Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

İnönü Stadı Oldu ‘Haci Beg Mezbeleliği’!.

Gündem

30-11-18 10:00

İnönü Stadı Oldu ‘Haci Beg Mezbeleliği’!.

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Millet Bahçesi olarak düzenlenecek alanda bulunduğu için, bu işin sorumluluğunun verildiği Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin, 31 Mart 2019 seçimleri için yeniden aday gösterilmeyen başkanı Hacı Uğur Polat tarafından, başkan adayı belirlenmeden önce, “alelacele tertip edilen’ ve Türkiye’de benzeri olmayan bir yıkım töreninin ardından yıkımına başlanan İnönü Stadı, 25 günde bu hale getirildi.

Henüz projesi bile olmayan Millet Bahçesi projesine entegre edilebilecekken,  yıktırılması girişimleri Polat’ın yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan, yıkım işi 2 kez ihale edilen ve ikinci ihalenin ardından 3 Kasım günü başlatılacak yıkım için tören düzenlenip davetiyeyle konuk davet edilen, meşaleler yakılıp balonlar uçurularak yıkımına başlanan, yıkım için 4 ay süre verilmesine rağmen, seçimden sonra durumun değişebileceği, hazırlanacak park projesinde en azından bir bölümünün muhafaza edilebileceği korkusuyla kısa sürede yok edilmesinin tercih edildiği öne sürülen İnönü Stadı’ndan geriye 29 Kasım Perşembe günü çekilen fotoğraflardaki görüntüler kaldı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin, yeni dönem için de başkanlığa talip olan başkanı Hacı Uğur Polat, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi AKP adayının belirlenmesi arefesinde, İnönü Stadı, Atatürk Spor Salonu, Osman Çağlı Kapalı Yüzme Havuzu’nun da bulunduğu spor kompleksini yıktırma kararı almış, bu durum, Polat’ın yeniden aday gösterilebilmek için, AKP’nin üst yöneticilerinin son dönemde İsmet İnönü’ye yönelik eleştirilerinden kendine pay çıkarma çabası olarak değerlendirilmişti.

hacıuğurpolat1

Polat, yıkım kararını aldıktan sonra, Millet Bahçesi için ellerinde bir projeleri olmadığını itiraf etmiş, bunun yeni dönemin (yerel seçim sonrasının) işi olacağını söylemişti. Ancak AKP Genel Merkezi, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı göstererek, Polat’ın 6 ay önce atandığı Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yeniden gelme hayalini sona erdirmişti.

Bu arada, trilyonluk aydınlatma sisteminin iş makineleriyle devrilip yok edilmelerine ilişkin yıkım görüntüleri kamuoyunda tepkiye yolaçan İnönü Stadı’ya yıkımı başlatmayı tercih eden Polat’ın, yıkım ihalesine dahil olmasına rağmen elde tutabileceklerini söylediği spor salonu ve yüzme havuzunu da, aday gösterilmeme kızgınlığıyla yıktırabileceği, Millet Bahçesi içerisinde bulunabilecek spor tesisleri olan Atatürk Spor Salonu ve Osman Çağlı Yüzme Havuzu’nu yıktırıp, bütün alanı mezbelelik hale getirme görevini tamamlayabileceği belirtiliyor. Polat’ın, bu iki tesisin her biri için de ayrı bir yıkım töreni düzenleyebileceği, alanı sıfır tesisle yeni belediye yönetimine teslim edebileceği de konuşulan iddialar arasında!

2004- 2009 yılları arasında AKP’den Malatya Belediye Başkanlığı yapan Cemal Akın, ise adaylık bekleme sürecinde yıkım yaptıran Polat’ın aksine yeniden aday gösterilmeyeceği anlaşıldığında, henüz inşaatı tamamlanmamıs mevcut belediye binasına taşınıp, bir gece yarısı baskınıyla 1930’lu yıllarda inşa edilen ve Malatya kent tarihinin önemli yapılarından olan ve “Kent Müzesi” olarak değerlendirilmesi düşünülen eski belediye binasını yıktırmıştı.

ATATÜRK VE İNÖNÜ ADINI TAŞIYAN İKİ TESİSTİ..
9 dönem Malatya Milletvekili olarak TBMM’de görev yapan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın silah ve çalışma arkadaşı, büyük devlet adamı ve asker İsmet İnönü’nün 25 Aralık 1973’de vefatından sonra, 1966 yılında yaptırılan ve Şehir Stadyumu adını taşıyan stada ‘İnönü Stadı’ adı verilmişti.

