Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Ey Vagon Onarım Fabrikası!.

Ekonomi

23-02-2017 tarihinde yayınlandı.

Ey Vagon Onarım Fabrikası!.

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

..Biri vardı ki, Malatya’ya mı, Adapazarı’na mı kurulsun diye aylarca tartışılıp durdu..  

Raşit KISACIK

1970’li yıllardı. Koalisyon dönemiydi. CHP-MSP koalisyonu..

Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da da anonim şirketler çığ gibi büyüyor, temeller atılıyor, açılışlar yapılıyordu…

Takım Tezgahları fabrikasından, Leopar Tankları Fabrikası’na, süt fabrikalarından tekstil fabrikaları anonim ortaklığına kadar..

Bunların bazıları kısa sürede tamamlanıp hizmete girdi…

Örneğin Malatya’da da 50’ye yakın fabrikanın ya temeli atıldı, ya da ortaklıklar oluşturulduktan sonra bir türlü tamamlanamadı… Tamamlananlardan bazıları ise MAKSAN, İPAŞ, ET BALIK, YİFAŞ, MORMAŞ vs. oldu… (Sonradan tek elde toplandı ya da özelleştirildi o başka..)

Hele hele biri vardı ki, Malatya’ya mı, Adapazarı’na mı kurulsun diye aylarca tartışılıp durdu. Sonunda dönemin siyasileri yüzünden Bu fabrika Adapazarı’na kaptırıldı…

VAGON ONARIM FABRİKASI’ndan bahsediyorum elbette.

Fabrika devasa bir alanı kaplıyordu. Lojmanlarına kadar yapılmıştı. Karayolu, demiryolu ve havalimanına çok yakındı. Demiryolları 5. İşletmeye daha yakın olduğu için bu fabrika düşünülmüştü.

Profesyonel olarak mesleğe başladığım yıllardı. Hiç birisinde tek bir kuruş ortaklık payım olmamasına rağmen bende herkes gibi sevinçliydim. Konuyu yakından izliyordum.

Daha sonra ulusal gazete ve ajanslara gidip çalıştığım yıllarda da yakından izledim bu fabrikanın akıbetini..

Çürümeye terk edilen binada meslekte 35. yılımı bile kutlayıp dikkatleri çekmek için meslektaşları topladım orada..

Ankara istikametine gidenlerin sağda, gelenlerin ise solda “Vah…Vah” diyerek gördükleri, adeta enkaza dönen Elemendik mevkiindeki fabrika binasını, ben değil görmek aklıma geldikçe bile “Vah ki vah” derim hâlâ..

Hak yemeyelim gelmiş geçmiş tüm siyasilerde “Vah ki vah…” diyor!!!

Ne mi demek istiyorum!.

40 yıldır bu çürümeye terk edilmiş binayı ayağa kaldırmayı vaat edip TBMM’sine gitmeyen tek bir siyasi kalmadı..

Devasa arsa ve fabrika binaları…Üstüne üstlük lojmanları…

Her seçim öncesi siyasilerin ağzından düşürmedikleri bu fabrika binası ve alanın bu durumundan yararlanmayan tek bir siyasetçi kalmadı…

Ne zaman bir siyasetçinin “Vagon onarım fabrikasını şöyle yaptık, böyle yapacağız” duysam hemen aklıma seçim geliyor.

Mutlaka bir seçim var…

Son günlerde yine duyar oldum bu tanıdık sesi..

Baktım Anayasa referandumu var…

40 yıldır her seçimde bu fabrikadan bahseden siyasetçiyi görseniz ne dersiniz?

Siz ne düşünüyor ve diyorsanız, benimde bin fazlasını söyleyip düşündüğümü bilin…

Hadi beyler seçim yaklaşıyor, dilinize tekrar dolayın bakayım Vagon Onarım fabrikasını…

Ne alan var, ne satan…

Ne de gerçekten ayağa kaldıran!

Siyasetçinin tek propaganda malzemesi bu ya…

Bırakın iyice çürüsün..

Yoksa siyasetçi seçim öncesi neyle propaganda yapacak?

