Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Parkmetre Uygulaması Geri Geliyor

Gündem

15-11-2019 tarihinde yayınlandı.

Parkmetre Uygulaması Geri Geliyor

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Malatya’da en son olarak çıkan bir kavganın cinayetle sonuçlanması nedeniyle askıya alınan parkmetre uygulaması yeniden başlıyor.

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı ilk oturumunda, parkmetre uygulamasının yeniden başlaması ve Malatya Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden birinin işletmesi kaydıyla Encümene yetki verilmesine dair teklif görüşüldü. Komisyona havale edilen teklifin önümüzdeki günlerde Büyükşehir Meclisinde onaylanması bekleniyor.

Malatya’da ilk kez 2010 yılında başlatılan parkmetre uygulaması, 30 Ekim 2018 tarihinde Emeksiz caddesinde parkmetre görevlisi ve oto sahibi arasında çıkan kavga sonucu oto sahibinin öldürülmesinden kısa bir süre sonra sonlandırılmıştı.

Cadde ve sokaklar adeta işgal edildi

Şirketin işletmecilikten vazgeçmesiyle birlikte aradan geçen yaklaşık 1 yıllık süre içinde Büyükşehir Belediyesinin herhangi bir düzenleme yapmaması cadde ve sokaklarda kaosa neden oldu.

Malatya kent merkezinde alternatif yolların yetersizliği, araç sayısının fazlalığı ciddi bir trafik karmaşası yaratırken, gerek bazı vatandaşların gerekse esnafların kendilerince park sınırı koyup cadde ve sokakları beton blok ve dubalarla kapatarak kendilerine park yeri yaratmaları kent içi trafiği her geçen gün içinden çıkılmaz bir hale getirdi.

Yine özellikle ana caddelerde, parkmetre uygulaması olmaması nedeniyle, satılık araçlarına ilan asılarak günlerce sergilenmesi de, buraları adeta kontrolsuz açık oto pazarına dönüştürdü.

Valilik binası merkez olmak üzere bu bölgeye bağlanan bütün cadde ve sokaklarda, uygunsuz araç parklarıyla kaldırım işgali, tek yönlü yollara tersten girilmesi, kentin ana caddeleri dahil olmak üzere kaldırımların bazı esnaflar ile seyyar satıcılar tarafından işgal edilmesine seyirci kalınması, buna karşılık yollardaki işgallere Emniyet Trafik ekiplerinin, kaldırımlardaki işgallere de Belediye trafik ve zabıta ekiplerinin sadece seyirci kalması vatandaşların tepkisine yol açıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin başlatacağı parkmetreyi yeniden başlatmasının bu karmaşayı kısmen azaltacağı ve Belediyeye bağlı şirketin işletmesi kaydıyla bir an önce uygulamaya konulması gerektiği belirtiliyor. Öte yandan vatandaşlar, özellikle kaldırımlardaki esnaf işgallerinin de sıkı denetime tabi tutulması ve bu işgallerin belediye ekipleri tarafından sonlandırılmasını istiyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin yakın bir tarihte parkmetre uygulamasını başlatmayı planladığı 34 cadde ve sokağın isimleri şöyle:

parkmetreliste1 parkmetreliste2

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

ARŞİV FOTO: Malatya’da yaşanan ‘oto park yeri’ kaosu görüntüleri

otopark

otopark sorun3

otopark sorun2

otopark sorun1

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
45 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bilirkişi

Belediyelerimizin bu yol ve kaldırım işgalini acilen sonlandirmasi lazım,hickimsenin babasının maliymis gibi buraları işgal etmeye hakkı yoktur esnafiz diye geçinenler tutturmuşlar mal gelecek mal gidecek böyle bir dünya yok bütün medeni şehirlerde esnafın mal indirip bindirecegi saatler bellidir o saatler dışında mal indirip bindiremezler Malatyanin böyle bir düzenlemeye çok acil bir şekilde gitmesi gerekiyor.