İhtiyaç nedeniyle halen salon sporları için kullanılmakta olan, ancak yine de yıkım projesine dahil edilen Atatürk Spor Salonu da, 1966’da ‘Kapalı Spor Salonu’ adıyla hizmete girmiş , 1980’li yıllarda ‘Atatürk Spor Salonu’ adını almıştı.

Bu arada, semt ve ilçe sahaları, miting alanları vs. gibi yerlerde değerlendirebilecekken iş makineleriyle 2 direği yıktırılan, 2’si halen duran trilyonluk aydınlatma sistemleri ilgili kamuoyunda büyük yankı yaratan habere rağmen, bu aydınlatma sistemlerinin kalanının değerlendirilmesine yönelik herhangi bir çabanın olmadığı bildirildi.

malatyahaber.com

FOTOĞRAFLAR:

Malatya İnönü Stadı yıkılmadan önce

inönüstad

stadinönü

AW452743 02

Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ın ‘Yıkım Töreni’ davetiyesi

stad yıkımtöreni 1

İnönü Stadı’nın yıkım töreni

stadyıkım7

stad yıkım4

Yıkım töreni davetine icabet eden ‘Yıkım Heyeti’..

stad yıkım3

İnönü Stadı’nın trilyonluk aydınlatma sistemine ait 2 kule iş makinesiyle yıkılarak yok edildi

stadışık

‘Haci Beg Mezbeleliği’nin (Eski İnönü Stadı) 29 Kasım Cuma günü görüntülenen son durumu

stad2

stad3 stad4 stad5

Subscribe
Bildir
guest
41 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Satılmış karataş

Malatyahaber.com,un BU HABERİ Tıpkı mimarlar odası ve CHP zihniyetinin malatya şubesi gibi haber yapmışlar oysaki bu yıkımlar malatya için zaruri şehre yeşil alan kazandirilmadı çok guzel isabetli olmuştur.

MALATYAPLATFORMU.

Ya senin ve senin avanenin ziyniyetine ne demeli. . . ??

Murat

Buda Malatya’nın şansızlıgi neden ufku geniş proje üreten başkanlar gelmiyor

Cemil

Yani yuzme havuzunu kapali spor salonunu yikmanin ne anlami var.. millet bahcesi malatyaya fazla her tarafi park olan bi sehre neden park yapilir. Eksik yonu fazla olan bi sehirde… buyuksehir ama yeşilyurtta bagimli biraktilar. Battalgazide olan mudurlukler artik yesilyurtta

eyyup

Nasıl fazla ya gelde tokiden Malatyaya bir bak her yer beton oldu Malatyada Havanın kirli olmasını her gün tokiden inince hissediyorum

Kadir

Kardes sen tarim alanlarini imara acarsan beydagindan baksanda goremezsin. Eskiden karakavagi asagi cosnugu bilirmiydin biz daga ciktigimizda 1989larda cami minarelerini ve kac ev oldugunu sayardik. Simdi sayamiyoruz yuzme havuzu spor salonu neden yikilir. Okullar neden yikilir cok mu zenginiz. Artik bu ulkede belediyecilik alt yapi ve var olani yikmasin. Buralara verilen paralar yatirima gecsin. Genclige verilsin. Avrupada 30 yil once viyana paris nasilsa hala oyle bizim hurriyet parki kernek parki yap boz 5 yilda bi alt yapi yaoiliyor asfalti yap boz artik bunlara para vermeyelimmmmm…. teget gecen kriz bi tweeterle yerle bir oldu olmasin halka yazik gunah.. battalgaziye ait binalar battalgazide olsun. Tapu devlet hastanesi nufus mudurlugu vs.. var olan binalar yikilip ne oldu. Zaten var olan agaclar kesilmeyecek degisen ne olacak. Battalgazi ilcesinde yeterince park var.

Eroll

Yıkım için tören düzenleyenler ismet inönü paşamız bizim gururumuz yıkımı yapanlar sırf koltuk için şirin görünmek için saygısızca bir işin içinde oluyor çok yazık ve gelecek için kaygı verici unutmayınki sizleri siz yapan hemşerimiz ülkemizin geleceği için canla başla çalışmıştır.Şimdi ise koltuğunda rahat oturanlar koruyanlar hiç bir şeye dokunmadan saygısızlığıda had safada yapabiliyorlar.