EY ÇÜRÜMÜŞ FABRİKA BİNASI SEN NELERE KADİRMİŞSİN!…

vagononarım1

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
21 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Malatyam için

En son iki müdürlük vardı ORMAN VE METEROLOJİ . sağolsun milletvekillerimiz engelleyemediler galiba. bu iki müdürlük te şimdi Bitişikte. Helal olsun onlara… Tayyip baba sayesinde milletvekilleri oluyorlar. Ak parti inşaallah sil baştan yenileme yapar. Bakanımız var ama VAGON fabrikası ve SİVİL HAVAALANIMIZ yok. İnşaallah Sayın Bakanım vatandaşın hep dudağında olan bu iki eseri MALATYAMIZA kazandırır. Sayın Bakanım lütfen bu iki konuda ısrarcı olursanız sizin hayrınıza bunlar yapılır yoksa bu iki önemli geleceğin yatırımlarını bir sonra ki seçimden sonra Malatyalılar rüyasında görür.

Lutfi

Malatyda hicbisey bırakmadilar ne buyuk talan 2003 2010 yilinda ildu butun müdürlükler elaziga gitii

mehmet

AMAN YAREBBİM AMAN.SANKİME AHİR DUMAN.MANZARASI YURDUMUN.TUFAN GÜNÜNDEN YAMAN.tüm malatyalı yetkililer bundan sorumludur ALLAH onlardan hesabını elbetteki soracaktır.söyleyecek söz bulamıyorum.ÖZAL ın kemikleri sızlıyordur

malatyalı

arazisini sattılar zaten birşey kalmadı

Eray

Yeni stadı buraya yapacaklardı çok güzel olurdu şehirde batıya doğru daha çabuk gelişirdi

BARAN

Malatya lı olarak üzülüyoruz. Ancak bu yapıdan vazgeçmemiz gerekiyor sanırım. Karayoluyla geçerken baktığımızda ayakta görünen bina yakınına gittiğimizde harabe durumda. Bunu anlamak için teknik eleman olmaya gerek yok. Çürümüş, dağılmış, inşaatta kullanılan demirler hep açığa çıkmış. Bina olarak işe yaramaz bence 🙁

Yunus Önal

Bu fabrika eninde sonunda VAGON fabrikası olmak zorunda. Aksi Özal’a ihanettir. Vatana ihanettir. Ortalık durulduğunda bu proje hayata geçecek inşallah. Kurulduğundan beri hiç bir şey yapılmaması buranın aslına kavuşacağının işaretidir. Rantçılar ellerini çeksinler ve sabredelim. Yalnız basına önemli bir görev düşüyor. Lütfen bu konuda üzerinize düşeni yapın ve kamuoyu oluşturun.
Selamlar

Malatyam için

ALLAH RIZASI İÇİN TONTON DEDEMİZİN VASİYETİNİ YERİNE GETİRİN. ADAPAZARININ ŞUBESİ OLARAKTA OLSA VAGON ONARIM FABRİKASI STATÜSÜNDE OLSUN. SAYIN BAKANIM VE MİLLETVEKİLLERİMİZİN BU KONUDA ISRARCI OLMASINI DİLİYORUZ.HER SEÇİMDE % 70 İSE BUNLAR HAKKIMIZ DEĞİL Mİ?

Bayram

Slm malatyalilar evet vagon onarim fabrikas adapazarina yapilmis oda bizim memleketimiz olsun dedik diyelim simdi turkiyede yeni yerli otomobil uretecegimiz soyleniyor yada yapiyoruz nerde uretiliyo bilmiyoruz ozaman malatyada bulunan bu fabrikayida o uretime gore restore edip yapabilirler ama tabi yeni fabrika olmazsa olmaz degilmi ah malatya yam sen kendi haline agla agla dur

Ali

Bari köylüye verin besi dami olarak kullansın yazık günah. .

