Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Olan Suyu da Kirletmeye ‘Tam Gaz’ Devam!

Gündem

18-08-2017 tarihinde yayınlandı.

Olan Suyu da Kirletmeye ‘Tam Gaz’ Devam!

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

  • Tarım arazileri susuzluktan kavrulurken, çiftçiler OSB’lerin atık sularıyla kirletilen Şahnahan Deresi’yle sulama yapmak zorunda kalıyor. Bu da çok ciddi çevre ve sağlık sorunlarına yolaçıyor.
  • OSB yönetimleri masraftan kaçınma amaçlı olarak mevcut arıtmaları da düşük kapasitede çalıştırırken, Valiliğin devreye girerek, Şahnahan Deresi’ndeki bu çevre katliamını engellemesi isteniyor.

Malatya Organize Sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren sanayi tesislerine ait atık suların arıtılmadan Şahnahan Deresi’ne verilmesine ısrarla devam edilmesi, bölgede çevre felaketine yol açmaya devam ederken, 8 yıldan bu yana yaşanan sorunun çözülmesi konusunda bugüne kadar bir arpa boyu yol alınmadı. Yeni Malatya Gazetesi ve malatyahaber.com’un yıllardan bu yana ısrarlı gündeme taşıdığı sorunun çözülmesi amacıyla, ilk arıtma tesisinden sonra yapılan ikinci tesisin, yüksek elektrik faturaları bahane edilerek kullanılmadığı ya da düşük kapasite ile kullanıldığı iddia edilirken, fabrika atıklarıyla çevre katliamı devam ediyor.

Uzmanlar, insanların serinlemek için girdiği bölgenin hemen altında Şahnahan Deresi’ne akıtılan ve suyun rengini siyaha döndüren sanayi atıklarının, zehirli kimyasal maddeler içerdiği, bu içeriğin Dilek, Şahnahan, Topsöğüt ve bu beldelerin çevresindeki biyolojik yaşam alanlarını yok ettiği, zaman zaman tarımsal sulamada kullanılması nedeniyle insan ve çevre sağlığı için büyük tehdit ürettiğini vurguluyor.

İnsan ve çevre sağlığı alanında ciddi risk içeren sorunun 8 yıldan bu yana çözülmesi yolunda kayda değer bir ilerleme sağlanmazken, sanayi atıkları tarımsal suları kirletmenin yanı sıra, bölgede dayanılmaz düzeyde kötü koku yaymaya, yerleşim birimlerinin yaşam kalitesini hızla düşürmeye de devam ediyor.

Kayısı üretim merkezleri zehirli suyla sulanıyor
Haberin görselleri 10 Ağustos’ta kaydedildi. Bu görüntülerde,OSB’nin sözde arıtılmış zehirli suları, önce Şahnahan Deresi’ne akıyor ve derenin ‘kısmen’ temiz sularını kirletiyor, daha sonra kirlenen bu ‘siyah’ renkli sular DSİ’nin sulama kanalları ile Malatya’nın kayısı üretim merkezleri olan Dilek, Şahnahan ve Topsöğüt’teki kayısı bahçelerine ulaşıyor. Kayısı üreticisi ise çaresiz bir şekilde kayısı ağaçlarını fabrika kimyasalları ile zehirlenmiş sularla sulamak zorunda kalıyor.

Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret tescili alarak uluslararası arenada bir kez daha gündeme gelen Malatya kayısısının yoğun olarak yetiştirildiği bölgenin zehirli sularla sulanmak zorunda bırakılması, kayısının kalite ve geleceğinin yanında gıda güvenliğini de tehdit ediyor. Gıda güvenliği uzmanları, sözkonusu kirli sular ile sulanan ağaçlardaki meyve ve bahçelerdeki sebzenin besin zinciri yolu ile insan bünyesine geçeceğini, dolayısıyla fabrika atıkları ile sulanan tarımsal ürünlerin insan sağlığını da tahrip ettiğini bir kez daha yineledi.

“Besin zinciri yoluyla insan sağlığını da tehdit ediyor”
Geçmiş yıllarda OSB’nin atık sularının içeriğinde taşıdığı kimyasal, boyar maddeler ve atık yağlarla çevreye verdiği zararı bilimsel raporlarla gözler önüne seren İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Hidrobiyolog Doç. Dr. Didem Gökçe, aradan geçen 8 yılda kirlilik görüntüsünün değişmemiş olmasının çevre sağlığı ve biyolojik canlılık açısından kaygı verici olduğunu söyledi.

Siyah ve köpüklü suyun ekosistem dengesini bozduğunu belirten Doç. Dr. Gökçe, “Sadece suyun rengi ve bulanıklık ışığın suya girişini engelleyerek fotosentezin, yani çay ekosistemi için gerekli besinin oluşturulmasını engeller. Ayrıca yoğun köpüklenme de yine hava ve su arasında bariyer tabakası oluşturarak oksijen ve ışık girişini bloke eder. Sudaki çözünmüş gazların da çıkışı benzer şekilde engellenir, yani suda olumsuz yapılar hapsedilmiş olur. Bu durum sadece sudaki bitkisel organizmaları değil, hayvansal yapıyı ve bunlar üzerinden beslenen balıkları da son derece olumsuz etkiler” dedi.

