Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Burayı Törensiz Yıkacaklar.. Galiba!.

Gündem

11-12-18 05:59

Burayı Törensiz Yıkacaklar.. Galiba!.

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Meydan olarak düzenleneceği bildirilen alandaki Ziraat Bankası binası ile Esenlik şirketine ait marketin yıkım ihalesinin ardından, yıkımı gerçekleştirmek üzere ihaleyi alan firma harekete geçti ve yıkılacak yerlerin çevresi engel panelleri ile çevrildi.

Eski belediye başkanlarından Avukat Cemal Akın’ın, Malatya yakın tarihinin önemli yapılarından biri olmasına rağmen, 2009 yerel seçimlerinde yeniden aday gösterilmeyeceğinin ortaya çıkmasının ardından, yeni hizmet binasına taşındıktan sonra bir gece yıktırıp yerle bir ettiği eski belediye binasının da bulunduğu alanda, buradaki Ziraat Bankası (eski Emlakbank) ile market binasının yıktırılıp, meydan düzenlemesi yapılmasına ilişkin Büyükşehir Belediyesi harekete geçmişti. Bunun için  29 Kasım günü yıkım ihalesi yapılmıştı. Banka ve market binalarının muhammen bedeli 180 bin TL olan ‘hurda karşılığı yıkımı’ ihalesine 5 firma katılmış, bunlardan Esatoğlu adlı şirket muhammen bedelin üzerine 500 TL daha teklif ederek 180 bin 500 TL  ile ihaleyi kazanmıştı.

Daha önce de Millet Bahçesi olarak düzenleneceği gerekçesiyle İnönü Stadı, Atatürk Spor Salonu ve Osman Çağlı Kapalı Yüzme Havuzu’nun da yeraldığı alandaki bu tesislerin yıkımı ihalesini yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, yıkımı İnönü Stadı’nda düzenlediği meşaleli, balon uçurmalı törenle başlatmış stad kısa sürede yerle bir edilmişti.

AKP’den yeniden büyükşehir belediye başkanı olmak için aday gösterilmeyi bekleyen, ancak Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın AKP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak ilan edilmesiyle hayal kırıklığına uğrayan Polat, banka binasının “Kent Kültürü Müzesi” olarak düzenlenmesi için yıktırılmaması yolundaki taleplere karşın yıktırmakta ısrarcı oldu ve süreci devam ettirdi. Yıktırılacak olan banka ve marketin etrafına dün emniyet amaçlı paneller yerleştirildi.

Hacı Uğur Polat’ın büyükşehir belediye başkanlığı döneminde, hem Millet Bahçesi hem de eski belediye binası meydanı ile ilgili hazırlanmış herhangi bir proje bulunmamasına rağmen, Malatya’nın yakın tarihi için önem taşıyan, üstündeki yapıların bir bölümünün muhafaza edilmesi gerektiği yolunda görüşler bulunan iki ayrı alanda, yıkım işlemi tamamlanmış olacak.

Yıkım için harekete geçildiği günlerde “İnönü aleyhine estirilen” siyasi havanın etkisiyle, bundan yarar sağlama amacına yönelik olarak “İsmet İnönü”nün adının verildiği stattaki yıkım için davetiye ile çağrı yapıp tören düzenleyen Büyükşehir Belediyesi’nin, eski belediye binasının bulunduğu meydandaki son yıkımlar için herhangi bir tören düzenlemeyeceği değerlendiriliyor. Bunda belirtilen alandaki yapıların yıkılmasından, stad ve spor salonunun bulunduğu alandaki gibi bir mesajın çıkmayacak olmasının etkisinin bulunduğu da öne sürülüyor.

malatyahaber.com

FOTOĞRAFLAR: Yıktırılacak yapıların 10 Aralık Pazartesi gecesi görüntüsü..

meydan yıkım

meydan yıkım1

meydan yıkım2

Subscribe
Bildir
guest
29 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Harun

Buna takilacaginiza yapılan işin doğru olduğuna takılin. yapılacak düzenlemenin iyi olması için takılin.

yavuz

Malatya merkezin tamamı yıkılmalı şehircilik için yüz karası

Hasan

Aynen katılıyorum.Hiç bir estetik yapısı olmayan,Tarihi değeri olmayan,Yeni yapılan binalarında yer kazanmak için sıkıştırıldığı bir çarşı.Unutmadan, oradaki dükkan kiraları sahiplerine güzel para kazandırıyor.

paşa44

Hemen yıkılsın malatyada meydanmı var millet otobüs durağının arkasına sıkışmış duruyor..