Murat

Herşeyden önce görevini yapmayan, Kışla ve İnönü caddelerinde onlarcası duraklanmaz tabelası altında bir araya birikmiş, sağ şerit işgaline seyirci polisi göreve davet ediyorum. En azından iki şerit işlesin olmayan yollar.

apricot

Elden gelen öğün peşinde koşacağınıza,katlı açık otopark yönetmeliklerine uyun.Halktan para tırtıklayacağınıza,müteahhitlerden aldığınız paraları halka dönderin.Kurumlarda çalışanlarınıza iş ve görev yaptıramıyorsanız o koltukları işgal etmeyin.
”Hocaya sormuşlar bana din,ahlak öğret diye,hoca demişki 3 sayfa var orada,ne demiş,edep,helal haramı bilme ve insanlara paralarına göre hukuk uygulama”
İdare eden idareci ve çalışanlara duyurulur,.Ne yazıkki malatya resmi kurumlarında,İŞ YAPAN ,YAPTIRAN hak getire,HER YER ÇİFTLİK.

apricot

Malatyada çalışan belediye ve bürokrasideki memurlar,alacağı maaşı ve rantçı amirlerine verecekleri hesabı düşündüklerinden,bu beldede hizmet bekleyen, 40 senedir yazıyorum,40 sene daha sizder yazarsınız,niyetleri;inşa,ihya,hizmet değil,niyet vakit geçerken maaşı,mesaiyi,yolluğu,midesini,harcırahını,daha iyi nereye tayin oalacağını,doğu görevi yapıp artan maaşlarını,mevkiyi,rantı,istidamı dar bir malatyalılık ruhu taşımayanlarla, kendi lehlerinde kullanmaktır.Tek şey söyler geçerim,Malatya, içinde Malatyalılık ruhu taşımayan ruhlarla yönetilmeye devam edecekse,yazınında,yazıyı yayınlasanızda,yayınlamasınızda,değişen resimler,kaybeden huzur,büyüyen yeni sorunları bekleyen ahali olacaktır.

apricot

Belediye ulaşım,Kent trafik,Zabıta ve şehrimizdeki Polis Trafik görevlerini ihmal ederken,mülki idareyi yönetenler Malatya da görev yapmanın tadını sonuna kadar çıkartmaktadırlar.şehrim ranta,esnaf ve beton sahibi üçbeş kodamana teslim edilmiş,biz neyi konuşuyoruz.Şehrin emini,valisi,mülki idare ve trafik polisleri,maaşınızı ve soluduğunuz Beydağı’nın temiz havasınI helal ettirin,yoksa lak lakla geçen zaman,malatyayı kopyala yapıştır birkaç kurumun,derneğin,politikacının rant uğruna tüketeceği çiftlik sanıyorsanız ilahi adaletten ve bu şehrin gerçek çocuklarından şamarı yersiniz.

Malatyalı

Park yeri yok diye aracı yolun ortasında bırakıp gitmek alışkanlık oldu malatya da.Kışla, fuzuli,vilayet parkı,carrefur’un arkası bunların başında geliyor.

Caner

Trafik cezaları az geldi sanırım .Bilmiyorlar ki nereden nasıl birşey çıkarsınlar

ahmet

iyi bir uygulama merkezdeki araç yoğunluğunu az da olsa hafifletir..ama şöyle bir durum var anayasaya aykırı ve yargıtayın kesinleşmiş kararı var..yani yolda park dan gelir elde edemezsin diye bi kararı var…katlı otopark yapacaklarına buna yönelmeleri kesinlikle gelir etmek..katlı otopark neden yapmıyorlar….çünkü yer yok..bütün binalar kendi yandaşlarına peşkeş çekilmiş..

