Miram

Final


Malatyalife Residence
Malatya Haber -

Kanalboyu Bu Acayiplikten Kurtuldu

Kanalboyu Bu Acayiplikten Kurtuldu
 • 16.05.2019

Malatya’nın, kent ile özdeşleşmiş önemli gezinti güzergahlarından  Kanalboyu’nda 2 yıl önce tamamlanan düzenlemeler kapsamında, kanalın bir bölümünün etrafına yapılan ahşap gölgelikler, çevredeki ağaçların büyümesini engellediği gerekçesiyle söküldü.

2014’de Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kanalboyu’nun Kernek Parkı- Atatürk Anıtı arasındaki 1. bölümü (Şehit Hamit Fendoğlu Caddesi) ile Atatürk Anıtı- Eski İnönü Stadı arasındaki 2. bölümü (Yunus Emre Caddesi) için, düzenleme adı altında projeler yapılmış, ilk olarak Kernek Parkı’nı da kapsayan 1. bölümde çalışılmıştı. Bu bölümde, belediye tarafından kamuoyuna iletilen maket görsellerin tamamen dışında bir düzenleme ortaya çıkmış, “su ve yeşil”i ifade eden Kernek Parkı ise tamamen farklı, bir de sonrada acayipliği anlaşılınca sökülen bir Yel Değirmeni konulup, su teması ve yeşillik kaybedilerek, beton bir yapıya dönüştürülmüştü.

Planlanandan uzun süren 1. bölüm düzenlemelerinin ardından, 2016’da da Atatürk Anıtı- İnönü Stadı arasındaki 2. bölümde çalışmalara başlanmıştı. 2017’de tamamlanan düzenleme sırasında buradaki yaşlı ağaçlar kökünden sökülerek kanalboyunun yeşil alan özelliğine darbe vurulurken, düzenleme tepkilere rağmen tamamlanmış, ayrıca bu bölümde kanalın iki tarafına ahşap gölgelikler yapılmıştı.

GÖLGELİKLER SÖKÜLDÜ..
Kanalboyu’nun 2. bölümüne yaptırılan ahşap gölgeliklerin sökümüne geçtiğimiz günlerde başlandı.

Kanalboyu’nun Atatürk Anıtı tarafındaki girişine, altında Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın imzası “Bu alandaki ahşap gölgelikler ağaçların büyümesini engellediği için belediyemiz tarafından kaldırılmaktadır” tabelası konuldu ve gölgeliklerin kaldırılması işlemi tamamlandı.

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

ARŞİV FOTO: Kanalboyu’nda düzenleme sırasında kökünden sökülen ağaçlar ve daha sonra yapılan ahşap gölgelikleri..

FOTO: Ahşap gölgeliklerin sökülmesi ve Kanalboyu’nun son hali

Etiketler: /

Yorumlar
 1. eyyupk dedi ki:

  bence güzel bir uygulamaydı söküldükten sonra hiç güzel durmuyor hani başkan israf yoktu sen israf etmeye başladın ağaç gölgesi yok zaten başka bir uygulama için sökülmüştür sökülen ledler aklıma geldi söküldükten sonra bunları odun diye yakılıyormu bari başka bir yerde değerlendirin

 2. Mert dedi ki:

  Yazdığım yorumların hic birini yayınlamıyorsunuz .Yazık şehrimize hani memleket işi gönül işi ne çevre yolu yapılıyor ne sokak yolları ışıksız mahalleler asfaltsiz yollar gitti canım şehir kimsesiz gariban Malatya

 3. Alper dedi ki:

  önce asfalt istiyoruz. yamalıklı ve çukurlarla dolu yollara basılmış olan büyükşehir logolarına ve yazılarına inat

 4. VAHİT VAR dedi ki:

  İSRAFIN HARAM OLDUĞUNDAN HEMFİKİRİZ.OZAMAN BU TÜR İŞLERİ YAPARKEN NEDEN İŞİN EHLİNİ BULUP İŞİ ONA YAPTIRILMAZ Kİ. BENİM ANLADIĞIMCA ESKİDEN TEKEL SÜMERBANK ŞEKER FABRİKASI GİBİ RESMİ KURUMLARA SİYASİLERİN VASITASIYLA ÇALIŞAN FAZLASIYLA İŞE ALINIYORDU,ŞİMDİDE BELEDİYELERE SİYASİLERİN ELİYLE, NERDE BOŞ BELEŞ ZAT VARSA BELEDİYELERİN İÇİNE DOLDURDULAR.SONUÇ ORTADA BORÇ BATAĞI İÇERİSİNDE OLAN BİR BELEDİYE VAR ORTADA,YANLIŞ YAPILAN PROJELERİN VE İŞLERİN CEREMESİNİ DURUN DAHA İLERİKİ YILLARDA HEP BERABER YAŞAYIP GÖRECEĞİZ.BU KADAR YANLIŞ İŞLERDEN SONRA BU ZATLAR ORUÇ TUTSAKİ NEOLA, NAMAZ KILSALAR NEOLA Kİ

