.

İl başkanı Kiraz, “Çiftçinin geçim kaynağı bu kayısı, dolayısıyla 30-35 kuruşa alınması ne işçinin ücretini, ne ilacı, ne mazotu kurtarmıyor. Bundan 200 kilo satacak ki bir işçinin sadece bir günlük parasını ödeyebilsin. Meyve suyu firmaları maalesef kayısının suyunu sıkmayı bırakmışlar, üreticinin suyunu sıkmaya başlamışlar. Malatya çiftçisinin, üreticisinin kaderi bütün olarak bir Malatya’nın kaderi bir tane meyve suyu üreticisi firmasıyla, üç tane tüccara asla teslim edilemez” dedi.

Kiraz, çiftçilerin kilogramını 30-35 kuruştan meyve suyu firmalarına vermeyeceklerini kaydederek, “Çiftçilerimiz gerekirse hiçbir meyve suyu üreticisine, hiçbir tüccara ürünü vermeyecek. Kayısımızı ayaklar altına alırız, çiğneriz, hayvanımıza veririz ama meyve suyu firmalarına kayısımızı teslim etmeyiz” diye konuştu

Çiftçiler, kasalardaki kayısıları yola dökerek, çiğnerken kayısılarını meyve suyu firmalarına vermeyeceklerini belirttiler.

“200 KİLO SATACAKLAR Kİ İŞÇİNİN BİR GÜNLÜK PARASINI ÖDESİNLER”

Kiraz, kayısı üreticisinin emeğinin karşılığını alamadığını belirterek, şunları söyledi:

“Malatya’nın göz nuru olan ‘altın kayısı’ dediğimiz kayısı maalesef ayaklar altına alındı. Kayısı çiftçisinin çok önemli bir isyanı var. Firmalar yaş kayısının kilosuna 30-35 kuruş vererek üreticiden almak istiyor. Çiftçi bütün emeğini bu kayısı için sarf ediyor. Kayısı, üreticinin alın teri, göz nuru, ekmeği, çocuğunun geleceği, ailesinin yarını anlamına geliyor. Çiftçinin geçim kaynağı bu kayısı, dolayısıyla 30-35 kuruşa alınması ne işçinin ücretini, ne ilacı, ne mazotu kurtarmıyor. Bundan 200 kilo satacak ki bir işçinin sadece bir günlük parasını ödeyebilsin. Meyve suyu firmaları maalesef kayısının suyunu sıkmayı bırakmışlar, üreticinin suyunu sıkmaya başlamışlar. Malatya çiftçisinin, üreticisinin kaderi bütün olarak bir Malatya’nın kaderi bir tane meyve suyu üreticisi firmasıyla, üç tane tüccara asla teslim edilemez.”

“MALATYA KAYISISI SAHİPSİZ”

Kayısıya alan bazlı destek verilerek, taban fiyat belirlenmesi gerektiğine vurgu yapan Kiraz, “Malatya kayısısı ve Malatya sahipsiz, en büyük adaletsizliği Malatya çiftçisi, Malatya kayısısı yaşıyor. Çünkü bir taban fiyat yok. Üretici kayısıyı kaça satacağını bilmiyor dolayısıyla da kaderiyle baş başa kalıyor. Çok tutsa dert, az tutsa dert, don vursa dert, dolu vursa dert. Bu dertten bir türlü Malatya kurtulamıyor. Çiftçilerde kayısının bugün 30-35 kuruşa düşmüş olmasına isyan ediyor. Yetkililere çağrıda bulunuyoruz fındığa nasıl alan bazlı destek veriyorsan, Malatya kayısısına da alan bazlı destek ver. Fındığa, çaya nasıl taban fiyat açıklıyorsan, Malatya’da üretilen ve bütün dünyaya satılan güzelim kayısıya da taban fiyat belirle, hiç değilse üretici üç tane tüccarın vereceği karara muhtaç olmasın. Ürettiğinde kaça sattığını bilsin, alın terinin karşılığını alabilsin” ifadelerini kullandı.

