Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

TÖTM Torakoskopik Cerrahide de Sayılı Merkezlerden

Gündem

09-10-2019 tarihinde yayınlandı.

TÖTM Torakoskopik Cerrahide de Sayılı Merkezlerden

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

DOÇ.DR. ÇELİK VE EKİBİ BAŞARIYLA UYGULUYOR..Organ nakli ve kardiyoloji başta olmak üzere, birçok alanda Türkiye ve dünyada yenilikçi tedavi ve ameliyat tekniklerine imza atmanın yanı sıra bu alanlarda Türkiye’deki ve yurt dışındaki hastanelerde görev yapan yerli ve yabancı çok sayıda doktora uygulamalı eğitim verme konusunda uzmanlaşmaya başlayan İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi, bu yoldaki başarısını akciğer kanserinin kapalı yöntemle ameliyat edilmesi konusunda da sürdürüyor.

Göğüste uygulanabilirliği zor olan kapalı ameliyatlar (Torakoskopik Cerrahi- Bir kamera yardımı ile göğüs kafesinin içinin görüntülendiği ve ameliyat giriş yerleri için en az doku hasarı oluşturarak operasyonların yapılabildiği cerrahi tekniği) Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Cerrahisi ekibi tarafından uzun süredir başarıyla gerçekleştirilirken, artık bölgede eğitim veren bir merkez haline de geldi.

Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı (ABD) Başkanı Doç. Dr. Reha Çelik başkanlığındaki bir ekip, bir süre önce akciğer kanseri teşhisi konulan 66 yaşındaki hastayı Torakoskopik yöntemle ameliyat etti.

Başarılı geçen ameliyatı, Sivas ve Diyarbakır’daki çeşitli hastanelerde görev yapan doktorlar da izleyerek, akciğer kanserinin kapalı yöntemle yapılmasının bilimsel ve yenilikçi teknikleri konusunda uygulamalı uzmanlık eğitimi aldı.

rehaçelik ekip1

Prof. Dr. Reha Çelik, “Omurgasına kadar kesilerek ameliyat edilecek hastayı kapalı yöntemle 4 santim kesi ile ameliyat etme aşamasına ulaştık”

Yapılan son akciğer kanseri ameliyatı ve bu alanda Turgut Özal Tıp Merkezi’nin geldiği aşama konusunda konuşan Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Cerrahisi ABD Başkanı Doç. Dr. Reha Çelik, akciğer kanseri ameliyatlarının normal şartlarda açık yöntemle ve hastanın arkadan omurgasına kadar kesilerek yapıldığını belirterek, “Şimdi bir takım özel aletler ve kameralarla hastayı kesmeden içeriye kamera sokarak hastaya en az zarar verecek şekilde ameliyat ediyoruz” dedi.

Ameliyat edilen 66 yaşındaki hastanın hastalık öyküsü hakkında bilgi veren ve yaptıkları operasyonun yenilikçi unsurlarını anlatan Doç. Dr. Reha Çelik, “Bu hasta bize KOAH polikliniğinden geldi. Sol akciğerinin üst tarafında bir kitle saptanmıştı. Akciğer kanserinin en iyi tedavisi yapılabiliyorsa ameliyattır. 66 yaşında akciğer kanseri olan bu hastamızın akciğerindeki hastalıklı kısmını kapalı yöntemle ameliyat ederek çıkardık. Bu ameliyatın en önemli özelliği kapalı olması. Yaklaşık 4 santimlik bir kesisi var hastanın. Kısa sürede iyileşip taburcu olacak” diye konuştu.

“Akciğer kanseri hastalarının yüzde 80’ini kapalı yöntemle ameliyat ediyoruz”

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nin akciğer kanseri ameliyat ve tedavisinde Türkiye’nin önde gelen hastanelerinden biri konumuna yükseldiğini ifade eden Doç. Dr. Reha Çelik, merkezde yapılan akciğer kanseri ameliyatlarının yüzde 80’inin kapalı yöntemle, yani hasta açısından büyük konfor sağlayan yenilikçi tekniklerle yaptıklarını söyledi.

