Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Birden Kendimi Yeşilçam Sokağı’nda Buldum”

Gündem

2 sene önce yayınlandı.

“Birden Kendimi Yeşilçam Sokağı’nda Buldum”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

MALATYA’DAN TRENLE İSTANBUL’A KAÇTI, ‘ARTİST’ OLDU, 120 FİLMDE OYNADI.. Tarak, kalem, defter satarken kendisini bir anda Yeşilçam filmlerinde bulan Malatyalı Mehmet Yağmur (75), kötü adam rolüyle 120’ye yakın filmde oynadı. Yağmur, “Sinemada kötü adam olmak her adamın kârı değil. 1970’te bize 100 lira yevmiye veriyorlardı ki çok iyi paraydı. Günde 3 filmde kötü adam rolünde oynuyorduk. 30-35 kişilik kötü adam kadromuz vardı, her filmde bunlar oynuyordu” dedi.

artistmehmet51959 yılında daha 17 yaşındayken Malatya’dan trenle İstanbul’a kaçan Yağmur, Kapalıçarşı’da kalem, tarak, defter satarken bir zabıtayla kavga etti ve kaçtı. Sonra gittiği Yeşilçam Sokağı’nda tanıştığı bir kişi sayesinde setlerde ışıkçılığa başlayan Mehmet Yağmur, bir süre sonra sette amirlik yapmaya başladı. 1970 yılında Antalya’da Yılmaz Duru ile ‘Bin Yıllık Yol’ adlı film çekimine giden Yağmur, kamera arkasında çalışırken, bir oyuncunun gelmemesi üzerine, Yılmaz Duru’nun ‘Mehmet seni oynatalım’ demesiyle ilk olarak  ‘Bin Yıllık Yol’ filminde rol aldı.

artistmehmet3Kamera arkasından kamera önüne, ‘kötü adam’ olarak adım atan, çoğu kötü adam olmak üzere değişik karakterleri de  oynayan ve yıllar sonra Malatya’ya dönen Yağmur, o başlangıcı şöyle anlattı:

“60-70 lirayla filmlerde kavgacı olarak başladım. 1973 yılında Mehmet Yağmur oldum. Yönetmenler Osman Fahir Seden, Natuk Baytan, Remzi Jöntürk, Yılmaz Atadeniz beni sevdiler, oynattılar ama biz yerimizi bilemedik. İsmimin olduğu 110 filmde rol aldım. O zaman bizden başka kötü adam yoktu. Erol (Taş) ağabey, ben, Bilal İnci, Turgut (Özatay) ağabey, Hayati Hamzaoğlu, Kenan Pars vardı. Hamallıkla artist oldum.”

artistmehmet6

Yağmur (üstte soldan 2.), günlük 2-3 filmde kötü adam rolünde oynadığını anlatarak, şunları söyledi:

“Sinemada kötü adam olmak her adamın kârı değil. Her adamın işi de değil. Her adam, kötü adam da olamaz çünkü yapılan işte alımı, bilgisi, yeteneği olacak. Yumruğu yedin, yere nasıl düşeceksin? ‘Takla at, yuvarlan’ diyor, yanlış düştüğün zaman kolunu kırarsın. Bunları bilmezsen kavgacı olamazsın. 1970’te bize 100 lira yevmiye veriyorlardı ki çok iyi paraydı. Günde 3 filmde kötü adam rolünde oynuyorduk. 30-35 kişilik kötü adam kadromuz vardı, her filmde bunlar oynuyordu. Kapalı çarşıda tarak, defter satarken birden kendimi Yeşilçam Sokağı’nda buldum. Işıkçılıkta çalıştım ama gözüm karaydı. Atla atla, düş düş, vur vur, kır kır, hiç korku yoktu. Kavganın A’sından Z’sine her şeyini biliyorduk. Nereden vurursun, nereden gidersin bunu bilemezsen olmaz, çekemezler. Onun için bir kariyerimiz vardı. Orayı da koruyabildiğimiz kadar koruduk.”

artistmehmet7

Filmlerde zaman zaman talihsiz anlarda yaşadığını ifade eden Yağmur, “Gerçek dayak yediğim film de oldu. Yılmaz Köksal kazara ayağı kaydı gözümün altına bir yumruk attı, ‘gözüm çıktı’ sandım. Malkoçoğlu filmini çekerken ölümlerden döndük. Köprüden bizi aşağı atma sahnesi vardı. Camoka vuruyor, Cüneyt Arkın’ı ve bizi suya atıyor, Dalaman çayına. Dalaman çayının derinliği yarım metre, altı da betondu. 15 metreden aşağı düştük. İpi kestiler patır patır düştük ve canlı çıktık. O kadar ki işimiz sertti. Şuan ki aklım olsa bir tanesinde bile oynamazdım, canınla dövüşüyorsun” dedi.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

artistmehmet4

artistmehmet1

artistmehmet2

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
fatih

Selamun aleykum.mehmet amca babamin lstanbuldan arkadasiymis.numarasini babam istiyor.verebilirmisiniz

Murat Yağmur

öncelikle Malatyalı bir değerin farkına varıp onunla bu röportajı gerçekleştirdiğiniz için teşekkür ederim. çünkü 6 mı 7 mi oldu bilmiyorum yapılan malatya film festivaline ilk davetli olması gerektiğine inandığım babamın hala davet edilmediğine şaşarım 🙂 tabi biz sinemanın bu 3.adamlarını hep görmezden geldik geçen konuşmasında ne dedi Cüneyt Arkın ben olmazsam film olurdu ama o filmlerdeki o kötü adamlar olmazsa olmazdı diye bir kez daha sizin aracılığınız ile yine seslenmek istiyorum bu değerlerin kıymetini kaybettikten sonra anlamayın

recep solmaz

Rol gereği kötü adam olan mehmet abim hayatın zorluklarında tek başına hayat mücadelesinde hep temiz yüreği ile iyi bir baba ıyi bir eş olmanın mutluluğunu sıtmapınarında keyfini çıkartıyor….helal sana kötü adam……

Özgur

YEŞİLÇAM FİLMLERİ ÇOK GÜZELDİ.
HER ŞEY SEVGİ ÜZERİNE KURULUYDU.
ŞİMDİLERDE KÜFÜRLÜ FİİMLERLE SEKTÖR FARKLI YÖNE TAŞINDI.
MEHMET YAĞMUR YEŞİLÇAMIN GÜZELLİKLERİNİ YAŞAMIŞ.
ALLAH UZUN ÖMÜRLER VERSİN

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...