Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Okullarda Dezenfektan Sıkıntısı

Gündem

28-09-2020 tarihinde yayınlandı.

Okullarda Dezenfektan Sıkıntısı

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

İlkokul, ortaokul ve liselerde kısmî yüz yüze eğitimin başlaması sonrasında Malatya’daki okullarda dezenfektan ve temizlik malzemesi sıkıntısı başladığı belirtiliyor. Bu ihtiyacın karşılanması için okulların bazı belediyeler ile çeşitli kurumlardan yardım talep ettiği ancak bu taleplerin çoğunun karşılanamadığı ifade ediliyor.

Okullardaki dezenfektan ve temizlik malzemesi talebi, koronavirüs salgını sürecinin uzaması nedeniyle her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Özellikle öğrenci sayısının yüzlerce sayı ile ifade edildiği okullarda, yüz yüze eğitimin başladığı sınıflardaki öğrencilerin temizlik kurallarına uyabilmesi, dezenfektan ile ellerini virüse karşı koruyabilmesi ve hastalığa yakalanmaması için hayati önem taşıyan dezenfektan ve temizlik malzemeleri sıkıntısının had safhaya çıktığı, okul yönetimlerinin çözüm üretmek için çeşitli kurumlardan yardım talebinde bulunduğu bildiriliyor.

Belediyelerde olumsuz cevap

Okul yönetimlerinin, bazı belediyelerden çocuklar için dezenfektan ve temizlik malzemesi yardımı talebinde bulunduğu, ancak bu belediyelerin “Hangi bir okula yardım edelim” diyerek bu talepleri reddettiği ya da çok az bir kısmını karşıladıkları öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın salgına karşı çocukların korunması için, öğrencilerin okulda bulundukları süre içinde uyması gereken kuralların yanı sıra öğretmenlerin de hijyen ve dezenfektan malzemesi ihtiyacının acilen karşılanmasının, hastalığın daha fazla yayılmasının engellenmesi bakımından büyük önem taşıyor.

Öğrenci velileri soruyor: “Çocuklarımızı hijyen malzemesi olmayan okullara nasıl gönderelim?”

Durumdan şikayetçi olan öğrenci velileri, salgının önlenmesi konusunda, sosyal mesafenin yanı sıra, en önemli tedbir olarak maske ve dezenfektan ile sağlanacak hijyen kurallarına uyulabilmesi için okullarda dezenfektan sıkıntısının gündemde olmasının anlaşılır bir durum olmadığını belirtti. Öğrenci velileri, “Çocuklarımızı belirli günlerde yüz yüze eğitim için okula göndermek zorundayız. Ancak, bu durumda devletin ilgili kurumlarının, yerel yönetimlerin okullarda hijyen kurallarının sağlanabilmesi için dezenfektan malzemesi sağlaması gerekir. Okullarda, çocuklarımızın salgın tehdidi altında eğitim görmesini kabul edemeyiz. Çocuklarımızı hijyen malzemesi olmayan okullara nasıl gönderelim? Yetkililerin bu soruna çözüm üretmesini bekliyoruz” dedi.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

dezenfektan

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
16 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
seckin

Okul temizlik parasını veliden alırlar okul aile birliği yakında dezenfektan alımını ve ücretini öğrenciye veliye aldırırlar. Geçmiş dönem’de veli okul camını silerken düşüp oldu para vermeyenleri okul temizletirler

Hakkani

Yetkililer o arkadasa ne desin garibim beyyy. Cebinden niye harcamiyor mu desin.? Ortaokullarda ödenek yoktur bahsettiginiz arkadaşlar okullarinda daha iyi sartlari saglamak uzere fazlasiyla cabaliyorlar, Pekcok işi okylyn kasasinda olnayan para cikmasin diye kendi elleroyle yapiyorlar ki buna insaat isleri de dahildir. Merkez okullarla gorusup sizin cocuklariniza kitap deneme sinavi vs temin edebilmek icin her turlu imkani yaratmaya çalışıyorlar. Ama sanırım modern veli profilinin geregi olarak hicbir veli begenme inceliğini gosteremiyor bunu takdir etmek cok zooor geliyor ve ogretmenlerin bu konuda ne kadar frdakarlik yaptigini gormezden gelneye devam edin. Brnce biraz da su alti ay cocuklarimiz evdeyken okulun ogretmenin degerini de iyice anlamus olnaliuiz bence yigidi oldurun hakkini yemeyin biz evde iki taneyle baş edemiyoruz