HALİL İBRAHİM

BU YAPIYI KIZILAYA VERSİNLER ÇADIR ÜRETİM FABRİKASI KURULSUN. ÇADIR AFETZEDELER İÇİN KULLANILIR.
500-600 KİŞİ İÇİN İŞ KAPISI OLUR.

mehmet

Raşit Kısacık, bu meseleyi 2010 yılında yine güzel bir yazı ile dile getirmişti. Bu yazıyı referans gösterip BİMER’den cevaplandırılmasını istemiştim. O dönem Malatya’da valimiz Sayın M. Ulvi Saran’dı. Gelen cevap yazısı, cevap olmaktan ziyade dandini dastana minvalinden bir yazı idi. MALATYA sahipsizdir. Hep birilerinden birşeyler bekler olduk. O birileri Malatya’ya neden yatırım yapsın ki..? Malatya’nın kendi evlatları olan Çalık, Rönesans ve diğer zenginleri bu tesisi atıl vaziyetten üretime geçirecek para gücüne mi sahip değiller… Yoksa Malatya’ya gelip AVM yapmakla otel yapmakla ben yatırım yaptım diyemezler. YAZIK.

mustafa

Bu,tesisin,dokunulmazligi,var,siyasilerin
Yoneticilerin,almis,oldugu,karara,gore,curumeye
Mahkum,edilmistir,yazil,bunca,parayi,cope,atiyoruz

M.kaleli

Malatya’nın sahipsizliğini dile getirdiği için Raşit beyi tebrik ediyorum.Kaleminize sağlık.

Ali

Malatya ya devlet yatırımı olarak kalan şeker Fab . oda bir kaç yıla kadar kapanır ..Gençler işsiz parklarda meslek liselerin önünde görüyoruz. .referandumda evet verelim bakalım ne değişecek imam bildiğini okur…

MalatyaPlatformu.

Kaleminize Sağlık Raşit Bey.

Not :Referandumda Hayır Diyoruz. . .

Mehmet

Vagon fabrıkamız Adapazarına yapılmış hadı bunu gectım… 1999 depremınde Adapazarı’ndaki ki fabrıka yerlebır oldu yıkıldı Malatya bos fabrıka var alalım oraya dedıler yıne olmadı sil baştan yenısı yapıldı Adapazarlına:) en son travers fabrıkası kurulmasına karar verıldı, gel gör ki bınalı yıldırım ulaştırma bakanı ve erzıncan lıydı! Malatya da bos fabrıka var dedıler yıne olmadı eezıncan a yenısı yapıldı:) güya devlet olarak akıllıyız yaa tasarruf edıyoruz yaa:) yazıklar olsun tüm sıyasılere… nerden baksanız 5 bın kışı çalışırdı : 3 ıle çarp 15 bın kışı ekmek yıyecektı! Edıtor dedıgı gıbı vah malatyam vah

malatyalı

bir öneride benden , sadece Malatyalıların tc kimlik numaraları ile kura çekilsin ,burası bu kişiye verilsin.siyasi kimlik sahipleri kura dışı kalsın.malatyada ,Malatyalı siyasilerde bundan kurtulsun.şimdiye kadar edilen vaatlerin yanında en mantıklısı bu ,Malatyalılara minnet borçlarını ödemiş olurlar.

Bekir Sözen

Çok önemli,Malatya nın kangren olmuş bir konusu.Bu binalar dururken Kocaeli ve Erzincan a aynı amaçlı benzer fabrikalar açıldı,bizimkinin bir kısmı ayrılıp satıldı diye biliyorum.birilerinin gözü orada ki bir türlü sağlıklı bir çözüm ürettirmiyorlar.

Fk

yazık günah harcanan paralara burası atıl şekilde duruyor

MUSTAFA

SİYASETÇİLER HEPİNİZİN SORUMLULUĞU VAR BU ENKAZDA. UTANIN.
AYAĞA KALDIRIN BU TESİSİ.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Adana Demirspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Alanyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Altay 0 0 0 0 0 0 0 0
Antalyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Başakşehir FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Beşiktaş 0 0 0 0 0 0 0 0
Çaykur Rizespor 0 0 0 0 0 0 0 0
Fatih Karagümrük 0 0 0 0 0 0 0 0
Fenerbahçe 0 0 0 0 0 0 0 0
Galatasaray 0 0 0 0 0 0 0 0
Gaziantep FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Giresunspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Göztepe 0 0 0 0 0 0 0 0
Hatayspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Kasımpaşa 0 0 0 0 0 0 0 0
Kayserispor 0 0 0 0 0 0 0 0
Konyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Sivasspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Trabzonspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Yeni Malatyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...