Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Yepyeni Bir Köprüyü Şehrimize Kazandırdık”

Gündem

06-02-21 03:29

“Yepyeni Bir Köprüyü Şehrimize Kazandırdık”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

ERDOĞAN’DAN ÇAKIR’A ‘UNUTMA AHMET’ UYARISI.. Malatya-Sivas karayolunda bulunan Karakaya Baraj Gölü üzerinde ‘itme sürme yöntemi’ ile inşa edilen Tohma Köprüsü’nün iki şeritli yeni kanadı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans katılımı ile ulaşıma açıldı.

Osmangazi Köprüsü’nden sonra aynı sistemle temeli 2018 yılında atılan yeni Tohma köprüsü 517,5 metre uzunluğunda ve 21 metre yükseklik ile 16 metre genişliğinde inşa edildi. Yapımında 12 bin metreküp beton, 2 bin 700 ton çelik ile 4 bin 360 metre fore kazık kullanılan köprünün kenarları ise deprem izolasyonlu olarak yapıldı. Çift şeritli eski köprünün yanına inşa edilen yeni Tohma Köprüsünün adına ise Şehit Gaffari Güneş’in adı verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Malatya-Sivas yolunda Karakaya Barajı üzerine inşa edilen Tohma Köprüsü açılışına video konferans ile katıldı. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Malatya ovasının iki yakasını birbirine bağlayan bu köprü, üzerinden geçen karayolu ve demiryolu hatları ile bölge ulaşımının can damarlarından biridir. Eski hali ile artık ihtiyaca cevap veremeyen köprümüzün yerine inşa edilen 517 metrelik yepyeni bir köprüyü şehrimize kazandırdık. Bu köprü sayesinde artık Malatya Hekimhan Sivas arasındaki bölünmüş yolda kesintisiz konforlu güvenli ve yüksek standartlı ulaşım sağlanabilecektir. Anadolu ve Orta Doğu’nun önemli güzergahlarından bir olan bu yolun, bölgede ticaret ve turizmin gelişmesine katı sağlayacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türkiye’yi baştan başa kuşatan ulaştırma ve haberleşme projelerimizle sadece bölgemizin değil dünyanın en önemli ticari koridorlarında söz sahibi bir ülke haline geldik.” dedi.

Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın videokonferans yöntemiyle katıldığı Tohma Köprüsü’nün açılış töreninde yaptığı konuşmada, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinden gelerek Doğu ve Güneydoğu’ya açılan yolların kesişme noktası olan Malatya‘ya bu güzel eserin kazandırılmasındaki katkılarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Bakan Karaismailoğlu, “Türkiye’yi baştan başa kuşatan ulaştırma ve haberleşme projelerimizle sadece bölgemizin değil dünyanın en önemli ticari koridorlarında söz sahibi bir ülke haline geldik. Yaptığımız her yol, her köprü, her tünel, her havaalanı, her liman inşa edildikleri noktada halkımıza iş oluyor, aş oluyor, bereket getiriyor. Tohma Köprüsü, gelişen ve büyüyen Malatya‘mızın kalkınmasına ivme kazandıracak, bereketine bereket katacak.” dedi.

Bugün ayrıca Malatya‘da günün şartlarına uygun, kente yakışan Malatya Havalimanı Yeni Terminal Binası’nın temelini atmanın mutluluğunu ve gurunu yaşadıklarını ifade eden Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“‘9 bin 625 metrekare olan mevcut havalimanı terminal binasının yanına 26 bin 765 metrekare büyüklüğünde yeni bir terminal binası kazandırıyoruz. Laf değil, eser siyaseti yapan bir hükümet olarak daha nice iftihar edeceğimiz projelere imza atacağız. Tohma Köprüsü, 104 kilometrelik Malatya-Hekimhan Projesi kapsamındaki Malatya-Elbistan ayrımı-Yazıhan-Hekimhan-Kangal yolu üzerinde kuruludur. Tohma Köprümüz, 517,5 metre uzunluğunda, konvansiyonel betonarme kazıklı altyapı sistemi olan çelik kompozit ikiz kirişli bir köprüdür. İtme-sürme yöntemi ile yapılan köprümüzün kirişleri için tam 2 bin 700 ton çelik, 13 bin metreküp demirli beton ve 4 bin 500 ton betonarme demiri kullandık. Köprü imalatında, 146 bin metreküp yarma kazı yaptık. Bu proje ile Malatya-Hekimhan-Sivas arasında kuzey-güney aksında bölünmüş yol bütünlüğü sağlanmıştır. Tohma Köprüsü’nün yapılması ve bölünmüş yol çalışmalarının tamamlanmasıyla mevcut devlet yolunun ulaşım standardı yükselmiştir.”