Veliler

Okullarda özellikle taşrada ve kırsalda kırtasiye temizlik malzemesi musluk toner tamirat gibi giderler için kuruş para yok şehir merkezinde ise kantini olan ve veliden para toplayan okullar bir nebze rahatlar .

Garibim

Mahmut komurkara ortaokulu müdür yardımcısı dezenfektan ve temizlik için geçen ay kavga etti benle
Okulda ne gibi önlemler aldınız tedbiler neler diye sordum ama müdür yardımcısı okula paramı vermiyorsunuz ki temizlik yapalım dezenfektan alalım diye sert çıktı diğer öğretmenlerle beraber üzerime yürüdü çocuğun sağlığını bu kadar düşünüyorsan özel okula gönder diye cvp verdi devlet okuluna gönderdiğim öğrenci için paramı ödemek gerekiyor ve üstüne okuldaki öğretmene benzeyen kişilerde maske dahi yoktu neden maske kullanmıyorsunuz dediğimde bayan öğrenmler Uzerime yürüdü bunu bir şikayet olarak anlattiyorum yetkili birileri okur umarım

Malatyalı

Bende çocuğumu devlet okuluna gönderiyorum. Devlet okullarının tabiki ihtiyacı oluyor ve bunun gönüllü velilerce karşılanması gerekiyor. Veli olrak destek vermeniz gerekiyor ilkokul ve ortaokulların özel bir bütçesi yok maalesef. Şunu yapmak aslında zor değil trt payı yerine devlet okul payı alıp bu okullara kaynak aktarabilir ama şu an okulların buna ihtiyacı var. Bir hayır yapacaksınız çocuğunuzu gönderdiğiniz okula hayır yapın. Para vermeyin gidin o dezenfektanı siz alın. Ben para vermedim ama ihtiyacı olan şeyleri gönüllü veli olarak karşıladım. Şunu da ekleyeyim karşınızdaki kişiler düşmanınız değil, öğretmen ve evladınız için orda varlar.

Garibim

Devlet ne iş yapıyor arkadaş paran var yada yok ama devlet ne için ben çocuğuma zaten dezenfektan veriyorum ama okullarda öyle bir düzen varki herşeyi paraya bağlamışlar ben soruşturma açtırdım bu konu için bu pandemi için geçerli değil bundan önceki senelerdede aynıydı her okula gitmede para para yav zaten param olsa özel okula gönderim

Bende kalsın

Tebrikler. Keske herkes sizin kadar sağduyulu olabilse. Herkes” devlet okulu” bahanesini kullanmayıp elinu tasin altina koysa en ozel okuldan dahaciyi okur devlet okullari

Hakkani

Yetkililer o arkadasa ne desin garibim beyyy. Cebinden niye harcamiyor mu desin.? Ortaokullarda ödenek yoktur bahsettiginiz arkadaşlar okullarinda daha iyi sartlari saglamak uzere fazlasiyla cabaliyorlar, Pekcok işi okylyn kasasinda olnayan para cikmasin diye kendi elleroyle yapiyorlar ki buna insaat isleri de dahildir. Merkez okullarla gorusup sizin cocuklariniza kitap deneme sinavi vs temin edebilmek icin her turlu imkani yaratmaya çalışıyorlar. Ama sanırım modern veli profilinin geregi olarak hicbir veli begenme inceliğini gosteremiyor bunu takdir etmek cok zooor geliyor ve ogretmenlerin bu konuda ne kadar frdakarlik yaptigini gormezden gelneye devam edin. Brnce biraz da su alti ay cocuklarimiz evdeyken okulun ogretmenin degerini de iyice anlamus olnaliuiz bence yigidi oldurun hakkini yemeyin biz evde iki taneyle baş edemiyoruz

Eğitimci

Malatyalı kardeşim bir egitimci olarak size teşekkür ediyorum çok büyük bir sorunu dile getirdiginiz için.

