Final

Fuat


Lab


Malatya Haber -

“Elektrik ve Doğalgaz Faturalarının Bir Bölümünü Devlet Ödesin”

“Elektrik ve Doğalgaz Faturalarının Bir Bölümünü Devlet Ödesin”
 • 11.11.2020

AĞBABA, KANUN TEKLİFİ VERDİ.. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, afet ve salgın sürecinde aylık hanehalkı geliri iki asgari ücret ve altında olanların elektrik ve doğalgaz faturalarının yüzde 35’inin devlet tarafından karşılanması için kanun teklifi verdi.

Salgın sürecinde ekonomik krizle birlikte açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayanların alım gücünün önemli ölçüde düştüğünü ifade eden CHP’li Ağbaba “Türkiye nüfusunun yarısından fazlası açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşıyor, evine ekmek götüremiyor, keyif çayı içemiyor. Salgın ve ekonomik krizin derinleşmesi en çok yoksulları vurdu. Açlık sınırının 2 bin 500 TL, yoksulluk sınırının 8 bin TL’ye dayandığı ülkemizde, milyonlarca yoksul önümüzdeki kış aylarında barınma ve ısınma ihtiyaçları başta olmak üzere yaşamını nasıl idame ettireceğini bilmiyor. Milyonlarca insanın yaşam standardını yükseltmek sosyal devletin en temel görevidir. Salgın sürecinin kontrolden çıktığı ve ekonomik krizin derinleştiği bir konjonktürde, Devlet milyonlarca insanın hayatını yaşanabilir hale getirmek adına birtakım önlemler almak zorundadır. Bu teklifle insanca yaşanabilir bir hayat adına en azından yoksul kesimin faturalarının Devlet tarafından ödenmesini amaçlıyoruz” dedi.

“Asgari ücretin alım gücü 1000 lira düştü!”

TBMM Başkanlığına sunulan Kanun teklifinde şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 salgını, Türkiye ekonomisini oldukça olumsuz etkilemiştir. Makroekonomik göstergelerin bozulması başta olmak üzere, işgücü piyasasının daralması, işsizliğin artması, esnaf ve KOBİ’lerin kepenk kapatması, sokak ekonomisinin ciddi şekilde bozulması gibi birçok alanda salgın ekonomik krizin derinleşmesine neden olmuştur. Türkiye bağlamında ayrıca Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle birlikte maaş ve ücret ile alım gücü de oldukça düşmüştür. 2020 yılının Ocak ayında 319 dolar olan asgari ücret 280 dolara kadar erimiş, asgari ücretle çalışan kişilerin yılbaşından bu yana alım gücü yaklaşık 1000 lira düşmüştür. Salgın sonrası gelişmiş ülkelerde mikro işletmeler başta olmak üzere çalışan kesim ve işsizlere yönelik çeşitli nakdi destekler yapılmış ve salgının toplum üzerindeki etkisi minimize edilmeye çalışılmıştır.

“Salgında Türkiye nüfusunun yarısından fazlası yoksulluğa, yokluğa ve açlığa terk edildi!”

“Salgın süreci devletlerin ekonomi politikalarını revize etmesini sağlamış ve dünyada ‘sosyal devlet’ kapsamının genişlemesi yönünde adımlar atılmıştır. Türkiye’de Anayasamızda yer alan ‘sosyal devlet ilkesi’ bağlamında devletin yurttaşlarına insanca yaşamaya yeterli bir geliri sağlama zorunluluğuna rağmen, asgari ücretle çalışanlar, emekliler ve işsizler başta olmak üzere birçok ekonomik gruba salgın ve ekonomik krize rağmen yeterli destekler verilmemiştir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre 10 milyon asgari ücretli, 11,7 milyon emekli, 10 milyon 400 bin işsiz, 2 milyon ücretsiz izinli ve 17 milyon sosyal yardımlarla geçinen kısaca Türkiye nüfusunun yarısından fazlasına tekabül eden milyonlarca insan bu süreçte yoksulluğa, yokluğa ve açlığa terk edilmiştir. Geçim sıkıntısı yüzünden intihar eden onlarca insanın yanı sıra ‘evine ekmek götüremeyen’ milyonlarca insanın varlığı bu yönüyle ‘sosyal devlet ilkesinin’ pratikte hiçbir şekilde uygulanmadığının göstergesidir.”