Söz konusu yol ve köprü ile Malatya‘nın konforlu, güvenli ve hızlı ulaşım ihtiyacı sağlanırken trafik kazalarının da azaldığını dile getiren Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Kamuoyuna açıklanan Karayolları Trafik Güvenliği Eylem Planı’ndaki hedeflere uygun olarak canla başla çalışıyoruz. Bugün Malatya‘ya yaptığımız Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü de bu amaca yönelik örnek bir eserdir. Ülkemizin imarındaki tarihi katkılarınız ve yurdun dört bir köşesinde bizlere verdiğiniz destekten dolayı, Bakanlığım ve Malatyalılar adına şükranlarımı sunuyorum. Projede emek veren mühendisinden işçisine kadar bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Tohma Köprüsü başta Malatya olmak üzere tüm ülkemize hayırlı uğurlu olsun.”

Bakan Karaismailoğlu, açılışın ardından beraberindeki heyet ile köprüden yürüyerek geçti.

Köprünün açılışına Bakan Karaismailoğlu’nun yanı sıra Vali Aydın Baruş, AKP Malatya Milletvekilleri Bülent Tüfenkci, Öznur Çalık, Ahmet Çakır, Hakan Kahtalı, MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AKP İl Başkanı İhsan Koca, MHP İl Başkanı Mesut Samanlı ile il protokolü katıldı.

Bakan Karaismailoğlu, Tohma Köprüsü’nün açılışından önce Malatya Kuzey Çevreyolu’nda incelemelerde bulundu, şantiye alanında çevre yolu yapımıyla ilgili brifing aldı.

ERDOĞAN’DAN ÇAKIR’A UYARI.. “RABİAMIZI UNUTMA AHMET..”

Bu arada, açılış sırasında Cumhurbaşkanı, tören alanında bulunan yetkilileri her etkinlikte, törende olduğu gibi tek tek ‘Rabia’ işareti yaparak selamladı.

Sıra AKP Milletvekili Ahmet Çakır’a geldiğinde ise Erdoğan’dan bir uyarı geldi. Erdoğan, kendisini el sallayarak selamlayan Çakır’a “Rabiamızı unutma Ahmet” diyerek seslendi. Bu uyarıdan sonra milletvekilinin ‘Rabia’ işareti yaptığı görüldü.

AA-İha- malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi- cumhuriyet.com.tr

20210205 5 00A9661386FB64F29BD1E3278DA7E8C8A

AW236344 02

erdogan cakir

WhatsApp Image 2021 02 06 at 15.34.41

WhatsApp Image 2021 02 06 at 15.32.26

tohmakopru1

tohmakopru2

tohmakopru3

Subscribe
Bildir
guest
38 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
seyit ateş

şehrin ve oğu batı şehirlerini birbirine bağlayan ana artel olarak beylerderesi viyadüğüne altarnatif olarak teşilyurt tarafına yeni bir köprü yapımına ihtiyaç var.

abayram

Yapımında emeği geçen Başta Cumhurbaşkanımız Sonra Öznur Ablamıza sonsuz teşekkürler ediyorum. benim yolum çünkü.

HARUN

eğer bu köprüyü altın suyundan yapsalardı keşke gümüş suyundan olsaydı diyecektiniz çünkü ne istediğini bilmeyen bir toplumuz biz

alican

Emeği geçenlerden Allah razı olsun..

Ahmet

biz reisten razıyız bence chp bir an önce sayın kemal kılıçdaroğlunda kurtulsun nasil hizmet yaparız onu düşünsün..

Ahmet Yalvaç

Hayırlı Uğurlu Olsun İnşAALLAHU TEALA

Eco

rabiayı unutma ahmet

Özer

Malatya ya yapılan bu güzel hizmet için Teşekkür ederiz. Bu hizmetler Basit bir köprüden ziyade Malatya geçişli ulaşımlarda Kaliteyi artıran eserler. İşkence halini alan Hekimhan ve Sivas ulaşımı kaliteli bir hale geldi. Malatya bunları hakediyor. Devlet büyüklerimizden. Çevre yolunun hızlandırılması ve YHT hattını da bekliyoruz. Devletimizin bunları da mümkün olan kısa sürede yapacağına inanıyorum.