Haci özkan

Yiksinlar gerek yok bence ziraat bankasi 100 mt ilerde de var her yerde banka var

Yerelli

Malatya! buraya sahip çık yoksa beton bina dikecekler.
Saman altın su yürüterek, Malatya’nın içine yine edecekler
Malatya’nın doğu ile batı görüntüsünü, o merkeze çaktıkları büyük kazık gibi yapılmakta olan beton yığınıyla kestiler
Şimdi de buraya da bir tane daha yapıp, yine o güzel Söğütlü ve yeni yeni camiyi ve minarelerinin görüntüsünü ve güney ve kuzeyden de yok edecekler.
Dört bir yandan Malatya’ya bitireceklerdir.
Uyanık ol MALATYA! Buna sakın izin verme.
Bu meydan tamamen yeşil alan olmalıdır.
Malatya nefes almalıdır.

mehmet akbaşlı

MALATYA İÇİN ÖNEMLİ BİR MEYDAN YIKILMASI DOĞRU AMA TRAFİĞİ RAHATLATACAK ÇÖZÜMLER ÜRETİLMELİ PARKLAR İNSANLAR İÇİN ÖNEMLİ AMA ÖNCELİK ŞEHİR TRAFİĞİNİ RAHATLATMAK OLMALI MADEM YIKILACAKTI BANKAYA NİYE GEÇEN YIL KOMPLE TADİLAT YAPTILAR YAPILAN MASRAFA YAZIK

Murat

Bakarsınız İnadına bu binayı törensiz yıkarlar… VeSSelam…

Mehmet demirhan

Yerine ne yapacaklar acaba yeni bir bina mı,yan taraftaki küçük park alanının devamı mı yoksa otlanma alanı mı ?

yavuz44

Bırakın yıksınlar açılsın şehir biraz nefes alsın eski belediyeyi yıktılar kötümü oldu? Yok iyi oldu.

Mert MALATYALI

muhalefet etmek için bazan saçmalıyorsunuz bahsi geçen, şehir tam da merkezi yerinde hiç bir tarihi ya da estetik yönü olmayan bu binaların yıkımına karşı çıkmaktaki ısrarınızı anlayamıyorum. Paylaşılamayan bir rant kavgası varsa ve bu yönde bir bilginiz varsa bunu ifşa edin ki bizler de öğrenelim.

coşkun

o bölgenin malatyanın merkezindeki araç park sorununu çözmeye yönelik değerlendirilmesinin daha mantıklı olacağını düşünüyorum.kazılıp otopark yapılıp üstünün meydan olarak kullanılması daha işlevsel olur.

Ahmet

istemezükcüler şimdi çıkıp bunuda yıkmayin derlerse şasirmam.

Fuat Kutsal

Ziraat Bankası binasının ne gibi tarihi bir önemi var.Eski Belediye binası da öyleydi.Hiç bir tarihi özelliği yoktu.Ben hiçbir seçimde AKP ye oy vermedim ama koskoca Malatya Vilayetinin bir kent meydanına kavuşturulacağına katılıyorum.İnönü Stadının yıkımında belki tören yapılması eleştirilebilir.Ancak Malatyanın yepyeni bir Stadyumu varsa bu eski stadın Millet Bahçesi yapılmasının neresi kötü.Ayrıca Ziraat bankası ve Esenlik marketin yıkımından sonra o koca meydanın altına bir otopark yapılamazmı?

erkan

Habermi yapıyorsunuz yorummu belli değil.Çok güzel bir meydan olacak daha ne istiyorsunuz.Bir kaç kişi yıkılmasın dedi diye sanki bütün vatandaş karşıymış gibi haber yapıyorsunuz.