Her hastaya kapalı ameliyat yapılmasının mümkün olmadığını, kapalı ameliyatın yeter ve gerek koşulları olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Reha Çelik bu konuda şu bilgileri verdi:

“Kapalı ameliyat her hastaya yapılmaz. Bir takım kriterleri var tabi.  Solunum fonksiyon testlerindeki uygunluk, tümörün büyüklüğü gibi faktörler önemli. Uygun hasta olması yaşamsal önem taşıyor”.

“Türkiye çapında, en çok akciğer kanseri ameliyatı yapan merkezlerden biriyiz”

Türkiye çapında üniversite hastaneleri içinde bu ameliyatı en fazla yapan merkezlerden biri olduklarını vurgulayan Doç. Dr. Reha Çelik, branş hastanelerinin bu alandaki hasta sayısının çokluğuna bağlı olarak önde göründüklerini, buna karşılık hemen her alanda hizmet veren Turgut Özal Tıp Merkezi’nin iyi olan birkaç merkezden biri pozisyonuna yükseldiğini ifade etti.

“Göğüs cerrahisindeki başarılı ameliyatlar hem toplum sağlığı için hem şehrimiz için bir gurur meselesidir”

rehaçelikdik1Doç. Dr. Reha Çelik (yandaki fotoğrafta) şöyle konuştu:

“Akciğer kanseri ve akciğer ameliyatlarını iyi yapan bir kliniğiz biz. Bölgede ve Malatya’da da biliniyor. Zaten Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde tek merkeziz. Bu türden hastaların başka illere büyük illere giderek maddi manevi mağduriyet yaşamalarını istemeyiz. Turgut Özal Tıp Merkezi tüm bu bölge için bir şans yani.  Buradaki tıp fakültesi branşlarında her dalda çok güvenilir hocalarımız var. Neredeyse hiç bir branşta başka illere gitmeye gerek yok.  Çünkü iş sadece ameliyatla bitmiyor. Hastanın sonraki kontrol ve takibi için de ameliyat olduğu illere gitmesi gerekiyor. Dolayısıyla her anlamda bir mağduriyet yaşanabiliyor. Bu kadar büyük olmayan bir şehirde, diğer dallarda olduğu gibi göğüs cerrahisindeki ameliyatlar hem toplum sağlığı için hem şehrimiz için bir gurur meselesidir”.

“Göğüs cerrahı meslektaşlarımıza kurs düzenledik”

Kapalı yöntemle akciğer kanseri ameliyatının Türkiye’deki göğüs cerrahlarının çok yaygın bildiği ve kullandığı bir ameliyat yöntemi olmadığını belirten Doç. Dr. Çelik, TÖTM olarak bu alandaki doktorlara,  kurs düzenlediklerini söyledi. Doç. Dr. Çelik, son akciğer kanseri ameliyatının bu alandaki uzmanlara uygulamalı eğitim konseptiyle yürütüldüğünü ve ameliyatı izlemek ve ameliyat yapılırken uygulamalı eğitim almak için Sivas ve Diyarbakır’dan doktorların merkeze geldiğini kaydetti.

Doç. Dr. Reha Çelik, İnönü Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı’nın tıp fakültesi eğitimi, tedavi ve ameliyatların yanı sıra, bu alanda görev yapan doktorların mesleki gelişimi için de çalıştığını vurgulayarak, “Bugün burada bu ameliyatla bölge illerden gelen meslektaşlarımıza bir kurs düzenledik. Bugün yaptığımız ameliyatta bu arkadaşlarımız da bulundu ve ameliyatı yaparak anlattık. Başka şehirlerde çalışan ve bu ameliyatı yapmak isteyen meslektaşlarımıza bu ameliyatı uygulamalı olarak anlatmış olduk. Eğitim verdik.” dedi.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

ameliyat rehahoca1

ameliyat rehahoca1a

WhatsApp Image 2019 10 08 at 18.45.47

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
12 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
yavuz

hocamın marifetleri bunlarla bitmiyor mükemmel bir bilim adamı olmasının yanında müzikte de çok yeteneklidir. harika kanun çalar ve sesi mükemmel dir.

