Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Film Festivali Bilgilendirme Toplantısı

Gündem

29-10-20 06:43

Film Festivali Bilgilendirme Toplantısı

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, STK temsilcileriyle bir araya gelerek, bu yıl 10’ncusu düzenlenecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Gürkan, sinemanın aslında toplumu eğitme işlevi gördüğünü söyledi.

Kent Konseyi toplantı salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında konuşan Başkan Gürkan, Malatya Uluslararası Film Festivali’nin, sinema dünyasına, Malatya’ya, ülkemize ve gelecek nesillere hayırlar getirmesi temennisinde bulundu. Başkan Gürkan yaptığı konuşmada, “Film Festivalleri noktasında vatandaşımızın zihninde oluşan olguları berrak bir şekilde belirtmemiz lazım. Malatya Uluslararası Film Festivalimizi 10. kez düzenliyoruz. Geçtiğimiz film festivallerinde neler yaptık, yaptığımızda eleştiri konusu olanlar neler oldu, yapılan eleştirilerde aldığımız dersler var mı? Esasında yazılı metin olarak bunları belirtmemiz lazım. Uluslararası yaptığımız festivalimizi ulusal anlamda ülkemiz çapında onun lafzına uygun onun içeriğine uygun bir şekilde icra etmemiz lazım. Geçtiğimiz yıl bizzat bizde işin içerisinde bulunduk. Geçtiğimiz yılda çok kısa bir zamanda film festivalimizin yapılması kararlaştırıldı ama neticeye ulaşması anlamında da epey bir mesafe kat edildiği kanaatindeyim. Özellikle film festivalinin sadece bir elit grup tarafından kapalı salonlarda sadece kırmızı halı yürüyüşüyle örtülüp bir canlı yayın programıyla kapatılması doğru bir hadise değildir. Yaptığımız bu toplantıda sivil toplu kurulularının temsilcileri de var. Sinema toplumun geleceğinin oluşturulmasında toplumdaki kişilerin benlik ve kişiliklerinin oluşturulmasında önemli bir argümandır. Eğer biz gerçek anlamda bunu gerçekleştirirsek gelecekteki nesillerimiz açısından hem de bizim gözümüz arkada kalmadan çocuklarımıza geleceğimizi emanet etme anlamında önemli bir hadisedir. İnsanların duygularına doğru bir şekilde bir senaryo ile etki ettiğimiz zaman insanları geleceğe güzel hazırlama, birbirlerini sevme, güzelliği tercih etme kötülükten nefret etme uzaklaşma olgusunu zihinlere, ahlak olarak da davranışa yerleştirebiliriz” dedi.

Başkan Gürkan konuşmasının devamında, “Bizim sinema ve diğer sosyal etkinliklerde amacımız, toplumda huzuru, ahengi, birliği beraberliği, dirliği, düzeni, aile ahlakını, devlet ahlakını, devletin malının çarçur edilmemesi, haramdan uzaklaşılması amacına matuftur. Sinema bir eğitim aracıdır. Toplumsal yapının eğitimin aracıdır. Bizim sinema festivalindeki amacımızda 3 veya 5 sinema sanatçısının veya popüler olan kişilerin gelip kırmızı halı üstünden geçmesi olgusu içerisinde değerlendirmemiz doğru değildir. Bu sadece reklamsal bir boyuttur. Sinemayı da reklamdan çok iş ve icraata dönüştürmemiz lazım. Sinema sevgisi nasıl olacak, bir kere gençlerimizi güzel filmlerle motive etmemiz lazım. Özelliklede kısa filmlerle. Bizler sinemada özellikle kısa filmlere ağırlık verelim. Tema noktasında da uluslararası veya diğer ülkelerde yapılan filmlerin burada seçmeleri yerine yerel anlamda yapılan senaryoların ve kısa film yapılarının seçimini yapalım. Seçimini yapalım ki hem sinemaya özensin, hem buranın tarihine özensin, hem buranın geçmişine özensin, buranın kültürel değerleri nedir bunlara özensin ki bir şeyler çıkarsın. Filim festivallerinde Adana, Antalya, İstanbul olabilir bizim bir farkındalık yaratmamız lazım. Benim sizlerden ricam ve istirhamım odur ki Malatya’nın tarihi ile ilgili, Malatya’nın yaşantısı ile ilgili, Malatya’nın önemli şahsiyetleri ile ilgili, Malatya’nın tabiat güzellikleriyle ilgili, Malatya’nın görselleriyle ilgili veya insan davranışlarıyla ilgili kısa filmler yapıp bunları yarıştırırsak Türkiye’de bir ilki yaparsınız. Burada da bir farkındalık oluşur. Filmlerde de öğrencilere hitap edebilecek, onlara güzel örnekler olabilecek filmleri tercih etmemiz lazım. Malatya Uluslararası Film Festivalimizin Malatya’mıza ve Sinema dünyamıza tekrardan hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Her zaman şunu ifade ediyorum; ‘önemli olan dünya sinemasında oynadığımız hayat filmimizdeki rollerimizin güzel olması’ şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın konuşmasının ardından, festival organizasyonunu üstlendiği öğrenilen Türkiye Sinema ve Audiovizüel Kültür Vakfı (TÜRSAK) Başkanı Elif Dağdeviren’de bir konuşma gerçekleştirdi. Dağdeviren, “Büyükşehir Belediye Başkanımıza böyle bir fırsatı bize verdiği için ve böyle bir ekiple bizleri bir araya getirdiği için teşekkür ediyorum. Bir film festivalinin en önemli etkenlerinden biri normalde belli bir şehre gitmeyecek olan kişileri o şehre gitmeye zorlar ve o eğer Malatya gibi bir şehirse benim gibileri de kendine âşık edip gönderir. Yani Malatya bizim sektör için çok enteresan âşık olunan marka bir şehir haline geldi. Bizim sektör için Malatya çok önemli. Festivallerde eğer bir şehir festivaline sahip çıkmazsa o festivale kimse sahip çıkmaz. Festivalde Malatya’nın içinden gelen filmlere ihtiyacımız var. Afişlerle ilgili ilk söylediğim eğer Malatya Film Festivali ise yapacağımız organizasyon Malatya’yı anlatan bir afiş olmak durumunda. Çok şık ve muhteşem bir afiş olabilir ama Malatya’yı anlatmıyorsa bence Malatya’ya hizmet etmiyor demektir” dedi.

