Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Malatya’da Uluslararası Gastronomi ve Kültür Kongresi

Gündem

18-12-2019 tarihinde yayınlandı.

Malatya’da Uluslararası Gastronomi ve Kültür Kongresi

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Onursal Başkanlığını Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın yapacağı, Yeşilyurt Belediyesi ile (İKSAD) İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Derneğinin ortaklaşa düzenleyeceği 1.Uluslararası Malatya Gastronomi ve Kültür Kongresi 20-22 Aralık’ta Malatya’da yapılacak. Gastronomi Kongresi, Malatya ve Yeşilyurt Mutfağının eşsiz lezzetlerinin yurt içi ve yurt dışına yönelik tanıtımına büyük katkı sağlayacak.

KONGRE 20 İLE 22 ARALIK GÜNLERİ ARASINDA DÜZENLENECEK

Yeşilyurt Belediyesinin kültürel hizmetler kapsamında ev sahipliği yapacağı, kısa adı İKSAD olan İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Derneğinin desteklediği 1.Uluslararası Malatya Gastronomi ve Kültür Kongresi 20 ile 22 Aralık 2019 tarihleri arasında Malatya Mövenpick Hotel’de gerçekleşecek.

Onursal Başkanlığını Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın yapacağı kongrenin Düzenleme Kurulunda; Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinden Prof.Dr. Mustafa Talas, Rusya Bilimler Akademisinden Doç. Dr. Dinara Fardeeva, Malatya İnönü Üniversitesinden Dr.Hülya Bingöl ile Şanlıurfa Harran Üniversitesinden Dr.Hasan Çiftçi yer alıyor.

Üç gün sürecek olan kongrede, Gastronomi, Yemek ve Kültür, Çalışma Hayatı ve Gastronomi, Din-Toplum-Kültür ve Gastronomi, Turizm, Otelcilik ve Gastronomi, Tarih, Kültür ve Gastronomi, Kültür ve Gastronomi Araştırmaları, Küreselleşme ve Gastronomi, Kent, Kentleşme, Kentsel Tasarım ve Gastronomi, Kültür Politika ve Planlamalarında Gastronomi, Edebiyat Araştırmalarında Gastronomi, Müzik Kültürü, Görsel Sanatlar ve Gastronomi, Sağlık ve Gastronomi, Sosyolojik Gastronomi, Göçebe Yaşam Biçimi ve Gastronomi, Gelenekler ve Gastronomi, Türkiye’nin Toplumsal Yapısı ve Gastronomiye Etkileri, Politika ve Yemek, Spor ve Beslenme, Hastalıklar ve Beslenme, Toplumsallaşma ve Beslenme Alışkanlıkları, Sanat Tarihi ve Arkeoloji Açısından Beslenme, Yemek ve Kültür, Mutfak Sanatları, Fast Food Kültürü, Aşçılık ve Gastronomideki Yeri,Yiyecek-İçecek Hizmetleri, Sosyo-Kültürel Değişim Ve Gastronomiye Etkileri, Türkiye’de ve Dünyada Gastronomideki Gelişmeler, Gastronomide Teşhir,Süsleme ve Sunuş Sanatları, Türk Yemekleri, Malatya Yemekleri, Yeşilyurt Yemekleri, Yemek Araştırmaları, Sinema,Film Endüstrisinde Yemek ve Eğlence Kültürü ve Yemek konuları hakkında sunumlar yapılacak.

“LEZZET VADİSİ PROJEMİZ VE ZENGİN YEMEK KÜLTÜRÜMÜZÜ GENİŞ KİTLELERE DUYURACAĞIZ”