Yıkamacı

Watshapp ne oldu siliyormuyuz kalıyormu güzel yurdumun 21 gün hatırlayan güzrl insanları

Yeşiyurtlu

Senin hafızan maşallah gayet iyiymiş zeki insan (!)… Sen silme kullanmaya devam et akıl küpü (!)

cahit

iyi de beyler her tarafı ışık ettiniz yeni tohma körüsünün çıkışında duracasu sürür yol ayrımı ışık ilerde arguvan kavşağı ışık daha ilerde yazıhan ilçe merkezi yol ayrımı ışık yahu stadın oraya yaptığınız gibi yonca yaprağı ışık yapsanız olmaz mıydı boşuna yakıt sarfiyatı olmaz

Emir62

Dostum bu saydığın yerlerde herbirinde özellikle yazihan ve Arguvan kavşağında yılda 10 insan ölüyor trafik kazasında

fth

Battı çıktı yada üst geçit yapılabilir

Mehmet

Bu köprüye bir de tren yolu yapsaydiniz cift hat yol olurdu hizli tren de geçerdi… herseyi bizmi söyleyeceğiz niye sizi vekil yaptık ki…

Edremit

Çünkü hızlı tren oralara gelmeden Morhamamdan gecip Baskil uzerinden devam edecek.

Mehmet

Tcdd 5 ci isletme bolge mudurlugu olan merkezi 650 bin nufusa dayanmis Malatya merkeze uğramadan baskile mi devam edecek… kimse gidip yazihan dan falan binmez o trene… o tren malatya gar a girer…

mehmet

tren yolu da var merak etme

Mehmet

Cift hat tren yolu dedim tek hat var zaten… hizli tren çift hatli olur

Doğrucu

Artık konforlu yolculuk yapabilecekmişiz. Keşke şehir içi için de aynı konforu yaşatsaydınız. Keşke Beylerderesi köprüsü garabeti içinde aynı konforu (geçerken utanıyorum) yaşatsaydınız. Keşke hızlı tren içinde aynı şeyi yaşatsaydınız. Mesela Şehir hastanesi içinde….En son Sultansuyunu da Elazığ’a taşıdınız mı Malatya için olay tamamdır. 18 Yıldır övünebileceğimiz tek eserimiz bu köprü ne mutlu bize!!!…

mustafa44

Baktığını görmek her insan evladının harcı değil. 18 yıl önce köyden halliceydi Malatya… El insaf…

Eco

Tabiat unutma Ahmet

Huzur

Bu yasaklar fakir fukaraya heralde…

Ahmet

AVM lerde ve çarşı pazarda da bu kadar kalabalık var.Millete hizmet yolunda açılan bu köprüyü eleştirecek bir şey bulamayınca sıkıntıya düşmeye gerek yok.Rahat ol.

Huzur

Millet işsizlikten kırılıyor, yakında köprünün kolonlarını ekmek arası yaparsınız..Konu kalabalık olması değil. Bugün dışarı çıkmak yasakmi değilmi…

mustafa44

Derdi iş olana iş çok. Yatana kusura bakmayın hiçbir ülkede iş yok…

Huzur

Yasak noldu yasak

Nihat TORAMANOĞLU

Ulaşım merkezlerinin kavşak noktası olan, bu konudaki coğrafi konumu tartışmasız olan memleketimiz de yapılan her eserde emeği geçenlerden razıyız.
Yapılan ilave köprümüz hayırlı olsun.
Ancak yeni açılan köprünün 1,5 km üst tarafından geçecek olan hızlı tren köprüsü (Yazıhan – Hamidiye – Atikan dan dilek ‘e tohma üzerinden de geçişli ) yapılacaktır. Yani 2. bir köprü masrafı da demiryolu köprüsü için harcanacaktır
Oysa kı yapılmış olan köprü projedeki demiryolu geçiş hattına yapılmış olsaydı tohma köprüsündeki demiryolu hattı, hızlı tren hattı köprüsüne taşınacak olup tohma köprüsü kendiliğinden duble geçiş karayolu köprüsü olacaktı.
Halbuki ulaştırma bakanlığı bünyesinde hizmet eden TCDD ve Karayollarının koordineli çalışması çok mu zordur? Demiryolları üvey evlatmıdır ki 19.yy teknik ve kabiliyetleri ile yapılan yollarla 21.yy a hizmet etmeye zorlanmaktadır.
Neden? Beylerderesi ve Kuzey Çevreyolu Şahnahan geçiş köprülerinde demiryolu geçiş güzergahları görmemezlikten geliniyor ve hat düzenlemesi yapılmıyor?