Bülten- malatyahaber.com

gurkan filmfestivali

filmfestivali elifdagdeviren

Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Remzi

Koskoca başkan niye yalana tenezzül etsin. Ödül aldım diyorsa almıştır almadım diyorsa almamıştır. Ödül yalansa bu yalanı başkan değil belediye personeli söylüyordur. Maaşları düştüğü için başkana tuzak kurmuş olabilirler.

Nedim

Gereksiz ve fuzuli masraf olarak görüyorum ve sadece malatyanın elit kesimi için yapılan bir organizasyon olarak görüyorum

Baskilli

İlahi İrfan Bey siz beni güldürdünüz Allahda sizi güldürsün. Büyükşehir Belediyesinin internet sitesinde Selahattin Gürkan’ın Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülüne layık görüldüğü yazılıyormuş. Yok efendim Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yılın belediye başkanı seçilmiş. Ya siz bunlara milletin inandığınımı sanıyorsunuz? Selahattin Gürkan bu ödülleri felan almadı. Battalgazide bizim başkanken sadece Abdullah Gül zamanında Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen Kültür Sanat Büyük Ödül Töreninin resepsiyonuna davet edilmişti. Yılın Belediye Başkanı ödülü de TBMM tarafından değil yine 2013 yılında Meclis Dergisi tarafından verilmiş. Hepsi bu. Google ve Başkanın Facebook hesabına bakarsan görürsün.

İrfan

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri bugün açıklandı. Bu yıl “kültür tarihi” ödülüne Sadettin Ökten, “sosyal bilimler” ödülüne İsmail Kara, “edebiyat” ödülüne İbrahim Tenekeci, “sinema” ödülüne Derviş Zaim, “müzik” ödülüne ise Özdemir Erdoğan layık bulundu. Yıllar önce Selahattin Gürkan Başkan da Cumhurbaşkanlığı tarafından Kültür Sanat Büyük Ödülüne layık görülmüş. Belediyenin internet sitesindeki özgeçmisinde yazıyor. Nedense Gürkan kıravatlarını, kıravat iğnelerini, ajandalarını dahi sergilediği müzede bu muhteşem ödülü sergilememiş. TBMM tarafından kendisine verilen yılın belediye başkanı ödülünü de sergilemeli. Gürkanı yaklaşık 30 yıldır tanıyan biri olarak bunu tevazuyla açıklamak mümkün değil. Evet bu ödülleri bizde görmek ve başkanımızla iftihar etmek istiyoruz.

Hakan

Selahattin Gürkan sadece ezbere konuşuyor. Yok efendim festival “sadece bir elit grup tarafından kapalı salonlarda sadece kırmızı halı yürüyüşüyle örtülüp bir canlı yayın programıyla kapatılması doğru bir hadise değil” miş de. Daha onceki festivallerde on inlerce hatta yüzbinlerce bilet ücretsiz dağıtıldı. Sinema salonlarında, konferans salonlarında ve hatta köy okullarında sinema sanatçıları sinema severlerle buluştu. Gürkan Başkan gerçekten reddi miras yaparak sadece geçmişteki yönetimlerin degil koca bir Belediyenin ve paydaşlarının emeklerini inkâr ediyor. Çoook yazık çok

Akıldane

Ya allah aşkına şu film festivalini kaldırın gitsin.malatyamız ile ne bağdaşıyor nede uyuşuyor.boşuna masraf.oraya harcanacak parayı başka yerlerde başka yararlı işlerde kullanın

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 27 19 3 5 59 27 32 60
Galatasaray 28 18 4 6 55 23 32 58
Fenerbahçe 27 17 4 6 49 28 21 55
Trabzonspor 27 15 6 6 34 26 8 51
Hatayspor 28 13 7 8 48 35 13 46
Alanyaspor 27 12 7 8 41 27 14 43
Gaziantep FK 28 11 10 7 40 32 8 43
Fatih Karagümrük 28 11 8 9 43 37 6 41
Göztepe 27 9 9 9 37 32 5 36
Antalyaspor 27 7 14 6 25 30 -5 35
Sivasspor 27 7 13 7 31 32 -1 34
Konyaspor 26 8 8 10 33 31 2 32
Yeni Malatyaspor 28 7 10 11 35 39 -4 31
Kayserispor 27 8 7 12 22 32 -10 31
Kasımpaşa 27 8 5 14 30 43 -13 29
Başakşehir FK 28 7 8 13 30 45 -15 29
Çaykur Rizespor 27 6 10 11 31 44 -13 28
MKE Ankaragücü 27 7 5 15 31 45 -14 26
BB Erzurumspor 27 6 8 13 26 43 -17 26
Denizlispor 27 6 6 15 26 48 -22 24
Gençlerbirliği 27 5 6 16 22 49 -27 21

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...