1.Uluslararası Malatya Gastronomi ve Kültür Kongresine ev sahipliği yapacak olmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Gastronomi dünyasına Malatya ve Yeşilyurt yemeklerinin imzasını atmak için 1.Uluslararası Malatya Gastronomi ve Kültür Kongresini büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Şahsımı böylesine özel bir organizasyonun Onursal Başkanlığına layık gören Kongremizin Düzenleme Kurulu Heyetinde yer alan değerli bilim adamlarına saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Damaklarda farklı bir lezzet bırakan, yöresel lezzetlerin alanında deneyimli ustaların elinde zenginleşmesiyle her yönüyle farklı bir kültüre sahip olan Malatya ve Yeşilyurt Mutfağını, kongre aracılığıyla daha geniş kitlelere ulaştırmayı planlıyoruz. Aylardır süren yoğun görüşmelerin ardından ön hazırlıkları tamamlanan, ev sahipliği yapmaktan da büyük bir onur duyacağımız kongrede, Yeşilyurt’a özgü 44 çeşit kahvaltılıklarımız, etli ve sulu yemeklerimizin yanı sıra bölgemize özgü tava yemeklerimizin tanıtımını daha planlı ve güzel bir şekilde yapmak adına başlattığımız ‘Lezzet Vadisi’ projemizin amaçlarını, hedeflerini, bu projenin hedefe ulaşması için yaptığımız planlı çalışmalar ve yatırımları davetlilerle paylaşmış olacağız. Malatya ve Yeşilyurt’a özgü vegan ve vejeteryan yemeklerimiz, fırın yemeklerimiz, kiraz yaprağı sarmamız, analı-kızlı köftemiz ve diğer köfte çeşitlerimizi de kongrede tüm boyutlarıyla katılımcıların beğenisine sunup, bu eşsiz tadların tanıtımını yapacağız.  Bununla birlikte kuruluşuna öncülük ettiğimiz, içerisinde kentimizin tanınmış lezzet ustaları, turizmciler, kamu ve kurum yetkilileri ile medyadan isimlerin yer aldığı Gastronomi Platformumuzun projeleri, yine yöresel lezzetlerin hem tanıtımı hem de satışını yapmak amacıyla hizmete sunduğumuz Yöresel Ürünler Çarşımızda ki hizmetlerimiz hakkında yurt içi ve yurt dışından gelecek davetlilere detaylı sunumlar yapacağız. Ayrıca dünyada hızla gelişen yemek turizminde hangi tanıtım metodları etkili, nasıl bir strateji belirlenmeli gibi konularda alanında deneyimli davetlilerin deneyimlerinden ve önerilerinden yararlanacağız. Gastronomi ve turizm uzmanları ile eğitimcilerini bir araya getirmek ve gelişen turizmin ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeni yaklaşımlar kazanmak amacıyla düzenlenecek olup, üç gün sürecek olan kongremize tüm hemşerilerimizi davet ediyorum.”diye konuştu.

Bülten

malatya yemek1

malatya yemek2

malatya yemek3

malatya yemek4

malatya yemek6

malatya yemek7

malatya yemek8

gastronomi kongre1

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
21 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
vergi veren

yazık günah paraya

Ali

Konferansı düzenleyenlere baktım, sosyolog, beden bölümünde öğretim üyesi… gastronomi ile ilgisi olmayanların düzenlediği yerel bir konferans. Üniversiteden bir kaç kişiye sordum, teşvik puanı almak için yapılmış konferans dediler. Bilimsel bir yanının olmadığını söylediler. Gerisi sizin taktiriniz.

Gaffur

Tamam bir şey yapmak istemişsiniz de olmamış. Uluslararası olan kısmını anlamadım. Düzenleme kurulu üyelerine bakınca gastronomi ile bağlantı kuramadım. psikoloji, reklam ve spor bölümü hocaları.

Sadık

Urfa-Çukurova hattından ötesi yok. Bulguru kiraz yaprağına sar, kavrulmuş soğanlı yoğurt bulamacına at, adına da “köfte” de..

Vatandas

Sadık köfte her ilde var kiraz yaprağı köftesi kimde var . Aynı köfteyi herkes sahipleniyor . Cigeride ,kebabida . Ama kağıt kebabı ,kiraz yaprağı sarması vs Malatya’ya özgü. Erik ekşisi bizde çok kullanılıyor buda bize özel . Unutulan belki ne yemekler çıkacak . Akçadağ kombesi bize has. Sadık sen git Çukurova Urfa’ya orda karnını doyur aç kalma Malatya’da isen.

Mehmet

Yorum yapan bazı arkadaşlarıma cevap vermek istiyorum
Malatya nın tabiki kendine ait çok özel yemekleri var.
Türkiye de gastronomi platformunda bence Malatya’mız geç bile kaldı.
Keşke bilmeden araştırmadan yorum yapmasaydı bazı kişiler.
Bi kaç kebab,bi kaç lahmacun şovvari sosyal medya paylaşımlarıyla bi şehir gastronomi şehri oluyorsa Malatya bunu çoktan hak ediyor. Malatya da ise gastronomi yolunda zaten çiğköfte,kebab,lahmacun peşinde değildir…

Caner

Altı dolu mu boş mu bakmaksızın herşeyi eleştirmeye alışmış değişik arkadaşlar eskiden varlardı, hala varlar, gelecekte de olacaklar 🙂 🙂 🙂

yücel

Çok komik bir haldesiniz malatya mutfağında bana bir yemek gösterin.Aman dikkat edin antepi sollamayasınız.