 5. Özmalatyalı dedi ki:

  Proje yok icraat yok!! Öğrenci akbili 40 krş olsun belediyenin borcu daire müdürleri beni ilgilendirmez su faturasina indirim yapın

 6. Açelya dedi ki:

  Tamam

 7. Açelya dedi ki:

  Cevre yolunda 2.kayisi civarrina belediye menekşe dikmişti sulama yapilmadiği için çoğu kurumuş bunca yapilan masrat hoşa gitti yazik

 8. Aspuzulu dedi ki:

  Önce büyümüş ağaçları katlet. Sonra ağaçların büyümesi engelleniyor diye yıllarca yapımı süren ve bir dünya rant elde edip paramızı harcadığın sözüm ona düzenleme yaparak koyduğun şeyleri sök. Aslında çok normal Malatyalı bunu hak ediyor. Neticede zihniyetinden şikayet ettiği insanlara sonradan oy verip seçmekte bir nevi aynı şey değil mi? Efendiler şikayet etmeyin bu sizin tercihiniz!

  1. ali dedi ki:

   Bu hale getiren çakırı vekil yapan siz düzelten gürkanamı borunuz carcar ötüyor gülüyorum size :)) katilakatıla

 9. Isimsiz dedi ki:

  Biz malatyalı olarak şehrin içine ne yaparız değil insanların gözünü ne ile boyalım diye uğraşırız sadece süs bunlar yapılan işleri vatandaşa sorma gereği duymaz. Vatandaşla bir anket yap ne diyor ama yoktur.Çünkü bizim insanımız sadece süs meraklısı ya bir. Gü denilmemiş vatandaşın sorunu ne bana deseler benim cevabım şu olur önce vatandaşa yansıtacağın işi bir maket üzerinde halka sun daha sonra yap ama görünüyorki bunu vatandaşa sorma gereği yoktur.Çünkü hükümet parayı gönderiyor bizlere hesap soranda yoktur ye iç keyfine bak 5 sene sonra gürkan gider yerine öbürü gelir böyle gider suç devlet ama hepsinden önce vatandaş haksız hesap sorulmuyor.şimdi ben şunu söyleyem 65 yaş diyerek ücretsiz kart verdiler her saat merkez git gel buna çare varmı var 1 tl yap şehit ailelerini bedava yap gazi olmuş yap öğrenci yap ama nerde bizde böyle başkan bunları yapsın eyvallah. Daha önce aktarmalar ücretsizdi paraya döndü niye belediyenin açığını vatandaşın sırtına vurdular.

 10. Halk dedi ki:

  İsraflar şehri nalatya.

 11. Eymen dedi ki:

  Bukadar ilçe Malatya merkez hizmet beklerken belediye başkanımız mevcutları yıkıyor ben anlamış değilim neden böyle şeyler yaşanıyor anlamıyorum anlatamıyorum lütfen anlayan bilen biri bana da anlatsın çünkü belediye demek hizmet demek

 12. Bilge dedi ki:

  Malatyahaber bunlar nasıl haberler Allah aşkına. Eleştirel davranmanın zamanı gelmedi mi? Sizler Malatya’nın en çok okunan haber sitesisiniz. Malatya’da siyasete yön veren bir kurumsunuz. Artık belediyenin çalışması gerektiğini böyle amaçsız işlerin peşini bırakması gerektiğini haber yapmanın zamanı gelmedi mi?

 13. Sefa dedi ki:

  Yapacak başka iş mi yok? Böyle amaçsız işlerle uğraşılıyor. Belediye ne kadar büyük bir kurum olduğunu unutmamalı.

 14. Ahmet çoban dedi ki:

  Ali yazar veli bozar küp suyunu çeker azar azar…

 15. Elif dedi ki:

  Sahipsiz Bir Memleket Olmasından Mütevellit,MALATYAyı Yönetenler Sadece Kendi Menfaatleri Uğruna,Bu Güzelim Şehri Yap-Boza Çevirdiler.

