Final

Final

Örnek Resim


Arion

Arion

Malatya Haber -

24 Generalden 16’sı Emekli!

24 Generalden 16’sı Emekli!
  • 27.12.2015

İSTANBUL, (İHA)- Taraf Gazetesi tarafından ortaya çıkarılan ve kamuoyunda büyük yankı uyandıran ‘Balyoz Güvenlik Harekatı Planı’nda imzası bulunan 24 generalden 16’sı emekli edilirken, 8’i ise halen çeşitli kademelerde komutan olarak görevlerine devam ediyor. Bunlardan 3’ü korgeneral, 5’i tümgeneral rütbesini taşıyor.

Listede adı bulunan 5 korgeneralden 2’si orgeneral olmuş ve tamamı emekli olmuş. Beş tümgeneralden bu rütbede emekli olan 2’sinin dışında 3’ü korgeneral olmuş, bu üç korgeneralden biri emekli edilmiş, biri istifa etmiş, diğeri de bu yıl orgenerallik bekliyor. Listedeki 14 tuğgeneralden bu rütbede emekli olan 4’nün dışında 10’u tümgeneral olmuş. Bu 10 tümgeneralden emekli olan 3’ü dışındaki 2’si korgeneral olmuş ve 2010 ve 2011’de orgeneral sırasında, 4’ü 2010 ve 1’i de 2012’de korgeneral sırasında.

Söz konusu 24 generalin 2003 Martı’ndan sonraki durumları şöyle:

“1. Tümgeneral Nejat Bek (1. Or. Kur. Bşk.)
30 Ağustos 2000’de tümgeneralliğe terfi etti. Ağustos 2004 ve 2005 şuralarında tümgenerallikte bekleme süresi 1’er yıl uzatıldı. 30 Ağustos 2006’da korgeneralliğe terfi etti. Halen 6. Kolordu (Adana) Komutanı.

2. Tuğgeneral Mustafa Korkut Özarslan (1. Or.Hrk.Kur.Ybsk.)
30 Ağustos 1998’de tuğgeneralliğe terfi etti. Ağustos 2002 şurasında tuğgenerallikte bekleme süresi 1 yıl uzatıldı. 30 Ağustos 2003’te tümgeneralliğe, 30 Ağustos 2007’de korgeneralliğe terfi etti. Halen 8. Kolordu (Elazığ) Komutanı.

3. Korgeneral Engin Alan (2. Kor.K.)
Halen Türk Silahlı Kuvvetlerini (TSK) Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü. 30 Ağustos 2000’de korgeneralliğe terfi etti. Ağustos 2004 şurasında korgenerallikte bekleme süresi 1 yıl uzatıldı. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı iken Ağustos 2005 şurasında korgeneral rütbesinden emekliye sevk edildi.

4. Tuğgeneral Nuri Ali Karababa (95. Zh.Tug.K.)
30 Ağustos 1999’da tuğgeneralliğe, 30 Ağustos 2003’te tümgeneralliğe terfi etti. Harp Akademileri Komutanlığı Kurmay Başkanı iken Ağustos 2007 şurasında tümgeneral rütbesinden emekliye sevk edildi.

5. Tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun (4. Mknz.P.Tug.K.)
Halen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde okutman. 30 Ağustos 1999’da tuğgeneralliğe terfi etti. 4. Mekanize Piyade Tümen (Keşan-Edirne) Komutanı iken Ağustos 2003 şurasında tuğgeneral rütbesinden emekliye sevk edildi.

6. Tuğgeneral Uğur Uzal (8. Mknz.P.Tug.K.)
30 Ağustos 2000’de tuğgeneralliğe, 30 Ağustos 2004’te tümgeneralliğe terfi etti. Ağustos 2008 şurasında tümgenerallikte bekleme süresi 1 yıl uzatıldı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkan Yardımcılığı görevinde iken Ağustos2009 şurasında tümgeneral rütbesinden emekliye sevk edildi.

7. Tuğgeneral Gürbüz Kaya (18. Zh.Tug.K.)
30 Ağustos 2002’de tuğgeneralliğe, 30 Ağustos 2006’da tümgeneralliğe terfi etti. Halen 3. Taktik Piyade Tümen (Yüksekova) Komutanı.

8. Korgeneral Şükrü Sarıışık (5. Kor.K.)
30 Ağustos 1999’da korgeneralliğe, 30 Ağustos 2003’te orgeneralliğe terfi etti. 2007’de Ege Ordu Komutanlığı’ndan emekli oldu.

9. Tümgeneral Behzat Balta (3. Mknz.P.Tak.Tüm.K.)
30 Ağustos 1998’de tümgeneralliğe terfi etti. Ağustos 2002 şurasında tümgenerallikte bekleme süresi 1 yıl uzatıldı. Tümgenerallikteki bekleme süresi Ağustos 2003 şurasında da 1 yıl uzatılınca kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

10. Tuğgeneral Halil Kalkanlı (54. Mknz.P.Tug.K.)
30 Ağustos 2002’de tuğgeneralliğe terfi etti. 54. Mekanize Piyade Tugay (Edirne) Komutanı iken Ağustos 2006 şurasında tuğgeneral rütbesinden emekliye sevk edildi.

