Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

TSO Meclisinde Hediyelik Kayısı Tartışması

Ekonomi

09-07-2021 tarihinde yayınlandı.

TSO Meclisinde Hediyelik Kayısı Tartışması

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Haziran ayı meclis toplantısında konuşan Malatya TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “Yeni istihdama destek için teşekkür ediyoruz. Ancak mevcut istihdamını sürdüren işletmeler için de yeni desteklerin devreye girmesini talep ediyoruz” dedi. Bu arada, meclis toplantısında Sadıkoğlu ile meclis üyesi Ergün Kılıç arasında, hediyelik kayısı tartışması yaşandı.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Haziran ayı olağan meclis toplantısı Malatya TSO 15 Temmuz Şehitleri Meclis Salonu’ndan Meclis Başkanı Hasan Özkan Başkanlığında gerçekleştirildi.

Günden maddelerinin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda konuşan Malatya TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 2021 yılının ilk altı ayının ihracat rakamları hakkında bilgi verdi.

“İHRACAT RAKAMLARIMIZ ARTIYOR”
Korona virüs salgınının 2020 yılında etkisinin en üst seviyede yaşandığını ifade eden Başkan Sadıkoğlu, “Allah’a hamd olsun salgın etkisini kaybediyor. Sanayimizde çarklar hızla dönmeye devam ediyor. 2021 yılının ilk altı ayında ilimizin ihracat rakamlarında yüzde 24’lük sevindirici bir artış var. 2020 yılının ilk altı ayında ilimizden 135 milyon dolarlık ihracat gerçekleşirken 2021 yılının aynı döneminde 175 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiğini görüyoruz. Bu artışın yılsonunda daha fazla olacağını düşünüyoruz. Salgın döneminde tüm zorluklara rağmen durmayan ve üretime devam eden sanayicilerimizi kutluyor, bu olumlu verilerin artarak devam etmesini temenni ediyorum” dedi.

“İŞGEM MESLEKİ EĞİTİMLE BÜYÜYOR PROJEMİZ YAPIM İHALESİNE ÇIKTI”
OSB’ye kurulacak olan İŞGEM Mesleki Eğitim Merkezi için yapım ihalesine çıkıldığı bilgisini veren Başkan Sadıkoğlu, “Üniversite veya meslek lisesi mezunu olup iş bulamayan veya herhangi bir iş tecrübesi bulunmayan gençlerimize umut olacak “İŞGEM Mesleki Eğitimle Büyüyor” projesi hazırladık. Fırat Kalkınma Ajansı’na sunduğumuz ve bütçesi bakanlık tarafından onaylanan 13 milyon TL bedelli proje için 9 milyon hibe destek almaya hak kazandık. Projemiz için yapım işi ihalesine çıktık. Teklifler gelmeye başladı, inşallah ihaleyi 27 Temmuz’da gerçekleştireceğiz. 14 yeni işlik ile mesleki ve teknik eğitim alanlarının yer alacağı merkezin 7-8 ay gibi kısa sürede faaliyete geçmesini planlıyoruz. Projemiz ile üretimin kalbi konumundaki OSB’mizde sanayimiz ve hizmet sektörü için nitelikli gençler yetiştirip, OSB’mizde ihtiyaç duyulan iş alanlarında istihdam etmeyi ve profesyonel personel ile bölgemizdeki diğer sanayi bölgeleri karşısında rekabetçi bir konuma gelmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“YENİ DESTEKLERİN DEVREYE GİRMESİNİ TALEP EDİYORUZ”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından işverenler için açıklanan SGK pirim ve vergi desteğine değinen Başkan Sadıkoğlu, şunları söyledi; “Cumhurbaşkanımız, pazartesi günkü kabine toplantısı sonrası işverenler için önemli bir açıklama yaptı. İstihdamın desteklenmesi ve iş gücü maliyetlerin azaltılması amacıyla yılsonuna kadar işe alınacak her bir işçi için asgari ücret üzerinden ödenmesi gereken tüm SGK primleri ve vergilerin 12 ay boyunca devlet tarafından karşılanacağını söyledi. İş dünyamız için önemli olan bu destek için teşekkür ediyoruz. Ancak, mevcut istihdamını sürdüren işletmeler için de yeni desteklerin devreye girmesini talep ediyoruz. Bu konuda, TOBB kanalıyla girişimlerde bulunduğumuzu da belirtmek isterim.”

