Final

OpelMalatyalife Residence

Malatya Haber -

80 Yetişkin Ağaç da Tevfik Temelli’den Gitti

80 Yetişkin Ağaç da Tevfik Temelli’den Gitti
 • 05.05.2017

Kent merkezinde yol ve kaldırım düzenlemesi adı altında bugüne kadar çok sayıda yetişkin ağacı kesen Büyükşehir Belediyesi, son olarak Tevfik Temelli Caddesi’nde yaklaşık 80’e yakın yetişkin ağacın söküldüğünü, işlemi tamamladıktan sonra duyurdu.

Bugüne kadar Fuzuli, İnönü, Atatürk (Kışla) Caddeleri ile Kanalboyu, Kernek ve Çarmuzu’da yüzlerce ağacı “bir gece ansızın” kesen ya da söken ve kamuoyunun tepkisini çeken Büyükşehir Belediyesi, bu kez işi tamamladıktan sonra kamuoyunu bilgilendirdi ve son olarak Tevfik Temelli Caddesi’nde kesilecek ağaçlar için bölgede yaşayan esnaf ve vatandaşlardan onay alındığını belirtti.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Tevfik Temelli Caddesi’nde yaşayan esnaf ve vatandaşlarla anket yapıldığı, anket sonucunda cadde sakinleri ve esnafların mevcut uygulanmakta olan projeyi beğendikleri ve uygulanmasını istedikleri ifade edildi.

Gösterdiği ile yaptığı birbirini hiç tutmadı
Ağaçların kesilip tamamen betona dönüştürülecek cadde için bilgisayar ortamında hazırlanan maket projenin vatandaşlara gösterildiği ve bölge sakinlerinin de maket projenin uygulanmasını istediği belirtilmesine rağmen, Kernek, Kanalboyu başta olmak üzere birçok yerde kamuoyuna açıklanan maket proje ile gerçekte uygulanan proje bugüne kadar birbirini tutmadı.

Malatya’ya geldiği günden beri ‘yeşilden hoşlanmayan tavrı’, kent düzenleme anlayışına dönüşen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar, hazırladığı birçok projede sanal ortamda hazırladığı maketin tam tersine sahada daha farklı uygulamalar ortaya çıkardı. Tevfik Temelli Caddesi’nde yapılacak projenin de mimarı olan Zeki Sarılar, onlarca ağacın kesileceği caddede yapılacak uygulamanın bilgisayar ortamında maketini de hazırladı. Belediyenin açıklamasında maket projeyle anket yapıldığı ve vatandaşların projeyi beğendikleri belirtildi. Kamuoyunun desteğini kazanacak şekilde ‘Yeşilin, çevrenin korunduğu’ imajı veren proje görselleri ile lanse eden ancak projenin hayata geçmesiyle birlikte söylenenin tam tersi işler yapmakla ünlü Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mimar Zeki Sarılar’ın bu caddede ortaya ne çıkaracağı bilinmiyor.

Belediyenin açıklaması
Onlarca ağacın kesilecek olmasına rağmen, Büyükşehir Belediyesi’nin değişim-dönüşüm dediği Tevfik Temelli Caddesi’ndeki çalışmalara ilişkin bülteni şöyle:

“Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Tevfik Temelli Caddesinde değişim-dönüşüm ve yenileme çalışmalarına başladı.

Kent genelinde altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından asfalt çalışmalarını yoğunlaştıran Büyükşehir Belediyesi, aynı zamanda çevre düzenleme çalışmaları da yapıyor. Altyapısı baştan aşağı yenilenen Tevfik Temeli Caddesi de standartlara uygun hale getiriliyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Tevfik Temelli Caddesi ile ilgili olarak iki proje hazırlandığı ve bu projeler ile ilgili olarak da Cadde sakinleri ile esnaflarının fikirlerinin alınması amacıyla anket yapıldığı bildirildi.

Yapılan anket sonucunda cadde sakinleri ve esnaflarımız mevcut uygulanmakta olan projeyi beğendiklerini ve uygulanmasını istediklerini belirtmişlerdi. Bu proje kapsamında da 80 adet ağacın yol aksı içerisinde bulunduğu belirtilerek yerlerinden söküldükleri bildirildi.

Öte yandan, 2 km uzunluğundaki Tevfik Temelli Caddesinde uygulanmakta olan proje kapsamında yol genişliği 12 metre olarak planlandı. 3 metre genişliğinde kaldırımlar, 120 cm genişliğinde bisiklet yolları ile 2 metre genişliğinde cep otoparkları yapılacak.

30 metre arayla estetik aydınlatma direklerinin monte edileceği, yol hattı boyunca da yaklaşık 400 adet Akça Ağaç, Lale Ağacı ve Ihlamur gibi yetişkin ağaçların dikileceği ifade edildi.

Çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiği Tevfik Temelli Caddesi, düzenlemelerin ardından Malatya’nın en güzel ve nezih caddelerinden biri haline gelecek.”

Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com- Bülten

Yapılacak düzenlemeye ilişkin maket fotoğrafları

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. srt dedi ki:

  bende temellide oturuyorum bana kimse anket yapmadı yapılan birinide duymadım bundan 4 5 sene öncesine kadar caddemiz agaçlıktı yemyeşildi yazın caddeye güneş girmezdi ağaçların sıklığından dolayı şimdi ağaçları kestiler. malatya sokaklarında geziyorumda her taraf yol çalışması her tarafı paramparça etmişler kepçeler. 1 tane düzgün sokak kalmadı her yerde kepçeler toz toprak çamur arabalarda ne amörtisör ne lastik kaldı yaptıkları yolu 1 2 ay sonra tekrar parçalayıp toprak yol haline geri getiriyorlar. belediye başkanından rica ediyorum biraz ara sokaklara girsinler düzgün sokak varmı acaba her taraf delik deşik malatyada düzgün sokak sayısı 1 elin parmaklarını geçmez bence. yolda yürüyemiyoruz. toz topraktan . boruyu gömdükten sonra üstüne toprak atıp asfalt dökmeyen bir tek malatya belediyesi var galiba . bence malatya belediyesi önce açtığı çukurları kapatsın şu toz toprağı temizlesin biz kaldırım istemiyoruz. 3 yılda fahri kayahanı bitiremediniz daha. 5 yıl sonrada temelliyi bitirirsiniz artık. ahmet çakırdan hiç memnun değiliz. gerçekten.

 2. zafer dedi ki:

  geziyi savunanlar nerde

 3. malatyalı... dedi ki:

  BÖYLE BİR aANKET ASLA AMA ASLA YAPILMADI.

 4. Ümit dedi ki:

  EDİTÖR: Ağaç haberine “..20 yıldır temelli’de çarşı market civarında oturuyorum. Bazı çok(!) ağaç sever arkadaşlar temelliye ya hiç gelmemiş ya da hiç etrafa dikkatli bakmamışlar!!..” diye yorum yazmışsın. E.Yeni Malatyaspor haberine ise “..İstanbulda yaşıyorum, gidip kocaman bi bayrak aldım, şampiyon olunca binamızın 21. katında gururla asacaktım 🙁 hepimize çok geçmiş olsun..” demişsin. O nedenle iki mesajın da çöpte şimdi.

 5. Hasan Ali dedi ki:

  Kocaman ağaçları, 40-50 yıllık güzelim yemyeşil ağaçları yol dozerlerle devirip motorlu testereyle parçaladılar cadde esnafı da kuzu kuzu seyretti çalışmaları görünce içim parçalandı artık o caddeden aşağıya doğru inerken üzülerek iniyorum. Adı Yeşilyurt beldiyesi ama yurt olarak bize yeşil bir yer bırakmadı tek bildikleri kesmek, yıkmak, eşmek bir insan ömrüyle eşdeğer bu ağaçları yabancı ülkelerdeki gibi kökünden çıkarıp başka yere taşımak size çok mu zor geldi katil gibi parça parça ettiniz ağaçları. Benim nezdimde bir ağacı kesmekle bir insanı öldürmek eşdeğer. İnşallah bu yeşil katili belediyeden kurtuluruz o çok sevdiğiniz betonlarla baş başa kalırsınız.

 6. Hasan dedi ki:

  Caddemiz konum olarak Malatyanın en önemli noktalarından. Bu uygulanacak proje ile caddemiz daha da çok değerlenecek.

 7. Sema dedi ki:

  Yaş kesen baş keser diye boşuna dememiş atalarımız.

 8. Ali dedi ki:

  Kaldırımi daraltacaklar artık uçarak gidilir

 9. Ali dedi ki:

  Birçok arkadaş belediye lehine aynı dilden yazmış. Caddeniz güzel olsun olsun en çok koca çınarların kesildiği çarmuzu yolu kadar guzel olur. Gidin bi bakın.
  EDİTÖR: Uyarınız üzerine mesajları kontrol ettiğimizde, aynı IP numaralarından ve bazıları artist, şarkıcı adı olmak üzere farklı isimlerle yazılmış 7 mesajın, bahsettiğiniz şekilde olduğunu gördük. İş yoğunluğu nedeniyle gözden kaçan “trol” mesajları yayından alıp çöpe gönderdik. Dikkatinize ve uyarınıza teşekkürler.

  1. Öner kurhan dedi ki:

   Trol sizsiniz ! En büyük trol siSiniz hatta ! Ben 1 tane yorum yazdım onu da silmişsiniz ! Verin telefon numaranızı arayayım trol kimmiş görelim ? Ayıptır edep ! Trolun anlamını bilmeden konusmayın cahil cahil, araştırın gazetecisiniz siz !
   EDİTÖR: Sayın trol!. Bu yorumundaki isimle (öner kurhan), EYMS ile ilgili başka bir habere yorum yapmışsın, belediye başkanından itfaiyeyi çağırıp futbolcuları onların hortumuyla ıslatıp dövmesini istemişsin, çöpe gitmişsin!.. Ağaç meselesi ile ilgili yorumu ise, öner kurhan diye göndermiş olduğun ilk mesajınla aynı IP numarasından ama bu kez ‘Aslıhan ırk’ diye bir naylon isimle bu habere göndermişsin! Kafan karışmış, mesajları, naylon isimlerini karıştırmışsın, sayın trol!!!

