Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Çınar Hakkındaki Kararı İçişleri Bakanı Verecek

Manşet

16-04-2021 tarihinde yayınlandı.

Çınar Hakkındaki Kararı İçişleri Bakanı Verecek

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

BAKANLIK, KAMU PERSONELİ OLMAYANLARA GRİ PASAPORT İŞLEMLERİNİ DE DURDURDU.. İçişleri Bakanlığı, Malatya Yeşilyurt Belediyesinde hizmet pasaportu konusunda usulsüzlük yapıldığı iddialarına ilişkin başlatılan soruşma kapsamında, ilgili vali yardımcısı, nüfus ve vatandaşlık il müdürü ile 2 kamu görevlisinin görevden uzaklaştırıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, son günlerde kamuoyuna, Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde belediyenin derneklerle çevre duyarlılığını geliştirme konulu ortak projeler yaparak kamu görevlisi olmayan kişilerin hizmet pasaportu almalarını sağladığı ve bu kapsamda yurt dışına gönderilenlerin bir kısmının yurda dönmediği iddialarının yansıdığı kaydedildi.

Hizmet pasaportlarının kimlere verileceğinin 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nun 14/B maddesinde düzenlendiğine işaret edilen açıklamada, konunun ayrıntılarının ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün 9 Mart 2018’de yayımladığı “İkinci Nesil Pasaport Uygulama Talimatı”nın 25 ve 26’ncı maddelerinde açıklandığı ifade edildi.

26’ncı maddenin 6’ncı fıkrasının anımsatıldığı açıklamada, belediyelerin sivil toplum kuruluşlarıyla gerçekleştireceği iş birliği çerçevesinde kamu görevlisi olmayan kişiler için hizmet damgalı pasaport talebinde bulunabilmesi için sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği protokolü yapması, belediye meclisi kararı alması, alınan bu kararı mahalli mülki idare amirine onaylatması, belediye başkanı ya da yetki vereceği kişi tarafından imzalanmış hizmet damgalı pasaport talep formu ile valiliğe başvuruda bulunması gerektiği aktarıldı.

– Suistimallerin önüne geçebilmek amacıyla genelge veya talimat yazıları hazırlandı

Bakanlık tarafından bu konuda oluşabilecek suistimallerin önüne geçebilmek ve hassasiyetlere dikkat çekmek amacıyla 2016, 2018 ve 2020 yıllarında olmak üzere birçok kez genelge veya talimat yazıları hazırlanarak valiliklere bildirildiği, valiliklerce de ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına gerekli duyuruların yapıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Örneğin Bakanlığımızın 22 Haziran 2016 tarihli genelgesinde, resmi görevleri olmayan bazı kişilerin hizmet damgalı pasaport temin ederek yurt dışına gittikleri, sürekli kalabilmek için iltica talebinde bulundukları, bu durumun devletimizin itibarına gölge düşürebileceği belirtilerek belediyelerce kendi personeli olmayan kurum dışı kişilere yurt dışı görevlendirme yapılmasının ancak istisnai olarak uygulanması ve bu durumda valilik oluru alınması talimatı verilmiştir. Ayrıca 10 Aralık 2020 tarihli yazımızda son zamanlarda valiliklerden alınan geri bildirimlerden bazı belediyelerin kültürel etkinlikler adı altında ilgisiz kişileri belediye meclisi kararı alarak valilik oluru ile görevlendirdikleri, bu kişilerin yurt dışına çıkmaları halinde ülkemize geri dönmeyerek iltica talebinde bulunacakları yönünde bilgiler elde edildiğine vurgu yapılarak yurt dışı görevlendirmelerde suistimallerin önlenmesi amacıyla valiliklerce gerekli hassasiyetin gösterilmesi için talimat verilmiştir.”

Gelinen aşamada birçok yerel yönetim tarafından bu konuda gerekli hassasiyet gösterilerek kendilerine yapılan taleplerin reddedildiği, şüpheli bazı taleplerin ise nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerince önlenebildiği ifade edilen açıklamada, aynı şekilde kötü niyetli bazı girişimlerin de emniyet birimlerinin çalışmalarıyla engellenerek konunun adli makamlara intikal ettirildiği ve Ankara Emniyet Müdürlüğünün “kültür turu” gerekçesiyle yurt dışına insan çıkarılmasını sağlayanlara yönelik 4 Mart 2020’de gerçekleştirdiği operasyonun buna örnek olduğu kaydedildi.

