Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Malatyalı Doktorun Geliştirdiği Korona Test Kiti

Gündem

10-01-2021 tarihinde yayınlandı.

Malatyalı Doktorun Geliştirdiği Korona Test Kiti

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Malatyalı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Serhan Kurtulmuş, idrardan koronavirüsü tespit edebilen ve 15 saniyede sonuç veren bir kit geliştirdi. Kurtulmuş, Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat alan ürün ile ilgili “Çok hızlı, pratik, 15 saniyede sonuç alabiliyorsunuz ve gerçekten kovid olanları tespit ediyorsunuz. Kovid semptomu olup ateşi, boğaz ağrısı, öksürüğü var ama normal grip olmuş bunu da biz ayırt edebiliyoruz. Bu testin güzel tarafı yüzde 96’lık kısmı kovidi, yüzde 4’lük kısım ise böbreğinizde haberiniz olmayan protein kaçağını gösteriyor” dedi.

İstanbul Özel Memorial Hizmet Hastanesi’nde görev yapan Mehmet Serhan Kurtulmuş, SARS-Cov-2 virüsüne özel aminoasit ve ikincil mikroprotein yapılarının, özel bir reaktan sayesinde idrarda tespit edilebildiği kit geliştirdi.

2020 yılının Mart ayıda başlayan test çalışması, önce Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden, daha sonra İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan onay aldı. Yapılan çalışmaların ardından Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat alan test ürün haline geldi.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Serhan Kurtulmuş, test çalışmalarına Mart ayında başladığını ifade ederek, “O dönemde hastanede kovid nöbetlerine kalmaya başladım. O sıra çok hasta gelmeye başladı. Şunu gördüm; PCR testi yapılıyor ama testler pozitif çıkıyor, bakıyorsun hastanın bir şeyi yok, negatif çıkıyor ama bakıyorsun hasta yoğun bakımlık. Bunun üzerine PCR’ı araştırdım. PCR aslında yeni Koronavirüs (SARS-CoV-2) için yapılmış bir test değil. 25-30 yıldır kullanılan bir test ama bu virüs için yapılmamış, gittikçe bu literatürlere de girdi, başarı oranının yüzde 40-48 olduğunu bütün dünya kabul ediyor. Antikor testleri ise hastalığın 12-14.günleri pik yapıyor ama onda da çapraz reaksiyon çok yani başka hastalıklarda da pozitif çıkabiliyor. Birde 12-14.gün zaten kişi hastaysa onu biliyor. Hasta değilse de zaten atlatmış oluyor. İşin bir esprisi kalmıyor. Kolay, hastaneye gitmeden, makineye bağımlı olmadan, burnumuza çöp sokmadan hızlıca herkesin evinde yapabileceği bir test yöntemini bulmak için yola çıktım. SARS-CoV-2’nin kendine has protein ve aminoasit yapıları var, bu protein yapılarının büyük ve küçük tuvalette terle ve gözyaşıyla atıldığını hatta bu yüzden kanalizasyonların kontrol edildiğini literatürde okudum. İdrarda bunun çıkma ihtimalini düşündüm. Bu doğrultuda da Mart ayında çalışmalara başladım. Çeşitli dünya ülkelerinden de literatürleri takip ettim. Çalıştığım hastanenin tüm imkanları bana açıldı ve testleri orada yapmaya başladım. Testlerin doğruluğunu hocalarla birlikte teyit ettikten sonra testin işe yaradığını gördüm” dedi.