Bayram

Bunu yapacağınıza belediye mülkiyetinde olan ve otoparkçılara ücretsiz verilen yerleri alın belediye adına işletin.Adamlar kira ödemiyor kamu zararı var burada.Yöneticileri ayarlayıp kira ödemeyen otoparklılara gereği yapılsın ilimiz sahipsiz mi??

mehmet

belediye el koyduğu arazileri park yeri yapacağına otaparkcılara kiraya verip rant elde ediyor evlere ruhsat verirken otopark parası alıyor park alanları üretmekten aciz caddeleri kiraya vermesi yanlış yasal değil belediye katlı otoparklar yapmalı caddelere süreli park izni vermeli kent trafikle kontrol altına almalı sabah bıkarıp akşama kadar araç esnafın önünü işgal etmemeli esnaf magdur bu konudan

Erhan

Kent trafik zabıta araçlarını ptt meydanına çekip meydanı işgal edip sükse yapar ancak.

Malatya 44

Yorumlarda parkmetreye hakkınız yok denmiş ,aracı bırakın gidin akşama kadar gelmeyin, yolu bidonla kapatan esnaf yazmış herhalde bu yorumu.Bazıları otopark yapılsın demiş, fırat ilköğretim ve gazi okulu vardı otopark olabilecek ama değerlendirilir mi ayrı konu.

Malatyaliiii

Belediye ye para lazim arkadas hadi onu gectim bir çözüm üretmek yerine park sorununa boyle degnekcilik yapiyolar yav hiç güzel bir iş yapmaz mi bu belediye

Serkan

Belediyeye Para lazım yediklerini kapatmaları lazim

malatyalı

bir an önce paralı sisteme geçmeli çarşıda bir işimiz oluyor park edecek yer yok .her taraf işgal edilmiş durumda..

cumali

Cadde ve sokaklar vatandaşın ortak malıdır. Belediyeler burdan para kesemez ve buraları kiralayamaz. Yasal değil bu durum. Belediye burayı rant yeri olarak göreceğine şehrin yoğun bölgelerine katlı otopark ve yeraltı otoparkı yapmalıdır. Asıl görevi budur .Yıllardır otopark vergisi toplayan Malatya Belediyesinin 1 tane otopark yaptığını gördünüz mü? Yeteri kadar otopark yapıp caddelere park yasağı getirirse trafik sorunu çözülebilir. Aksi halde millet aracını cebine koyamayacağına göre, mecburen cadde ve sokaklara koyacak. Belediye asli görevini yapmıyor. Bir şirkete verip yoldan para kestiriyor.Tam bir saçmalık

Besce

Gelsin bence de …

Malatyalı

Çok iyi olur ana caddeler de sağlı sollu pervasızca park edenler yüzünden esnaf ve müşteriler şikayetçiydi kapımın önü diyen arabasını günlerce kaldırmıyordu paralı olsun araç larını kullananlar otoparklar boş oralara park etsinler cadde üzeri park müşterilerin kışa alışveriş veriş sürelerinde kullanılmalı

hakan

Belediye yıllardır inşaat ruhsatları ve izinleri verirken mütaahhit ve şahıslardan otopark bedeli vb. birçok kalemde ücret alıyor.Bu ücretler nerelerde kullanıldı bilen yok, şehir trafiği sürekli keşmekeş halinde çözüm üretecek irade ortada yok… Güzelim Malatya şehrimiz ranta kurban ediliyor.Yeni imar edilen yerlerde aynı sorun devam ediyor.Belediyecilik anlamında gelecek vizyonu olmayan günübirlik planlar politikalarla bu işler düzelmez.Bir an önceTribünlere oynama bırakılmalı

44

Şu belediye zabıtalari çalışsın artık sayın başkanlar kendilerine esnaf diyen mahlukatlar yolları kaldırımları işgal etmiş ,dubalardan lastiklerden saksılardan yolda yürüyemez hale geldik.YETER artık.