– “Mülkiye müfettişi görevlendirilerek soruşturma başlatılmıştır”

Açıklamada, Malatya Yeşilyurt Belediyesinde yaşanan olaya ilişkin şu bilgilere yer verildi:

“Belediye ile bir dernek arasında düzenlenen protokol uyarınca, çevre duyarlılığını geliştirme konulu proje kapsamında, hizmet damgalı pasaport alarak yurt dışına giden bazı kişilerin yurda dönmediğine dair iddialar, Malatya Valiliğince Bakanlığımıza intikal ettirilmiştir. Bakanlığımızın 12 Mart 2021 tarihli onayı ile Mülkiye Müfettişi görevlendirilerek, soruşturma başlatılmıştır.

Elde edilen bilgi ve bulgularda; Yeşilyurt Belediyesi görevlilerinin, işbirliği projeleriyle ilgili meclis kararı alınması, pasaport alacak kişilerin belirlenmesi, pasaport başvurularının alınması ve ilgili makamlara iletilmesi; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün, söz konusu Belediyenin talebinin alınıp incelemesi ve Nüfus Müdürlüğüne iletilmesi; Nüfus Müdürlüğünün hizmet pasaportlarının hazırlanmasında; vali yardımcısının ise vali uhdesinde olan onay işlemini kendisinin gerçekleştirmesi sebebiyle sorumluluklarının bulunduğu değerlendirilmiştir.

Bu sorumluluklar çerçevesinde başlatılan soruşturma tüm yönleriyle devam etmektedir. Soruşturmada bu aşamada sorumlulukları bulunduğu değerlendirilen ilgili Vali Yardımcısı ile Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü, Bakanlığımızca; 2 kamu görevlisi de valiliklerince olmak üzere; 4 personel görevden uzaklaştırılmıştır.

Soruşturma sonucunda; İçişleri Bakanı tarafından Belediye Başkanı ve diğer belediye görevlileri hakkında, İl Valisi tarafından da Vali Yardımcısı ve diğer kamu görevlileri hakkında 4483 sayılı Kanun uyarınca karar verilecektir. Ayrıca Devlet Memuru olan görevliler hakkında disiplin yönünden de işlem tesis edilmektedir.

Ayrıca son günlerde benzer şekilde gündeme gelen diğer yerel yönetimler hakkında da inceleme ve soruşturma çalışmalarımız devam etmekte olup, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün 16 Nisan 2021 tarihli yazısıyla suistimallerin önlenmesi amacıyla tedbirleri arttırıcı yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar, mahalli idarelerce yurtdışına görevlendirilen kamu personeli olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport düzenlenmesi uygulaması geçici olarak durdurulmuştur.”

– Uygulama geçici olarak durduruldu

Son günlerde benzer şekilde gündeme gelen diğer yerel yönetimler hakkında da inceleme ve soruşturma çalışmalarının devam ettiği kaydedilen açıklamada, “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün 16 Nisan 2021 tarihli yazısıyla suistimallerin önlenmesi amacıyla, tedbirleri artırıcı yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar mahalli idarelerce yurt dışına görevlendirilen kamu personeli olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport düzenlenmesi uygulaması geçici olarak durdurulmuştur.” bilgisi paylaşıldı.

Ankara, AA- malatyahaber.com

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
39 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Erhan

Büyük bir ihtimalle görevden alınacak

Cirmiktili

İşi, kim liyakatli ise ona teslim etmek gerekir.

44malatya

Suat adelet hukuk olsaydi bu olaya onay verenler imza atanlar gorevden alinirdi

Alarga

Topu taca atmaya çalışıyor.

pakistanlı cumali

nerden cıktı simdi bu 43 kişi,,oysaki ne güzel afiyetle yeyip gidiyodunuz..yazık oldu

zafer

imzası varsa derhal istifa etmeli etmese görevden alınmalı

Malatyalı

En ufak bir sorumluluğu varsa derhal görevden alınmalı.

