Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Beton Yığını Ortasındaki ‘Vaha’ya da Daldılar!.

Gündem

22-04-2021 tarihinde yayınlandı.

Beton Yığını Ortasındaki ‘Vaha’ya da Daldılar!.

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

İL MERKEZİNDE 50 DÖNÜMLÜK YEŞİL ALAN DAHA ELDEN ÇIKTI.. Milli Eğitim istedi, o zamanki adıyla Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı verdi, Malatya Belediyesi/Büyükşehir Belediyesi de imar planları (Yol-çevre düzenlemesi gibi) düzenlemesini yaptı ve doğal meyve ağaçlarının yer aldığı Tecde ve Aşağıbağlar bölgesindeki 50 dönümlük alanın yeşil dokusunun yok edilmesi için harekete geçildi. Bölge sakinleri ve duyarlı Malatyalılar, yok edilen ve vaha* olarak da nitelendirilen yeşil alanda çalışan iş makinaları ve hafriyat kamyonlarını hüzünle ve gözyaşları ile izleyerek yöneticilere selam gönderiyorlar(!). Meyvecilik Araştırma Enstitüsünün Yaklaşık 50 dönümlük doğal yeşil alanı resmî kurumların el birliği ile yok ediliyor. Yıllar önce alınan bir karar uygulamaya konulduğu için, ‘beton adası’nın ortasında adeta yeşil bir vaha olan alana eğitim tesisleri yapılarak, bölgedeki betonlaşma alanı genişleyecek.

50 dönümlük doğal yeşil doku bir kez daha betonlaşmaya mağlup oldu. Kent merkezlerinde ve ana arterlerde “okul olmaz” mantığıyla tarihi okul binalarını boşaltan Milli Eğitim, araç trafiğinin yanı sıra nüfusunun hızla artması nedeniyle kent merkezinde kalan bölgeye okul binaları yapmak için çoğunluğu 15-20 yaş (toplam 280 civarında) arasındaki meyve ağaçlarıyla kaplı Meyvecilik Araştırma’ya ait alandaki yeşil dokunun bir bölümünü yok etti. Alanda bulunan meyve ağaçları kesildikten sonra alanda iş makineleri beton binaları dikmek için harıl harıl çalışmaya başladı.

Meyvecilik Araştırma Müdürlüğüne ait,  50 dönümlük alanda bulunan 300’e yakın meyve ağaçları kesilerek okul binaları yapımı için çalışmalar başladı.

Meyve ağaçlarıyla kaplı 50 Dönümlük alanın okul alanına dönüşme serüveni şöyle:

1 Aşama: Tahsis ve fonksiyon değişikliği
Millî Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı arasında yapılan protokol kapsamında Aşağıbağlar Mahallesi 1190 ada 1 Nolu parselin eğitim tesis alanı olması (Enstitü Müdürlüğünün) talebi Ahmet Çakır’ın Belediye Başkanlığı döneminde 06.10.2010 yılı toplanan Belediye Meclisinin gündeminde yer aldı. Belediye Meclisi de talebi; “Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce kullanılmakta olan 1190 ada 1 nolu parselin bir kısmının (30 dönüm) Milli Eğitim ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı arasındaki anlaşmalar çerçevesinde, eğitim tesis alanı olması yönünde hazırlatılan 1.5000’lik nazım imar planı ve 1.1000’lik uygulama imar planı değişikliğinin kabulüne (CHP’li üyeler Ali Dağdelen ve Doğan Ağdaş’ın çekimser kaldığı) oy çokluğu ile” kabul etti.

2. Aşama; Bağlantı yollarını düzenleme
Eğitim tesis alanının ve çevresinin ulaşım bağlantısının düzenlenmesi talebi, Büyükşehir Belediye Meclisinin 22.11. 2017 yılında gündeminde yer aldı. Düzenleme talebi; “Onaylı 1.5000 ölçekli nazım imar planında eğitim alanı ve park alanı fonksiyonunda olan Yeşilyurt İlçesi Aşağıbağlar Mahallesi 1190 ada 1 nolu parsel ve çevresinde ulaşım bağlantılarının düzenlenmesine ilişkin hazırlanan 1.5000’lik nazım imar planı değişikliğinin, bölgede sosyal teknik altyapı hizmetlerinin iyileştirilerek hizmet standardının artırılmasına yönelik olduğundan kabulüne oybirliği ile karar verildi.” İfadeleriyle oy birliği ile kabul edildi.

