Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“CHP’nin Suriye Politikası Gayet Açık Ortadadır”

Gündem

12-10-2019 tarihinde yayınlandı.

“CHP’nin Suriye Politikası Gayet Açık Ortadadır”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin Suriye politikası gayet açık ortadadır. Suriye’de bir yönetim var. Öncelikle Suriye’nin kendi içindeki demokratik mekanizmalarının, demokratik bir rejimin oluşmasını ve Türkiye’nin de o demokratik rejimle diyalog kurmasını istiyoruz. Biz Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayız. Suriye’de o toprak bütünlüğünün üzerinde bulunan yönetimle görüşülmesi, konuşulması ve diyalog kurulması gerektiği kanaatindeyiz” dedi.

CHP’de 10 farklı bölgede yapılması planlanan bölge toplantılarının sekizincisi Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Veli Ağbaba’nın katılımıyla Malatya’da gerçekleştirildi.

Malatya’nın yanı sıra Diyarbakır, Tunceli, Elazığ, Batman, Kayseri, Sivas, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinden milletvekili, belediye başkanı, il ve ilçe başkanları, eski milletvekilleri, eski belediye başkanları ve kurultay delegelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı, “Terörün karşısında Cumhuriyet Halk Partisi’nin almış olduğu pozisyonu hiç kimseye tekrar tekrar anlatmaya ihtiyacımız yok. Biz, bu ülkenin kurucu iradesiyiz. Biz, Türkiye Cumhuriyeti’nin terörden arındırılmış, huzur içinde, kendi toplumsal barışını sağlamış bir şekilde yaşaması için gereken her türlü çabayı göstermiş bir siyasi partiyiz” ifadelerini kullandı.

Salıcı, 31 Mart 2019 yerel seçimlerine değinerek, şunları söyledi: “Adalet ve Kalkınma Partisi, 2002 yılında ‘millet iradesi’ diyerek iktidara geldi ama 31 Mart’ta çıkan sonuçları kabul etmedi. İstanbul’da kabul etmedi, Doğu’da başka yerlerde seçimden birinci çıkan, belediye başkanı olarak seçilmiş olması gereken kişiye mazbatası verilmedi, ikinci çıkana mazbata verildi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş işler oldu. Devam etti İstanbul seçimlerinden sonra üç büyükşehire kayyum atandı, orada da vatandaşın ortaya koymuş olduğu irade hiçe sayıldı. Adalet ve Kalkınma Partisi bir süreden beri sandıktan çıkan sonuçtan korkar, milletin iradesinden çekinir hale geldi. Kendisini milletin iradesiyle değil de hamasetle ve Türkiye’yi farklı mecralara sürükleyerek, ayakta tutabileceğini düşünen bir noktaya geldi.”

Doğalgaz ve elektriğe yapılan zamları eleştiren Salıcı, “Bize dedikleri şuydu; ‘Eğer başkanlık sistemine geçersek, Türkiye’nin sorunları çok hızlı bir şekilde çözülecek. Bürokrasi çok hızlı çalışacak. Biz, 17 yıldır iktidarda olmamıza rağmen bürokrasiyi yeterince çalıştıramıyoruz.’ ‘Türkiye uçacak’ diyorlardı. Ne oldu, tek adam rejimine geçildi. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin genel başkanı aynı zamanda bu ülkenin başkanı oldu. Doğru, uçuşa geçen bir şey var ama o Türkiye değil. Uçuşa geçen şey, zamlar. İki haneli zamlar geliyor. Doğalgaz ve elektriğe 15-15, otoyollara ve posta hizmetlerine 20-20 geliyor ama günün sonunda enflasyon yüzde 9 olarak görüyorsunuz. Zamlar çift haneli, enflasyon tek haneli” diye konuştu.

