SON DAKİKA

İl Hıfzıssıhha'dan 'Hülle' Yapan Eğlence Yerleri Kararı

İl Hıfzıssıhha Kurulu, korona önlemleri kapsamında kapalı olması gereken pavyon, gazino, bar, birahane ve benzeri eğlence yerlerinin faaliyetlerini sürdürmek için faaliyet konularını değiştirip buna göre ruhsat aldıkları, ancak eski faaliyetlerine devam ettikleri bilgisi üzerine, bu işyerlerinden konu değiştirip de yasaklı kapsamdaki işlerini sürdürenlerin derhal kapatılması kararını aldı.

Kurulun buna ilişkin kararı şöyle:

"İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 15.09.2020 Salı günü 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23. 27. ve 72. maddeleri uyarınca Vali Aydın BARUŞ başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda toplanmış ve aşağıdaki konuyu görüşerek karara bağlamıştır.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 16.03.2020 tarih ve 2020/03 no’lu kararı ile Covid-19 salgını kapsamında faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan ve hâlihazırda kapalı olması gereken bazı gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulüplerinin belediyelere başvurarak faaliyet konularını değiştirdikleri ya da mevcut ruhsatlarına talî faaliyet alanı işleterek eski faaliyetlerine devam ettikleri bilgisine ulaşılmıştır.

Bu kapsamda;

1- Ana faaliyet konusu gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olan umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin ana faaliyet konusunu değiştirerek kafe, restoran, lokanta vb. olarak faaliyet göstermek istemeleri durumunda İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik çerçevesinde eski ruhsatın iptal edilip yeniden ruhsatlandırma işlemi yapılmasına,

2- 15.03.2020 tarihi itibariyle ana faaliyet konusu gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup belediyelere müracaat ederek 15.03.2020 tarihinden sonra eski ruhsatını iptal edip yeniden ruhsat almak suretiyle ana faaliyet konusunu değiştiren ya da ruhsatına talî faaliyet konusu ekleyen işyerlerinin;

- Ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup sonradan belediyelere müracaat ederek ana faaliyet alanını değiştiren işyerlerine yönelik denetim faaliyetlerinin yoğunlaştırılmasına,

Bu denetimlerde faaliyet konusunu değiştirerek salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirleri devre dışı bırakacak şekilde eski faaliyetine devam ettiği tespit edilen işletmelerin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 16.03.2020 tarih ve 2020/03 no’lu kararı çerçevesinde derhal kapatılmasına,

- İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin Ek 3‘ncü maddesi çerçevesinde ayrıca işlem yapılmasına,

- Ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup ruhsatına talî faaliyet işleten işyerlerinin çalışmasına müsaade edilmemesine,

Yukarıda belirtilen karara uymayanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi uyarınca idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanun’un ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, toplantıya katılanların oy birliği ile karar verilmiştir."

Bülten- malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız

10 yorum yapılmış

 • Mustafa H. (1 yıl önce)
  Buradan adli mercileri ve emniyet güçlerine sesimizi duyurmak istiyoruz , Şehrin dışında kalan bir otelde gece 2ye 3e kadar canlı müzik taverna yapılıyor ama adı gazino değil başka birşey olarak geçiyor , bir gün bile denetleme yapılmamış buraya siz neyden bahsediyorsunuz.
  0
  0
  Yanıtla
 • Bilirkişi (1 yıl önce)
  20 gün sokağa çıkma yasağı ilan edin bunuda 1 hafta önceden vatandaşa bildirin herkes hazırlığını yapsın başka şekilde bitmesi mümkün değil
  0
  0
  Yanıtla
 • Rönesans (1 yıl önce)
  Bu yerleri görmeyen bilmez nefes alacak pencere bile yok ya burdan taşı ya da kapat şehrin göbeğinde sorunlu bir cadde acilen kapatılması gerekiyor
  0
  0
  Yanıtla
 • Hasan (1 yıl önce)
  Eğlence merkezlerin 'den daha kalabalık cafeler var. Bu işlere engelle olarak sevap kazanıyorsunuz engelleyerek bu işten ekmek yiyen insanların çocuklarını aç bırakıyorsunuz ev kiraları var okul masrafları var. Daha kötüsü hepsinden ah alıyorsunuz. Kapanacakcasa her yer kapansın konusu sağlıksa eğer korana eglence merkezlerinde çıkmadı.
  0
  0
  Yanıtla
 • Bilal (1 yıl önce)
  Bu sektörde çalışan emekçilerin halini görüp acıyan ve izin veren valimize teşekkür ederiz. Herkesin ekmek parası lütfen insaflı olalım. Korona her yerde var 5 tane eğlence yerinden korona çoğalmaz.
  0
  0
  Yanıtla
 • Hasan (1 yıl önce)
  Sadece eglence merkezlerin de korana var gibi bu yerleri kapatmak bu yerleri sürdürmek için elinden geleni yaptı devlet. Vicdanlı valimizi ve ekibini kutluyorum. Ekmek parası için bu insanlar bu işi yapıyor. Burası Türkiye cumhuriyeti. Korana her yerde var nerden başımıza geleceği belli olmaz. Istanbul sahil sehirleri ful açık allah aşkına yapmayın. Eglence yerine kafayı takmayın.
  0
  0
  Yanıtla
 • DELİDİR (1 yıl önce)
  Hangi belediye başkanı bunlara değişik ruhsat vermeme cesareti kendinde bulabilir, nerede o yürek sıkıysa vermesinler, yıllardır o merkezdeki batak haneleri bırak kapatmayı şehir dışına dahi çıkaracak cesaretleri yok o yüzden pavyon lokanta, birahane çay ocağı ruhsatı istediği gibi alırlar.
  0
  0
  Yanıtla
 • Polat (1 yıl önce)
  Market ve eczaneler hariç ticari işletmelerin geneli kan ağlıyor kardeşim. Akşama kadar bir tane müşteri girmeyen işletmemize 2 günde bir zabıta gelip dezenfektan kontrolü yapıp gidiyor. Hâlâ nerden ceza yazarız derdinde olan bu idarî birimler gün gelir bunun hesabını veremez
  0
  0
  Yanıtla
 • Malatyalı Dr. (1 yıl önce)
  İl Hıfzıssıhha Kurulu ilin Sağlık Bakanlığı’dır. İsterse ilin tamamını bile bir günde karantina altına alabilir. Etkin olmayan tedbirlerle sonbahar-kışa giriyoruz ve bu durum emin olun ilimizi çok zorlayacak. Sağlık tesislerindeki doluluk oranlarının çok yüksek olduğu bir gerçek. Şehrin karar alan yetkilileri ömrünüzde bukadar önemli bir sorumluluk hayatınızda birdaha gelmez. İşin hakkını verin ve etklili tedbirleri devreye alın. Vebali büyük bu sorumluluğun.
  0
  0
  Yanıtla
 • Buna güçleri yetmez sayın doktorum. Sadece davul bunlarda, tokmak değil..
  0
  0
  Yanıtla
2022-01-27 08:00:54