“BAKAN’IN İLK ÇÖZMESİ GEREKEN SORUN, KAYISI SORUNU”

Kiraz, kayısının her yıl aynı sorunlarla karşı karşıya kaldığını savunarak, “Her yıl aynı dert olan bu kayısıya bir çözüm bulunmaz? Malatya’da kayısı altın değerinde olması gerekirken, ayaklar altında. Gümrük ve Ticaret Bakanı Malatyalı, dolayısıyla ilk çözmesi gereken sorun, Malatya’nın kayısı sorunudur. Malatya’nın bir bakanı var, ilk çözmesi gereken kayısı sorunu, çiftçinin alın terinin karşılığını almasıdır. Çiftçilerimiz yetkililerden çözüm bekliyor. Çiftçilerimiz gerekirse hiçbir meyve suyu üreticisine, hiçbir tüccara ürünü vermeyecek. Kayısımızı ayaklar altına alırız, çiğneriz, hayvanımıza veririz ama meyve suyu firmalarına kayısımızı teslim etmeyiz” dedi.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

kayısı1 1

kayısı2 1

kayısı3 1

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
64 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
murat

Allah ve nimet kavramlarıyla alın teri kayısımızı tücara ve iktidara peşkeş çekenlere acıyorum Emek en yüce değerdir

murat

Allah’ın en büyük nimeti insan insanın en büyük değeri emektir.Emek en büyük değerdir. 50 derece sıcakta emek veren çiftçiye hakkını vermemek günahtır…

murat

Zavvalı memleketim Malatya seni ne hale getirdiler kafasına vurulan oyu ekmeği elinden alınan kayısısı bedavaya tücara peşkeş çekilen gıkı bile çıkmayan halkım yazıııklar olsun sana

murat

milletin akpli vekileri kayısı müstahsili can çelişiyor Malatyanın esnafı ekonominin motoru kayısı satılmazsa oyunu verir havanı alırsın.

serdar

Arkadaşlar hepiniz farklı seçenekler sunarak soruna çözüm aramışsınız belki hepiniz kendi pencerenizde haklısınız ama çiftçi bu hasat sonuna beklettiği borcunu ailesinin yıllık geçimini vs… bir çok ihtiyacını hasada bağlamış birkaç kişi piyasayı elinde tuttukça bu iş böyle devam eder.
Yıllık kaysının adet ebatlarına göre taban fiyatı belirlense Atıyorum bir kaysı tek başına 40 gram gelir fiyatı şudur.20 gram gelir fiyatı şudur.ıskarta sabit fiyatı şudur bence bu işin çözümü de budur selam ile…..

Müstahak

Verelim mi mehteri

Şakir

Nimet ayaklar altına alınmaz ama,bunu en son kayısı üreticileri yaptı.Siz hamsiyi kaça yiyorsunuz,portakalı,çayı,domatesi,hele fındığı. Malatya ,Malatya bulunmaz sahibin.

fbay

kayısıyı sahiplenmek gerekir elbetteki.eylem biçimi daha farklı olabilirdi .kim ne derse desin VE NASIL düşünürse düşünsün kayısıda olsa farklı bir üründe olsa ayaklar altına alınıp ezilmesi hoş bir eylem biçimi olmamış,,,,

Serkan kral 44

Ben tek kelime söyleyeceğim bugün 5 senedir kayisi doğru düzgün tutmuyor ha Allah nasip etmemiş bu nasip işidir o ayrı.. ama bizim akp milletvekillerinin aldığı maaş haram ola ben bunu içtenlikle söylüyorum halt ettik akp ye verdik bundan sonra Allaha yemin olsun ki bir daha kapıya gelip yalvarsalarda bir daha oy yok kurban olsunlar oy verirsek haram olsun o akp milletvekillerine inşallah bir daha secilemeyecekler görürsünüz hayırlı günler haddimize aştıysam hakkınızı helal edin

Serkan kral 44

Millet kan ağlıyor 50derece sıcaklıkta kaysisini sallıyor para etmiyor 30 kuruş Hirhis olurmu ne olacak bu milletin hali yazıktır günahtır..