Nedim

HABER BAŞLIĞI SON DERECE ISABETLİ OLMUŞ , MADEM PARK/MİLLET PAHÇESİ YAPILELACAKSA HAZIR YEŞİL ZEMİN/ALAN NEDEN ORTADAN KALDIRILIR. BU ALAN SERBEST YURUYÜŞ SPOR,KÜLTÜR VB SOSYAL ETKİNLİK ALANI OLARAK KULANILIRDI.
BU KAFA SADECE YIKMAYI VE BETONLAŞTIRMAYI BİLİR.. TECDE VE KARAKAVAK’TA OLDUĞU GİBİ…
ÇÜNKÜ BU ZEVAT MÜTEAHHİT VE BETONCU…

Malatyalı44

Yazık. Hazır yer yıkılıyor. Kaç trilyon masraf yapılacak oraya yapılacak masrafla Malatya ya neler yapılırdı
Bi taraftan ekonomik kriz diğer tarafta müsriflik
. Belediye yapacak başka bi iş bulamadı mı . Hazır yer yürüyüş için kullanılır amatör maçlar için kullanılır . Malatyaspor antremanları için kullanılır vs vs .

Faydalı haber

Malatya’daki mühendislik harikası kavşakları haber yapın daha faydalı olur, Tecde, yüzakı caddesi ve Fahri Kayahan dakikler ve diğerleri

Trafik önemlidir

Sayın gazeteci halk için haber yapmak istiyorsan yüzakı caddesinin ortasındaki saçma kavşağı haber yapınız.mümkünse gece.ve bir emekli trafik polisi ile.

Yoka moka

Millet bahçesi yapılıyor Suriyelilere. ?

Arnavut Cumo

Akzadağlı demişleyin ule gaden niyniyen adam zaten gidii. Ne yaptığını bilimi fıkara. Haci beg. Nefsine heç ağır getmesin guban. Bunda da var bi heyir.

Battalgazi

O aydınlatma direklerini yikanlar vatan haini ile aynıdır çünkü o direklerde yetim hakkı var bu kadar israf olmazya yüzlerce Bld çalışanı var bir okadarda kiralık araç çiftlik gibi kendi aracına yakıt almaya kiymayanlar devletin aracını babasının malı gibi kullanıyorlar yemin ederim çiftlik olmuş Bld ve bağlı şirketler şuan bana kizanlar vardır yollara dökülen asfalt da cabası ertesi gün kazı yapıyorlar parası ceplerinde çıksa cingar çıkarırlar beyfendiler görüyoruz içimiz yanıyor mudale edemiyoruz

alican

Bu memlekete ne vakit bir çivi çakılsa her daim sancılı oluyor.Yenisi yapıldığı için eskisine gerek kalmadı..

Mustafa

Sen ikinci evi alınca ilkini yıkıyor musun

paşa44

eskiye ne kadar heveslisiniz bırakında yıktıklarının yerine yapılan projenin hatalarını bulunuz zamanında sümer fabrikasının yerine yaygara koparanlar şimdi avm de vede sümer parkında çıkmıyor ne hikmetse !!!!

Burak inan

İnsanlar hak ettikleri şekilde yönetilirler…

Malatya

Kardeşim millet bahçesine o aydınlatma olurmu bilip bilmeden konuşmayın o direklerin ve aydınlatmalar kullanım ömrünü yitirmiş ve başka bir yerde kullanılmaz

Necmi Şen

Bi gideydi hıyırlısıyle …

Buğra

Yaww bu adamı halk istemiyor o yüzden ne yapsa ne etse yinede yaramaz iyide yapsa olmaz kötüde yapsa olmaz başarısız çünkü esenlik genel müdürü.iken de başarısızdı yeşil yurt bld.başk.ikende şimdide başarısız ve işi rast gitmez çünkü çok ah aldı çok adamın ekmeğiyle oynadı beddua aldilar buna Hulusi boyraz da dahil.hele o Hulusi boyraz esenliği trilyonlarca borca soktu koskoca şirketi batma derecesinde marketlerler tek tek satılıyor bide çok başarı elde etmiş gibi Yeşilyurt belediye başkan aday adayı oldu

serdar

Keşke stadımızın yerine yapılsaydı stad en azından türübünler dolu olurdu ulaşım yetersizliği nedeni ile birçok taraftar gidemiyoz

44malatya

Dunya.ataturkun.ismet.pasanin.adini.yaptiklarini.
Silemedi.bunlarmi.silecek

Ömer

Sizin gibi haberciler geri zihniyetliler her seye karsisiniz boyle habercilik olmaz. sanki tarihi eser yıkıyorlar. şehrimizde park yok . Park yapiyorlar ama sizin gibi geri kafalılar anlamazsınız.ancak her seyi elestirin

Feyzullah Karlı

Şehirde arsamı bıraktınız ki park yapılsın. Git Yeşilyurt tarafına bak bakalım, 5 yıl önce kaç tane hazine arsası varmış, bugün kaç tane kalmış. ve kimler o arsaları satın almış.

paşa44

ben nikah sarayının oldugu bölgede oturuyorum her taraf park alanı bisiklet yolu sen hangi şehirde yaşıyorsun merak ettim ?