3. Aşama; İş makineleri yeşil alana daldı
30 Dönüm olarak ayrılan eğitim tesis alanının yeterli olamayacağı gerekçesiyle 50 dönüme çıkarılması talebi, Malatya Büyükşehir Belediye Meclisinin 15.010.2018 yılı toplantısının gündeminde yer aldı. Talep, “Yürürlükteki 1.5000 ölçekli nazım imar planında Eğitim alanı, park alanı ve yol fonksiyonuna sahip tapunun Yeşilyurt İlçesi Aşağıbağlar Mahallesine kayıtlı 1190 ada 1 nolu parselde 15 metrelik imar yolunun batısında bulunan park alanının bir kısmına Eğitim Alanı fonksiyonu verilmesini (50 dönüme çıkarılması) içeren 1.5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği, bütüncül bir eğitim alanı (eğitim kompleksi) oluşturulması amacıyla mevcut 15 metrelik imar yolunun kaldırılıp, park alanının bir kısmına eğitim alanı ve imar yolu fonksiyonu verilmesi şekliyle kabulüne katılanların oybirliği ile karar verildi” ifadeleriyle 30 dönümden 50 dönüme çıkarılması talebi Büyükşehir belediye Meclisinde oy birliği ile kabul edildi.

*VAHA: Vaha çöllerin içerisinde yer alan ve çöl koşullarından yalıtılmış, genellikle su ve bitki içeren bölgeleri tanımlamakta kullanılan coğrafya terimidir. Büyük Türkçe Sözlük’de; Çöllerde çoğu kez yüze çıkan yer altı sularının yarattığı tarım veya yerleşme bölgesi olarak tanımlanır. 

malatyahaber.com- gazetemalatya.com

meyvecilik tecde2

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
41 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Murat

Boş yapmayın herkes doğa sever olmuş oraya okul ev park ne yapılacaksa.yapilacak.agac sayısında 100 değil 10 olacak bişey olmaz uzaklarda boş yerler var ağaç dkkilmeyi bekleyen hatta 1 km yukarı daha çık oralarda ağaç dikin geleceğe bı yatırım yapın çok düşünüyorsanız.o civarda 8.katta 10.katta evleri olanlar istiyor ki orasi hep yeşil kalsın kendi satın aldığı evin yeride bir zamanlar yeşillikler içindeydi almasaydi 1milyon verdi aldı .ağaç.umrundami zaten meyveciligin ağaçları vardı bize yeter diye düşündü.buyuyenn şehirde betonlasma olacak trafik olacak.sizin hayal ettiğiniz gibisi olmaz o zaman zengin ülkeye gideceksiniz.gercekten bazen çok kıskanç olabiliyorsunuz.

Fatih

Burda avazı çıktığı kadar yorum yapanlar bir milyona daire alırken hiç böyle demediniz oturduğunuz binaların yeri daha önce samanlıkmiydı

harun

eğer orası okul değilde 5 blok rezidans yapılsaydı şuan burda yorum yapanların yarısı temelden birer kat almışlardı

DELİDİR

O da bir şeymi şehrin merkezinde bulunan kanal boyu okullar müsait yerlere kaldırılıp yeşil alan yapılacaktı hani şehrin nefes alma yeri olacaktı hani, ama yok bizim çok bilmişler çok okumuşlar.? Var ya etüt merkezi denen betonu dinlenme alanının ortasına kondurdular, bunlar hangi akıl ile evlerinin yolunu buluyor, yada çok kurnazlar ceblerinin yolunu çok iyi buluyorlar milletin aklıyla dalga geçer gibi.

MUSTAFA

Ne yazık ki rant üzerine kurulmuş bu düzen ranttan beslenmektedir.

Ranttan beslenen düzende yapılacak her faaliyette önce rant açısından değerlendiriliyor.

Ağaç, yeşil alan, doğa, kültür, spor alanı vb. ne yazık ki ranttan sonra gelmektedir.

Aynı düzen sümerbank, tekel ve şeker arazilerini ranta çevirirken doymadı şimdi de gözünü Sultansuyuna çevirdi.

Bu rant düzeninin önünde hiç bir güç duramaz ne yazık ki.