Suat

Bakalım Adalet ve Kalkınma Partisi ismi gibi ADALET,li davranacak,mı bekleyip göreceğiz

Furkan 34

Ak partiye oy vermis vatandas olarak sn belediye baskani pardon siz ne ise yariyorsunuz boyle bir sacmalik nasil olur sn cumhurbaskani isi gucu birakip sizimi takip etsin beceremiyorsan istifa edersin takim elbise giyip luks barabaya binip caka atmakla olmaz bu isler kendinize gelin

Cumali duran

Çınar’ın istifa etmesi gerek.başkanı olduğu bld.olan bir durumda haberim yoktu demek saçmalık.bakanlık belki görevde almaz ama halkın gözünde iyi görünmeyecektir.kahtalı gibi.

Doğrular

Bu olayı başka birileri yapsa idi ne yapılması gerekiyorsa o yapılmalı. Şuç işleme torpil olmaz. Büyük bedel ödersiniz.

ahmet

Bence görevden almayın. Alırsanız suçu kabul etmiş olursunuz. Dava için! din için!, vatan için !, bayrak için!, ezan için!, anam için, babam için almayın… TÜİK’e havale edin bir hal çaresi bulur.

orhan ince

lamı cimi yok derhal görevden alınmalı

Abdi

Bence kararı HALK verecek…

Carbon

Sizce bu işten bir şey çıkar mı çıkmayacak soğutulur sonra yola devam..

Alp44

43 kişi için yapılan harcamalar belediye başkanından tahsil edilmeli devletin zararı karşılanmalı

Dürüst Adam

Belediye başkanını ve bunun arkasındaki belediye personellerini görevden alın!! savcılığa veriniz!! Bakalım mahkeme kararı ne çıkacak (Tabii bağımsız yargıdan bahsediyorum)

Ali

Müteahhit den belediye başkanı yaparsanız olacağı bu. Ayrıca 5-6 ay önce bu olayı CHP ve zihniyeti bir defa dillendirip geri çekilmişti. Acaba ucu onlarada mı dokunmuştu. (İkinci kez yazıyorum yayınlanmıyor Sayın editörüm seçmece yorum yapmayın.)

Mehmet Güneş

Bu seferde yırtarsa kedi canı varmış diyeceğim

Mehmet

Alın artık görevden neyi bekliyorsunuz? Partinin lehine olur bu sonuç.Görevden alınmazsa tüm teşkilatın parmağı var bu işte demektir.Ben ak partiliyim Malatya dışından arkadaşlar arıyor Rezil olduk milllete yeter artık.

tunahanafsar

Ak partiye oy veren vatandaş, bugünlerin gelmesinde en büyük pay senin. Bugün ülkede kaşar peynirine, bebek mamasına alarm takılıyorsa suçlu sensin. Bugün gençlerin %90’ı refah için ülkesinden kaçmak istiyorsa suçlu sensin. Vergilerimizle elli küsür kişi Almanya’da yollanıyorsa, kaçırılıyorsa, esnaflar kan ağlıyorsa suç senin.
Ben kendi adıma seni affederim. Hakkımı helal ederim
Diğer seçim bunları sandığa göm.
Yok diyorsan, sana hakkım helal değil
Ben bir dönem oy vermedim..

Banazili

Diğer ki seçimde millet vekili demedi demeyin .

Seyit

Öznur vekil ne derse o olacak. Kim içeri kim dışarı daha önce olduğu gibi..

UĞUR TÜRKAN

Sorarım sayın iç işleri bakanı soylu’ya elinizi vicdanınıza koyun başka bir partinin belediye başkanı bu suça karışsaydı ne yapardınız ? Hemen söyleyeyim ne vatan hainliği kalırdı,ne teröristliği kalırdı ne de adamlığı kalırdı top yekün saldırmazmıydınız bu suça karışan belediye başkanı ve partisine ? Siz adaletinizi yitirmişsiniz NOKTA.

Nuri

Güzel Yeşilyurdumuz Ulusal medya ya çok kötü bir durumla dillere düşmüş durumda.Yazık

Malatyalı

Bu işin sosyal medyada dile getirilip gündem olması hâlinde belki birşeyler olur 🤔

MALATYA PLATFORMU.