Şükrü

Malatyalıyım,Kayısı ağacımız yok.Dolayısı ile aklıma geldikçe Pazar’dan alırım.Pazarda kayısı 3 -4 tl civarında.Bana pahalı gibi geldi.Muz dünyada yaygın ,Adam ekvatordan muz ithal ediyor kilosu7.5 tl.Bu mal okadar uzaktan geliyor ve belki en az 5 -6 farklı aracıların elinden geçerek bu fiyatı alıyor.Gayet normal.Peki bu bizim Malatya kayısısına ne oluyorda bu fiyata ulaşıyor.Memleketimin kayısı bu fiyatla satılırken,öte yandan para etmediği için bazıları kayısıları yollara döküyor.Dünya kayısı üretiminin lideri olan Malatya’da kayısının fiyatındaki belirsizlik çok enterasan.Yahu bu meyvanın fiyatını Malatya çok kolay belirleyebilir.Ya kayısının taban fiatının belirlenmesini istemeyenler var.Yada Kayısı ile ilgilenmeyenler var.(Not: Mersin mut da yetişen ve yaş olarak ihraç edilen kayısıyı hiç yedinizmi?Çok güzel görünüşü var ama ne lezzet ne tat ,hiç bir özelliği yok.Adamlar güzel kazanıyorlar..Yazıklar olsun diyeceğim.Bu ayıp da bize yeter.)

hasan karakoç

şükrü o kayısı muz gibi bir defada toplamıyor. teker teker başından topluyorsun. çir olana kadar 20 defa ele alıyorsun. kayısnın geçtiği işlemleri görseydin böyle boş boş konuşmazdın.gel senibahçeye götrüreyim bir gün benle çalış gör bakalım nasıl zor iş.

cengiz

Muz sıcak ve nemin olduğu her yerde yetişir..dünya kaysinin %80 i ise malatyada yetişiyor.. yani malatya kayısı vermese dünyada kayısı bulunmaz..bence kayisida tekel konumunda olan malatya kayisi fiyatini istediği gibu belirleyebilir..tek yapılması gereken bütün kayisilari tek elden toplayıp satacak bir birliğin olması..aslinda dünya da sadece bir şehirde yetişen bir ürünün bu kadar ucuz olması paraların daha çok araci kisilere gittiğini gösterir…oysa çiftçinin elinde olan birlik kayisinin fiyati 50 lira dese kim ne diyebilir…mecbur herkes alacak yada dünya kayisiz kalacak..bugün fıstık her yerde yetişiyor ama kilosu 50..60..tl…kimse fiyatı yüksek demiyor.bence 5 tl.den fazla etmemesi lazım..malatya nin sahibi yok..

metin

yaklaşık 1,5 aydır yaş kayısı yiyoruz,mersin mut kayısısı,türkiyeye kaysısıyı sevdiren yediren şehir mut,ama gelgör satılırken malatya kayısısı diyorlar alırken diyoruz malatya nire ankara istanbul izmir nireeeeee bizim malatyada kim becerir taze kayısıyı tüm türkiyeye pazarlayacak küçük olsun benim olsun iki çuval çir yapmayla kayısıcılık yaptığını sanarsan mutsuz umutsuz üretici olmaktan kurtulamassınız malesef,ha gelelim asıl konuya kayısıyı pazarlayacak değerlendirecek çiftçiyi organize edecek çiftçi memet ağa değil tabiki,fındığın,çayın,üzümün mut kayısısın bir değeri bir sahibi varda malatya kayısısının niye yok işte sadece yola dökülen ayaklanan kayısı görenler olduğu sürece kayısının boynu bükük kalır zaten şehirde arazi kalmamış en verimli araziler bağlar bahçeler beton binalara çevrilmiş adeta malatya istanbulun ankaranın bir ilçesi gibi bina yığınları olmuş çocuklar kayısı ağacını tanımaz bilmez olmuş vesselam neyi konuşuyoruz.