Allah yardımcımız olsun.

Yazık

Ümmet millet hizmet dava 2023 2053 2071 4786 ;))) vs vs.. müstehak malatyaya..

MEHMET

Malatyanın akciğerleri olan Tecde yi rant uğruna yok ettiniz. Sıra Meyvecilik araştırmaya ait Malatyanın Kayısı Gen Kaynakları ve araştırma yapılan araziye mi göz diktiniz. Milli eğitim için başka okul yapılacak alan bulamadınız da Malatyanın ender kalan yeşil alanını betonlaştırıyorsunuz. Her aşamada bu alanın betonlaşmasına olur verenleri Rabbim Bildiği gibi yapsın. Size verdiğimiz oylar. desdekler haram zıkkım olsun.

NİZAMETTİN OPANOĞLU

Yazık Malatyanın en yeşil alanları,oksijen depoları ,birilerinin gönlü hoş olsun diye,sıra sıra apartmanlar dikilerek yok ediliyor.,birilerini zengin etme uğruna betonlaşıyoruz.Malatya’nın kaderi bu.Beydağına çıkıp bakın gerçeği net görürsünüz.

Last edited 24 gün önce by NİZAMETTİN OPANOĞLU
TUNC

Oradaki Arazi değerli tabi, nasıl ki şeker fabrikasının dört bir yanına binalar yapıp, alanını küçülttüler, en sonunda da kaldıracaklar belli, buranın kaderi de öyle gözüküyor.
Belediye başkanları bilboard’lara yok DARÜL RIFAT , yok MUTLU İNSANLARIN ŞEHRİ yazdırıp belediyenin parasını çarçur ediyor, yazmakla mutlu olunmuyor kardeşim.
Yeşilyurt’un kalbine beton hançerler ile vurdunuz, bir hançer de kayısı araştırma arazisine vuruyorlar şimdi.
Karakavak, bostanbası, topsöğüt isimlerine dikkat edin, hepsi ismini ağaçtan, yeşillikten almış, şimdi o yeşillikler, kavaklar, bostanlar, söğütler sadece adında kaldı.
Müteahhitler, Belediye başkanı, başkan yardımcı olursa sonu bu olur ”görünen köy kılavuz istemez” demişler. Ne bekliyoruz ki bu adamlardan, bildiği iş bu , vizyon yok , doğa bilinci yok.
Bu adamlar basında konuşurken, kentsel dönüşümü ağızlarına sakız yapmışlar, Kardeşim kentsel dönüşümü yapmak istiyorsan git şehir merkezindeki ömrünü doldurmuş 40-50 yıllık binlerce bina var, git onları yap, dönüştür. Gelip yeşiller içinde tapulu müstakil evlerin neyine dönüştürüyorsun ? birde gecekondu, metruk bina muhabbeti yapıyorlar. İnsanları yerlerinden ettiniz, tabiki şu anda terkedilmiş binalar olacak, suriyeliler yerleşmiş her yere çadır kurmuş.
Birde belediye mevcut yeşil alanları yok edip, trafiğin ortasında refüj alanlarında ağaç yetiştirmeye çalışıyor, tankerlerle suluyor, bir sürü masraf, tekrar yeşil görüntü vermeye çalışıyorlar.
Zamlar, işsizlik almış başını gidiyor, insanlar iş bulamıyor, Kanıtı ortada zaten, iş bulmak için yine belediyeyi kullanıp yurtdışına kaçıyorlar. Yeşilyurt Belediyesi maşallah Uluslararası çalışıyor, insan kaçakçılığına da başlamış.
Ben kendi adıma hakkımı helal etmiyorum, bir an önce o araziden ellerinizi çekin

mustafa

Karakavak, bostanbası, topsöğüt isimlerine dikkat edin, hepsi ismini ağaçtan, yeşillikten almış, şimdi o yeşillikler, kavaklar, bostanlar, söğütler sadece adında kaldı. Harika yazmışsınız.

Recai

Buralara park yapılıp değerlendirmek yerine betona gömmek çok üzücü. Hacı Polatla başlayan betonlaşma hızla devam ediyor. Hakkımız haram olsun yeşilliğe göz dikenlere.

samudio

gelin dağlara ağaç dikelim desem kimse gelmez,

Polat

Peki bu yeşil bir alanı betonlaştırma hakkı verir mi?