 16. Levent Dumlupınar dedi ki:

  Bostanbaşı Mahallesi Barguzu Caddesi üzerinde bulunan 8 blok 400 daire, (yaklaşık 2.000 kişinin yaşadığı 300 e yakın aracın bulunduğu Şehristan sitesi sakinleri olarak) siteden araçla çıkışta hemen sağda bulunan BELEDİYEYE AİT OTOBÜS DURAĞINA OTOBÜSLERİN YOLCU İNDİRME/BİNDİRME NEDENİYLE DURMASI siteden araç çıkışını engellemekte ve trafikte 2 şeritli yolda aksaklıklara neden olmaktadır. Mevcut OTOBÜS DURAĞI 3-4 metre ileriye alınırsa fazla bir maliyet ve zaman gerektirmeden sorun çözülür. Teşekkür ederim.

 17. Ali dedi ki:

  Belediye lale dikmeyi yel değirmeni yapmayı her sene kaldırım taşı yenilemekten vazgeçsin ..saçma sapan yerlere para harcamasın ağaç diksin geniş yol ve kaldırımlar yapsın kafi

 18. ALAADDİN BAŞYİĞİT dedi ki:

  Konu ile ilgili yapmış olduğum yorumda ne küfür ne saygısızca bir ifade en ufak bi tahrik olamamasına rağmen keyfi olarak niye yayınlamıyorsunuz.Demek Malatya haber sitesi de entrikalarla başka hesaplar neticesinde burada insanları belli bir kalıbın içerisinde yöneterek yayınına devam ediyo.bi daha asla malatya haberi takip etmicem..Acemiler sizi o zaman haberin altına yorum yaz sutunu eklemeyin.

 19. burak dedi ki:

  Belediye nin bu kadar borcu varken yapacak hali yok anca yıkarlar artık.

 20. Ruşen ucar dedi ki:

  Saçma sapan bir çalışma olduğunu gereksiz olduğu kaş yaparken göz çıkartmak olduğunu söylerken bozgunculuk la muhalefetle suçlanan insanlardan özür de bekliyorum…

 21. Taha dedi ki:

  Ya bu belediye ne kadar boş işlerle uğraşıyor. Selahattin Başkan sen şu İmam Alicana bi talimat verde ilaçlama yapsın.

 22. bekir dedi ki:

  yazık günah bunların hesabı sorulsun kim bukadar parayı heder ettiyse bakın buraya yazdım birgün fahrikayahandaki o kanalda kaldırılacak ayrıca bostan başındaki kanalda buna dahil birgün adalet hesap soracak mutlaka bukadar paralar nerelere harcandı diye

 23. alper dedi ki:

  Kanalboyundaki anlamsız, yararsız ve estetikten yoksun tahtalar sökülmüş. umarım kanalın diğer tarafı ile bütünlük sağlanır eskisi gibi.
  Yalnız koparılan yaygaraya bakınca, adam eski belediye binasını, İnönü stadını, eski kapalı spor salonunu kimseye sormadan bi anda yıktı zanneder!! Haa pardon o başka bir mevzuydu.

 24. Drajenli dedi ki:

  Güngör caddesinde sinek ve üvezden camlarımızı açamıyoruz. Kaç gündür arıyoruz belediyeyi arıyoruz muhatap bulamıyoruz üstüne bir de tersleniyoruz . Biz size yüzde 68 oy verdik. Çok büyük hayal kırıklığısınız.

 25. Mehmet dirican dedi ki:

  İçi çürümüş ağaçları kesmişler yerine yeni ağaçlar dikmişler o ağaçlar yetişene kadar da böyle bir gölgelik yapmışlar. Ağaçlar büyümüş Başkan da kaldırılması talimatı vermiş. Bu şekilde lanse edilmesi hiç doğru değil. Bardağa hep boş taraftan bakıyoruz. Doğru bir bakış açısı değil bu.

  1. burak dedi ki:

   Malatya maalesef hizmeti hak etmiyor. İş yapan değil yan gelip yatan belediye başkanı daha değer görüyor. Bakınız Ahmet Çakır öncesi belediye başkanları.

 26. Kayısı kentli dedi ki:

  Başkan arkandayız. Yeterki hakkını ver

 27. Tuğba dedi ki:

  Otobüs sefer sayıları azaltılmış. Bu mübarek Ramazan ayında oruçlu olarak durakta bekletiliyoruz. Bu sökme işleriyle uğraşacaklarına ulaşıma bi çözüm üretsinler. Saygılarımla arz ederim.