Mehmet

Bu yikilacak binaya gecen sene dunyanin masrafi yapildi. O zaman akliniz neredeydi bunun vebali kimin boynuna yeri geldigi zaman Hz. Ömer adaletinden bahsedip mangalda kül birakmayan zihniyet simdi nerede. Gunah kardesim bunun hesabini kim verecek. Sayet hakkim varsa helal etmiyorum.

murat

hacı başkan’ın gider ayak yapacağı en güzel iyilik olur. tıpkı cemal akın’ın eski belediye binasını yıkıp meydan yapması gibi. ne yani öyle kalıp sonra birilerine peş keş mi çekilsin?
yıkım kararı doğru. yeşil alanı bol bir meydan yapılmalı altı da avm’lerdeki gibi kapalı oto park olabilir. aynen devam hacı başkan bu millet sana dua eder.

hilmi

İKİ KELİMEYLE “YIKIM EKİBİ”

Kılıççı

Törensizde yıkım mı olurmuş, kimsenin haberi olmaz ki !!

KENAN

2017 DE TADİLAT YAP 2018 DE YIK DEVLETİN MALI DENİZ YEMEYEN ???

Kagan Cakir

„Eski belediye başkanlarından Avukat Cemal Akın’ın, Malatya yakın tarihinin önemli yapılarından biri olmasına rağmen, 2009 yerel seçimlerinde yeniden aday gösterilmeyeceğinin ortaya çıkmasının ardından, yeni hizmet binasına taşındıktan sonra bir gece yıktırıp yerle bir ettiği eski belediye binasının da bulunduğu alanda“ lütfen haberin bu kisminda belirtilen sebebin dugrulugunu arastirin ve öyle haber yapin. Yalan Häberle suçtur

Kemal

Manşetiniz harika ?

SenarisT

Nasıl yani ? Bu doğru haber mi ? Teyit edildi mi ? Ne demek tören duzenlenmeyecek! Bunu hakaret sayariz!!!

Ahmet

Eğer buradaki yıkılacak ywrde iğnenin ucu kadar
Benim hakkım var ise haram zıkkım olsun onlara ister mehter marşı ile yıksınlar yazıklar olsun

cafer

Haci Uğur Polat Gitti Tören düzenlenmez.

Mustafa selim

Şehrin betonlaştığı bir dönemde tam merkezde insanların nefes alabileceği bir yeşil alanın olması kadar güzel ne olabilir ki? Bence doğru bir karar.

DRIJANLI

Meşale yakarlar artık Vali bey izin verirse

Ülkem ve Malatyam

Yıkın 18 katlı bina yapın.Ayıp olur sonra. Hemen karşısında ikizi var üzülür. Kernek parkının yanındaki binada üzülür.
Beyler zamanınızı üretim yapacak yatırımları düşünmeye harcayın üretmeyenin geleceği olmaz. Hazıra dağ dayanmaz.

Sami

Malatyadaki 40-50 senelik yapilarin ayni sekilde yikilip yeniden duzenleme yapilmasi gerekiyor. Yikildikca eski kohne yapilardan kurtulacagiz. Malatya daha da guzellesecek. Cemal Akın’ın Malatya’daki en faydali isi de eski belediye binasini yikmak olmustu. Cok takdir etmistim o zaman.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 27 19 3 5 59 27 32 60
Galatasaray 28 18 4 6 55 23 32 58
Fenerbahçe 27 17 4 6 49 28 21 55
Trabzonspor 27 15 6 6 34 26 8 51
Hatayspor 28 13 7 8 48 35 13 46
Alanyaspor 27 12 7 8 41 27 14 43
Gaziantep FK 28 11 10 7 40 32 8 43
Fatih Karagümrük 28 11 8 9 43 37 6 41
Göztepe 27 9 9 9 37 32 5 36
Antalyaspor 27 7 14 6 25 30 -5 35
Sivasspor 27 7 13 7 31 32 -1 34
Konyaspor 26 8 8 10 33 31 2 32
Yeni Malatyaspor 28 7 10 11 35 39 -4 31
Kayserispor 27 8 7 12 22 32 -10 31
Kasımpaşa 27 8 5 14 30 43 -13 29
Başakşehir FK 28 7 8 13 30 45 -15 29
Çaykur Rizespor 27 6 10 11 31 44 -13 28
MKE Ankaragücü 27 7 5 15 31 45 -14 26
BB Erzurumspor 27 6 8 13 26 43 -17 26
Denizlispor 27 6 6 15 26 48 -22 24
Gençlerbirliği 27 5 6 16 22 49 -27 21

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...