Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Elektrik ve Doğalgaz Faturalarının Bir Bölümünü Devlet Ödesin”

Ekonomi

11-11-2020 tarihinde yayınlandı.

“Elektrik ve Doğalgaz Faturalarının Bir Bölümünü Devlet Ödesin”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

AĞBABA, KANUN TEKLİFİ VERDİ.. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, afet ve salgın sürecinde aylık hanehalkı geliri iki asgari ücret ve altında olanların elektrik ve doğalgaz faturalarının yüzde 35’inin devlet tarafından karşılanması için kanun teklifi verdi.

Salgın sürecinde ekonomik krizle birlikte açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayanların alım gücünün önemli ölçüde düştüğünü ifade eden CHP’li Ağbaba “Türkiye nüfusunun yarısından fazlası açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşıyor, evine ekmek götüremiyor, keyif çayı içemiyor. Salgın ve ekonomik krizin derinleşmesi en çok yoksulları vurdu. Açlık sınırının 2 bin 500 TL, yoksulluk sınırının 8 bin TL’ye dayandığı ülkemizde, milyonlarca yoksul önümüzdeki kış aylarında barınma ve ısınma ihtiyaçları başta olmak üzere yaşamını nasıl idame ettireceğini bilmiyor. Milyonlarca insanın yaşam standardını yükseltmek sosyal devletin en temel görevidir. Salgın sürecinin kontrolden çıktığı ve ekonomik krizin derinleştiği bir konjonktürde, Devlet milyonlarca insanın hayatını yaşanabilir hale getirmek adına birtakım önlemler almak zorundadır. Bu teklifle insanca yaşanabilir bir hayat adına en azından yoksul kesimin faturalarının Devlet tarafından ödenmesini amaçlıyoruz” dedi.

“Asgari ücretin alım gücü 1000 lira düştü!”

TBMM Başkanlığına sunulan Kanun teklifinde şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 salgını, Türkiye ekonomisini oldukça olumsuz etkilemiştir. Makroekonomik göstergelerin bozulması başta olmak üzere, işgücü piyasasının daralması, işsizliğin artması, esnaf ve KOBİ’lerin kepenk kapatması, sokak ekonomisinin ciddi şekilde bozulması gibi birçok alanda salgın ekonomik krizin derinleşmesine neden olmuştur. Türkiye bağlamında ayrıca Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle birlikte maaş ve ücret ile alım gücü de oldukça düşmüştür. 2020 yılının Ocak ayında 319 dolar olan asgari ücret 280 dolara kadar erimiş, asgari ücretle çalışan kişilerin yılbaşından bu yana alım gücü yaklaşık 1000 lira düşmüştür. Salgın sonrası gelişmiş ülkelerde mikro işletmeler başta olmak üzere çalışan kesim ve işsizlere yönelik çeşitli nakdi destekler yapılmış ve salgının toplum üzerindeki etkisi minimize edilmeye çalışılmıştır.

“Salgında Türkiye nüfusunun yarısından fazlası yoksulluğa, yokluğa ve açlığa terk edildi!”

“Salgın süreci devletlerin ekonomi politikalarını revize etmesini sağlamış ve dünyada ‘sosyal devlet’ kapsamının genişlemesi yönünde adımlar atılmıştır. Türkiye’de Anayasamızda yer alan ‘sosyal devlet ilkesi’ bağlamında devletin yurttaşlarına insanca yaşamaya yeterli bir geliri sağlama zorunluluğuna rağmen, asgari ücretle çalışanlar, emekliler ve işsizler başta olmak üzere birçok ekonomik gruba salgın ve ekonomik krize rağmen yeterli destekler verilmemiştir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre 10 milyon asgari ücretli, 11,7 milyon emekli, 10 milyon 400 bin işsiz, 2 milyon ücretsiz izinli ve 17 milyon sosyal yardımlarla geçinen kısaca Türkiye nüfusunun yarısından fazlasına tekabül eden milyonlarca insan bu süreçte yoksulluğa, yokluğa ve açlığa terk edilmiştir. Geçim sıkıntısı yüzünden intihar eden onlarca insanın yanı sıra ‘evine ekmek götüremeyen’ milyonlarca insanın varlığı bu yönüyle ‘sosyal devlet ilkesinin’ pratikte hiçbir şekilde uygulanmadığının göstergesidir.”

“Devlet topluma insanca yaşanabilir bir hayat sunmak zorundadır!”

“Açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayan milyonların maddi sıkıntılarını gidermek ve yaşam standardını yükseltmek sosyal devletin en temel görevidir. Salgın sürecinin kontrolden çıktığı ve ekonomik krizin derinleştiği bir konjonktürde, Devlet milyonlarca insanın hayatını yaşanabilir hale getirmek adına birtakım önlemler almak zorundadır. İşbu kanun teklifiyle, temel haklarının sağlanması ve ülkemizin insanca yaşanabilir bir ülke haline getirilmesi hedeflenmiş ve Anayasamızda yer alan sosyal devlet ilkesi gereğince afet ve salgın durumunda aylık hane içi gelir toplamı net asgari ücretin iki katına kadar olanların elektrik ve doğalgaz faturalarının yüzde 35’inin Devlet tarafından karşılanması öngörülmüştür. Elektrik ve doğalgaz faturalarının azalması, hem açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayan milyonların ekonomik olarak kısmen rahatlamasına, hem salgın sürecinde evden çalıştığı için masrafları artan çalışanların giderlerinin azalmasına, hem de ekonomik krizin bireyler üzerindeki etkisinin kısmen azalmasına yol açacaktır.”

“Doğalgaz ve elektrik faturalarının %35’i devlet tarafından karşılansın!”

CHP’li Veli Ağbaba’nın “Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”da değişiklik öngören kanun teklifinde şu maddeler değiştirildi:

“MADDE 1- 8/1/2002 tarihli ve 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanuna 1 inci maddenin onuncu fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Deprem, yangın, sel gibi doğal afetler ile salgın hastalık gibi sosyal ve ekonomik hayata olumsuz etki eden olağanüstü durumlarda aylık hane halkı geliri toplamı, net asgari ücretin iki katına kadar olanların, hane içi tüketime yönelik doğalgaz ve elektrik faturalarının %35’i Devlet tarafından karşılanır.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.”

Bülten- malatyahaber.com

agbaba

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
12 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Omer

Sayın vekilim Akp ye üyeyim ne ne yazık ki diğer vekiller sizin kadar fatandaşı düşünmüyor 9 aydır eletirigim kesik sayın vekiller aksa yolunu tutmuş yazılı açıklama yok biz keser faiziyle alırız nerde deprem ve kovid 3 ay ertelemesi aciz aç vermezsende icra yoluyla alırız vay be sayın vekilim kılıfı uydurmuslar gariban ölsün

Hasan Ali

Buna rağmen hala Malatya AKP ye oy veriyor.

Tuncay

Chp bu söylemler ile para pul ile yani 100 TL 200 TL gibi rakamlar ile İstanbul ve bi kaç şehrin belediyesini aldı
Bu millet açlık korkusu ile chp nin yalanlarının peşine düştü
Dünya yanıyor her yerde sorunlar varken
Cumhurbaşkanı devletin tüm imkanları ile vatandaşın yanında yer aldı almayada devam ediyor
Chp ekonomi otobüsü diye mükemmel bir fikir daha attı ortaya
Resmen komedi
İnsanları para ve açlık ile korkutup bld bşk.lıkları kazandı ya
Aynı yolda bu defa otobüs ile çıktılar
Abd seçimleri chp ve yönetimini çok memnun etmiş olacak ki
İlk tebrik edenlerden oldular
İkincisi de pkk uzantısı hdp oldu gençler bu chp ye inanmayın
Geçmişini icraatlarını araştırın göreceksiniz
Ben bu yorumu yaptım ya yayınlamaz editör chp eleştirisi çok zoruna gidiyor
Neyse yayınlamasa da editörün kendisi okur

Őğrenci

Sana tek tavsiyem evinde tlf internet varsa google aynen şunu yaz Chp doneminde kurulan fabrikalar birde Akp doneminde satilan kamu mallari ve bastan sona oku lutfen

Cevat

Gözü kapalı bir yandaş, bir AKPZADE daha. dünyadan, çarşıdan pazardan, tencereden bihaber, yaşananlardan habersiz, gözünü sadece karşıt görüş aleyhtarlığı büyümüş, belki öyle yetiştirilmiş, malum kesimin Cumhuriyetin kurucularına yönelik martaval hikayeleriyle ve yalancı kahramanlarıyla büyütülmüş bir şahıs bu kimse. Battalgazi Belediyesi’nin yaptığı villalardan birini de buna vermeli AKP. Kendi adamlarının 18 yıldır içte dışta yaptığı tüm zikzaklardan, 180 derece dönüşlerden, sabah başka akşam başka konuşanlardan, kendilerine hakaret eden ABD başkanına tık diyemeyenlerin alkışçısına yakışır o villa. Orada uyusun da daha büyüsün. Daha ne diyeyim ki bu şahısa.

