Miram

Final


Malatyalife Residence
Malatya Haber -

EYMS Mali Kongresini Yaptı.. Borç 11,5 Milyon TL..

EYMS Mali Kongresini Yaptı.. Borç 11,5 Milyon TL..
 • 25.05.2019

Evkur Yeni Malatyaspor’da yıllık olağan mali genel kurul toplantısı yapıldı. Sarı kırmızılı yönetim, yıllık olağan mali genel kurulda ibra edildi.

Battalgazi Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiren genel kurulda Divan Başkanlığını Naci Şavata yaptı.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşının okunmasının ardından Evkur Yeni Malatyaspor Kulübü Başkanı Adil Gevrek bir konuşma yaptı.

Gevrek, 5 yıl içerisinde Malatya futboluna çok güzel gelişmelerin olduğunu ifade ederek, “Beraber üzüldüğümüz ve sevindiğimiz anlar oldu ama sonuç olarak bugün bulunduğumuz yerde Evkur Malatyaspor’un beş yılına bakıldığında ‘3 yıl içerisinde Süper Lig’e çıkacağız’ dedik. Allah bizi mahcup etmedi, sizlerin, taraftarlarımızın desteğiyle işadamlarımız, siyasetçilerimizle şehir olarak biz bunu başardık” dedi.

Ligde beşinci sırada olduklarını anımsatan Gevrek, kulübün hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada kendisinden söz ettirdiğini kaydetti.

Gevrek, Evkur Yeni Malatyaspor’un Malatya’yı en iyi şekilde temsil ettiğini belirterek, kulübün Malatya’nın marka değerini artırdığını, her yerde özgüyle bahsedildiğini anlattı.

Malatyalıların takıma sahip çıkması gerektiğini dile getiren Gevrek, şunları söyledi: “Herkesin takıma destek vermesi lazım. Bir olmamız, birlikte hareket etmemiz lazım, ortak paydamız Malatyaspor ise konu ne olursa olsun etrafından toplanmamız gerekiyor. Malatya’mızın Evkur Malatyaspor’a destek vermesi lazım.”

Gevrek, beş yılda sportif anlamda başarıyı yakaladıklarını anlatarak, “Biz her zaman ‘sportif anlamda başarı yetmez’ dedik. Altyapıda ve ekonomi anlamında da bizim ayaklarımızı yere sağlam basmalıyız. A takımımız Nurettin Soykan Tesisleri’nden yeni yapılan binaya geçti, o tesisi de altyapıya tahsis ettik. 44 çocuğumuz Nurettin Soykan Tesisleri’nde kalıyor. Çocuklarımızın okul masrafları da dahil her şeyleri karşılanıyor. Yeni tesise geçtikten sonra iki saha yaptık, alt yapının sahası yapıldı. Altyapıya yatırım yapmalıyız. Bizim niyetimiz Malatyaspor’a güzel bir tesis yapmak. Tabi bu tek başımıza yapacağımız bir şey değil ama bu sefer bunu yapmaya yaklaştık. Yer bulmakta zorlanıyorduk. Yeni Malaya Stadyumu’muzun yanında İnönü Üniversitesi’ne ait yeri istedik, yanında da yine üniversiteye ait bir alan var. 200 dönüm arazi verilirse oraya Türkiye’nin en güzel tesisini yapacağız, sadece yerin bize verilmesi yeterli kimseden bir şey istemiyoruz” diye konuştu.

Sportif anlamda iyi bir yerde olduklarını ifade eden Gevrek, Malatya’nın tarihinde altın çağını yaşadığını belirtti.