Besin zincirinin en alt tabakadan en üst tabakaya kadar bu kirlikten etkileneceğine dikkat çeken Doç. Dr. Gökçe, önemli oranda balıkçılık yapılan Karakaya Barajı’na akan bu suyun balıkların bünyesine geçtiğini vurguladı. Kirliliğin besin zinciri yoluyla insan bünyesine de alındığına vurgu yapan Gökçe, şunları belirtti:

“Ayrıca atık sularla kirletilen çay, civar tarım alanlarının da sulamasında kullanılmaktadır. Su ekosistemine ait besin zincirindeki bu artarak kirlenme, tarım ürünlerinde de olur. Kirli suyla sulanan meyve ağaçları ve sebzeler de kirliliği biriktirerek bizlere aktarmış olur. Bu alandaki suyu tüketen ve otları yiyen inek ve koyunlara da benzer etkisi olur, süt ve et tüketimi sakıncalı olur. Yani hem sudan hem de tarım ürünlerinden beslenme yolu ile bu kirlilik bizlere taşınır. Kısacası OSB’nin atık suları sağlığı tehdit etmektedir. Aslında kendi kendimizi tehlikeli duruma düşürmüş oluyoruz. Daha önceki yıllarda da rastladığımız atık suların Şahnahan Çayı’na oradan Tohma Çayı ve nihayetinde Karakaya Barajı’na ulaşması bölge için son derece kritik durumdadır. Mutlaka önlem alınması gereklidir.”

“Suyun deşarjı yönetmeliklere de aykırı”
Atık suyun bu şekilde deşarjının, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği, Suların Korunması İle İlgili Esaslar’a da aykırı olduğunu belirten Doç. Dr. Gökçe, “Şöyle ki dere, çay ve göl gibi herhangi bir su yapısına karışacak olan her türlü evsel ve sanayi atık suları, doğal ekosistem yapısını olumsuz etkiler. Bu nedenle alıcı ortama atık su deşarjında, bizler ekosistemdeki su kalitesini değerlendirirken Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği Kıtaiçi Yüzeysel Suların Sınıflandırılması Kalite Kriterleri’ni ele almak zorundayız. Görüntüler incelendiğinde Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği, Suların Korunması ile İlgili Esaslar’ına aykırı durumlar görülmektedir. Diğer yandan küresel etkide bulunan iklim değişimi Türkiye’yi de olumsuz etkilemektedir. Malatya, en sıcak günlerini yaşamaktadır. Kurak olan toprağın ve hayvanların suya ihtiyacının arttığı bu dönemde kirletici yükü taşıyan sularla tarım alanlarının sulanması, göz ardı edilemeyecek kadar riskli bir durum oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kayısı bahçelerini kuruttuğu mahkeme kararıyla tespit edilmişti
Görüntülerin çekildiği 10 Ağustos günü sulama kanalına verilerek kayısı bahçelerinin sulanmasında kullanılan atık suyun, ağaçları kuruttuğu geçmiş yıllarda mahkeme kararıyla tescil edilmişti.

2009 yılında Bindal köylüleri, Organize Sanayi Bölgesi’nin atık sularının kayısı bahçelerini kuruttuğu gerekesiyle Malatya 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açtıkları davaların bir çoğu çiftçilerin lehine sonuçlanırken, OSB yönetimi 93 bin TL tazminata mahkum edilmişti.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

ahnahan2

ahnahan3

ahnahan4

ahnahan4a

ahnahan5

ahnahan6

https://youtu.be/3f0WbsbeK8g

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
12 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Alettin ve Zehirli Lambası

Para her şeyi yönetir ve yönetiyor da. Şimdi organize sanayine gitsen patronları hep hacı – hocadır da; ama para için işçinin de anasını ağlatır, doğanında.

Reis bunları bilmiyor mu? Yahu adamlar ” süt yasası” çıkardılar ve çok yakında fabrikasyon yoğurt ve uht süt tüketmekten başka çaremiz kalmayacak.
Ne için peki? Tabi ki ari çiftlikleri ve süt fabrikalarını kalkındırmak için.

Siz daha siyasilerden organize sanayinin atık sularının akar sulara verilerek doğa katlitamı yapmasına ses etmelerini bekliyorsunuz.

Ben bir şey beklemiyorum. Çünkü organizenin hacı patronları üç kuruş işçiye para veriyorlar diye, işçinin ve doğanın anasını ağlatmalarını devletin görmemesini istiyorlar.

Allah hepsini islah etsin! Dilerim o patronlar insanlığa ve çevreye verdikleri felaketin ahını çocuklarından ve torunlarından çıktığını görmeden ölmezler.

Amin.