MUSTAFA

Siz bu ülke de şu anda ne kadar insanın işsiz kaldığını biliyormusunuz?
Siz bu ülkede kaç tane üniversite mezununun işsiz kaldığını biliyormusunuz?
Anlaşılan siz bu iktidardan bayağı nemalanıyorsunuz.
Bu konuların chp ile ne alakası var.
Chp en son ne zaman iktidar oldu bilyormusunu?
Chp zamanında ne kadar kısa zamanda ne kadar çok fabrika kuruldu biliyormusunuz?
Biraz kitap okuyun, araştırın, allahın verdiği aklı kullanarak karar verin.
Siyasilerin kara propaganda yalanlarına inanmayın.

tuncay

ÖĞRENCİ,CEVAT VE MUSTAFA BEY’lere. Ben gördüğümü bildiğimi yaşadığımı yazığım yoruma yansıttım. sizi tanımam bilmem hakkınızda yorumda yapmam siyasi ve dünya görüşünüzüde bilmem. malesef ki sizler yine maddeden maddiyattan dem vurmuşsunuz. bu sayfadan yorum yapanların tlfç. ve mail adresleride editörde mevcut. sandığınız gibi maddi konularda uçan kaçan ve akp.zade değilim hiç bir partiye üyeliğimde yok. konu vatan ise üzerinde dalgalanan bayrak ise sürekli maddiyatı ön planda tutan başkada hiç bir icraatı olmayan yalan yanlış iftiralar ile dolu siyaset görüşü olan chp nin deüil iktidar olması muhalefeti bile beceremediği aşikar iken siyasetini açlık yokluk ile kurup meydanlara çıkıp oy devşiren partilerin bunu yerel seçimlerde bir nebze olsada başardı. ama genel seçimlerde bunun tutmayacağı daha bu günden belli oldu. dünya krizde iken ülkemizde dış destekli oyunlara içeriden verilen desteklere rağmen şuanda iktidar olan akp nin başarası göz ardı edilemez hangi kitapları hangi tarihi okuyorsunuz bilemem bari yakın tarihe bakın ecevit dönemini hatırlayın. beni akp.zade olarak tuzu kuru bir vatandaş olarak lanse etmenize. bende o zaman sizlerde cumhuriyet.krt. sözcü. uğur dündar yılmaz özdil okuyarak bu ülkenin geçmişini bu gününü ve geleceğini anlamaz görmezsiniz bu vatan hepimizin.

M.Sinan ÖZTAN

Geçen yıl Ankara’da bir akşam saraya yakından baktım.Her taraf ışıl ışıl bu ne haşmet yada bu ne gösteriş.Söylentiye göre elektrik masrafı 50 bin nüfuslu bir şehre eş değermiş.Neymiş itibardan tasarruf olmazmış.Yazıktır günahtır.

mlx

Devlet 3 kuruş vergi nasıl fazla alırım hesabında sayın vekil,siz cennetten bahsediyorsunuz.
Malatyada bir tabir var “el eyisi” diye.biz anca suriyeli besleyek,dış ülkelere fort atak.kendi insanıda vergi yükü altında,enflasyon ile ezilsin

Malatyalı

Biz Saray’ın elektrıgını suyunu ödüyoruz devlet bızden daha vahim

Hakkı

Bu yorumun üstüne başka bir yorum yazılmaz.

yvz44

Hiç öderlermi zam yapmasınlarda ödemek şöyle dursun

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 21 15 5 1 38 15 23 50
Konyaspor 20 11 6 3 32 16 16 39
Hatayspor 21 11 2 8 32 28 4 35
Başakşehir FK 20 10 4 6 30 20 10 34
Adana Demirspor 21 9 7 5 30 24 6 34
Fenerbahçe 21 9 6 6 33 26 7 33
Beşiktaş 21 9 5 7 33 30 3 32
Alanyaspor 21 9 5 7 32 32 0 32
Gaziantep FK 21 9 4 8 27 28 -1 31
Sivasspor 21 7 9 5 28 21 7 30
Fatih Karagümrük 21 8 6 7 29 30 -1 30
Kayserispor 21 7 7 7 29 29 0 28
Galatasaray 21 7 6 8 26 28 -2 27
Giresunspor 21 7 4 10 20 21 -1 25
Antalyaspor 21 6 5 10 22 32 -10 23
Göztepe 21 5 6 10 24 29 -5 21
Kasımpaşa 21 5 6 10 24 29 -5 21
Altay 21 5 3 13 23 35 -12 18
Çaykur Rizespor 21 5 3 13 19 38 -19 18
Yeni Malatyaspor 21 4 3 14 17 37 -20 15

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...