Cem

Mesele ucuz olması ise ucuzluğunun sebebi satış ve pazarlama yapılamaması…Dünyanın kayısıya ihtiyacı varken biz bunu satamıyoruz, hoş kayısı olunca para etmiyor olmayınca yok diyoruz….yani hiç mutlu edemedik üreticilerimizi…Sonsuza kadarda mutlu olacak gibi durmuyorlar…Peki bu adamların kayısıyı ayaklar altına almasına ne dersiniz??? Millet düşman bayraklarını bile ayak altına almazken nimete hakaret nedendir…Merak etmesinler Rabbim hesabını sorar…Tavsiyem siyasetsiz bir yeni kayısı birlik kurulması, insanlar yaş kayısı yı 6 tl den alıyor pazarda ve sadece maddi durumu iyi olanlar alabiliyor. Bazı pazarlarda yaş kayısı 10 tl

muzaffer

İNŞALLAH BU KAYISILARI HEPSİNİ ALLAH ELİNİZDEN ALSIN AMİN

Ali

Muzaffer kardeşim nimete yapılan saygısızlığı görünce sizin düşündüğünüzü düşündüm.Ancak şu ayeti okuyunca vazgeçtim.Rabbim içimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helak etme..

cafer

Malatya ‘da Siyaset AKP Biz malatya’lılar %90 Oy verdik 6 Vekil Birde Bakkanımız var Allah aşkına Yukarda Bir malaya Bakın Malatya içi Köstebek yuvası Sağlıklı bir gelişme yok ekonomisi çokmüş Üretimi %90 kAYSI Ayaklar altında Sayın Vatandaşlar AKP %100 Oy verelim Ölülerimizi Pacadan çıkarsın olmazmı.

eto

Nimet ayaklar altına alınır mı ? Gene kayısınını bol olduğu bir yıl şire pazarlarında sobalarda kayısı yakılıyordu ondan sonraki çoğu yıl kayısı tutmadı Allah ‘a ağır gelir bu yaptığınız kayısı değil yiyecek ekmek bulamazsınız

ibrahim

iyi muhalefet olmassa akp her yaptığını doğru zanneder

Murat tasoguz

Bizim Malatya insanı , bir yıl kayısı satar çoluk çocuk araba alır.. bir yıl sonra da aldıkları ne varsa satar niye bu yıl kayısı para etmedi… Bence problem kayısı değil problem şükürsüz oluşu… Ve daha birçok nokta daha var, hile, karaborsa,sakla fiyat artacak vs ama neyse…
Hiçbir Allah in kulu bunu yapmaz aziz kardeşim…
Şimdi görüyoruz ki her şey nasıl ki rızkın etrafında toplanmış, ona bakıyor; öyle de rızık dahi bütün envaıyla manen ve maddeten, halen ve kàlen şükür ile kaimdir, şükür ile oluyor, şükrü yetiştiriyor, şükrü gösteriyor. Çünkü rızka iştiha ve iştiyak, bir nevi şükr-ü fıtrîdir. Ve telezzüz ve zevk dahi gayr-ı şuurî bir şükürdür ki bütün hayvanatta bu şükür vardır. Yalnız insan, dalalet ve küfür ile o fıtrî şükrün mahiyetini değiştiriyor, şükürden şirke gidiyor.

HÜSAMETTİN

35 yıl malatyada kaldım. Hep ağlama, hep öldük bittik edebiyatı. Başka bölgelerin üretici sizler kadar kazanmamasına rağmen sizler kadar ağlamıyor, sızlanmıyor. (fındık, üzüm, zeytin, tahıl) Malatya kayısı suluk değilki, islim yapın öyle satın. Bırakın reklamı, işinize bakın.

Has Malatyalı

Karadenizli vekiller çözer bu işi demişti, zevatın biri. Lafı çakmıştı, iyi de etmişti, anlayana. Anlaması gereken anlıyor ama işine gelmiyor, halk zaten yorumlardan anlaşıldığı kadarıyla bir şey anlamıyor. Nimet ayaklar altına alınmaza takılmış gidiyorlar, sanki kayısı gökten iner de hiç yere düşmez, çiğnenmez! Adam tepkisini kayısıya değil, kayısı politikasına göstermek için KENDİ malını ezmiş, amaç dikkat çekmek. Çekti de, sorun yok yani ezmesinde. CHP’liye particilik hırsıyla saydıranlar olmuş, a be kardeşim, adam gitmiş dertli olanların derdine ortak olmuş veya öyle görünmüş, ne var bunda? Suç bu adamın mı yoksa kayısıyı 30 kuruşa sattıranların mı? Nerede entegre fabrika? Ürününü işleyemiyorsun daha be hey Malatya, uyan! Nerede taban fiyatın? Nerede esaslı ve gerçekten işe yarar desteklerin? Bunların hiçbiri YOK! Ya hu, Türkiye’de fiyatı yıldan yıla bu kadar dalgalanan ve bu ölçekte üretilebilen başka bir meyve, sebze, tohum falan var mı? YOK! Sen bu sorunu gündeme getir. Ne zaman partisine bakmaksızın üreticiler birleşir, toplanıp yürürler, o zaman bir şey alırlar. Yoksa bir halt alamazlar, anca vaat alırlar, oy verdikten sonra da yüzlerine bakan olmaz. Bu işler böyledir, aç gözünü, emeğinin, ekmeğinin, kayısının, nimetinin hakkını bil ve bunu savun ey hemşehrim!