mehmetserhankurtulmusKSAĞLIK BAKANLIĞI RUHSAT VERDİ
Testle ilgili olarak Ankara’da Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne başvurduğunu ifade eden Kurtulmuş, süreci şöyle anlattı: “Testin hızlı ve pratik olduğunu anlatarak, Türkiye’de kullanıp, hastayı ve sağlıklı insanı tespit edip, çok çabuk aksiyon alınabileceğini ifade ettim. Onlarda tabii bir takım testlerden geçirdiler. İdrar biriktirdiler, Gazi Üniversitesi’nden, Hacettepe’den çeşitli idrarlar geldi. Beni Ankara’ya davet ettiler ve orada da testleri yaptık. Yüzde yüze yakın bir başarıyla çıkınca, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na iletilmek üzere bir onay yazısı verdiler. Daha sonra İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na başvurduk, tabii onlarında belirli prosedürleri var; ürünle ilgili teknik dosya istiyorlar. Bu dosyanın içerisinde de ürünün kutusundan prospektüsüne yapılmış klinik çalışmaya kadar her şeyi istiyorlar. Bizde mevcut klinik çalışma dışında bakanlığın isteği üzerine eğitim ve araştırma hastanesinde Etik Kurul onaylı 160 hastalık ikinci bir çalışma yaptık. Bu çalışma bitiğinde oradaki hocalarla birlikte şunu gördük; bizim testin başarı oranı normal diğer testlerin en az 2,5-3 katı daha üstte. Çok hızlı, pratik, 15 saniyede sonuç alabiliyorsunuz ve gerçekten kovid olanları tespit ediyorsunuz. Kovid semptomu olup ateşi, boğaz ağrısı, öksürüğü var ama normal grip olmuş bunu da biz ayırt edebiliyoruz. Bu bizim testte negatif çıkıyor. Bunu görünce ‘uluslararası bir yayın yapalım’ dediler. Kuzey Klinikleri Dergisi’nde yayın yapıldı. Akabinde tekrar yurt dışında yayınlandı. Sonuçlar toplandı ve dosyayla birlikte İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na götürüldü, oradan onay alındı. Daha sonrada Sağlık Bakanlığı buna ruhsat verdi ve ürün haline geldi.”

Kurtulmuş, kovid-19 tarama test kitine “Foaming Testi” adını verdiğini belirterek, “Burada kimyasal bir reaksiyonla köpük oluşumu söz konusu. Değerlendirme ona göre yapılıyor. Kasım ayının sonunda Ankara’da bir firma var, onunla birlikte bir üretim planlaması yapıldı. Ben tabii işin bilimsel kısmındayım, ticari kısmını benim ortak olduğum firmadaki yetkililer yürütüyor. Bu şekilde bir başlangıç yaptık” ifadelerini kullandı.

“TESTİN YAPIMI ÇOK KOLAY”
Testin üretimine geçildiğini anlatan Kurtulmuş, “Bazı yerlerden hemen talep gelmeye başladı. İnsanlar bu testi tıbbi cihaz satma yetkisine sahip firmaların internet sitelerinden temin edebilecekler. Testin yapımı çok kolay, bununla ilgili hem profesyonel videolar hazırlandı hem de ilave olarak çok güzel kullanma kılavuzu var. Orada da detaylıca anlatılıyor. Test nasıl yapılıyor, nasıl yorumlanıyor nu iş anlatılıyor. Bu iş toplam bir dakika içerisinde de bitmiş oluyor. Bu test şöyle bir işe yarayacak; ecza dolabınızda var, bir gün önce şüpheli bir yere gittiniz ya da tatile gittiniz arabanızın torpidosuna koyabilirsiniz. Şuanda kovid pandemisi sürüyor ama SARS-CoV-2 artık gitmeyecek. Yazında öksürüp, hapşırıp, ateşiniz çıktığında aklınıza mutlak bu gelecek. Hemen bununla test yaparak, test sonucuna göre hayatınıza devam edersiniz. Bu testin böyle bir avantajı var. Halk ulaşım konusunda da gittikçe bilinçlendirilecek. İsteyenler ulaşabilecek” diye konuştu.

“66 TL GİBİ CÜZİ BİR RAKAM BELİRLEDİK”
Kurtulmuş, testin milli ve yerli olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yerli ve milli olmasından dolayı diğer testlere göre çok hesaplı olacak. Şuanda standart bir hastanede PCR yaptırsanız en ucuz 200-250 liradan başlıyor, biz bu test için 66 TL gibi cüzi bir rakam belirledik ki insanlar kullanabilsin. Çünkü kendinizden şüpheleniyorsunuz, hastaneye gideceksiniz, bir şey yoksa dahi hastane şuanda riskli bir ortam ama gidişiniz gelişiniz, oradaki masrafınız, yapılacak kan tahlili belki 400-500 lirayı bulacak. Hâlbuki bu testle bakıp, teşhisinizi kendiniz koyarak buradan ilerleyebilirsiniz.”

“YURT DIŞINDAN TALEP VAR”
Testte yurt dışından yoğun bir talep olduğunu kaydeden Kurtulmuş, “Sürekli arıyorlar. Bu ürünü yurt dışından isteyenler oldu, davet aldım ama gitmedim. Amerika’dan, Almanya’dan ve Hollanda’dan yazılı, resmi çok ciddi teklifler geldi. Gitmedim, gitmeyi de düşünmüyorum. Amerika, Meksika ve Peru’nun distribütörlüğünü alan bir firma ila konuştuk. Almanya, Hollanda, İtalya, Lüksemburg, Belçika’ya kovid ürünleri satan bir firma ile görüştük” dedi.