yavuz

Park metre uygulmasını över gibi haber yapmışsınız park metre geleceğine kent trafik denetimlerini arttırsa hatalı park yapanlara ve yolu işgal edenlere ceza uygulasa bahsettiğiniz kaos olmayacak zaten

murat

kentimizde trafik adına denetim yok kim ne yapsa yanına kar kalıyor. kural hatasını görüp polisi arasan belediyeye atıyor topu belediyeyi arasan battalgazi yeşilyurt u ara diyor onları arasan gelen giden ceza işlemi uygulayan yok kısacası başı boş sahipsiz bir şehir haline gelince böyle kaoslar normalleşiyor

Mehmet

Esnafa söz geciremiyen belediye başkanı araç sahiplerini cezalandırmak için harekete geçmiş önce kaldirim işgallerini sonlandir

MALATYALILAR

Adam akıllı 3 5 katlı bi otopark yapsanız merkeze yakın ücreti de makul olsa herkes de park eder oraya. Malatya da adam akıllı aracı park edecek yer bulunmuyor. Zaten trafik zar zor ilerliyor.

mehmet

Malatya’da İnsandan çok eşyaya değer veriliyor. İnsanlar yolun ortasında yürürken Kaldırımlar satıcıların Mallarıyla dolu Trafik REZALET Zabıta ve Trafik diye Kurumlar ne iş yapar ? anlamıyorum Kaldırımları çay ocakları Lokantalar ve diğer satıcılar Belediyeden KİRALAMIŞLAR galiba. Şehir olmaktan çıktık.

Ay

Çok sevindim.Caddeler resmen açık otopark olmuştu.çarşıya girileceği kalmamıştı.

selo

sayın büyük başkan kaldırım işgaline ne zaman dur diyeceksiniz

erkan

Kesinlikle parkmetre uygulaması gelmesi lazım.Merkeze gittiğimizde park edecek bir yer bulamıyoruz.Esnaf bidondan tutta merdivene kadar koyarak kamuya ait olan alanı işgal ediyor.Her seferinde esnafla tartışıyoruz.

Murat

Büyükşehir Belediyesinin Ulaşım Hizmetleri denen bir birimi var ki ELLERE ŞENLİK. Kaldırımlara sabah konup akşam kaldırılan esnafın otomobilleri mi desem, ana caddelere kimse parketmesin sadece esnafın müşterisi veya kendi aracı parketsin diye dükkan önlerine konulan duba, korkuluk, merdiven, masa, sandalye, el arabaları, tenekeler, torbalar, naylon leğenler, çamaşır sepetleri vesaire. Bizim siyasiler millet menfaatine neyimize çözüm olmuşlar ki buna da el atsınlar…VeSSelam…

murat

parkmetre olmalı ama ana artellerde böyle bütün mahallerede ara sokaklarda olmamalı vatandaşı iyice sıkıntıya sokar.

Avsin

Her bölgede çalışan ekibin başına zabita birakilmazsa bu iş yürümez resmiyet kazanmaz.

Kani BERKSOY

Artan araç sayısında, altarnetif güzergahlar açılmamasından dolayı oluşan trafik karmaşasına çözüm bulmak yerine sokakları, caddeleri otoparka çevirmek nasıl bir zihniyet. Bunların yerine daha kalıcı çözümler bulunmalı.Katlı otoparklar yapmak , bunuda belediye iştiraklerinin işletmesi hem daha çözümcü hemde belediyeye gelirinin daha çok olduğu bir altarnetif olur.

Ahmet

Esnaf beleş park yapacağına devlet kasasına para girsin.
Yoksa esnaftan sıra gelmiyor vatandaşa park yeri olarak

muharrem

Kaldırımlardaki esnafların tezgahlarına bakın bence yine başlamasın Allah aşkına can aldı bu uygulama yine birinin canına mal olmasın ..

Tarafsız

Böyle gidersede bir cana mal olacak en iyisi ana caddelerde yasaklamak kısa sureli duraklamaya izin verilmeli caddeler de genişler trafik hızlı akar esnaf malını belli saatlerde teslim alır gerekirse tek yön uygulamasıda düşünülebilir inönü cad şehre giriş temelli emeksiz fuzuli çıkış olarak düşünülebilir.

