Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

‘Hocamın Başarılarına Hayran Oldum’

Ekstra Haber

29-01-2021 tarihinde yayınlandı.

‘Hocamın Başarılarına Hayran Oldum’

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay karabulut, Kayısı Ürün Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Rektör Prof. Dr. Karabulut yapmış olduğu açıklamada özellikle eklem ağrılarına, vücut ağrılarına, spor yaralanmaları ve ağrılarına karşı bizim yaptığımız uluslararası makaleler dışında başka ülkelerin de yapmış olduğu çalışmalardan yola çıkarak esinlenmiş olduğunu belirtti. Karabulut, Kayısı çekirdeği yağının özellikle egzersiz sonrası kas ağrılarında masaj ile kullanılmasına dair yaptığımız çalışmalar uluslararası makalelerde ve dergilerde yer bulduğunu belirterek, “Tabii bu Malatya için gurur kaynağı çünkü kayısı çekirdeği özellikle de acı kayısı çekirdeği eskiden çöpe atılan bir üründü. İçerisinde ağrı kesici maddenin var olduğunu biliyoruz, bununla ilgili araştırma çalışmaları yapıyoruz. Tarım bakanlığındaki gıda takviye sürecindeki aşamalardan dolayı da tarım bakanımıza ve tüm ekibe ayrıca teşekkür ediyoruz. Bu süreç sadece ARGE’ye değil, ÜRGE’ye de dönüştürmüş olduk.

Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Malatya deyince evet herkesin aklına kayısı geliyor, bu süreç içerisinde biz de bilimsel çalışmaları bu yöne odakladık. Malatya Turgut Özal Üniversitesi deyince de akla kayısı geliyor, bilimsel anlamda araştırdığımızda sağlıkta, ar-ge de ve tabii ticari ve ekonomik anlamda da şehrimizin çiftçisi direkt kayısıya bağlı. Hepimiz çocukluğumuzdan beri bahçelerde kayısı ile uğraşırdık. Kayısı’nın kükürtlenmesini, çekirdeklerinin çıkartılmasını izlerdik. Bugün de biz kayısıyı ürüne dönüştürdük. İşin ar-ge boyutunda antioksidan etkisini, strese karşı koruyucu olduğunu gördük, total stresi azalttığına dair birçok makale hem yazdık hem okuduk, bununla ilgili çalışmaları da gün geçtikçe arttırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yapılan çalışmalarda Malatya’nın değerlerini ön planda tutarak, bilimsel araştırmalar eşliğinde ilerlemeler kaydettiklerini belirten Karabulut bu çalışmalar Malatya’mıza farklı bir değer katacak ifadelerine yer verdi ve “Hangi ile giderseniz gidin, kendi öz değeri hangisiyse onunla ilgili bilimsel çalışmaları gün geçtikçe artıyor. Bizler de bu çalışmaları yaparken hep bunu gözlemledik. Ziraat fakültemizde bitkisel üretimle ilgili birçok çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle de kayısı ile ilgili ürünlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. On beş yılı aşkın süredir biz bununla uğraşıyoruz. Obezitede de faydalı olduğuna dair bulgular mevcut. Bilimsel çalışmalara devam ediyoruz.

Kayısı çekirdeğinden çıkardığımız antioksidan etkinin seviyesini birçok hastalıkta denedik. Her bir kanser türünde ayrı ayrı denedik. Kolon kanserinde, meme kanserinde koruyucu etkilerine baktık. Süreç içerisinde doktorların da tavsiye ettiklerini gördük.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinden insanlardan olumlu dönüş aldıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Geçen yıl Kanada büyükelçisi geldi ve eşinin kullandığını söyledi. Uykularının rahatladığını ve stresini önlediğini söyledi. Bu bilim insanı ile tanışmaya geldim dedi. Aynı zamanda biz bunun gelirlerini üniversite öğrencilerimize bağışladık. Kükürtlü kayısının içerisindeki kükürtün antioksidan madde içermesi, bunun da gıda ile tüketilmesi sonucunda faydalı olduğunu dair bulgularımız mevcut. Özellikle Covid 19 gibi bir süreç içerisinde daha çok dikkat çekiyor.” dedi.

Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, “Kayısı çekirdeğinin içerisinde siyanür bulunduğuna dair literatürde mevcut bilgiler var. Doğrusu biz de ölçtük bu değerleri. Yan etki olmaması için dünden bugüne tüm makaleleri ve çalışmaları inceleyerek, tarım bakanlığının gıda risk kontrol komisyonu ile birlikte dozları ayarladık ve bugün ürünümüz Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’nin de destekleri ile pozitif ürünler listesinde yer alıyor. Aynı zamanda ürünlerimiz hakkında kayisir.com web sitemizden de detaylı bilgi alabilir ve bizlere ulaşım sağlayabilirsiniz.” İfadelerini kullandı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aladağ, “Hocamın başarılarına hayran oldum, bu başarıdan pay almak için buraya geldim, çok güzel çalışmalara imza atılıyor. Sonuçlar gördüğünüz şekilde, rüya gibi. Hastalar çok fayda görüyor. Geçtiğimiz günlerde arayan bir hasta, hiçbir ilaçta görmediğim faydayı gördüm, ağrılarım gitti ifadelerini kullandı. Tabi ki bizler çalışmalarımızı arttırarak bu yönde devam ettireceğiz.” İfadelerine yer verdi.