“MESLEK LİSELERİNİ TERCİH EDİN”
LGS tercih sürecinin başladığını hatırlatan ve gençlere meslek liselerini tercih etmelerini tavsiye eden Başkan Sadıkoğlu, “Meslek liselerimiz son yıllarda adeta bir yıldız gibi parlıyor. Gençlerimiz işsizlikten ziyade mesleksizlik sorunu yaşıyor. Birçok işletmemiz kalifiye eleman bulmakta zorlanıyor. Meslek lisesinde okuyan gençlerimizin hayata bir adım önde başladığını ifade etmek isterim. Dünyada kalkınmış ve refah düzeyini yakalamış ülkelere baktığımızda, mesleki eğitimle donatılmış genç nesillerin varlığını görüyoruz. Örneğin Almanya, mesleki eğitimde dünyada lider konumda. Almanya’nın 2020 yılı ihracat rakamı 1 trilyon 204 milyar Euro, Türkiye’nin 2020 yılı ihracat rakamı ise 170 milyar dolar. Ülke nüfuslarımız neredeyse aynı ama yıllık ihracat rakamlarımıza bakıldığında arada uçurum kadar fark var. Bu da Almanya’da mesleki eğitim alan gençlerin sanayiyle nasıl entegre edildiğinin bir göstergesi. TOBB’un ’81 İl 81 Meslek Lisesi’ projesi kapsamında Malatya TSO’nun proje okulu Yunus Emre Mesleki Teknik Anadolu Lisesi. Proje okulumuz başta olmak üzere, şehrimizde bulunan toplam 44 meslek lisesinin tercih edilmesini tavsiye ediyoruz” dedi.

HEDİYELİK KAYISI TARTIŞMASI..
Bu arada, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Meclis Toplantısında Meclis Üyesi ile yönetim Kurulu Başkanı arasında Oda adına gönderilen hediyelik kayısı tartışması yaşandı. “Sokak ağzıyla konuşma” şeklinde hitabında yaşandığı tartışma da TSO Başkanı Sadıkolu, “20 bin-30 bin TL’ye gönderdiğimiz kayısı ile 33 milyonluk okul yaptıramazsın, iddia ediyorum. Sonuna kadarda arkasındayım.” dedi.

TSO Meclisi Haziran ayı toplantısında TSO Meclis Üyesi Ergün Kılıç, “Sayın başkanın şeffaflığına ve samimiyetine güvenerek bunları soracağım. Mesela Oğuzhan başkanla birlikte mecliste beraber görev yapmıştık. En çok eleştirdiği bir konu vardı geçen dönem. Gönderilen kaysılardı. Şimdi merak ediyorum; acaba bu dönem geçen dönemlere göre temsil ağırlama aynımı, çok fazlamı, çok mu az? Bir tasarruf tedbirlerine mi gidildi? Bunu merak ediyorum.” şeklinde soru yöneltti.

TSO Başkanı Oğuzhan Sadıkoğlu, “Odalar Birliği yönetimine kağıt kebabından tutunda kayısıya kadar göndermişim. 33 milyon liraya okul yaptırıyorum. Bugün sana 40 milyon, (40 bin TL) 20 milyonluk (20 bin TL) kayısı parası, yemek parası verem, 33 milyonluk yatırımı getir bakalım nasıl oluyor? Yani bunlar ucuz işler. Bugüne kadar ki süreçte hiçbir zaman kayısının lafını etmedim” dedi.

Bu esnada araya giren TSO Meclis Üyesi Ergün Kılıç, “Benimle sokak ağzıyla konuşmasınız, burada rica ediyorum.” derken, Sadıkoğlu, “Sokak ağzıyla sen konuşuyorsun.” şeklinde cevap vererek şöyle devam etti;

“Ben şunu ifade ediyorum; 20 bin-30 bin TL’ye gönderdiğimiz kayısı ile 33 milyonluk okul yaptıramazsın, iddia ediyorum. Sonuna kadarda arkasındayım. Odaları Birliğinin bir ile ikinci okul yaptırması tarihinde yoktur, bakın araştırın. Geçmiş dönemde Hakan Er adlı kardeşimiz kalktı dedi ki, ‘Nereye gönderdiyseniz, bilgi verin?’ dedi. Doğru, nereye gittiğini sormak zorundasın. Bizim gönderdiğimiz kayısıların tüm kargo fişleri kayıt altında, isteyen bakabilir.”