Has Malatyali

. Malatya mutfağında yemek yok malatyalilari Antep’e ,Urfa’ya gönderip yemek yapmasını öğretiyorlar mis yoksa Malatyalılar aç kalıyormuş yüzlerce yıldır . Yücel ne içiyor bu yorumları yapıyorsunuz incelenmesi lazım. Malatya’da ki yaşayan Malatyalı olmayan birimisin bilmiyorum belkide ekazigdan yazıyorsun bu yorumu. İns üç beş yıla ikerkenip bir yere gelinirse kahrinizdan catlamayin. Amma memleket düşmanı var burda. Anteple yarışma niyeti yok ki kendini tanıtma niyeti bu .

Kılıçarslan

Melek kardeş doğru söylüyor,katılmamak elde değil………………

Malatyalı

Bu adım güzel bir adım. Doğuda Diyarbakır,antepve Urfa gurme trizmi çok iyi seviyede. Malatya’da binlerce turist çekmek için gastronomi önemli bize böyle gelin.

erkan

Malatya’nın çok güzel yemekleri var tanıtılacak.Antep , Hatay gibi iller devamlı böyle etkinlikler yaparak medyayı kullanarak kendi reklamlarını yapıyorlar.Bu işler reklamla oluyor geç bile kalınmış bir etkinlik.Adıyaman bile meşhur adıyaman çiğköftesi diye diye çiğköfteye sahip çıktılar.Tebrikler Yeşilyurt belediyesi

Tarık

Kendine has özel bir yemeği yok

Zfr

Malatya Antep mi ki gastronomi şehri olsun?Hepsi hamur işi.

fatih

et ve et ürünleri olunca gastronomimi oluyor beyefendi.Çok gereksiz bir yorum

Caner

Hangisi hamur işi, emin misiniz? Türk mutfağı ile Arap mutfağını ayırmak gerekir, bizde bir et ve hamur kültürü değil bulgur kültürü var bildiğiniz gibi. Bulgurdan harikalar ortaya döken muhteşem memleket.

Harun

Zfr zoruna mı gitti . Sanane . Hangi bilgi anlayış tecrübe ile konuşuyorsun. Bir lafimda sana editör Malatya aleyhine olan bir çok haberdeki her eleştiriyi yayınla savundugunuz bir çok elestirimiz yayınlanmadı . Sen siyasetle Malatyalı olmayı ayırt etmelisin iyi anlıyorum bakış acini ama yanlış disuncedesin. Kendi insanin ve memleketini küçük düşürücü küçülten yorumlara engel ol sen .Zaten siyasi kafa yüzünden her olay ,her işi siyasete döken yorum oldukça fazla ,pozitiflik yok . Şehrimizde gastronomi için atılan adım niye bizi rahatsız etsin . Ak Parti’ye karsisiniz diye her yapılana nedir saldırmak ..

mehmet

3. sıradaki yemeği çıkaramadım ama diğerleri gözümde tüttü

abdulvahap gülezgin

pirpirim aşı (çorbası)

MELEK

Diktiginiz ağaçları sulayamadiniz hepsi kuruyor önce yeşilini koru sonra yemeğini ye

Vatamdas

Melek gastronomi ile nasıl bir ilişki kurdun . Sen şimdi yemek yapmaya kalksan biri sana dese önce şunu yap yarım kaldı ne alaka. Birşeyi eleştirirken saçma şeyleri karşı tez olarak sunmayin. Saçmalama oluyor bunun adı.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 15 12 3 0 31 11 20 39
Konyaspor 14 7 5 2 23 13 10 26
Hatayspor 14 8 2 4 23 14 9 26
Fenerbahçe 14 7 3 4 20 17 3 24
Alanyaspor 15 7 3 5 20 23 -3 24
Başakşehir FK 14 7 1 6 20 16 4 22
Fatih Karagümrük 14 6 4 4 21 18 3 22
Galatasaray 14 6 4 4 19 17 2 22
Beşiktaş 15 6 3 6 22 22 0 21
Adana Demirspor 15 5 5 5 20 20 0 20
Sivasspor 15 4 7 4 21 15 6 19
Antalyaspor 14 5 3 6 18 20 -2 18
Gaziantep FK 14 5 3 6 17 21 -4 18
Altay 14 5 2 7 18 21 -3 17
Giresunspor 14 4 4 6 12 12 0 16
Kayserispor 14 4 4 6 18 22 -4 16
Yeni Malatyaspor 14 4 1 9 12 23 -11 13
Göztepe 14 2 5 7 13 20 -7 11
Kasımpaşa 15 2 5 8 14 22 -8 11
Çaykur Rizespor 14 3 1 10 12 27 -15 10

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...