Ahmet Yasin, TÖTM'de İlik Nakliyle Lösemiyi Yendi

Ahmet Yasin, TÖTM'de İlik Nakliyle Lösemiyi Yendi
PAYLAŞ

Malatya'da 10 ay önce lösemi tanısı konulan 7 yaşındaki Ahmet Yasin, TÜRKKÖK'ten nakille lösemiyi yenerek hayata yeniden "merhaba" dedi.

Bingöl'de yaşayan Budan ailesi, 7 yaşındaki Ahmet Yasin'in sağlık durumundan şüphelenerek Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Kemik İliği Nakli Merkezine başvurdu.

Merkezde yapılan tetkikler sonucunda Ahmet Yasin'in doğuştan Konjenital nötropeni (kemik iliği hücrelerinin oluşmaması) hastası olduğu belirtildi. Tedavisine başlanan minik Ahmet'in daha sonra hastalığı ilerleyerek myelodisplastik sendroma (kemik iliği yetersizliği) döndü. Durumu gittikçe ağırlaşan Ahmet'e ardından akut lösemi tanısı konuldu.

Aile bireylerinden ve akrabalardan alınan kan örneklerinde uyumlu iliğin bulunamaması sonucunda Çocuk Kemik İliği Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Arzu Akyay'ın desteğiyle Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezine (TÜRKKÖK) başvuruldu.

Kısa süre sonra TÜRKKÖK aracılığıyla akraba dışından yüzde 100 uyumlu ilik bulundu. Merkezde nakil yapılan Ahmet Yasin, hayata tutundu.

Ahmet Yasin'in annesi Ayşe Budan, AA muhabirine, oğluna geçen yıl lösemi tanısı konulduğunu ve haziran ayında akraba dışından donör bulunarak nakil yapıldığını söyledi.

Bingöl'de yaşayan 11 yaşındaki diğer oğlu Muhammet Ali'nin de aynı rahatsızlıkları yaşadığını, şu anda durumunun kötü olmadığını, sürekli kontrol altında tutulduğunu aktaran Budan, "Nakil süreci çok zor ve sabır isteyen bir süreç. Buradan seslenmek istiyorum, çoğu çocuk nakil bekliyor. İnsanlar nakli organ bağışı gibi görüyorlar ama nakil öyle değil. Kan veriyorsunuz, o kadar." dedi.

Ahmet Yasin'in yapılan nakil sonrası durumunun daha iyi olduğunu anlatan anne Budan, "Çok mutluyuz. Çok şükür böyle duyarlı insanlar var. Herkes 15 dakikalığına onkoloji servisini gezsin, bu çocukları görsün. Anlatılacak bir mutluluk değil. Bu bir hayat, herkesin çocuğu var. Bize nakil veren bağışçıya da çok teşekkür ediyorum." dedi.

Hastanede yattıkları süre boyunca kendilerine sürekli trombosit ve beyaz kan bağışlayan Malatya halkına teşekkür eden Budan, bu insanların haklarının ödenemeyeceğini belirtti.

Ahmet Yasin'e aileden donör bulunamadığını aktaran Budan, "Bir mucize gerçekleşti. Şu an çok şükür oğlum iyi. Bu hastalığı yaşayanlar ve aileleri birbirlerine destek olsunlar. Buradan devletimize de çok teşekkür ediyorum. Nakil ilaçları çok pahalı. Devlet desteklemezse biz kendi imkanlarımızla bir şey yapamayız. Devletimizden Allah razı olsun." diye konuştu.

- "Verici bulamasaydık Ahmet şu an burada olamayacaktı"

Çocuk Kemik İliği Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Arzu Akyay ise Ahmet Yasin'in özel bir çocuk olduğunu söyledi.

Akraba dışı nakillerin önemli olduğunu ifade eden Akyay, "Verici bulamasaydık Ahmet şu an burada olamayacaktı ama çok şükür TÜRKKÖK'ten bulduk, nakil yapabildik. Sağ olsun duyarlı vatandaşlarımız TÜRKKÖK'e gidip verici oldukları zaman bulma olasılığımız artıyor. Ahmet Yasin sağlığına kavuştu. Gayet iyi durumda." dedi.

Ahmet Yasin'in doğuştan rahatsızlığı bulunduğunu daha sonra ağır 2 hastalık daha atlattığını hatırlatan Akyay, "Ahmet zorlu süreçlerden geçti. Hepsinin üstesinden gelebildi. Annesi de bu konuda çok büyük destek verdi. Hep mücadele ettiler. Bundan sonra da kontrollerimiz devam ediyor ama başlangıca göre çok daha iyi yerdeyiz." diye konuştu.

- "67. naklimizi yaptık"

Prof. Dr. Akyay, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Kemik İliği Nakli Merkezinin 2017'nin sonunda kurulduğunu hatırlatarak, "Merkezde 67. naklimizi yaptık. Sadece kardeş anne baba değil akraba dışı nakil de yapıyoruz. Nakillere başarılı şekilde devam ediyoruz. Bu hastalıklar öyle hastalıklar ki aniden çıkıyor. Bir hafta önce iyiydiniz bir hafta sonra lösemi çıkabilir. Bu hepimiz için geçerli. Herkesin bağış yapmasını tavsiye ediyorum."

AA

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız

4 yorum yapılmış

 • Battal (1 hafta önce)
  Rabbim şifalar versin canımız evlatlarımıza..ne diyeceğimi bilmiyorum. Tüm kıymetli sağlık çalışanlarımıza minnet ve şükran dileklerimizi sunuyorum.
  0
  0
  Yanıtla
 • Hoca (1 hafta önce)
  İşte üniversite dediğin bu şekilde haber olmalıdır. Allah razı olsun emeği geçen herkesten. Bir de şehrin diğer üniversitesinin çıkan haberlerine bakın. Yolsuzluk her türlü ve her gün bir yenisi. Allah muhafaza.
  0
  0
  Yanıtla
 • Turgut ÖZTÜRK (2 hafta önce)
  Allah şifalar versin.
  0
  0
  Yanıtla
 • Bulent (2 hafta önce)
  Günün en güzel haberi bu yegenimize bizde trombosit kan vermiştim cok şükür sağlığına kavuşmasına çok sevindim
  0
  0
  Yanıtla