çiftçi vatandaş

has malatyalı senin yorumundan dolayı seni taktir ettim çok güzel konuya açıklık getirmişsin biz ne çekiyorsak nimet ci himmetçi zihniyetten çekiyoruz adamlar köylünün haklarını savunuyor vay nimet çiğnendi o nimet o köylüyü kandırıp seçim zamanı kaysı yı toz pembe gösterip seçim bittikten sonra kaderiyle baş başa bırakanların dizine gözüne dursun nerde yetkililer bu kaysı konsantre olarak yurt dışına gidiyor gümrük bakanı malatyalı hemşerimiz yurt dışına kaç dolara gittiğine baksın ve ona göre taban fiyat getirsinler bizim bir ziraat odalarımız var ne iş yapar görevi ney sadece harcrah kesip çiftçiyi soymakmı hiç birgün bir açıklamasını gördünüzmü bir borsamız var hiç birgün gördünüzmü bunlar çıkar siyasi bir konu oldumu hükümet yanlısı açıklama yapar esas kendi görevleri siyasete yön verme deyil bu gün sahnede olamalılar ama tık yok acaba birşey söylesek abilerimiz bize bir şey dermi diyorlardır çünkü onlar o odalara çiftçinin isteğiyle deyil siyaseten getiriliyorlar netiçe çiftçimiz kaderiyle baş başa seçim gelince köy köydür ondan gayrı hiçbirşeydir

Hamit

Kaysı yine 5 7,aradı gider neyin pesindeler

malatyalı

yorumlara bakıyorum da nimetmiş yola dökülmezmiş ya da çiftçiler bu bile size çok beter olun minvalinde çoğu.ikincisi klasik malatyali hasitliği sanki malatyanın en zengin kesimi çiftçiler her sene milyarlar kazanıyorlar bu bile fazla mantığı.gelelim ilk dediğime nimeti yola dökenlere laf edeceğinize alın teriyle para kazanmak isteyenlere söz edeceğinize onları sömüren sisteme de iki laf edin.malatyayı rant yuvasına çevirenlere imar izni verilen yerleri kimin aldığına vs vs. iki laf edin de samimi olun biraz

Kamil

Çok güzel oluyor yüzde 70 vermeye devam edin

haydarsessizce

Allah ın bu topraklara bahşettiği bu nimeti ayaklar altına alıp ezdiniz ya! Kayısı çok olur para etmiyor diye şikayet edilir, az olur kimse malını satmaz. İnsanoğlu çok nankör. Allah ım sen affet. Bu cahillerin yaptığından dolayı bizleri kuraklıkla imtihan etme

Yusuf

Utanın nasıl malatyalısınız günahdır yav nimeti ne halle getirmisin gün olur bulamsınız yemeye

Vatandaş

Büyükşehir Belediye Başkanı son seçim vaadinde malatya da kayısı işleme fabrikası(meyve suyu dahil) kuracağını söylemişti. Yeni seçim yaklaşıyor hatırlatmak istedim.
Not:seçim broşürlerinde öyle yazıyordu.