MUSTAFA

Nihat bey, vizyonsuz, misyonsuz ve liyakatsiz yöneticiler tarafından bir il yönetilirse sonuç böyle olur. Misal havalanı binasının kısa sürede yetersiz kalması, vb. Yazacak çok örnek var da bu halk anlamaz boşver.

Nihat toramanoğlu

“Bütün yollar Roma ya çıkar” sözünün arkasında bu gücün ardında ki lojistik güç ifade edilmektedir. Bugün bile binlerce yıl öncesinden kalan yollar ve köprüler hala kullanılmaktadır. Geleceği bu günden kazanmanın yolu ortak akıl ile olacaktır yeterli isteyelim

mustafa44

Tabi senin gibi üstüncü tiplerin nazarında bu halk hep ebleh olarak algılanmıştır. Bu halkın kudretini anlamanız ancak ferasetle olur. Feraset ne diye sormuyorum size çünkü insan kendinde olmayanı bilmez.

Nihat toramanoğlu

Sayın Mustafa bey ben ismimle yorumlarımı paylaşıyorum özellikle demiryolu ulaşım alternatif güzergah ve çözüm önerilerini proje çizimlerim ile büyüklerimizin belediye başkanımızdan sivil toplum kuruluşlarına kadar paylaştım isterseniz bu konuda 1/25000 lik şehir planlarında uyumlu fikirlerimi sizlerlede paylaşabilirim

MUSTAFA

Nihat bey ilginiz için teşekkür ederim. Ancak benimle paylaşmanız bir şey ifade etmez, önemli olan şehrin yönetici ve vekillerinin bu konuya önem vermesi. Malatyanın gelecek 50-100 yılının planlanması ve ona göre yatırımların şekillenmesi. Şehrin planlanmasıdır.

Feryat

Çevreyolu yapılıyormuş? Yapılıyorsa biz niye görmüyoruz. Acaba süprizmi yapacaklar. Öznur Hanım 10 yıldır çevreyolu ile ilgili konuşuyor ama hiçbişey olmadı. Biz Malatya lılar artık 2030 yılında belki yapılır diye bekliyoruz.

Mirro

Helal olsun yilllarrr sonra arabalar gidip gelmiyordu artık sivasada gidip gelinecek helal olsun

Kaysıcı

Ee neredesiniz yorumcu kardeşler

Huzur

Noldu bu sizin doğalgaz işi…

Ali

Ak trolcüler yine gelmiş

Pukay

Valla duruyor öyle

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 27 19 3 5 59 27 32 60
Galatasaray 27 18 3 6 53 21 32 57
Fenerbahçe 27 17 4 6 49 28 21 55
Trabzonspor 27 15 6 6 34 26 8 51
Hatayspor 27 13 7 7 47 32 15 46
Alanyaspor 27 12 7 8 41 27 14 43
Gaziantep FK 28 11 10 7 40 32 8 43
Fatih Karagümrük 27 11 8 8 43 36 7 41
Göztepe 27 9 9 9 37 32 5 36
Antalyaspor 27 7 14 6 25 30 -5 35
Sivasspor 26 7 12 7 29 30 -1 33
Konyaspor 26 8 8 10 33 31 2 32
Yeni Malatyaspor 28 7 10 11 35 39 -4 31
Kasımpaşa 27 8 5 14 30 43 -13 29
Kayserispor 26 7 7 12 19 31 -12 28
Çaykur Rizespor 27 6 10 11 31 44 -13 28
Başakşehir FK 27 6 8 13 29 45 -16 26
BB Erzurumspor 27 6 8 13 26 43 -17 26
Denizlispor 27 6 6 15 26 48 -22 24
MKE Ankaragücü 26 6 5 15 30 45 -15 23
Gençlerbirliği 26 5 6 15 22 48 -26 21

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...