11. Tuğgeneral Tuncay Çakan (3. Zh.Tug.K.)
30 Ağustos 2000’de tuğgeneralliğe, 30 Ağustos 2004’te tümgeneralliğe terfi etti. Ağustos 2008 şurasında tümgenerallikte bekleme süresi 1 yıl uzatıldı. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Komutanı iken Ağustos 2009 şurasında tümgeneral rütbesinden emekliye sevk edildi.

12. Tuğgeneral Hasan Fehmi Canan (33. Mknz.P.Tug.K.)
30 Ağustos 2002’de tuğgeneralliğe terfi etti. Ağustos 2006 ve Ağustos 2007 şuralarında tuğgenerallikteki görev süresi 1’er yıl uzatıldı. 30 Ağustos 2008’de tümgeneralliğe terfi etti. Halen 2. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı.

13. Tuğgeneral Salim Erkal Bektaş (65. Mknz.P.Tug.K.)
30 Ağustos 2001’de tuğgeneralliğe, 30 Ağustos 2005’te tümgeneralliğe terfi etti. Ağustos 2009 şurasında tümgenerallikteki görev süresi 1 yıl uzatılarak Topçu ve Füze Okul Komutanlığından, K.K.K.Dent.ve Değ.Başkan Yardımcılığına atandı.

14. Tuğgeneral Ahmet Yavuz (55. Mknz.P.Tug.K.)
30 Ağustos 2001’de tuğgeneralliğe, 30 Ağustos 2005’te tümgeneralliğe terfi etti. Ağustos 2009 şurasında tümgenerallikteki görev süresi 1 yıl uzatıldı. Halen Kara Harp Akademisi Komutanı.

15. Korgeneral Ayhan Taş (15. Kor.K.)
30 Ağustos 2002’de korgeneralliğe terfi etti. 6. Kolordu (Adana) Komutanı iken Ağustos 2006 şurasında korgeneral rütbesinden emekliye sevk edildi.

16. Tuğgeneral Faruk Oktay Memioğlu (1. P.Tug. K)
30 Ağustos 1999’da tuğgeneralliğe terfi etti. 1. Piyade Tugay (Sakarya) Komutanı iken Ağustos 2003 şurasında tuğgeneral rütbesinden emekliye sevk edildi.

17. Tuğgeneral Mehmet Kaya Varol (2. Zh.Tug.K.)
30 Ağustos 2000’de tuğgeneralliğe terfi etti.2. Zırhlı Tugay (Kartal-İstanbul) Komutanı iken Ağustos 2004 şurasında tuğgeneral rütbesinden emekliye sevk edildi.

18. Korgeneral Ergin Saygun (3. Kor. K)
30 Ağustos 2001’de korgeneralliğe, 30 Ağustos 2005’te orgeneralliğe terfi etti. 1. Ordu Komutanı iken Ağustos 2009 şurasında orgeneral rütbesinden emekliye sevk edildi.

19. Tümgeneral Metin Yavuz Yalçın (3. Kor.K.Yrdc.ve 52 nci Zh.Tüm.K.)
30 Ağustos 1999’da tümgeneralliğe, 30 Ağustos 2003’te korgeneralliğe terfi etti. Ağustos 2007 şurasında korgenerallikteki görev süresi 1 yıl uzatıldı. Ağustos 2008 şurasından önce Kocaeli Muhabere Hizmet Destek Eğitim Komutanı iken kendi isteğiyle emekli oldu.

20. Tuğgeneral Yurdaer Olcan (1. Zh.Tug.K.)
30 Ağustos 1999’da tuğgeneralliğe terfi etti. Ağustos 2003 şurasında tuğgenerallikteki görev süresi 1 yıl uzatıldı. 30 Ağustos 2004’te tümgeneralliğe, 30 Ağustos 2008’de korgeneralliğe terfi etti. Halen Harp Akademileri Komutan Yardımcısı.

21. Tuğgeneral İhsan Balabanlı (66. Zh.Tug.K.)
30 Ağustos 2002’de tuğgeneralliğe 30 Ağustos 2006’da tümgeneralliğe terfi etti. Halen Ulaştırma Okul (Gaziemir-İzmir) Komutanı.

22. Korgeneral Doğan Temel (Harp Ak. K.Yrdc.)
30 Ağustos 1999’da korgeneralliğe terfi etti. Harp Akademileri Komutan Yardımcısı iken Ağustos 2003 şurasında korgeneral rütbesinden emekliye sevk edildi.

23. Tümgeneral Hayri Güner (Harp Ak.K.Kur.Bşk.)
30 Ağustos 1998’de tümgeneralliğe terfi etti. Ağustos 2002 şurasında tümgenerallikteki görev süresi 1 yıl uzatıldı. 30 Ağustos 2003’te korgeneralliğe terfi etti. Ağustos 2007 şurasında korgenerallikteki görev süresi 1 yıl uzatıldı. 2. Kolordu (Gelibolu-Çanakkale) Komutanı iken Ağustos 2008 şurasında korgeneral rütbesinden emekliye sevk edildi.

24. Tümgeneral Recep Rıfkı Durusoy (Slh.Kv.Ak.K.)
30 Ağustos 2002’de tümgeneralliğe terfi etti. 3. Mknz. Piyade Tümen (Edirne) Komutanı iken Ağustos 2006 şurasında tümgeneral rütbesinden emekliye sevk edildi”.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."