Gevrek, kurumsallaşma yolunda adımlar attıklarını kaydederek, “Bunları yavaş yavaş gerçekleştiriyoruz. Bizim 3 storemiz var. Malatya’da meydanda ve AVM’de store açtık. İstanbul’da hemşerilerimizin çoğunlukta olduğu Esenler’de storemizi açtık. Tabi bunların hepsi kurumsallaşma adına atılan adımlar. Yerel medya her zaman bizim için çok önemli ve anlamlı, her zaman takımın yanında oldular. Biz kulübün bir televizyonu olsun dedik. İletişimi daha iyi sağlamak, taraftar ve camiamızla daha birleşme adına da Malatyaspor WEB TV’yi açtık. Bana göre bu kurumsallaşma adına önemli” dedi.

Gevrek, geçen yılki olağan mali kongrede borcun 26 milyon TL olduğunu anımsatarak, “3 milyon TL alacağımız vardı ve geçen seneyi 23 milyon TL borçla devrettik. Sportif anlamda başarılı önemli ama ekonomi anlamında da bizim mutlaka başarılı olmamız lazım çünkü Malatya şehri olarak biz bunun acısını hep birlikte yaşadık. Eski Malatyaspor’umuz nerelerden nerelere gitti. Bunun tek sebebi ekonomi anlamında yaşanan sıkıntılar. Bu sene ekonomi anlamında biz hedef koyduk, ‘ne olursa olsun borcu, mevcut olan borcun altına düşüreceğiz’ dedik. Çok şükür bugün ki tabloya baktığımızda ligde beşinci sıradayız ama benim önemsediğim bugün ki mali tablodur. Bana göre burada en büyük başarı budur. Bugün ki tabloya baktığımız zaman 11 milyon 500 bin TL borcumuz var. Anadolu takımlarına baktığınız zaman kendi gelirlerimizle geçinmemiz maalesef çok zor. Bugün senin sadece gelirin TFF’den yayın geliri, bunu da hele hele beşinci sıraya oynayan bir takım için bu parayla geçinmek çok zor. Üretip satarsanız kulüp para kazanır. Üretip satan bir kulüp olmadık ama alıp satan bir kulüp olduk. Geçen sene 3 futbolcu kardeşimizi sattık, toplam 4 milyon 250 bin Euro bonservis geliri oldu” ifadelerini kaydetti.

Gevrek’in konuşmasının ardından mali tablo okunarak, görüşüldü. Kulübün 2018-2019 sezonu gelir ve gider tablosu 146 milyon TL olarak açıklandı. Mali tablo oy birliğiyle kabul edildi.

Daha sonra yönetim kurulu faaliyet raporu okunarak oylandı. Faaliyet raporu oy birliğiyle kabul edildi.

Mali genel kurulda daha sonra denetim kurulu faaliyet raporu okunarak görüşüldü ve oylamaya sunuldu. Denetim kurulu faaliyet raporu da oy birliğiyle kabul edildi.

Kulüp divanı kurulu raporu okundu ve oylamaya sunuldu. Divan kurulu raporu oy birliğiyle kabul edildi.

Daha sonra sicil kurulu raporu okunarak oylandı. Oy birliğiyle kabul edildi.

Disiplin kurulu raporu okundu oylandı. Oy birliğiyle kabul edildi.

Ardından raporların ibrası istendi. Bütün raporlar oy birliğiyle kabul edildi.

Yıllık olağan mali genel kurulunda daha sonra 2019-2020 sezonunun tahmini bütçesi açıklandı. Tahmini bütçe 150 milyon TL olarak açıklandı. Tahmini bütçe oy birliğiyle kabul edildi.

Evkur Yeni Malatyaspor’un 1 Haziran 2019 ve 31 Mayıs 2020 tahmini bütçesi şöyle:

