Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

8’inci Kervansaray Buluşması Başladı

8’inci Kervansaray Buluşması Başladı
 • 03.09.2016

Battalgazi Belediyesi tarafından düzenlenen 8. Uluslararası Kervansaray Buluşması açılış töreniyle başladı.

Eski Malatya’daki Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nda düzenlenen açılış töreninde konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, konuşmasına Kervansaray İcra Kurulu’nun bildirisini okuyarak başladı. Bildiride, “Ülkemiz 15 Temmuz 2016 Cuma günü karanlık ve uzun bir gecenin ardından aydınlık bir sabaha kavuşmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içerisine sızmış Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensupları tarafından darbe girişimi yapılarak, ülkemizin ve milletimizin birliğine kast edilmiştir. Cumhurun başkanı ve başkomutan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere milletimizin dik duruşu darbecilerin heveslerini kursaklarında bırakmıştır” denildi.

Gürkan, ilk Kervansaray Buluşmasını 2005 yılında yaptıklarını anımsatarak, “Harabe olmuş, kendi haline terk edilmiş, insanların içerisine giremediği bir ortamdan, kendi elimizle temizledik ve ilk Kervansaray Buluşmasını gerçekleştirdik. Kervansaray Buluşması’nda üç temel amacımız var; birincisi tarihi eserlere dikkat çekmek, ikincisi vatandaşın dikkatini çekmek, üçüncüsü de devletin yetkililerinin dikkatini çekmek” dedi.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise, “Bu çok önemli kültür, sanat etkinliği olarak şehrimize çok nemli bir hizmettir. Burada bir eksik olduğunu ifade etmek istiyorum; şehrimizin köklü bir üniversitesi var, bu üniversitenin tarihle, sanatla, arkeolojiyle, sanat tarihiyle ilgilenmesi gerekir. Burada bizim bu buluşmaya paydaş olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, Malatya’nın bu tür tanıtımlara ihtiyacının olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Malatya, Türkiye’de bilinen bir il. Hem siyaset ve ekonomide iddialı bir il. Ama Malatya’nın bir özelliği de tarihi değerleridir. Bu tarihi eserleri Battalgazi’de ve Malatya’da yaşayan herkes çok iyi bilir. Son 15 yıl içerisinde tarihe, geçmişe, geçmiş medeniyetlere sahip çıkmak; tarihi eserleri onarmak, yaşatmak ve geleceğe taşımak için çalışmalar yapılıyor.”

AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise, 8. Uluslararası Kervansaray Buluşması’nın diğerlerine göre içerik olarak farklı olduğunu dile getirdi.

Şahin, “İçinde bulunmuş olduğumuz özellikle kanlı eylemlerin, iki aya yakın geride bırakmış olduğumuz o dönemde; bu vatan, bu millet, bu bayrak, bu ezanlar için hayatlarını feda eden şehitlerimize ve bu uğurda tankların altında çiğnenmeyi bile göze alarak, göğsünü kurşunlara siper eden gazilerimizin ruhlarını incitmeme adına 8. Uluslararası Kervansaray Buluşması çok daha eğlenceli bir havada geçirilmeyecek” diye konuştu.

AKP Yozgat Milletvekili ve TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül de, “Esnaf toplantıları yapmak üzere yola çıktık. Malatya’ya geldik, borçlu çıktık herhalde bizden para isteyecekler. Türkiye’de esnaf ve sanatkarlara ucuz kredi temin eden devlet destekli kredileri kullandıran kefalet kooperatiflerinin merkez birliğiyiz. TESKOMB, kıt kanaatlerle 2000’li yıllara kadar gelmiş, parası olmayan bir kuruluştu. Allah, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan razı olsun, vermiş olduğu desteklerle çok güçlü bir kuruluş haline geldi. Parayı çok cimri tutarız, bugüne kadar da kimseye para vermedik. Bakanımız ve genel başkan yardımcımız burada para vermemezlik olmaz” ifadelerini kullandı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ise, “Menfur terör örgütleri bilsin ki, biz bir öleceğiz, bir dirileceğiz. Kurşunları, bombaları bizleri yıldıramayacak. Bu ülke bölünmeyecek. Hainlikleri asla başarıya ulaşmayacak” dedi.

Türkiye’de 79 milyonunun terör örgütlerine karşı tek vücut olduğunu dile getiren Çalık, PKK’ya, DEAŞ’a, FETÖ’ye, DHKP-C’ye, ulusal ve uluslararası bütün terör örgütlerine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak herkesin tek yürek ve tek ses olarak cevap verdiğini, bundan sonrada cevap vermeye devam edeceğini belirtti.

Malatya Valisi Mustafa Toprak da, 8. Uluslararası Kervansaray Buluşması’nın ülkeye, Malatya ve Battalgazi’ye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Vali Toprak, konuşmasında, “Ben buradan ecdadımıza minnettarlığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Çünkü bizi böyle güzel ecdat yadigarı eserlerle buluşturuyor ruhu medeniyeti kültürü, o kimliği, bugüne kadar ulaştıran ecdadımıza şükran duygularımızı ifade etmekten öte bize de bir şey düşmüyor ve öyle zannediyorum ki bu kervansaray konuşması gibi buluşmalar bir taraftan ecdadımıza olan minnettarlığımızı ifade ederken bir taraftan da gelecek kuşaklara bu mesuliyeti aktarmak” ifadelerini kullandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Battalgazi’nin ismini taşımasıyla çok özel bir yere sahip olduğunu belirterek, “Kervansaray buluşmalarının sekizincisinde aranızda olmaktan gerçekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Kervansarayların tarihteki misyonunu biliyoruz. Gerçekten burada Malatya’da Battalgazi’de bu misyonla hareketle Kervansaray Buluşmaları’nın tarih bilincini oluşturmak ve gençlerimize bu şuuru aşılamaktan bakımından da önemli buluyorum. Battalgazi İpek Yolu üzerinde olması her şeyden önce Battal Gazi’nin ismini taşımasıyla çok özel bir yere sahiptir. Malatya insanı Battal Gazi’ye sevgisi büyüktür. O bu toprakların kahramanıdır. Onun hakkında birçok efsaneler anlatılmış birçok gerçeklikler yaşanmıştır. 15 Temmuz’da da Battal Gazi’nin yiğit evlatları bu ülkeye, demokrasiye, vatana sahip çıktı. Bunun için Malatyalı hemşerilerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum o geceki duruşlarından dolayı demokrasi nöbetlerini aralıksız olarak bu meydanlarda tuttuklarından dolayı. Bundan dolayı bütün siyasi parti başkanlarıma Malatya’da yaşayan herkese ama herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” dedi.