“Devlet topluma insanca yaşanabilir bir hayat sunmak zorundadır!”

“Açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayan milyonların maddi sıkıntılarını gidermek ve yaşam standardını yükseltmek sosyal devletin en temel görevidir. Salgın sürecinin kontrolden çıktığı ve ekonomik krizin derinleştiği bir konjonktürde, Devlet milyonlarca insanın hayatını yaşanabilir hale getirmek adına birtakım önlemler almak zorundadır. İşbu kanun teklifiyle, temel haklarının sağlanması ve ülkemizin insanca yaşanabilir bir ülke haline getirilmesi hedeflenmiş ve Anayasamızda yer alan sosyal devlet ilkesi gereğince afet ve salgın durumunda aylık hane içi gelir toplamı net asgari ücretin iki katına kadar olanların elektrik ve doğalgaz faturalarının yüzde 35’inin Devlet tarafından karşılanması öngörülmüştür. Elektrik ve doğalgaz faturalarının azalması, hem açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayan milyonların ekonomik olarak kısmen rahatlamasına, hem salgın sürecinde evden çalıştığı için masrafları artan çalışanların giderlerinin azalmasına, hem de ekonomik krizin bireyler üzerindeki etkisinin kısmen azalmasına yol açacaktır.”

“Doğalgaz ve elektrik faturalarının %35’i devlet tarafından karşılansın!”

CHP’li Veli Ağbaba’nın “Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”da değişiklik öngören kanun teklifinde şu maddeler değiştirildi:

“MADDE 1- 8/1/2002 tarihli ve 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanuna 1 inci maddenin onuncu fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Deprem, yangın, sel gibi doğal afetler ile salgın hastalık gibi sosyal ve ekonomik hayata olumsuz etki eden olağanüstü durumlarda aylık hane halkı geliri toplamı, net asgari ücretin iki katına kadar olanların, hane içi tüketime yönelik doğalgaz ve elektrik faturalarının %35’i Devlet tarafından karşılanır.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.”

Bülten- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Omer dedi ki:

  Sayın vekilim Akp ye üyeyim ne ne yazık ki diğer vekiller sizin kadar fatandaşı düşünmüyor 9 aydır eletirigim kesik sayın vekiller aksa yolunu tutmuş yazılı açıklama yok biz keser faiziyle alırız nerde deprem ve kovid 3 ay ertelemesi aciz aç vermezsende icra yoluyla alırız vay be sayın vekilim kılıfı uydurmuslar gariban ölsün

  1. Hasan Ali dedi ki:

   Buna rağmen hala Malatya AKP ye oy veriyor.

 2. Tuncay dedi ki:

  Chp bu söylemler ile para pul ile yani 100 TL 200 TL gibi rakamlar ile İstanbul ve bi kaç şehrin belediyesini aldı
  Bu millet açlık korkusu ile chp nin yalanlarının peşine düştü
  Dünya yanıyor her yerde sorunlar varken
  Cumhurbaşkanı devletin tüm imkanları ile vatandaşın yanında yer aldı almayada devam ediyor
  Chp ekonomi otobüsü diye mükemmel bir fikir daha attı ortaya
  Resmen komedi
  İnsanları para ve açlık ile korkutup bld bşk.lıkları kazandı ya
  Aynı yolda bu defa otobüs ile çıktılar
  Abd seçimleri chp ve yönetimini çok memnun etmiş olacak ki
  İlk tebrik edenlerden oldular
  İkincisi de pkk uzantısı hdp oldu gençler bu chp ye inanmayın
  Geçmişini icraatlarını araştırın göreceksiniz
  Ben bu yorumu yaptım ya yayınlamaz editör chp eleştirisi çok zoruna gidiyor
  Neyse yayınlamasa da editörün kendisi okur

  1. Őğrenci dedi ki:

   Sana tek tavsiyem evinde tlf internet varsa google aynen şunu yaz Chp doneminde kurulan fabrikalar birde Akp doneminde satilan kamu mallari ve bastan sona oku lutfen