Ahmet demirci

Reha Hocam sadece malatyada değil Türkiye’de bu işin bir numarası adam gibi adamdır kendisi başarılarının devamını dileriz ileride bu hizmetlerinin karşılığını inşallah fazlası ile alır

Gül

Reha Hocam;gerek hekimliği ile gerek insanlığı ile eli öpülesi kıymetli insan.annemin sağlığına kavuşmasına vesilen olan kıymetli doktorumuz.Anneme çok başarılı bir amelyt gerçekleştirdi.hocamıza minnet borçluyuz.başarılarının devamını dilerim.yolunuz açık olsun.

Feramuz Karaca

Ekibin emeğine sağlık. Başarılarının devamını dilerim.

Alper

Reha Hocam Allah başarılarını daim etsin.mütevazilik,insanlık,ve adamlık vasıflarını fazlasıyla taşıyan malatya için çok önemli bir insandır.hocam seviliyorsun.

Murat YILDIRIM

Malatyanın Medarı İftiharı Sayın Reha Hocamı Tebrik Ediyorum.Tüm özel hastanelerden onca teklif almasına rağmen bunları elinin tersi ile iterek Malatyalı olmadığı halde Malatyalılara hizmetlerinden doyalı sonsuz teşekkür ediyorum

Metin Ersayın

Doç.Dr. Reha Çelik, Malatya için bir değer. Umarım değeri bilinir ve Malatya’ da tutmayı başarırlar. Reha Hoca’ nın ve ekibinin yollarının açık olmasını ve başarılarının sürekliliğini diliyorum.

Eto'o

Reha hocam hem iyi bir insan hem iyi bir doktor yaptığı işi mesleğini seven bir insan cerrahlık ise kelimelerle ifade edilebilecek bir olay değil ve bir insanın sağlığına tekrar kavuşması bedeli ölçülecek bir olay değil işte bu olaya vesile olan insan da doktorlarımız onların hakkı ödenmez
Reha hocam başarılarınız daim olsun gurur duyuyoruz sizinle sizin gibi hocalarımızı Rabbim başımızdan eksik etmesin

cem

Her şeyden önce insan olunmalı; ondan sonra doktor. Sende bu iki özellikte fazlasıyla var. Daha nice başarılara inşallah.

kırkdort4444

Maaşallah, Allahım kolaylık versin.emeği geçenlerden razı olsun, tşk

memet

Bir yerde Reha hoca varsa güven vardır kalite vardır başarılı sonuç vardır.

Murat

Böyle nadide bilimin insanlarının şehrimiz için ne kadar önemli olduğunu, Malatya kamuoyun da bir farkındalık yaratmak adına yapmış olduğunuz bu heberden dolayı Malatya haber ailesine teşekkür ederiz. Sağlığı Ticaret olarak görmeyen yaptığı işi seven doktorlarımızdan kocaman teşekkürler emeğine sağlık güzel insan

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Fenerbahçe 7 5 1 1 10 5 5 16
Altay 7 5 0 2 14 9 5 15
Beşiktaş 7 4 2 1 14 7 7 14
Trabzonspor 6 4 2 0 13 6 7 14
Hatayspor 7 4 1 2 14 6 8 13
Konyaspor 6 3 3 0 9 5 4 12
Alanyaspor 6 4 0 2 6 9 -3 12
Kayserispor 7 3 2 2 9 7 2 11
Fatih Karagümrük 7 3 2 2 11 10 1 11
Galatasaray 7 3 2 2 10 10 0 11
Sivasspor 7 2 3 2 10 7 3 9
Adana Demirspor 7 2 3 2 12 11 1 9
Antalyaspor 7 2 2 3 7 10 -3 8
Gaziantep FK 7 2 2 3 6 10 -4 8
Başakşehir FK 7 2 0 5 7 7 0 6
Yeni Malatyaspor 7 2 0 5 7 14 -7 6
Kasımpaşa 6 1 2 3 5 8 -3 5
Göztepe 7 1 2 4 7 11 -4 5
Giresunspor 7 0 2 5 2 9 -7 2
Çaykur Rizespor 7 0 1 6 4 16 -12 1

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...