Final

OpelMalatyalife Residence

Bahçeşehir
Malatya Haber -

100’den Fazla Tıbbi Bitki Yetiştiriliyor

100’den Fazla Tıbbi Bitki Yetiştiriliyor
 • 09.10.2017

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi bünyesinde kurulan iki ayrı serada oluşturulan tıbbi aromatik bitkiler bahçesinde yüzden fazla tıbbi bitki yetiştiriliyor.

Seralarda yetiştirilen bitkiler bir taraftan fakülte öğrencilerinin eğitimlerine fayda sağlarken diğer taraftan Turgut Özal Tıp Merkezi Geleneksel Tıp Tedavileri bölümüne materyal sağlıyor. Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Çiğremiş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, devletin geleneksel tıp ve alternatif tedavilerle ilgili yeni hedeflerinde bitkilerle tedavilere zemin hazırlayacak materyalleri yetiştirmek üzere fakülte olarak tıbbi bitki işine koyulduklarını söyledi.

Tıbbi aromatik bahçelerinin yirmi dönümlük bir arazi üzerinde kurulduğunu belirten Dekan Çiğremiş, “Burası yüzden fazla tıbbı bitki türünü yetiştirdiğimiz bir alan. Fakülte bazında bu uygulamadan dolayı da çok gururluyuz. Burada daha çok bitkilerle tedavi alanıyla ilgili kullanabileceğimiz bitki türlerini yetiştirmeye yoğunlaşıyoruz” dedi.

Dekan Çiğremiş, Zeytinburnu Belediyesinin tıbbi aromatik bitkiler bahçesinden sorumlu olan Ziraat Teknisyeni Mehmet Ali Altıokka’nın, Eczacılık Fakültesinin tıbbi aromatik bahçesinin gelişmesinde çok önemli katkıları olduğunu ifade ederek, destekleri için teşekkür etti.

Turgut Özal Tıp Merkezi bünyesinde açılan Geleneksel Tıp Tedavileri Bölümüne de tıbbi aromatik bitkiler bahçesinin materyal sağlayacağını kaydeden Dekan Çiğremiş, “Fakültemizin böyle bir bahçeye sahip olması bizler için bir avantaj ve gurur kaynağı. Mezun olan öğrencilerimizin eğitimlerinde yeni bir sayfa açıldı. Biz buna eczacılıkta uzmanlık adını veriyoruz. Bunun iki tane dalı var, birisi klinik eczacılık, birisi de fitofarmasi. Devletimizin yönelmesinin nedeni şu, birçok kişi böyle bitkisel ilaçlar yapıp sattığını veya merdiven altı üretimler yapıp sattığını söyleyerek insanlarımızın hayatıyla oynayabilmektedir. Dolayısıyla devletimiz şimdi buna el attı ve bu konunun yani bu tip bitkilerle tedavilerin veya ilaçların hazırlanmasının, satılmasının uzman kişilerce yapılması gerekliliğini söyledi. Onun için de fitofarmasi uzmanlarını yetiştireceğiz. Hem öğrencilerimiz için hem de uzmanlarımız için uzmanlık eğitimi alacak asistanlarımız için bu bahçe ve bu ortam bulunmaz bir nimettir. Öğrencilerimiz buraya geldikleri zaman bu bitkileri görerek, tanıyarak bize daha çok fayda sağlayabilecekler” şeklinde konuştu.