Gider

Tesis ve diğer yönetim giderleri-5 milyon TL

Profesyonel takım giderleri-6 milyon 110 bin TL

Futbolcu ve teknik heyet ödemeleri-98 milyon 544 bin TL

Maliye-SGK ve personel maaş giderleri-33 milyon 360 bin TL

Stat giderleri-3 milyon 475 bin TL

Altyapı giderleri-1 milyon 325 bin TL

Demirbaş alımları-2 milyon TL

Yapılacak bağış ve teberrular-100 bin TL

Genel toplam: 150 milyon TL

Gelir

Kulüp reklam gelirleri-15 milyon 500 bin TL

TFF naklen yayın gelirleri-85 milyon TL

TFF derece performans ödülü-9 milyon TL

TFF altyapı destek-300 bin TL

Kulüp isim hakkı gelirleri (Spor Toto)-4 milyon 500 bin TL

Diğer bağışlar-10 milyon TL

Maç hasılat gelirleri (Passolig kart dahil)-4 milyon TL

Bonservis gelirleri-15 milyon TL

Kombine ve koca satış geliri-5 milyon TL

Altyapı yaz okulu gelirleri-250 bin TL

Üye aidat gelirleri-50 bin TL

Ürün mağaza satış geliri-1 milyon 400 bin TL

Genel toplam: 150 milyon TL

Evkur Yeni Malatyaspor’un 2018-2019 sezonu gelir ve gider tablosu ise şöyle:

Gider

Tesis ve diğer yönetim giderleri-3 milyon 916 bin TL

Kulüp otobüs, oto bakım ve yakıt giderleri-943 bin TL

Profesyonel takım giderleri-6 milyon 253 bin TL

Futbolcu ve teknik heyet ödemeleri-93 milyon 924 bin TL

Maliye-SGK ve personel maaş giderleri-8 milyon 59 bin TL

Kesinti, ceza, faiz, avukat, icra ve diğer giderler-23 milyon 600 bin TL

Stat ve müsabaka giderleri-4 milyon 488 bin TL

Altyapı giderleri-1 milyon 238 bin TL

Demirbaş alımları-933 bin TL

YMS TV ve store mağaza giderleri-1 milyon 131 bin TL

Yapılan bağış ve teberrular-22 bin 850 TL

Genel toplam: 146 milyon 339 bin TL

Gelir

TFF naklen yayın gelirleri-81 milyon 430 bin TL

Bonservis gelirleri-24 milyon 848 bin TL

Kulüp isim hakkı gelirleri (Spor Toto)-4 milyon TL

Maç hasılat gelirleri-3 milyon TL

Maliye altyapı vergi iadesi geliri-3 milyon TL

Kulüpler Birliği UEFA katılım payı-1 milyon 941 bin TL

Yönetim gelirleri-1 milyon TL

TFF Passolig kart ve kombine satış geliri-537 bin TL

Loca satış geliri-234 bin TL

TFF altyapı destek-225 bin TL

Kulüp ürün ve malzeme satış geliri (Kasım 2018’e kadar)-187 bin TL

Bağış ve teberrular-147 bin TL

Üye aidat gelirleri-46 bin TL

Altyapı yaz okulu gelirleri-31 bin TL

Tazminat gelirleri-23 bin TL

Kulüp reklam gelirleri-6 milyon 462 bin TL

Denizbank kredi-16 milyon TL

Genel toplam: 143 milyon TL

Kasa devir: 37 bin TL

Banka devir: 1 milyon 193 bin TL

Kasa çekler devir: 1 milyon 824 bin TL toplam: 146 milyon TL.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. malatyalı dedi ki:

  ilk zamanlar hep böyle olur.bir iki sezon sonra yeni malatyaspor da borç batağında kapanır.bu durum malatya ya özgü bir şey değil ,büyük takımlar hariç hepsinin kaderidir.büyük takımlarında borcu devasadır.onların farkı herzaman ensesi kalın bir zengin pusuda bekler başkan olmak için çünkü büyük takımların başkanlığı tc başkanlığı ile çekişir.diğer takımlar ise para ve başarı olunca hemen talan edilir paylaşılır ve kaderine terk edilirler.yönetici ve menejerler takımı paylaşır.seyirci,futbolcu,hakem,yönetici bunlar ayrı dünyaların insanlarıdır.sual olunmaz….