Gökmen karataş

Bütün yorumları okudum. Ama sadece murat arkadaşıma katılıyorum. Seçimde miting alanlarını doldurdugunuzun çeyreği tepkisini ifade etse bakın bakalım bu şehrin temsilcileri neler yapar. Ama herkes halinden memnun galiba. Sonucunu söyleyeyim, çiftçi elindeki ürünü bedavaya satar, sezon biter , bir yıl sonra yine aynı konu konuşulur.KAYISI PARA ETMIYOR

Hakan

Nimettir tamam ayak altına alınmaz ama peki iktidar partisinin sayın vekillerine ne demeli. Helede bakanımız var ve hemde gümrük ve ticaret bakanı olacak kayısı da ayak altında olacak. Reise hasta olan bir mltyali olarak vekillerimi kınıyor ve biran önce Memleketimize sahip çıkan yeni vekiller istiyoruz. Öznur ablamiz şeker fabrikasının birilerine verilmesinin önünü açarak hizmet ettiğini sanır, Mustafa Şahin reisin laflarını söyleyip bagdac kurup hizmet ettiğini sanır, Taha Özhan acaba kaç defa Malatyaya gelmiş bilmiyorum, parcokanli vekilimiz inan in adını hatırlayamadım o da sanayi kuruluşları için çalışır çünkü zaten fabrika sahibi. Kısacası o eylemde nimetin ayak altına alınması ve CHP başkanına yazıklar olsun. çok yanlış ama en çokta iktidar partisi vekillerinin sözüm ona hizmetlerinden tiskiniyom. Belediyelere dönen dolapları da duyuyoruz. Onları ise demiyorum. Yazıklar olsun. Olan köylüye oluyor yaaa. Allah ıslah etsin

Ömer Ali

Her zamanki gibi fırıldak bazı tüccarlar işçinin emeğini, çalışkanlığını, alın terini, helal kazancını ayaklar altına alınca kimsenin sesi çıkmaz, kayısının fiilen ayaklar altına alınması insanları daha çok rahatsız eder… çok cahilsiniz güçlüden yana olmak ruhunuza işlemiş.

mesutg44

kayısı gibi bir nimeti malatyamıza nasip eden Rabbimize hamd olsun

Tolga

yakında elazığda tamamen başlıyor.diyarbakırda.röportajı var google yaz

Abuzer

Yukarda yazan bir şahsın yorumuna katılıyorum. 3 yılönce ihracatcı üreticiye yalvarıyor ne olursun 20 tl ye bana ver yok 50 tlolacak ne oldu ihracatcı pazarını kaybetti. olacağı bu az tamah çok zarar getirir

kâmil yilmaz

değerli abilerim kardeşlerim tabiki de basılması uygun olmamış ama o arkadaşların yerine kendimizi koyalım adam borcu var harcı var belki bu sebepden ertelediği çocuğunun düğünü var..basilmasi iyi olmamış rabbim günah yazmaz inşallah hoş görelim..burda kayısıya basılmasına değilde neden para etmediğine dair yorumlar yapalım belki okuyan yetkili olur..bu sefer vicdani sızlar çözüm arar

Ramazan dogan

Meyve suyu için toplanan kalitesiz çürümüş çöpe atılacak kaysilara toplama merkezlerinde bir bakın omur boyu meyve suyu icmezsiniz .

eto

aynen haklısınız ben dilek de bir şirketin kayısı aldığı yeri görmüştüm o gün bgundur meyve suyu içmiyorum 😀 hem hijyen hemde yapay şeker yüklü olduğu için

Kara

Çok komik..Beter Olun..Dağa taşa suluya susuza kaysı dikersen olacagı bu..Altarnatif bi ürün gelistirelim olayi yok..Araştıralım yok..Malatyalınin huyu biri bir işten ekmek yiyorsa la bende o işi yapayim çok kar var diyor bende değişik bi iş yapayım diye düşünme yok..koyun ve sürü mantığı..?..Bi ara internet kafeler revaçtaydı nerdeyse her apartmanin alti her boş dükkan internet kafe yapıldı ne olu şimdi hiç biri yok son kalanlarda devretme peşinde..bi bakın emlak ilanlarına alayi kayisı bahcesi satiyor..Günü kurtarma Zihniyeti sürdüğü Sürece Beter olacağiz..Yakışır..

Erhan

???

Yazıhanlı Halil

Nimeti ayak altına alıp çiğneyerek protesto gösteti yapmak ancak bir kültürsüzlüğün tezahürü olabilir. Ana muhalefet partisinin il başkanı da nimeti ezenler arasında Allah akıl fikir versin ıskah etsin.