Bilim

O bölgede dünya genelinde yetişen kayısı türleri dikili idi. Yazıklar olsun.

Mehmet

Biz yorum yapacağız yanlış iş olmuş diye.Ama Yeşilyurt belediyesi olayı gibi kapanıp gidecek maalesef:)

Hasan

Bir büyük şehir düşünün merkez ilçeleriyle birlikte.Bu şehir ancak bu kadar güzel yönetilebilir.Her şeyi iç içe geçirmek her yeri imara açmak ne bir yeşil alan ne otopark ne de çoçuk parkı hiç olmasın.Her yer yüksek katlı binalardan oluşsun, insanlara nefes alacak hiç bir yer kalmasın.İşte Malatya’nın yönetim anlayışı. Ben çok iyi diyorum ama taktir tabi ki çoğunluğun kararıdır.

Halil

Yeşile düşmanlık var malatyada
Her yer dikey mimari
Allah ıslah etsin diyeceğim
Bitirdiniz malatyayi
Yarın iş işten geçecek
Yesilyurt degil betonyurt olsun adımız.yesil yok malatyada.

Kiremit

En komik olanı da bu bu haberi kınayanların Ve yapanların çoğu yeşil bahçelerini betona verenler ile oralardan para ile daire alanlar😁

konaklı

Sarı öküzü vermeyecektik

güzelyurt

kıyamet koparken ağaç dikin diye fetva veren peygemberin ümmetinin rant için geldiği nokta üzücü

Bezgin Vatandaş

Beyaz adam Annesi toprağa ve kardeşi olan gökyüzüne, alıp satılacak, yağmalanacak bir şey gözüyle bakar.
Onun bu ihtirasıdır ki, toprakları çölleştirecek ve her şeyi yiyip bitirecektir.
Beyaz adamın kurduğu kentlerde huzur ve barış yoktur.
Bu kentlerde bir çiçeğin taç yapraklarını açarken çıkardığı tatlı sesler ve bir kelebeğin kanat çırpınışları duyulamaz.
Beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu, son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde anlayacak…
Kızılderili Şef Seattle – 1853

Malatyalı

Gerçekten yazıklar olsun. Pes artık pes…

Mehmet

Bende burayı ne zaman görecekler diyordum. Orada öyle yeşil yeşil duruyor. Ne kadar kötü bir görüntüydü. Mümkünse binalarınıda dikey mimariyle yapalım. 14 -15 kat olsun. Dış cepheyide yeşile boyayın. Yakışr yakışır.

Nuri

Bunlar ağaç yada yeşillik görünce akıllarına ne geliyor acaba?Böylesine Çevreye duyarlı bir zihniyet daha görülmedi.

Turgut

Hala bu zihniyete oy veriyorsanız yazıklar olsun

Has Malatyalı

Tecde bahçeleri yok edilirken sesini çıkarmayanlar ne bekliyordu? Binlerce ev yapıldıktan sonra okul ihtiyacının ortaya çıkmamasını mı? Devlet de elindeki hazır yere bakar, diker okulu. Eski yeşil Malatya’yı masallarda anlatırsınız çocuklarınıza, gitti giden.

Yeşilyurtlu

Yeşilyurtun adını betonyurt aldı artık .Nefes alacak yer bırakmadınız

Turan

Eğer 5 okul düşünülüyorsa oraya bir tanede karakol yapsınlar.

Turan

Bir öğretmen olarak söylüyorum. Yazık, günah. Okul yapılacak alan mı bulamadınız. O alanı ve yanındaki alanı beraber düşündüğünüzde havuzlarıyla, yürüyüş alanlarıyla… insanların huzur bulacağı, kafasını dinleyeceği bir mekanı betona dönüştürmek hangi akla sığar. Siz çevre düşmanı mısınız? Siz Malatya düşmanı mısınız? Millet bahçesi denilen yeri nasıl betona dönüştürdüyseniz burayıda mı aynı şekle dönüstüreceksiniz. Yazıklar olsun size. Yazıklar olsun size verilen oylara

Ömer

Hiç kimse veya kurum doğa dan güçlü değil .