“SONUÇLARI YÜZDE 90’LARIN ÜSTÜNDE”
Kurtulmuş, testin yüzde 96’lık kısmının kovidi, yüzde 4’lük kısmımın da böbrekte protein kaçağı varsa bunu testi yapan kişiye haber verdiklerini belirterek, “Haberiniz olmadan küçük çaplı bir check uptan geçmiş oluyorsunuz. Bu testi kullanma kılavuzunu iyi okuyup, düzgün yapmak lazım çünkü düzgün yapıldığında sonuçları yüzde 90’ların üzerinde. Zaten kimyasal bir reaksiyon olduğu için hatıra binaen bir iş yok. Test sonucu neyse o” ifadelerini kullandı.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
11 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Talha

66 TL değilde 44 TL ye yapaydın bari Malatya lı birinin yaptığı belli olaydı. Herşey para olmuş güzel ülkemde. Kimse vatanını düşünmüyor

Ali Kaya

Doktor hemşerinizin geliştirdiği bu tanı kiti aynı zananda bu güne kadar uygulamada olan kabul edilmiş kit testlerini de sorgulamaya ve tartışmaya açıyor. At izi, it izi korona serüvenimizde kit sorunsalı tıp otoritelerince tartışmalıydı zaten. Genel kabul gören tanı kitlerinin de yanıldığını kovit keşmekeşi sıklıkla ortataya koydu zaten. Bilime inanmaktan başka çaremiz yok. Süreç ilerledikçe bilgileneceğiz. Ortada suçlu yok. Bilgi disiplinimiz eksik ve bilgiyi tamamlayan her insani 7beyin insanlık için ibadettedir o kadar!

Bynedim

66 tl az olmuş 166 tl yapın bence milliyetçiliğinizi tekrar sorgulayın

Rıza Aktaş

Hiç bir değer vermezler ve bilim adamını yabancı lar kapar ve gider

Acun

Tebrik ederim. Bu gibi haberler bizi hem sevindiriyor hemde gururlandırıyor. Başarılarının devamını dilerim

Fikret

Tebrikler.Yolun aćık olsun Gardaşım…

Özalp

Arkadaşım Serhan’ı tebrik ediyorum.

TURGUT ÖZMÜŞ.

Tebrik ederim.

Dr. Şanal Tosun

Dr. Mehmet Serhan Kurtulmuş, hemşehrimizi tebrik ediyoruz. Çok başarılı ve güncel bir çalışmanın ürünü hastalarımıza hayırlı olsun. Gururlandık tebrikler.

Vatandaş

Hocamızı tebrik ederiz. Basarilari daim olsun.

Abdulkadir

Teşekkür ve tebrik ediyoruz. Ayrıca Malatyalı olması bizi daha çok sevindirdi. Allah hayırlı etsin. Ülkemizi de tebrik ediyorum.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 40 26 6 8 89 44 45 84
Galatasaray 40 26 6 8 80 36 44 84
Fenerbahçe 40 25 7 8 72 41 31 82
Trabzonspor 40 19 14 7 50 37 13 71
Sivasspor 40 16 17 7 54 43 11 65
Hatayspor 40 17 10 13 62 53 9 61
Alanyaspor 40 17 9 14 58 45 13 60
Fatih Karagümrük 40 16 12 12 64 52 12 60
Gaziantep FK 40 15 13 12 59 51 8 58
Göztepe 40 13 12 15 59 59 0 51
Konyaspor 40 12 14 14 49 48 1 50
Başakşehir FK 40 12 12 16 43 55 -12 48
Çaykur Rizespor 40 12 12 16 53 69 -16 48
Kasımpaşa 40 12 10 18 47 57 -10 46
Yeni Malatyaspor 40 10 15 15 49 53 -4 45
Antalyaspor 40 9 17 14 41 55 -14 44
Kayserispor 40 9 14 17 35 52 -17 41
BB Erzurumspor 40 10 10 20 44 68 -24 40
MKE Ankaragücü 40 10 8 22 46 65 -19 38
Gençlerbirliği 40 10 8 22 44 76 -32 38
Denizlispor 40 6 10 24 38 77 -39 28

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...