Ali

Utanın be.Nimete basıyorsunuz.Allah size verirmi.Şükretmeyi bilmiyorsunuz.İki sene önce fiyatlar tavan yaptığında ,kayısı sahipsiz demediniz.Dünyaları kazandınız.

Ramazan dogan

Malatyaliyim kaysi bahçem yok bugüne kadar 4 liradan aşağı yaş 12.5 liradan aşağı gün kurusu kayısı alamadım inanın başka illerde de kaysi fiyatları aynı kaysinin baskentinde yaşamının ne anlamı var baska iller böyle mi haftasonu hataydayim 1. sınıf zeytin yağının 5 kilosu 70 lira baharatları malatyadan üçte bir daha ucuz Malatya gibi pazarlık olayı yok on gün uğraşın bir kuruş indirim yaptiramazsiniz örneğin marasta dondurma tarana baharat fiyatları diğer illere göre inanılmaz ucuz Malatya’da yol üstünde kaysi alıp aldatilanar bir daha durup kaysi almiyor lütfen Malatya artık aynaya bakma zamanı geldide geçiyor bile.

Enes

Yolustunden kayisi almistim bende bir daha kayisi felan almam yolustunden malatyaliyim yolustu satis yapilan yerlerdende durup biseyler almayi severim ama malatyadan almam bir daha

İbrahim Kömür

3 kuşaktır geçimini kayısı ile sağlayan bir Malatyalı olarak gerçekten utandım. Kayısı Allah’ın bu topraklara bir lütfudur. Çekirdeğinin kabuğu dahi para eden mübarek bir nimeti ayaklar altına alıp çiğnemek için akıl sağlığını yitirmiş olmak gerekir. Kayısının bu halde olmasının sebebi kayısı mı ki onu ayağının altına alıp eziyorsun sayın Enver KİRAZ ?

Eğer bu haber ulusal basına düşerse Enver Kiraz’ın siyasi hayatı bu gece sona erer bence.

Sari44

Esnaf 2 sene önce ayağına kadar gidipte yalvar yakar 15 liraya vermiyolardi kilosunu yok 20 yok 25 olacak yok 3 tonum var bi ev karşılığı veririm diyip sekiz köşe kasketi havaya dikiyolardi köylüler çok güzel oluyo daha beter olsunlar

Sahipsiz Malatya

Artık Malatya’nın başına gelenlere üzülmüyorum, sonuçta biz seçtik !

Kadir

Çok doğru yazık gunah değilim bu kadar emek zahmet çile
Çekilir mi kardeşim 3 tane adamın elinde DEvletin de umrunda değil ayıp ya yazık adamlar sabah 4 de kalkıyorlar akşam 12 e kadar çalışıyorlar her hafta millet emek veriyor yazı yok kişi yok adamlar rezillik cekiyor 3 tane kayisicida keyfini sürüyor lüks yaşıyor olmaz ben olsam yakardım yere döktüklerini sire pazarında büyük esnafın valinin önüne dökeceksin

Baba44

Allah sizleri ıslah etsin. Ekmek bayatlayınca küflenince yenilmiyor fakat ayaklar altına da alınmıyor. İyice cahil bir memleket kültürsüz bir memleket vizyonsuz bir memleket olmuşuz. Utanıyorum kendimden resimleri görünce yazıklar olsun size !!! Allah’ın nimetini nasıl ayaklar altına alırsınız saygısızlar !

kâmil yilmaz

allah’ın nimeti diyosun ama çiftçi de allah’ın kulu..sen 1 yıl para harca her gece soğukta gözüne uyku girmesin aman don oldumu mayıs da tekrar gözüne uyku girmesin aman dolu yağacak mi diye düşün..emin ol sen daha beterini yapardın.. memlekettin vizyonu da kültürü de yerinde kardeşim kimsenin ekmeğini yom yere kimse alamaz..rabbim çiftçilerin yardımcısı olsun

Osman

Ayaklayanlar durum ne olursa olsun sonuçta o bastığınız bir nimet Rabbim sizleri ıslah eylesin.

Madem böyle ise sizde seneye kimseye mal satmayın bu alıcılar kendileri tutuşsun mal almak için. Yapın bir kaç sene böyle bakın bakalım nasıl yola geliyorlar.