Bülten

rektor aysunbayk

Prof.Dr. Murat Aladağ

murataladağ

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
10 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
YILDIRIM

AYSUN hocanın önlüğüne dikkat edin hiç giyilmemiş yıpranmamış fotoğraf ve haber yapmak için çekildiği belli, sürekli çalışıyorum imajı veriyor, yazık günah bu haberlere bu algılara gerek yok, üniversite tamamen bilimden uzak karnesi kötü, bence tekrar İnönü ile birleştirilsin.

Vatandaş

İnönü ile birleştirilse harika olurdu. İnönü Üniversitesi gibi bir kalite daha çok ön plana çıkardı.

kadir

turgut özal üniversitesi sadece algı yapıyor bilimsellikten uzak ve malesef böylede kalıcak

Hasan

Murat Aladağ hocamızı çok seviyoruz dersimize girdiğinde günümüz güzel geçerdi. Allah uzun ömür ve başarılar nasip etsin inşallah

aytalam

hocamız Murat Aladağ başarısını biliyoruz ancak Turgut Özal Üniversitesi Adına layık başarıları maalesef göremiyoruz.YÖK istatistik bilgilerine bakınca sadece sosyal sorumluluk dışında puanı yok denecek kadar az. Daha somut çalışmalar görmek istiyoruz . yeni proje ve yeni buluşlar bekliyoruz .İyi çalışmaların zaten reklamı olur. Üniversitemizin başarılarınıYÖK çalışmalarında ve üniversiteler arasındaki sırası gösterir . ama şu an çok gerilerde maalesef

yusuf

Saygıdeğer Murat hocam…..İnönü üniversitesinde çok güzel hizmetler yapıyordunuz…Binlerce hastanız vardı…ve siz hastayla iletişimi mükemmel olan bir tıp adamısınız…şimdi hastalarınız size nasıl uluşacaklar…keşke bulunduğunuz yerde başarılı bir şekilde devam etseydiniz…siz hem mükemmel bir insan. Hem de mükemmel bir tıp adamıydınız..

MUSTAFA

Aysun Bay Karabulut nerede yaşıyormuş Eskiden acı kaysı çekirdeği çöpe atılırdı diyor. Halbuki her zaman acı kaysı çekirdeği daha pahalıya satılırdı. Bilmiyorsanız çevrenize sorun. Halkı yanlış bilgilendirmeyin.

Mehmet

Malatya Turgut Özal üniversitesi tarafından servis edilen bu bültende, gerçekle ilgisi olmayan iki önemli konu ve bir de sorgulanması gereken çok önemli ilave bir konu var.
Gerçek dışı bilgiler ya da iddialar: Birincisi: Kayısı çekirdeği Tarım Bakanlığı’nın pozitif ya da güvenilir gıdalar listesine Malatya Turgut Özal Üniversitesi tarafından değil, Malatya Ticaret Borsası tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda alındı. Rektör Aysun, kayısı çekirdeğinin ‘Güvenilir Gıdalar’ listesine alındığını medyada yayınlanan haberleri okuyarak öğrendi. İkincisi: kayisir.com, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne ait değil. O site, Üniversite ile ticaret yapan Mahmut S. T.’a ait. Yani verilen her iki bilgi de doğru değil. Ama daha büyük olay, DAP’ın verdği 500 BİN TL ile kurulan bu tesis neden üniversite kampüsünde değil de, üniversite ile ilgisi olmayan bir semtte kuruldu. Yoksa bu tesis için binlerce dönüm arazisi olan üniversite kampüslerinde yer mi bulunamadı? Bu işi de araştırmacı gazeteciler araştırsın artık…

YILDIRIM

Tebrikler güzel ifade etmişsiniz.

Yücel men

Kıymetli Hocam Murat Aladag sizlerin başarısıyla gurur duyuyoruz evet sayın Rektor hoca birseyler yapmaya çalışıyor peki neden madem bu kadar başarılı olarak anılırken YÖK Karnesi tamamen başarısızdı??? Ve en önemlisi Yeni Devlet Hastanesinin adı Malatya Eğitim ve Arastirma hastanesi olarak tescillenmişken neden hala tabelada Turgut Özal Üniversitesi Hastanesi yer alıyor ve neden akşamları ışıkları açılmıyor???

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 33 22 5 6 72 35 37 71
Fenerbahçe 33 20 6 7 59 33 26 66
Galatasaray 32 19 5 8 62 31 31 62
Trabzonspor 33 16 10 7 40 31 9 58
Alanyaspor 33 15 7 11 52 36 16 52
Gaziantep FK 32 13 11 8 47 37 10 50
Sivasspor 33 12 14 7 47 40 7 50
Hatayspor 32 14 7 11 53 40 13 49
Fatih Karagümrük 33 13 10 10 48 39 9 49
Göztepe 33 12 10 11 49 44 5 46
Antalyaspor 34 9 15 10 34 44 -10 42
Konyaspor 33 10 11 12 39 40 -1 41
Çaykur Rizespor 33 9 12 12 39 51 -12 39
MKE Ankaragücü 33 10 7 16 41 53 -12 37
Kasımpaşa 33 9 9 15 35 48 -13 36
Yeni Malatyaspor 32 7 13 12 39 45 -6 34
Kayserispor 33 8 10 15 24 41 -17 34
Başakşehir FK 32 8 9 15 35 51 -16 33
Gençlerbirliği 33 8 7 18 32 58 -26 31
BB Erzurumspor 33 6 10 17 32 56 -24 28
Denizlispor 32 6 8 18 29 55 -26 26

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...