 28. Acayip düşünceler dedi ki:

  Saddam sonrası Irak gibi oldu memleket. Yapılan herşey iptal ediliyor, yıkılıyor, sökülüyor. Saddam gittiğinde Amerika’nın geldiğine sevinenler gibi Haci uğur Polat gittiğinde Selahattin Gürkan geldi diye sevinenlerde pişman olacaklar. Başkan bey Allah’a çok şükür hizmet açıklamıyor, hep yıkacağım diyor.

 29. Demir dedi ki:

  Selahattin Başkan hayvanat bahçesini de söker bu hızla 😂

 30. Sessiz dedi ki:

  Hava sıcak hertaraf böcek dolu malatya iyice çekilmez bir hal aldı.

 31. Turan dedi ki:

  Malatya’da hizmetler yapılmıyor yıkılıyor. Acınası bir durum. Yapılan hiçbirşey kötü değildir. Karalamamalı aksine destek olunmalı ve daha güzel ne katabiliriz bu araştırılmalıdır.

 32. Ali dedi ki:

  Gayet güzel olmuştu neden söküldü,tasarruf tedbiri aldıran belediye başka ihtiyaçlarını neden yapmıyor yapılan yeri bozuyor

 33. Zuhal dedi ki:

  zaten böyle paralarimiz ziyan oluyor önce ağaçların büyüyeceğini düşünmemişler mi.her canlı buyur dimi.

 34. Cemil dedi ki:

  Neresi kötü idi şehre ayrı bir hava katmıştı herkesin bakış açısı görüşü farklılık gösterebilir lakin bence kötü değil di ama sonuçta okadar para verilmiş keşke sökülmeseydi milli servet harcanan paralar ağaçların büyümesine engel oluyormus diye milyarlarca para çöpe gitti desenize kaldı ki gördüğüm kadarıyla o ağaçlarda öyle afaki büyüyen ağaçlar değil di yazık oldu

 35. Burak dedi ki:

  Yıkıp dökmeyi bırakta bari yapman gereken ufak tefek işleri yap. Çakır döneminde prestij bir yol olan Yeşilçam Caddesindeki ağaçlar susuzluktan kuruyor. Koskoca belediye sulamaktanda acizse ne diyelim artık.

 36. Battal dedi ki:

  Allahtan Korkuları yokki adamların Hep israf Tabi 2 Kattrilyon borç olur

 37. Suat dedi ki:

  Aman ha taş üstüne taş koymayın hazırkini nasıl yıkarız deyin. Yazık günah israf.

 38. Oz malatyalı dedi ki:

  Sayın çakır ‘ın savurganligiyla iş bilmezliği ile yaptığı butin yatirimlar bunun gibi sokulucek bu sehre biraktigi borc da bu vatandasa kar kalacak

 39. Mustafa dedi ki:

  Kötüydü niye yaptınız? İyiydi niye söktünüz? Yazık giden milletin parası, yapanda beğenmeyip sökende aynı partinin başkanı.

 40. halil dedi ki:

  belediyenin paralarının nasıl çarçur edildiğinin tesbiti bunun gibi onlarca örnek mevcut 40yıllık çınarların yerine dikilen fidelerin onlarcası kesilen çınarın birgövdesi etmez 50 yıl bekleki eski halini alsın liyakatsız masabaşı planlar ancak böyle olur

 41. GOL GOL dedi ki:

  Yakînda izine geliyorum çabuk ortalğı temizleyin caddeler temiz trafik düzgün asayiş normal olaysız gürültüsüz malatyam

 42. malatya sever dedi ki:

  bu tahtaları oraya hangi mantıkla dikmişlerde parasını dikenler ödeseydi yazık günahtır selahattin başkanıma hizmetinden dolayı teşekkürler

 43. Aytaç dedi ki:

  Pembe trambüs, burası şimdi ne kalkacak acaba. Aha ben buraya yazıyorum yakında Yüzakı Bulvarınında ismini değiştirir. Sırf o güzel yolu açanlar ve yapanlar anımsanmasın kendi yapmış gibi anlatsın diye. Tabelada değiştirirsinde milletin zihnindekini ne yapacaksın 😉

  1. mahmut dedi ki:

   Zaten değiştirildi. 🙂 Yüzakının ismini gelir gelmez tecde olarak değiştirdiler.

 44. Hazal dedi ki:

  O ağaçlar daha büyüse yol kapanır mantığın bittiği yerde büyükşehir belediyesi başlar ,neymiş gölgelik ağacın büyümesini engelliyor…Karşınızda saf bi halk yok

 45. Kadir ak dedi ki:

  Evde uyuyamıyoruz üvez dolu heryer. İlaçlama yap Başkan.