Salıcı, Türkiye’nin dış politikasıyla ilgili ise şunları söyledi: “Amerika’yla bir hafta dostuz, sonraki hafta Rusya’yla dostuz. Aslında dostluklar Amerika ve Rusya’yla değil, Erdoğan bir hafta Trump’la dost, bir hafta Putin’le dost. Sonra başka birisiyle dost ama birisiyle dost olurken, bir önce haftaki dostumuzu kaybeder bir durumdayız. Böyle bir dış politika olmaz. Başından itibaren yanlış yürüyen bir Suriye politikası var. Suriye politikası üzerinden de kişiselleştirilmiş bir ilişkiler yumağı var. Bizim Suriye politikamız belli. Türkiye tabi ki sınırlarını koruyacak, Türkiye tabi ki terörle mücadele edecek. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Suriye politikası gayet açık ortadadır. Suriye’de bir yönetim var. Birlemiş Milletlerin (BM) tanımış olduğu bir yönetim. Suriye’nin kendi içinde farklı fikirlerde olan kesimler var. Öncelikle Suriye’nin kendi içindeki demokratik mekanizmalarının, demokratik bir rejimin oluşmasını ve Türkiye’nin de o demokratik rejimle diyalog kurmasını istiyoruz. Eğer söz konusu olan şey; Suriye’nin toprak bütünlüğüyse, biz Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayız. Suriye’de o toprak bütünlüğünün üzerinde bulunan yönetimle görüşülmesi, konuşulması ve diyalog kurulması gerektiği kanaatindeyiz.”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise partisi tarafından gerçekleştirilen ‘Suriye Konferansı’na değinerek, “Bu Suriye konferansında Türkiye’nin yol haritasını ana muhalefet partisi, Türkiye’nin en önemli partisi olarak ortaya koymaya çalıştık. Biz ne söylediysek doğru çıktı. 2011’den beri genel başkanımız Kılıçdaroğlu, Suriye konusunda ne söylediyse haklı çıktı. Suriye bugün bir bataklıksa, Suriye’de terör örgütü yuvalanmışsa, Suriye bugün parçalanmışsa hiç kuşkusuz bunun en büyük sorumlusu Türkiye’yi yöneten AKP iktidarı ve hükümetidir. Barış Pınarı Harekatı başlatıldı. Bu harekatta askerlerimize başarılar dilediğimizi buradan belirtmek istiyorum. Umuyoruz bu operasyon en kısa sürede biter. Türkiye ve Ortadoğu tekrar barış içerisinde yaşamaya devam eder. Suriye konferansının en önemli sonuçlardan birisi şuydu; Suriye sorunu çözülecekse mutlaka Suriye, Şam yönetimiyle konuşarak çözülmesi gerektiğini ifade ettik. Bir kez daha buradan söylüyoruz; bu sorun çözülecekse mutlaka Şam, Suriye yönetimiyle görüşülmelidir. Suriye yönetimiyle görüşülüyor mu, görüşülüyor. Nasıl görüşülüyor? Rusya üzerinden görüşülüyor. Çeşitli kanallar kurularak görüşülüyor. Ancak bu görüşmenin derhal Türkiye, direkt Şam yönetimiyle yaparak, Suriye’nin toprak bütünlüğü sağlanmalı ve bu operasyon bir an önce askerlerimizin de burnu kanamadan sonlandırılmalıdır. Hükümete bir çağrı daha yapmak istiyorum; ilk milletvekili olduğumuz gün kucağımızda bulmuştuk. Kürecik füze üssü, ‘İsrail kalkanı’ dediğimiz kürecik kalkanı var. AKP eğer ABD’ye bir mesaj verecekse gelsin kürecik üssünü kapatsın” dedi.

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz da Türkiye’ye yeni bir siyaset anlayışını getirdiklerini ifade ederek, “31 Mart ve 23 Haziran’daki seçimlerinin başarısının altında en büyük imza sahibi hepimiz biliyoruz ki; adalet yürüyüşüyle, adalet kurultayıyla ve son dönemde ortaya koyduğu demokrasi hamleleriyle, ittifak görüşmeleriyle Türkiye’yi birleştiren, bütünleştiren genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Cumhuriyet Halk Partisi çok önemli bir parti. Tarihi boyunca önemli Türkiye’nin bütün dönüm noktalarının altında imzası olan bir siyasi partidir. Bu parti uzun süredir sürdürdüğü bir anlayışı bugün iktidara taşıma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Tabi son dönemde toplumun her kesimine bize oy versin vermesin hiçbir ayrım yapmadan her kesimine demokrasinin erdemini; hak, hukuk, adaletin erdemini, birlikte yaşamanın erdemini anlatmaya çalışıyoruz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun ifade ettiği gibi; ‘eski alışkanlıklarımızı iç çekişmeleri bir tarafa bırakacağız, halkın iktidarını hep birlikte kuracağız.’ Biz, yeni bir siyaset anlayışını Türkiye’ye getiriyoruz” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, konuşmaların ardından yaptığı açıklamada, bölge toplantılarının sekizincisini Malatya’da gerçekleştirdiklerini kaydederek, Samsun ve İstanbul’da yapacakları bölge toplantılarıyla toplantıları tamamlayacaklarını ifade etti.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Ferdi Durdu – Yeni Malatya Gazetesi/ Malatyahaber.com