  2. Cevat dedi ki:

   Gözü kapalı bir yandaş, bir AKPZADE daha. dünyadan, çarşıdan pazardan, tencereden bihaber, yaşananlardan habersiz, gözünü sadece karşıt görüş aleyhtarlığı büyümüş, belki öyle yetiştirilmiş, malum kesimin Cumhuriyetin kurucularına yönelik martaval hikayeleriyle ve yalancı kahramanlarıyla büyütülmüş bir şahıs bu kimse. Battalgazi Belediyesi’nin yaptığı villalardan birini de buna vermeli AKP. Kendi adamlarının 18 yıldır içte dışta yaptığı tüm zikzaklardan, 180 derece dönüşlerden, sabah başka akşam başka konuşanlardan, kendilerine hakaret eden ABD başkanına tık diyemeyenlerin alkışçısına yakışır o villa. Orada uyusun da daha büyüsün. Daha ne diyeyim ki bu şahısa.

  3. MUSTAFA dedi ki:

   Siz bu ülke de şu anda ne kadar insanın işsiz kaldığını biliyormusunuz?
   Siz bu ülkede kaç tane üniversite mezununun işsiz kaldığını biliyormusunuz?
   Anlaşılan siz bu iktidardan bayağı nemalanıyorsunuz.
   Bu konuların chp ile ne alakası var.
   Chp en son ne zaman iktidar oldu bilyormusunu?
   Chp zamanında ne kadar kısa zamanda ne kadar çok fabrika kuruldu biliyormusunuz?
   Biraz kitap okuyun, araştırın, allahın verdiği aklı kullanarak karar verin.
   Siyasilerin kara propaganda yalanlarına inanmayın.

   1. tuncay dedi ki:

    ÖĞRENCİ,CEVAT VE MUSTAFA BEY’lere. Ben gördüğümü bildiğimi yaşadığımı yazığım yoruma yansıttım. sizi tanımam bilmem hakkınızda yorumda yapmam siyasi ve dünya görüşünüzüde bilmem. malesef ki sizler yine maddeden maddiyattan dem vurmuşsunuz. bu sayfadan yorum yapanların tlfç. ve mail adresleride editörde mevcut. sandığınız gibi maddi konularda uçan kaçan ve akp.zade değilim hiç bir partiye üyeliğimde yok. konu vatan ise üzerinde dalgalanan bayrak ise sürekli maddiyatı ön planda tutan başkada hiç bir icraatı olmayan yalan yanlış iftiralar ile dolu siyaset görüşü olan chp nin deüil iktidar olması muhalefeti bile beceremediği aşikar iken siyasetini açlık yokluk ile kurup meydanlara çıkıp oy devşiren partilerin bunu yerel seçimlerde bir nebze olsada başardı. ama genel seçimlerde bunun tutmayacağı daha bu günden belli oldu. dünya krizde iken ülkemizde dış destekli oyunlara içeriden verilen desteklere rağmen şuanda iktidar olan akp nin başarası göz ardı edilemez hangi kitapları hangi tarihi okuyorsunuz bilemem bari yakın tarihe bakın ecevit dönemini hatırlayın. beni akp.zade olarak tuzu kuru bir vatandaş olarak lanse etmenize. bende o zaman sizlerde cumhuriyet.krt. sözcü. uğur dündar yılmaz özdil okuyarak bu ülkenin geçmişini bu gününü ve geleceğini anlamaz görmezsiniz bu vatan hepimizin.

 3. M.Sinan ÖZTAN dedi ki:

  Geçen yıl Ankara’da bir akşam saraya yakından baktım.Her taraf ışıl ışıl bu ne haşmet yada bu ne gösteriş.Söylentiye göre elektrik masrafı 50 bin nüfuslu bir şehre eş değermiş.Neymiş itibardan tasarruf olmazmış.Yazıktır günahtır.

 4. mlx dedi ki:

  Devlet 3 kuruş vergi nasıl fazla alırım hesabında sayın vekil,siz cennetten bahsediyorsunuz.
  Malatyada bir tabir var “el eyisi” diye.biz anca suriyeli besleyek,dış ülkelere fort atak.kendi insanıda vergi yükü altında,enflasyon ile ezilsin

 5. Malatyalı dedi ki:

  Biz Saray’ın elektrıgını suyunu ödüyoruz devlet bızden daha vahim

  1. Hakkı dedi ki:

   Bu yorumun üstüne başka bir yorum yazılmaz.

 6. yvz44 dedi ki:

  Hiç öderlermi zam yapmasınlarda ödemek şöyle dursun

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."