 2. Helal olsun size, helal.
  Allah’ınıza gurban.

 3. Vatandaş dedi ki:

  Hey gidi dünya vatandaş yoksul, futbolda trilyonlar harcanıyor

 4. VAİZİN OĞLU dedi ki:

  HELAL OLSUN SANA ADİL BAŞKAN VE YÖNETİMİNE BRAVO! SÜPER LİGDE BU KADAR KISA SÜRE İÇERİSİNDE BU BAŞARILARI ELDE ETMEK ÜSTELİK DE ÇOK AZ BİR BÜTÇE VE BORÇLA BU İŞLERİ DÖRT DÖRTLÜK GÖTÜRMEK HER BABAYİĞİDİN HARCI DEĞİLDİR! BURADA BOŞ BOŞ ELEŞTİRİP HAVANDA SU DÖVENLER KENDİ HASETLİKLERİNDE BOĞULACAKLARIDIR…

 5. yms'li dedi ki:

  Sayin Baskan uefa’ya gidersek ne borc kalir nede problem hatta malatyasporun kasasi para gorur senin sayende yms hersene bir basamak yukari cikiyor boyle giderse yms’de kok atmis olacak super ligde kalici olacak dunya capinda yms olacak tsk’ler emegine

 6. ibrahim akbez dedi ki:

  sayın başkan ve yönetim kurulunu tebrik ediyorum

 7. Furkan dedi ki:

  Yms eğer avrupa kupasına katılırsa küme düşer bunun örneği çok avrupa kupası ile birlikte kulüp borclanir ciddi manada çünkü bu futbolcular ile avrupada mücadele edemezsin eğer avrupa kupalarında başarı sağlamak istiyorsa en az 20 milyon $ bir transfer bütçesi gerekiyor buda suan ki döviz kuru ile yaklaşık 120 milyon tl eder buda bir anadolu klübü için çok ciddi paralar eğer yönetim akıllı bir strateji gelirlerse avrupa kupasına gitmek istemeyecektir

 8. Adem dedi ki:

  Kimse seni eleştiremez yok şu oyuncu kötü yok futbol oynamıyor yok konuşmayı bilmiyor vb vb vb 3 galibiyete borcu siliyorsun ve bu borç döviz artışından dolayı yani Adil Gevrek seni hiç sevmezdim ama gerçekten başarılı işler yaptın.Başka biri gelirse bu memlekete ihanet sayarım.

 9. kaplan44 dedi ki:

  denizbankdan kredi çekilmiş gelir olarak gösterilmiş bu nasıl iş anlayan biri açıklasın

 10. Canercan dedi ki:

  Kimleri gordu malatyasporu batirip gidenleri insallah gelecek til daha guzel bir kadro ile daha guzel yerlere gelir kluo hem maddi hemde sportif olarak baskniniz ve ekibi basarili tsk

 11. Erol dedi ki:

  Hani BURSA maçını alırsak borç kalmıyordu.

  1. malatyali dedi ki:

   Bursa maçını alırsak 2.4 milyon eur urfadan dolayı para alacağız.Evet borç bitiyor.

  2. ali sami dedi ki:

   Kim dedi bu lafı

   1. malatyali dedi ki:

    Uefa olacak .Urfa değil .

 12. 44malatya dedi ki:

  Sayin.baskana.yonetimine.emegi.gecenlere.tesekkurler.5.yilda.2.sanpiyonluk.tekrar.adil.baskanini.
  Baskan.gormek.istiyoruz

 13. Kamil dedi ki:

  Galibiyetler,beraberliklerle alınan paralar,bu yıl satışı yapılan futbolculardan kazanılan 4.5 milyon euroyu üst üste koyunca ,kâra geçmesi lazım

  1. ali sami dedi ki:

   Kamil, sadece gelirleri hesap edersen dediğin doğru ama mali tabloları incelersen hangi zorunlu harcamaların yapıldığını görürsün. Bu takım her halde hayrına oynayan topçulardan bedava çalışan personelden oluşmuyor.