Vatansever

Bu yöneticilere reisin cevabını yazmak istiyorum.
GÖZLERİ VAR GÖRMEZ
KULAKLARI VAR DUYMAZ
AGIZLARI VAR KONUŞMAZ
………………………………………
Yazıklar olsun sizin gibi idarecilere.
Koskoca bakan maskinin proje tanıtımına katılıyor.
Yazıklar olsun.

Emine

Aciz insanlar pis sularla bahçesini sulayıp zehirli zehirli meyveyi sebzeyi pazarlarda halka satıyorlar halkda bilmeden yiyiyor.haram zıkkım olsun

kaplan44

malatya her yere çim ekerek suyu boşa harcıyor.40derecelerin yaşandığı malatyada saabah öğle akşam çimi sulaman lazım ne gerek var çime ..gül dik ayda birr sula olsun bitsin

A.S

Çernobilden sonra suda Karadenizde radyasyon yok diyip çay içen bakan gibi ki kendisi kanserden öldü… Aynı duyarlılığı Malatya’daki yöneticilerden bekliyoruz… gidip o suları içsinler biz de temiz olduğuna(!) kanaat getirelim

Has Malatyalı

Doğa katliamı ve de insanlık suçu barındıran olay. Böyle sanayi olmaz olsun, 5-10 yılı kurtarmak için gelecek on yıllar harcanıyor!

Turgut Öztürk

Yazık çok yazık! Buna dur diyecek bir mülki amir yok mu? Sayın Vali neden el koyuyor bu duruma?

Hasim Gürbüz

Bunu yillar öncesinde darende de bir benzinlik sahibiyle tartistim yaw el insaf bu arabalara benzinliklerde köpük sıkılıyor sonra ver suyu sonra akar doğruca tohmaya yada başka akar sulara resmen çocuklarımızın ayağına kurşun sıkıyoruz ve hiç bir yetkilide oturduğu koltuktan kalkıpta bu ne kardeşim demiyor sonuç bu tip haberler

hakan

Öncelikle Malatyahaber.com sitesini göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı kutlarım.
8 yıldır ısrarla dile getirilen ama nedense bir türlü sonuçlanmayan bu mesele daha ne kadar sürecek? Şehrin yöneticileri bu kadar duyarsız olmayı nasıl başarıyor? Her seferinde sorunu çözeceğiz deyip ilgilenmiyorlar. Ah Malatyam ah… Seni günden güne zehirliyorlar. Çığlıklarını artık yetkililer duymak istemiyor. Yavaş yavaş öldürüyorlar seni… Bu felaketin sorumluları OSB yönetimidir. Peki OSB yönetiminde kimler var: Vali, belediye başkanı, ticaret odası başkanı… Kuzuyu kurda teslim etmişiz.

Kamil

Ne ekersen onu biçersin uzmanlar küresel ısınma su kıtlığı derken malatyalı çeşme suyu ile bahçesini sular olan suyuna sahip çıkmaz çok değil 10 yıl sonra Malatya da kuyu suyuları da kuruyacak demesi

emre

ben gözümle gördüm berrak akan su önce kırmızı sonra yeşil sonra siyah sonra tekrar kırmızı olmuştu bu suya ne oluyor diye düşündüğümde o yöre insanının yine fabrika zehirli sularını boşalttı diyordu valilik ne zaman çözüm bulacak illa orda insan mı ölmesi lazım o su ile sulama yapan çiftçilerin ürettiği ürünlerden biri mi zehirlenmeli ölmeli ondan sonra mı çözüm bulacaklar

Kenan

Bu çok onemlönemli bir konu sağlınız açısından. Sorumluluk Sahibi olanlar görevlerini yapmalı ve Kirli Su tarımda kullanimamali.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 14 11 3 0 29 11 18 36
Konyaspor 14 7 5 2 23 13 10 26
Hatayspor 14 8 2 4 23 14 9 26
Fenerbahçe 14 7 3 4 20 17 3 24
Alanyaspor 14 7 3 4 20 22 -2 24
Başakşehir FK 14 7 1 6 20 16 4 22
Fatih Karagümrük 14 6 4 4 21 18 3 22
Galatasaray 14 6 4 4 19 17 2 22
Adana Demirspor 14 5 5 4 20 18 2 20
Beşiktaş 14 6 2 6 21 21 0 20
Antalyaspor 14 5 3 6 18 20 -2 18
Gaziantep FK 14 5 3 6 17 21 -4 18
Altay 14 5 2 7 18 21 -3 17
Sivasspor 14 3 7 4 20 15 5 16
Giresunspor 14 4 4 6 12 12 0 16
Kayserispor 14 4 4 6 18 22 -4 16
Yeni Malatyaspor 14 4 1 9 12 23 -11 13
Göztepe 14 2 5 7 13 20 -7 11
Kasımpaşa 14 2 4 8 13 21 -8 10
Çaykur Rizespor 14 3 1 10 12 27 -15 10

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...