kadir

arkadaşlar selahattin gürkana. yeşil alan. ağaçlandırma. milletin nefes alacağı yeşillik ağaçlık gibi şeyleri söylemeyin çünkü ilgi alanı değil.. yeşilliktten ağaçlandırmada. veya doğayı koruma gibi işlerden anlamaz. siz adama büyük yeşil alanı verin bakın nasıl betonlaşmaya gidiyor görün adam bundan anlıyor çünkü. kısacası malatyalı yöneticiler bunlara milletvekillerini ilk sıraya koyarım. sosyal aktivitesi olmayan yöneticilere sahibiz. buna sayın valiyi ekleyemem mülki amiri olabilir ama 657. ye tabi devlet memuru olduğu için adam bildiğini yapsa siyaset ağır bastığı için hemen görevden alınır

vatandaş

Duvardan kafese döndük orayıda beton yapın şehir nefes almasın bu nasıl vizyon bu nasıl belediyecilik yazıktır günahtır

Malatyalı

Allah’ınızdan bulun inşallah.Mahşerde hesabını verin Malatya halkı hak ediyor böyle yönetilmeyi.Nerede o STK kar, çıt çıkmıyor 😠

Hakan

STK lar anca siyasilerle fotoğraf çekip elpençe divan duruyorlar ve birbirlerini ziyaret ediyorlar başka icraat yok

Ali

Yaşım 55 ,ben bu kadar,yeşile düşman bir zihniyet daha görmedim. Yazıklar olsun….

Last edited 25 gün önce by Ali
vatandaş

Yazık gerçekten , gözümüzün önünde 300 tane yetişmiş ağaç kesildi şimdi iş makineleri çalışıyor temel kazısında 1 adet taş bile çıkmıyor güzelim toprağın üstüne beton yığını yapıyorlar. Oranın önüne utanmadan MODERN İL YEŞİL MALATYA yazmışlar bide.

kaya

çok yazık…

Fahri

Çok merak ediyorum..Bölge sakinleri diyor…Sanki o oturdukları evler hepsi dag taşmış gibi tepki gösteriyorlar..Zamanında onların da oturduğu evler yeşillikti..Ama yok kendileri başını soktular etrafında başka birşey istemezler..Bu sadece orası için değil her yer için geçerli, bir durumm mualesef

Malatya4401

Allah bildiği gibi etsin hepsini o cicek acmis ağaçları tek tek kestiler. Rant peşinde hepsi. Malatya boylesini daha görmedi. 5 tane okul projesi olduğu söyleniyor.

Turgut ÖZMÜŞ

O ağaçları kesenlerin hepsi,Kahrolsunlar.

FFM

Sen halksın halk demek seçimde oy veren meydanlarda bizim için gerekirse canını veren biz seçilmìşler biliriz yeşili temiz çevre temiz su güzel yaşam seçilmişlere halka ise GDO lu gıda zehirli gıda sus bak kocaman hastahane daha ne istersin beğenmesen kocaman hapishane seçme hakkın var tercih senin sus sus konuşursan bitersin nasıl zamanda yaşıyoruz dogruyu söylersin din düşmanı ya da feto ya pkk olursun
ALLAH korusun

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 40 26 6 8 89 44 45 84
Galatasaray 40 26 6 8 80 36 44 84
Fenerbahçe 40 25 7 8 72 41 31 82
Trabzonspor 40 19 14 7 50 37 13 71
Sivasspor 40 16 17 7 54 43 11 65
Hatayspor 40 17 10 13 62 53 9 61
Alanyaspor 40 17 9 14 58 45 13 60
Fatih Karagümrük 40 16 12 12 64 52 12 60
Gaziantep FK 40 15 13 12 59 51 8 58
Göztepe 40 13 12 15 59 59 0 51
Konyaspor 40 12 14 14 49 48 1 50
Başakşehir FK 40 12 12 16 43 55 -12 48
Çaykur Rizespor 40 12 12 16 53 69 -16 48
Kasımpaşa 40 12 10 18 47 57 -10 46
Yeni Malatyaspor 40 10 15 15 49 53 -4 45
Antalyaspor 40 9 17 14 41 55 -14 44
Kayserispor 40 9 14 17 35 52 -17 41
BB Erzurumspor 40 10 10 20 44 68 -24 40
MKE Ankaragücü 40 10 8 22 46 65 -19 38
Gençlerbirliği 40 10 8 22 44 76 -32 38
Denizlispor 40 6 10 24 38 77 -39 28

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...