 46. Rıza dedi ki:

  yazıktır günahtır milli servet okadar para harcandı iyi yada kötü bu milletin alın terinden cebinden çıkan parayı bu kadar kolay çöpe atmayalım kaldı ki mevcutları yıkacağınıza şehrin heryanı sinek üvez dolu ilaçlama yok ağaçlar çimenler kurumaya yüz tutmuş sulama yapılmıyor ama görende başkanımız ağaçları düşündüğünden bu milli serveti çöpe atıyor halbu ki gecmis donemin eserlerini çöpe atıyor bunu anlamış değilim

 47. Müslüm dedi ki:

  Şehirde park ve bahçeler çalışmadığından dolayı ağaçlar kurumaya yüz tütmüş. Çevreyolu orta kısımdaki ağaçların yaprakları hep sararmış, bakım yok, sulama yok, budama yok. Temelli Caddesi aynı durumda. Çöşnükteki ağaçlar aynı. Şova dönük bi hareket olmuş bu. Yönetim yapılan hizmetleri yıkmakla uğraşmayı bırakıp, yapmaya başlasa en azından bakımlarını yapsa mutlu oluruz

 48. ata dedi ki:

  Borç diyip durdunuz gelir gelmez israfa başladınız. Ağaçların büyümesine engel oluyormuş, bir tane mühendis gösterin desin ki bu ahşaplar ağaçların büyümesine engel oluyor.

 49. Rahmi dedi ki:

  Selahattin başkan sen bu yapılan işlerden ne istiyorsun? Artık bir çivide sen çak Allah aşkına! Belediyenin yapacağı en basit işler dahi durdu. Yaz gelmedi ama inanın sinekten böcekten geçilmiyor.

 50. Erol dedi ki:

  Bu alandaki ahşap gölgelikler ağaçların büyümesini engellediği için belediyemiz tarafından kaldırılmakta oldugunu açıklamışsınız daha doğrusu tabelada öyle yazıyor peki bu projeyi cizen yaptıran geçmiş dönemin genel sekreter yardımcısı ve daire başkanına tekrar dan görev verdiniz bu tezatlık değilmi ben anlamıyorum sanki hizmet yapmaya değilde daha önce yapılan hizmetleri yıkmaya gelmiş gibisiniz selahattin başkan

 51. DURAK dedi ki:

  AĞAM BİZLE EĞLENİYİ! HİZMET ETMEMEYE SANKİ YEMİNLİ! VAR OLAN İŞLERİ DE YOK EDİYOR! YA BURAYA DİKİLEN AĞAÇLAR ZATEN YETİŞKİNDİ ve GÖLGELİKLERİN BOYUNU AŞMIŞTI.

 52. Emrah dedi ki:

  Birisi yapıyor birisi söküyor kimse hesap sormuyor kimse hesap vermiyor. Bu paralar nereye gidiyor.

 53. Kemal dedi ki:

  Yapıldığını gördüğüm gün zaten dalga geçmiştim. O kadar masrafa yazık. Neyseki yaptıran başkandan kurtuldukta aklı başında memeleketini seven bir başkana kavauştuk

 54. ALİ dedi ki:

  Buranın aciliyeti nedir tartışılır? Yüz akı bulvarı 2 aydır halen bitmeyi bekliyor. Şehir kış ayından çıktı her taraf çukur. Park bahçeler müdürlüğünüz ne yapar? Kaç aydır şehirdeki çimler biçilmiyor. Öncelikle ana hizmetlerinizi yerine getirin.

  1. Harbiolan dedi ki:

   Tabelada yazan çok doğru. 2 yıldır hergün oradan geçiyorum. Ağaçlar gölgeliğin altında olur mu hiç? Ahmet Çakır yaparsa olur.
   Şehrin her tarafı bunun gibi anlamsız kullanışsız boş süslerle dolu. Borçların sebebi bunun gibi işler.

   1. Cenk dedi ki:

    O yapıyı iade ettik de Esenlikten parasını geri mi aldık haberimiz yok

 55. malatya serdarı dedi ki:

  ooooh ne alâ memleket… yapın sökün… bir daha yapın başkası söksün. cebinizden çıkan birşey yok.

 56. Sedat dedi ki:

  Yapılan onca masraf ne olacak peki ? Bunlar yapılırken düşünen biri olmadı galiba

 57. serkan dedi ki:

  Sayın Başkanım Doğa ve ağaç sever birisi olduğunu burada da göstermiş ve onur duydum.Yaptığı icraatları inşallah malatyamıza güzellikleri ile fazlasıyla dönüş yapar.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."