Dekan Çiğremiş, İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesini tercih eden öğrencilerin pişman olmayacaklarını ifade ederek, “Buraya bilim insanlarını ve uzmanları davet ediyoruz. Öğretim elemanları olarak Eczacılık Fakültesini tercih etmelerini, buraya gelmelerini istiyoruz. Üniversitemizde gerçekten liyakata, bilime dayalı bir sisteme sahibiz. Herkese değer veren, çalışana değer veren bir sistemimiz var. Öğrencilerimiz içinde fakültemizi tercih ettikleri zaman bir avantaj ve ayrıcalık olacağını iddia ediyoruz ve buraya gelerek bu avantajlardan faydalanarak buradan mezun olarak ayrılmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Eczacılık Meslek Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Turan Arabacı ise, bitki dağılımıyla ilgili bilgi vererek, “Bahçemizde iki seramız var. Bunlardan bir tanesi üretim serası. Burada biz bitkileri tohumdan itibaren üretimini yapıyoruz. Buradaki otsu bitkilerin tamamını tohumdan ürettik. Bu tohumların bir kısmını da Zeytinburnu Belediyesinin tıbbı ve aromatik bahçesinden temin ettik. Burada bitkilerin dağılımı daha çok tıbbi kullanım alanlarına göre yapılmıştır. İmünüss sistem hastalıklarında kullanılanlar, yara yanıklar, termatolojik olarak konular gibi sınıflandırmalar burada yapılmış ve mevcuttur. 100’den de fazla otsu bitki örneğimiz var. Ayrıca bahçemizin bir kısmı da odunsu bitkilerden oluşmaktadır” diye konuştu.

Zeytinburnu Belediyesi Tıbbı Aromatik Bitkiler Bahçesi Sorumlusu Ziraat Teknisyeni Mehmet Ali Altıokka da Zeytinburnu Belediyesi tarafından yapılan tıbbi aromatik bitkiler bahçesinin bu konuda yapılan çalışmaların öncüsü konumunda olduğunu söyledi.

Altıokka, tıbbi aromatik bitkiler konusunda yapılan çalışmalara destek vermenin kendileri için önemli olduğuna değinerek, “Çünkü bu bitkiler birçok alanda kullanılabiliyor. Özellikle eczacılıkta burada yoğun miktarda kullanılabilmektedir. Aynı şekilde bu bitkiler baharat olarak yemek sektöründe yine yoğun miktarda da kullanılabiliyor. Yine tekstilde, giyim sanayinde birçok sektörde bu bitkilerden faydalanılabilmektedir. Bizler için önemi bu bitkilerin sadece kullanımı değil floru açısından da değerlidir. Çünkü ülkemiz bu bakımdan çok zengin bir yapıya sahiptir. Avrupa Kıtasında yetişebilen bitki çeşit sayısı on iki, on üç bin tür iken bizim ülkemizde yetişebilen tür sayısı on bir bine yakındır ve bu türlerin yaklaşık 3 bin 500 endemik olan türlerdir. Bu türlerin korunabilmesi, geleceğe aktarabilmesi bizler için çok önemlidir. Onun için birçok kuruma bu şekilde destek vermeye, yardım etmeye özen gösteriyoruz” diye konuştu.

iha

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Ekrem Kara dedi ki:

  Merhabalar. Serayı yapan firma olarak, bu haber ile çok mutlu olduğumuzu ifade ederiz. Nice daha güzel haberler almak dileğiyle.
  EKREM KARA (Aslen, Yakınca – Malatya)

  Proftek Mek. Otomasyon Sera Sist.
  ANTALYA

 2. Cemal Taştanbilek dedi ki:

  Makamlar geçicidir, günler sayılıdır, herkes yaptıklarıyla anılır. Unutmamalıdır ki; Her nefis ölümü tadacaktır.Aslolan arkamızdan bırakacaklarımızdır, dua ile anılabilmektir.

 3. Ahmet dedi ki:

  Tamamen gerçek dışı, tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesi şu anda kuru tarladır.Bu bahçeyi eski dekan olan Kadriye hanım, Turan Bey ve Narin hanım binbir emekle oluşturmuştu, Türkiyenin her tarafından binlerce çeşit tohum getirtildi ve ekildi.Örnek bir tıbbi bitki bahçesi olmuştu. Ama bu eczacılık fakültesi ile de eczacılık mesleği ile de hiç alakası olmayan bu dekan göreve atandığından bu yana fakülteyi de tıbbı bitkiler bahçesini de kuru tarlaya çevirdi.Bu bahçe eczacılık fakültesinin hemen üst kısmındadır, isteyen gidip son halini görebilir.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."