ağbaba

salıcı

toplantı 1

toplantı 2

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Malatyalı

Sivrisinekle uğraşıyoruz bataklığı kurutmak lazım Suriye’de ki teröristler sivrisinek bataklık ise ABD adam silah veriyor eğitiyor koruyor kolluyor kardeşim oradaki üç beş capulcuyu hallederiz bataklığı kurutmadiktan sonra yine sivrisinek ürer İran Irak Suriye ve biz hemen bir araya gelmeli ve bataklığı kurutmak için ABD yi bu bölgeden kovmak için güç birliği yapmalıyız çünkü hepimizin ortak düşmanı ABD dir israildir ABD muttefikimiz diyerek bu sorunu cozemeyiz olmaz olsun böyle müttefik 1950 yılından beri bu ülkeye yapmadığı kalmadı .

Hasan

Suriye meselesi ile ilgilenenleri gördük..5 milyon Suriyeli Türkiye’ye de..nasıl gidecek kardeş bunlar?CHP ilgilenmedi akp ilgilendi bu mesele ile.. Şam da cuma namazı kıldın mı?

Cahit

Sen rahat ol hasan o işle artık akp değil devlet ilgileniyor kontrol TSK üzerinden devlet aklındadır CHP nin asıl gündemi elde edilmiş yerel seçimler kazanımı nasıl elde tutabiliriz ve bu kazanımı hedeflediği iktidara giden yola nasıl çıkartırız onun hesabını yapmalı dış politika CHP olsa da olmasa devlet gerekini yapılması gerekeni geç de olsa yapıyor bir kez daha söylüyorum CHP acilen Malatya da Hekimhan Arguvan ve Arapgir ilçelerine adam akıllı hizmet götürmeli başka seçeneği yok

Hasan

İlçeleri bırak önce büyükşehir adam akıllı hizmet versin Malatya ya..devletin dış politikası iflas etmiş zaten.. Suriye konusundaki adımları skandal

cahit

Devletin dış politikası iflas etmedi askine iyiyden iyiye ağırlığını koyuyor skandal olan davutoğlu dönemi idi artık parti liderleri ve partilerin bürokratları yok siyaset üstü olan Mehmetçik var sahada mehmetçik varsa bir yerde orası gülzar olur atılan bu adımlara skandal demek başlı başına skandal bir de büyükşehir chpnin elinde değil biliyorsun şu anda elinde olan ilçe belediyeleri tekrar söylüyorum Hekimhan Arguvan ve Arapgir bu üç ilçenin bir defa sokakları harap hadi caddeler ve grup yolları büyükşehirin büyükşehir peyderpey iyi kötü bir plan dahilinde yapıyor yada çok geç de olsa yapıyor ama bu üç ilçe belediyesi ne mi yapıyor yatıyor resmen kendi hizmet mıntıkasında var mı? cevap:hayır ve 0 hizmet

Cahit

CHP Hekimhan arguvan ve arapgir e acilen hizmet götürmelidir gerek Mansur Yavaş tan destek alsınlar gerek Ekrem İmamoğlu ndan gerekse Tunç soyerden CHP Suriye meselesi ile ilgilenmesin Suriye’den sizi ne

aras

sen kimsinde suriyeden size ne diyosun.sen işine bak.bu ülkede 12 milyon oy almış partiye size ne diyemezsin.sen işine bak bence.ekonomiyi düzelt sen millet aç be aç

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 14 11 3 0 29 11 18 36
Konyaspor 14 7 5 2 23 13 10 26
Hatayspor 14 8 2 4 23 14 9 26
Fenerbahçe 14 7 3 4 20 17 3 24
Alanyaspor 14 7 3 4 20 22 -2 24
Başakşehir FK 14 7 1 6 20 16 4 22
Fatih Karagümrük 14 6 4 4 21 18 3 22
Galatasaray 14 6 4 4 19 17 2 22
Adana Demirspor 14 5 5 4 20 18 2 20
Beşiktaş 14 6 2 6 21 21 0 20
Antalyaspor 14 5 3 6 18 20 -2 18
Gaziantep FK 14 5 3 6 17 21 -4 18
Altay 14 5 2 7 18 21 -3 17
Sivasspor 14 3 7 4 20 15 5 16
Giresunspor 14 4 4 6 12 12 0 16
Kayserispor 14 4 4 6 18 22 -4 16
Yeni Malatyaspor 14 4 1 9 12 23 -11 13
Göztepe 14 2 5 7 13 20 -7 11
Kasımpaşa 14 2 4 8 13 21 -8 10
Çaykur Rizespor 14 3 1 10 12 27 -15 10

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...