Mustafa

Eger o iki aydinlatma kuleleri yikilmadiysa burdan belediye yetkililerine sesleniyorum onlari yikmayin,yapilacak olan millet bahcesinin aydinlatilmasinda kullanin..o aydinlatma kuleleri cokkk maliyetli bir kaynak bir eser heba etmeyin!!!

TURGUT ÖZMÜŞ

Yıktın ! ,Eline ne geçecek , Al başına çal

Gercek Malatya

Malatya ya verdiğiniz zararların karsiliksiz kalmayacağı ve göz yuman yetkililerinde bundan nasibini alacağının bilinmesini istiyorum.Şehircilik şahsi işler yeri değil vatandaşın hayatını kolaylaştırıcı…şehre değer katma yeridir.Bununda tek sebebi Malatyalı olmayan kişilerin yetkilendirilmesidir.Ama bundan sonra hersey daha farklı olacak insallah…Malatya saygılarla…

Ahmet

Ne abarttiniz arkadaş bu yıkımı.mezbelelikmis.Park yapılınca ilk gidip gezecek olanlar eleştirenler olacak.Sizin dediğiniz olmadı diye bu nasil bir düşmanlık tır.

MALATYALI

BU GÜN İÇİN SİZLERE , AZİZ NESİN ‘İN ZÜBÜK ROMANINI ÖNERİYORUM MUTLAKA OKUNMASI GEREKEN BİR YAPIT , KİTAPTA , BU GÜNLERDEN ÇOKÇA İZLER GÖRECEKSİNİZ.

Tugrul

Tarihi hicbir değeri olmayan bir stadın yıkılıp yerine park yapılması sizi niye bu kadar rahatsız etti? Hacı beg sizi bu kadar rahatsız ettiyse bu konuda doğru olanı yapmış.

MALATYAPLATFORMU

tugrul Boş Yapma. . . ! ! !

mustafa44

Adamsın Tuğrul kardeşim…

Osman

Hacı polatın acelesi neydi törenle stadı yıkması sanki fabrika temeli atıyor gibi tören yapması .doğrusu çoğu insanımız yadırgadı . Erbakan hocamız sanayi için çaba gösterirken yerine gelen bu görevli vatandaşın yaptığına bakın.

kemal

aydınlatma direklerinin daha iyi değerlendirilmesi dışında saçmalamışsınız.

recai

Kapalı tribün kalabilirdi sosyal aktivitelerde şehrin içinde güzel bir alan olarak degerlendirilebilirdi . Açık hava tiyatrosu gibi .

ferit 2

yazıklar olsun size malatya haber ,ne olması lazımdı,nasıl yıkılması gerekirdi acaba,nasıl bir yıkım yapılabilirdi acaba sırf muhalefet olmak için haber yapılmazki eskiye ragbet olsaydı bit pazarına nur yagardı,

SinanA

Bırakın bazıları da muhalefet yapsın. Yapılan her şeye methiyeler dizen onlarca haber sitesi var zaten. Haberleri o sitelerden takip edebilirsin. Hem moralin de bozulmaz.

sevim

Bi insan bukadarmı yakışmaş büyükşehir başkanlığına …

gerçekçi

Yıkılması gerekiyordu ve yıkıldı buzağı aramanın anlamı yok

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 27 19 3 5 59 27 32 60
Galatasaray 28 18 4 6 55 23 32 58
Fenerbahçe 27 17 4 6 49 28 21 55
Trabzonspor 27 15 6 6 34 26 8 51
Hatayspor 28 13 7 8 48 35 13 46
Alanyaspor 27 12 7 8 41 27 14 43
Gaziantep FK 28 11 10 7 40 32 8 43
Fatih Karagümrük 28 11 8 9 43 37 6 41
Göztepe 27 9 9 9 37 32 5 36
Antalyaspor 27 7 14 6 25 30 -5 35
Sivasspor 27 7 13 7 31 32 -1 34
Konyaspor 26 8 8 10 33 31 2 32
Yeni Malatyaspor 28 7 10 11 35 39 -4 31
Kayserispor 27 8 7 12 22 32 -10 31
Kasımpaşa 27 8 5 14 30 43 -13 29
Başakşehir FK 28 7 8 13 30 45 -15 29
Çaykur Rizespor 27 6 10 11 31 44 -13 28
MKE Ankaragücü 27 7 5 15 31 45 -14 26
BB Erzurumspor 27 6 8 13 26 43 -17 26
Denizlispor 27 6 6 15 26 48 -22 24
Gençlerbirliği 27 5 6 16 22 49 -27 21

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...