 10. Arif dedi ki:

  Temelli Caddesi hak ettiği güzelliğe kavuşuyor, çok geç kalındı. Ben orada berberim, geldiler bize de sordular. Dedim ki usülen soruluyor, haberi okuyunca sevindim.

 11. yılmaz dedi ki:

  EYYYY belediyede çalisan çevre ve mimar muhendisleriii ben anlamıyorum kı sıze nasıl bı egıtım verildi o universitede .. kardeşlerim sevgili üniverside mezunlu diplomalı bilginler kaldırım yapıyosun ama agaca göre yap hiç mı göreceli bi egitim almadınız sız o unide hiç mi 3 boyutlu bi proje yapmadınızzz ?? duz mantık yol yapıyosun be kardeşim malatyayı güzel yapan butun o çinarları kestınız .. Malatya’yı yediniz yediniz .. az akıllı mantıklı iş yapın öncelıgınız ağaç olsun ağaç ..umarım anlaşılır .

 12. EROL dedi ki:

  Cinayetten yargılanmalıdırlar.

 13. Ersin dedi ki:

  Belediyeden la fonten masallari temeli cad otopark rantina kurban edilecek

 14. Hikmet dedi ki:

  Ben 1996 yılından beri Temellide oturuyorum. Burası Malatya’nın en önemli caddelerinden, evimin tam önünde ağaç var ve yazın camımızı açamıyoruz, ağacın tozundan. Bildiğiniz orman ağacı. Belediyeden geldiler, burada yeni bir proje uygulanacağını söyleyip görüşümüzü aldılar, son derece memnun oldum ve görüşümü belirttim. Caddemiz daha güzel olacak ve özellikle dikecekleri Ihlamur ve akça gibi ağaçlar ile daha da farklı olacağına inanıyorum. Bence sadece yol aksındaki değil, kaldırımdaki orman ağaçlarının da sökülüp bu güzel ağaçlardan dikilmesi lazım.

 15. Ali dedi ki:

  Ağaçları kesmeseler bile kepçe darbeleri ile kururdu..güzelim Çınalari bir gecede yok etmisler

 16. Sema dedi ki:

  Yorum yazdık
  Silindi

 17. Sema dedi ki:

  Bu belediyenin en iyi yaptığı iş ağaç kesme
  Katlettiler ağaçları ne sökmesi
  Gitti güzelim ağaçlar
  İçim acıdı göxlerim doldu ilk gördüğümde

 18. yavuz dedi ki:

  Malatya’da artan araç sayısı ile birlikte otopark sorununa dikkat çekmek istiyorum. Yerel yönetim bu sorunu çözecek adımı atamıyor. Kamu kurumlarının park alanlarının otopark olarak kullanılmasının önünü açılması gerekiyor. Örneğin İstasyon kavşağında yer alan ve devasa araç parkı alanına sahip Kongre ve Kültür Merkezinin belirli bir düzenleme yapılarak akşamları, hafta sonları otopark olarak kamunun kullanımına açılması gerekir.

 19. turan dedi ki:

  malatyada kesilmedik ağac varsa söyleyin başkana

 20. slm dedi ki:

  Tandoğan a ne zaman sıra gelecek

 21. taner dedi ki:

  Çöşnük kavşağında da onlarca ağaç katledildi..

 22. M.ali dedi ki:

  Efendimiz Muhammed sav. elinde bir fidan varken kiyametin koptugunu gorsen onu ek buyururken onun ummeti yetiskin yuzlerce agaci kokunden kesiyor. Ballandira ballandira reklamini yaptiginiz agac cikarma makinasini neden burda kullanmadiniz? Cok Zaruri bir ihtiyac yokken o agaclari kesmek Allah’in sistemine aykiri bir istir. Kur’an_i kerimde bir cok ayette Rabbimiz Agac’lardan bahseder. Sidretul Munteha: Son AGAÇ. Sen bir agaci kesersin Allah der ki Agacin da sahibi Allah’tir.

 23. Cahit Ertem dedi ki:

  Zaten hep maket gerçek hiçte böyle olmuyor.Cadde Bağdat savaş alanı gibi. Vatandaşlar yolda yürürken dahi zorlanıyor.Bebek arabası ile giden bayanların çektiği zorlukları siz düşünün.

 24. Ahmet eskin dedi ki:

  Tamam da haber de temelli de oturan sakinler ve esnaf yeni projeyi onayladığı 400 adet ağacın dikilmesini istemiş. Bütün projelerde halka sorsun bence belediye,

 25. abdulvahap gülezgin dedi ki:

  hadi hayırlısı :))

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."