Hasan

Malatya tüm esnaf kaldırımlara dökülmüş merkeze bakın dükkanlar boş herşey kaldırımda esnaflar kaldırımları ve yolları işgal etmiş park metreye gerek zabıta ve kent trafik görevi yapsın bu işler anında düzelir

Çetin

Başkanım senin yoluna taş koymaya çalışan gruplar var hala dikkatli ol parkmetre nedir ? Kim bunu size önerdiyse iyi değerlendirin o kişiyi.Saygılarımla seni seviyoruz selahattin bey….

Nevzat

Yani ne olacak milletten para suvişlemekle trafik solunumunu çözeceksiniz.insanlara otopark yapın ve tarifeleri makul yapın bakalım nasıl çözülüyor. Antep gibi ankara gibi çoğu belediye otoparkları ya ücretsiz yada 2 lira gibi cüzi bir rakam..vatandaşı soyma zihniyetinden vaz geçin yollara sahip çıkın zabıtayı çalıştırın.

Malatya

Bence bu ihale yeni MALATYASPORA verilmesi gerekiyor en azından kulüp kazanır ve çoğu insan bu parkmetra parasını itiraz etmeden verir

malatya sevdalısı

Bu saçmalığa bir son verilmeli, kamu malı kiraya verilemez. Bu yolları ve caddeleri insanların vergileriyle yaptınız. Eğer araç park edilmesini istemiyorsanız park yasağı koyacaksınız ve merkeze otoparklar yapacaksınız.
Birilerinin cebini doldurmaktan VAZGEÇİN

Kadir BABA

Akpınar Aslantepe caddesi ile Fuzuli’nin arka sokakları istimlak edilerek komple park ve otopark olmalı istimlak edilirken değeri verilmelidir ki sorun kısa sürede çözülsün 24 saatte sorun istense çözülür kendi menfaatine bi iş olsa hemen çözer ama vatandaşın yararına olacağı için bu nlar bişey yapmaz

Fırat

Esnaf degnekcilige soyunmuş resmen. Hep önlerini cevirmisler sanki babalarının yolu. Sorsan hepsinde mal gelecek.bunu yapan esnaftan zaten alışveriş yapmıyorum

Deka

Kaldırımları esnaf işgal etmiş karışan yok kaldırımlar araç park yeri olmuş dersin Malatya da zabıta denen Bi kurum yok

malatya sever

zabıta ancak gariban seyyar satıcıya karışır olmuş onun dışında bir işlem yapmıyor

Vatandaş 44

Birinci resimdeki yerde lokanta var, müşterilerin araçları hep ortada,belediye otobüsü her seferinde bekliyor. Valilik ve emniyetten net çözüm bekliyoruz

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 15 12 3 0 31 11 20 39
Konyaspor 14 7 5 2 23 13 10 26
Hatayspor 14 8 2 4 23 14 9 26
Fenerbahçe 14 7 3 4 20 17 3 24
Alanyaspor 15 7 3 5 20 23 -3 24
Galatasaray 15 6 5 4 21 19 2 23
Başakşehir FK 14 7 1 6 20 16 4 22
Fatih Karagümrük 14 6 4 4 21 18 3 22
Beşiktaş 15 6 3 6 22 22 0 21
Adana Demirspor 15 5 5 5 20 20 0 20
Sivasspor 15 4 7 4 21 15 6 19
Kayserispor 15 5 4 6 20 22 -2 19
Altay 15 5 3 7 20 23 -3 18
Antalyaspor 15 5 3 7 18 22 -4 18
Gaziantep FK 14 5 3 6 17 21 -4 18
Giresunspor 14 4 4 6 12 12 0 16
Yeni Malatyaspor 14 4 1 9 12 23 -11 13
Göztepe 14 2 5 7 13 20 -7 11
Kasımpaşa 15 2 5 8 14 22 -8 11
Çaykur Rizespor 14 3 1 10 12 27 -15 10

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...