Derhâl istifa etmeli…

malatyalı

derhal istifa etmeli

MUSTAFA

Ben şunu anlamıyorum vatandaşın yoklukla mücadele ettiği bu dönemde belediyelerin bu keyfi harcamaları nedir böyle. Sokaklarda gereksiz reklamlar yok şunu yaptık bunu yaptık hoşgeldin Ramazan. Ramazan hoş geldide belediyenin parasıyla bu mübarek ayın gelişini, kutlamasını yapmak sana mı kaldı kendi cebinizden yapında görelim. Ordu komutanı gibi geziyorsunuz kim size ne yapar bu memlekette yürüyerek gitsen vatandaşla selamlaşsan, hasbihal etsen ne olur. Kusura bakmasınlar ama bizim paramızla bizden kendilerini korumaya, har vurup harman savurmaya çalışıyorlar. Helal etmiyorum. Bizim paramızla müsriflik yapanı, böyle gezi düzenleyenleri, keyfî harcayanları Allah’a havale ediyorum.

fatih

Malatyayı Malatyalılar yönetemediği sürece bu şehir rezil olmaya mahkumdur.Yeter artık bıktık usandık Elazığlıdan Adıyamanlıdan bingöllüden.Yeter artık yeter Aslan gibi Malatyalılar varken nedir bu devşirme Malatyalı sevdası.Hamiyetperver vatanperver şehrine sevdalı Malatyalılar neredesiniz?

Banazili

Oy vermeden önce düşünecektin.

Seyduna

Acizliğin yorumu

kadir

başkandan havalı kalem müdürü geçsin yerine

Artık istifa et istersen Çınar BEG.

Malatyamizi rezil ettiniz bütün Türkiye’ye İstifa ette bari azda olsa itibarını kurtar. Senin yüzünden niye Vali yardımcısı, il mudurleri görevden alınsın.

Malatyalı

Bu adamı daha ilk gördüğüm gün Malatyamıza yine yazık oldu demiştim. Malatya’da onca tecrübeli, liyakatli, dürüst bürokratlarımız varken maalesef bu şehrin yönetici koltuklarında yıllarca kayserilileri, adıyamanlıları, elazığlıları gördük. Selahattin başkan da olmasa onlara kimsenin sahip çıktığı yoktu…

Cenk

Selahattin Başkanında Malatyalı dan anladığı Aşağışeherli

Huzur

Hadi baham dürüst olun da görelim şimdi bizde ohhh ohhh çekelim …

Hakkı

Aklıma Banker Bilo filmi geldi. Banker Mahmut’un yaptığını, başkan Çınar yapmamış. En azında adamları sağ salim Alamanya’ya, adrese teslim ulaştırmış! Kesin onlara iş, aş da vermiştir. Ne hayırsever bir başkanımız var! Kıymetini bilememişiz. Fakire villa bile yapıyor! Daha ne olsun. ALLAH RIZASI İÇİN, ŞU ADAMI ALIN O KOLTUKTAN.

hasan kaçan

chp bu işin peşine düşmeseydi ne olacaktı acaba. sırf olayı sakladıkları için bile tüm belediye yönetimi görevden alınmalı. chp olayı ortaya çıkarmasaydı, hiç kimsenin sesi çıkmayacaktı, başkanda insanların gözünün içine baka baka insanları kandırmaya devam edecekti. hem imza atıyor hem habeeim yok diyor. imza attığın işlerin arkasında durmayacaksan o koltukta oturmayacaksın. iyi işler olunca ben yaptım, işler kötü gidince yardımcım, müdürüm, memerum suçlu. ohh ne güzel dünya.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 40 26 6 8 89 44 45 84
Galatasaray 40 26 6 8 80 36 44 84
Fenerbahçe 40 25 7 8 72 41 31 82
Trabzonspor 40 19 14 7 50 37 13 71
Sivasspor 40 16 17 7 54 43 11 65
Hatayspor 40 17 10 13 62 53 9 61
Alanyaspor 40 17 9 14 58 45 13 60
Fatih Karagümrük 40 16 12 12 64 52 12 60
Gaziantep FK 40 15 13 12 59 51 8 58
Göztepe 40 13 12 15 59 59 0 51
Konyaspor 40 12 14 14 49 48 1 50
Başakşehir FK 40 12 12 16 43 55 -12 48
Çaykur Rizespor 40 12 12 16 53 69 -16 48
Kasımpaşa 40 12 10 18 47 57 -10 46
Yeni Malatyaspor 40 10 15 15 49 53 -4 45
Antalyaspor 40 9 17 14 41 55 -14 44
Kayserispor 40 9 14 17 35 52 -17 41
BB Erzurumspor 40 10 10 20 44 68 -24 40
MKE Ankaragücü 40 10 8 22 46 65 -19 38
Gençlerbirliği 40 10 8 22 44 76 -32 38
Denizlispor 40 6 10 24 38 77 -39 28

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...