TSO Meclis Üyesi Ergün Kılıç’ın, “Başkanımızın ilimizde veya başka illerde tabela vergileri ile ilgili bir indirimle ilgili bir düşüncüleri vardı, bu konuda bir netice alındımı, sahaya yansıdı mı, esnaflarımız indirimli olarak tabela vergisi ödüyorlar mı, bu konudaki çalışmamanızla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim.” sorusuna da TSO Başkanı Sadıkoğlu şu yanıtı verdi:

“Geçmiş dönemde tabela vergisinde indirim gerçekleştirdik. Hacı Uğur Polat başkan geldiğinde yüzde 20 küsur bir indirim gerçekleştirdik. Bu yönetim geldiğinde, biz defalarca söylememize rağmen, bir diyalog eksikliğimiz var, tabela vergisin indirmediler, aksine arttırdılar. Bizim Hacı Uğur Polat döneminde indirdiğimiz tabela vergilerine ek bir ücret koydular, yine diyalogla çözmeye çalışıyoruz.”

Bülten- malatyahaber.com

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

Kaynak Bülten
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Osman1453

Ah Ah ne ucuz işler haberler Malatya’nın neyi meşhur
Baklavasımı fındığımı fıstığımı ne yi
tabikide Kaysısı ozamn ikram olarak hediye olarak ne gidecek Kayısı

hakan44

Sayın başkan İŞGEM merkez kuruyor sanayiciye eleman yetiştiriyoruz diyorsun. Ben OSB MYO da okuyan bir öğrenci olarak 3 aylık stajim için yer bulamıyorum.. senin işgemden yetiştirdiğin vasıfsız elemanı bizim bu sanayici alacak….:)))

Hbk

Giden Kaysının hesabını soran arkadaşlara bir sorum olacak hayatınızda bir çay ocağında oturupda birilerine çay ısmarladınız mı!
Malatya’dan hediye gidecekse Kaysı gidecek neyin meşhur sa onu göndereceksin unutmayın aklınızın bir kenarına not edin şu atasözünü deveyi hendekten atlatan bir tutam ottur.
Malatya için kim bir çivi çaktırıyorsa Allah ondan razı olsun.

Mehmet

Deveyi hendekten atlatan bir tutam ottur
Malatya’ya yatırım yolu bir leğen kağıt kebabıdır.
Malatya için çakılan hiç bir çiviyi kimse babasının mirasında ödemiyor
Devletin yani milletin parası vergi veya aidat

ufuk

Oda başkanı…o makamda bilginle , vizyonunla ,entelektüel birikiminle kal….sağa sola kayısı kebap göndererek orada kalamazsın. Malatya ekonomisi kan ağlıyor….

Ali

Malatya’da eskiden bir seviye vardı. Son siyasi seçimlerden sonra seviye falan kalmadı. Malatya tarihinin en kötü donemini yaşıyor.
Herkes yalan söylüyor.
Herkes reklam yapıyor.
Herkes herkesin rolünü çalamaya çalışıyor.
Yazık bize.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Adana Demirspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Alanyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Altay 0 0 0 0 0 0 0 0
Antalyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Başakşehir FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Beşiktaş 0 0 0 0 0 0 0 0
Çaykur Rizespor 0 0 0 0 0 0 0 0
Fatih Karagümrük 0 0 0 0 0 0 0 0
Fenerbahçe 0 0 0 0 0 0 0 0
Galatasaray 0 0 0 0 0 0 0 0
Gaziantep FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Giresunspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Göztepe 0 0 0 0 0 0 0 0
Hatayspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Kasımpaşa 0 0 0 0 0 0 0 0
Kayserispor 0 0 0 0 0 0 0 0
Konyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Sivasspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Trabzonspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Yeni Malatyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...