 14. abuzer dedi ki:

  siz dia doria munira barazite gibi ipe sapa gelmez transferleri kim yaptı hocalar karşı çıkmasına rağmen
  malatyaspor size rağmen başarı elde etti hocalar sayesinde
  bu sene kesin düşeceğiz not alın bunu

  1. Ruşen ucar dedi ki:

   Pes kardeşim bu ne negatiflik ne bekliyorsun daha…bütün kulüpler mali olarak yerlerdeyken. ..artık takımımız ile iftihâr etme vakti keyfini yaşa…süper lig taraftarı olmak ne güzel…

  2. ali sami dedi ki:

   Abuzer Y. Malatyasporun 2. ligden alınıp süper lige taşınması 2. yılında lig 5. si olması anlaşılan sizin pek umurunuzda değil. Siz ve sizin gibi düşünenler her sezon bu takım düşer, bu yönetimle olmaz, başkan vizyonsuz, başarı hocaların başarısı gibi çok bilmişlik kokan insanların emeğini yok sayan ifadelerle takımın ve yönetimin aleyhine ne kadar laf varsa sayıp döktünüz ancak takım ve yönetim bildiği yolda yürüdü ve bu başarılar elde edildi. Lütfen destek vermeseniz de köstek olmayalım.

   1. ATEŞ 44 dedi ki:

    Sonuna kadar katılıyorum. Nokta

  3. Yms dedi ki:

   He Abuzer he..

  4. eyyupk dedi ki:

   sezon başında düşüyorduk hani ne oldu borçlanmayında bu takım alt yapıya yatırım yapacaksa destek olunmalı vekillerimiz bu işe el atsın artık

 15. Cengiz dedi ki:

  Yönetim başarılı evet ama şu giderleri kalem kalme faturasıyla birlikde gösterilse daha şeffaf olur,yahu şı kulüplerin hepsine 3 tane mali müfettiş koysunlar gelir gideri onlar kontrol etsin bu kadar zormu bu iş

 16. yıldırım dedi ki:

  harikasın başkan. 11. buçuk milyon borç. çok değil. inşallah sayende sıfıra inecekttir bundan eminim.. kim ne derse desin malatyayı ve malatyaspor seven. taraftar ve malatya il yönetimi seninle. seni seviyoruz

 17. Harun dedi ki:

  Geçen yıl 25 milyon borç bu yıl 11,5 milyon bütçe gecensene 120 milyon bu sene 150 milyon gayet başarılı .klüpleri borç batağında bizde ise 2 milyon dolar bile açık yok ..

 18. Hakan dedi ki:

  Helal olsun borçsuz bir kulüp birde Avrupa kupalarından para gelir inşallah en iyi futbolcusu alırız

 19. Can dedi ki:

  Bu yönetime hiç güvenmedim. Yine güvenmiyorum. Gelir ve gider ucu ucuna aynı. Bu, kocaman bir yalan. Nereye ne harcandığı belli değil. Önceki sezonun borcu bu yıla eklenmiş.

  1. Mehmetbb dedi ki:

   Tüm büyük kuruluşlarda bilanço böyle hazırlanır. Yüzde 1-3 arası açıklar veya fazlalıklar diğer veya üretim dışı başlığı altında yazılır. Bence bu bilanço, bu büyüklükteki çoğu mali yapıdan daha detaylı. Başarılı bir bilanço…

  2. ali sami dedi ki:

   Can, teknik olarak bilanço, gelir gider tabloları her zaman denk hazırlanmak zorundadır. Bu ne kadar gelirin varsa o kadar gider yaptın anlamına gelmez.

  3. Yms dedi ki:

   Ne çokta şeyler biliyorsun Can…

 20. Bekir Kara dedi ki:

  Yönetimi tebrik ediyorum, borç hiç bir şey. 3 galibiyet karşılığı olan bir para.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."