Eğitimci

Okulun bir kuruş ödeneği parası yok ne yapsın okul idarecileri artık yıllardan beri süre gelen bu proplemi dile getirmek lazım veli geliyor hocam çarşıda şu şu okullara gittim yok yok her şey yerli yerinde devlet oraya bakıyorsa bizim okul niye böyle onlar gibi değil yoksa siz istemeyi bilmiyormusunuz diyor suçlu bulunuyor okul idarecileri anlatıyoruz o okullarda kantin gelirleri var veliler okul aile birlikleri ne para veriyorlar o gördüğünüz hizmetleri o paralarla yapıyorlar bugün kırsal alan ve taşrada görev yapan bir çok idareci ve ogretmenimiz görev yaptıkları okullara inanın ciddi miktarda maddi katkı da bulunuyorlar.diger bir konu liselere okul adına kırtasiye ve temizlik malzemesi için ödenek verilirken ilkokul ortaokullara maalasef okul bazlı ödenek verilmiyor .

Beydağı

Abim kusura bakmada senin kafan apartmanda oturup ortak giderlere sorun çıkaran tiplerin kafasıyla aynı. Özel okula adam 15000 20000 para veriyor ölüyor musun 100 lira vermeye. Ayıptır bir de okul ismi ve kişiyi hedef gösteriyorsun. Nasıl bakacaksın o müdür yardımcısının yüzüne. Okula destek olacağına yazdığına bak. Senin evladın ailesinden daha çok o öğretmrnlerin yanında vakit geçiriyor burda 50 100 hesabı yapmışsın. Çok yazık çok…

dogrukonusan

Vayy senin Allahina kurban Güler abla ne güzel haber yapmışsın yokmu bu habere yorum yapacak yeni türkiye martavalcisi kimseden ses çıkmış nerdesiniz aktroller dut yemiş bülbüle dönmüşsünüz hani dünyaya yardım ediyorduk şöyle büyüdük böyle uçuyoruz derdiniz okullara dezenfektan koymaktan acizsiniz

Melek

Veliler biraz elini taşın altına koysun her şey devletten beklenmez.Ayrıca kendim de iki öğrencisi olan bir veliyim bu süreç birlik zamanıdır.

kavuncu

öğretmenler ceplerinden 3-5 ateşlesinler ne olacak sanki ölmezler

Eğitimci

Kullandığın rumuzdan belli olaya bakış açın…

Zekiye

Veliler de ateslesi bence

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 9 6 3 0 19 9 10 21
Hatayspor 9 6 1 2 18 7 11 19
Fenerbahçe 9 6 1 2 13 9 4 19
Beşiktaş 9 5 2 2 18 11 7 17
Fatih Karagümrük 9 5 2 2 15 11 4 17
Galatasaray 9 5 2 2 14 12 2 17
Alanyaspor 9 5 2 2 14 14 0 17
Altay 9 5 0 4 15 14 1 15
Konyaspor 9 3 5 1 12 9 3 14
Adana Demirspor 9 3 3 3 14 14 0 12
Kayserispor 9 3 2 4 13 15 -2 11
Gaziantep FK 9 3 2 4 11 13 -2 11
Sivasspor 9 2 4 3 13 11 2 10
Başakşehir FK 9 3 0 6 11 12 -1 9
Antalyaspor 9 2 3 4 10 14 -4 9
Yeni Malatyaspor 9 3 0 6 9 16 -7 9
Göztepe 9 2 2 5 9 13 -4 8
Giresunspor 9 2 2 5 5 9 -4 8
Kasımpaşa 9 1 3 5 9 14 -5 6
Çaykur Rizespor 9 0 1 8 6 21 -15 1

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...