Erhan

Farklı şekilde protesto edilebilirdi ayak altına almak yanlış olmuş

İrbaham

eskide tütünün kilosu 3 tl oy uğruna 30 tl alınırdı sonrada sigara fabrikalarına 2 tlye satılırdı kalanı da yakılırdı bu yüzden malatya vagon fabrikasında yakıtlar .bu yüzden Devlet yetmiş sende muhtaç oldu. parasız kalan Devlet yüzde 85 faizle iş adamlarında para aldı .

murat

2006 yılında Ordu’da yapılan “Fındık Mitingine” 80 bin kişi katıldı ve Karadeniz otoyolu 4 saat trafiğe kapatıldı. Ne zaman Malatya’da 3-5 bin kişinin katıldığı “Kayısı mitingi yapılır” işte o zaman kayısıda bir şeyler yapılması gündeme gelebilir. Yoksa 8–10 kişiyle kayısıyı yola dökmüşsün, çiğnemişsin bundan bir şey çıkmaz…

kâmil yilmaz

en güzel yorum ağzına yüreğine sağlık..

Ramazan 44

Bence kayısı meyve suyu fabrikalarina bedava verilip ustune de para verilmeli. Sahipsiz malatya sahipsiz kayisi .. Bu saaten sonra 1 tl de olsa meysuya kayisi verilmemeli

VAHAP BAŞIBÜYÜK

NİMETE ŞÜKÜR GEREKİR .İSYAN DEĞİL RABBİMİZ AKIL NİMETİ VERMİŞ AMA KULLANAN KİM ? MADEM PARA ETMİYOR FARKLI ŞEKİLLERDE DEĞERLENDİRMEYE GİDİLEBİLİR .MEYVE SUYU ,REÇEL , VE BENZERİ .BAŞKA ALTERNATİF ÜRÜNLER EKİLEBİLİR ..LÜTFEN NANKÖR OLMAYALIM…SELAMLAR …

malatyalı

yorumlara bakarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim,vatandaş halinden çok memnun 35kuruş fazla gelir,hakkı 25 kuruş sürümden kazanalım.

muzaffer

ucuz diye nimete ayaklamak mı gerekir ?

bekir

sayın kiraz seni oyuna getirmişler ayaklayıp o nimeti sana mal etmek

Mayer türk

Kendim Bİ ak partili olarak Malatya ak parti kadrolarını hiç beğenmiyorum acilen değişmeleri gerek Arguvan narmikan köyünün aylardır içme suyu yok ilgilenen yok anlaşılan maski nin kayserili müdür Ahmet Çakır’dan daha yetkiliki bildiğini okuyor malatya halkının üstünde görüyor kendi tüm Malatya’nın bu kadrolara tepki göstermesi gerek

muzaffer

nimete basılır mı ALLAH onuda elimizden alır

KERNEKLİ44

Yazık günah be o bastığın ekmeğin senin nimet günah Allah tan korkun hak adalet böyle aranmaz.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 14 11 3 0 29 11 18 36
Konyaspor 14 7 5 2 23 13 10 26
Hatayspor 14 8 2 4 23 14 9 26
Alanyaspor 14 7 3 4 20 22 -2 24
Fenerbahçe 13 7 2 4 19 16 3 23
Başakşehir FK 14 7 1 6 20 16 4 22
Fatih Karagümrük 14 6 4 4 21 18 3 22
Galatasaray 14 6 4 4 19 17 2 22
Adana Demirspor 14 5 5 4 20 18 2 20
Beşiktaş 14 6 2 6 21 21 0 20
Antalyaspor 14 5 3 6 18 20 -2 18
Gaziantep FK 14 5 3 6 17 21 -4 18
Altay 14 5 2 7 18 21 -3 17
Sivasspor 14 3 7 4 20 15 5 16
Giresunspor 14 4 4 6 12 12 0 16
Kayserispor 14 4 4 6 18 22 -4 16
Yeni Malatyaspor 14 4 1 9 12 23 -11 13
Göztepe 13 2 4 7 12 19 -7 10
Kasımpaşa 14 2 4 8 13 21 -8 10
Çaykur Rizespor 14 3 1 10 12 27 -15 10

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...