Tören; protokol üyelerine günün anlam ve önemini belirten tabloların verilmesinin ardından resim ve fotoğraf sergisinin açılmasının ardından sona erdi.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

kervansaray2

kervansaray1kervansaray3kervansaray4kervansaraykervansaray5kervansaray6

Etiketler: /

Yorumlar
 1. M. Zeki Yüksel dedi ki:

  AKP iktidarından önce 21 banka batırıldı. AKP iktidara gelince batırılan ( İçi boşaltılan) 21 bankadan 20’sini TMSF’ye devretmek suretiyle çözüm getirdi. Ancak İhlas Finansı devretmeyerek Biz faizsiz hesap sahiplerini 15 senedir mağdur etmiştir. Devlette devamlılık esastır. Yanlışsam beni ikaz edin. İhlas Finans Bakanlar Kurulu Kararı Merkez Bankası Tebliği ile faaliyete başlamıştır. AKP ‘nin 4 Gümrük Bakanı ( daha önce Ticaret ve Sanayi Bakanlığı) Döneminde Sorunumuz çözülmediği gibi Sermayeden yana da Koruma sağlanmıştır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetim yapmaktadır. Nasıl denetim yapıyorlar? 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu Dürüst bilgi verilememektedir. Sayın Bakanın bilgisi dahilinde olduğu söyleniyor. İhlas Finansın İhlas Holdingle ilişkisi aşikardır. Bakanlıkça verilen sürelerde bitmiştir. Mağduriyetim giderilmedikçe Malatya il başkanlığı, Malatya vekilleri ve sayın bakana kırgınlığım olacaktır. Görüşmelerimde Yazılı talebimizi alıyorlar olumlu olumsuz cevap veremiyorlar. Talepleri çöpe attıklarını da duyuyorum. Laf laf üstüne koymasınlar taş taş üstüne koysunlar bu konuda. Çözüm önerileri: TMSF ye devredilsin, Tasfiye Kurulu taraftır değiştirilsin, Gümrük bakanlığı tarafsız adil denetim mekanizmasını çalıştırsın VS. Arz ederim.

 2. yavuz dedi ki:

  Sayın Bakanım sizin mütevazi alçak gönüllü kişiliğiniz herkesin malumu zaten.Mevcut yerlerin sezon açılışı 3.yıl sonra açılışı veya bir kültür çalışmasının 8.açılışı bunlar Malatya ya bir şey katmaz.
  Bu tür yerlerin açılışına geliyorsunuz şahsi fikrim faydadan çok zararınız oluyor.
  Başkanların yapmadığı onlarca iş var iken bu boş işler ile ön plana çıkıyorlar sizin katılımınız ortamın kalabalık olmasını sağlıyor sanki çok iş yapmışlar gibi bir hava yaratıyorlar.
  Diğer sıkıntı ise size olan sempati ve makamınız nedeni ile tüm kurum yetkilileri (Vali emniyet vs) gelmek zorunda kalıp diğer işler ile ilgilenemiyorlar.
  Ne oldu Malatya da FETÖ söylem var eylem yok.
  Organize de durumlar ne.?Arsalar kimde yatırım yapmayan arsaya bekletenler ne oldu.3.Etap ne zaman başlıyor Başbakan açıklama yaptı yatırım teşvik diye ama bizim memlekette arsa yok .:)
  Kayısı ile ilgili durum ne.?? Bulundu mu çözüm

 3. MUSTAFA dedi ki:

  Güzel bir etkinlik ancak somut bir sonuç yok. Sadece buluşmak için mi yapılıyor bu etkinlik.
  Bu kadar insan bir araya geliyor zaman ayırıyor. Sadece konuşmalar.
  Nerede kültür sanat vb. çalışmalar.

 4. Ferit dedi ki:

  Yaw hep Show ayıp ayıp şu Malatya ya hizmet getirin açılışlara ben boş olan emekli dedemi yollarım o açılışları yapar

 5. murat dedi ki:

  yeşil kuşak projesi ne oldu selahattin başkan? dsi’den hürriyet parkının bulunduğu alana elazığ kültür park gibi devasa havuzlu ve yeşil alanlı bir park istiyoruz.

 6. ahmet dedi ki:

  seçilmişler ve atanmışlar biz millet olarak gerekeni yaptık sizlerde yetkili olarak yetkinizi şu saray mahallesindeki oto yıkamaları bir kaldırsanız da halk rahat etse gürültü kirliliği hat safhada buda yetmiyor gaz yağıyla araba yıkıyorlar mahallede pencereleri açıp nefes alamıyorsun sizin evinizin yanında böyle bir işletmeye ruhsat verene siz ne dersiniz…….

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."