Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Ağbaba’dan Soru Önergesi

Ağbaba’dan Soru Önergesi
  • 27.12.2015

 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba engellilerin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. 
 
Milletvekili Ağbaba ; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından yazılı olarak cevaplandırılması isteği ile hazırladığı soru önergesinde engellilerin yaşadıkları sorunlara değinerek “Ülkemizde eğitim-öğretim çağında olan engellilerin sayısı yüz binlerle ifade edilirken çok az sayıda engellimiz eğitim görebilmektedir. Eğitim hakkından mahrum kalan engelliler için düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz? diye sordu.
 
Ağbaba’nın hazırladığı soru önergesi şöyle : 
 
1-Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), resmi web sitesinde 2010 yılına ait yayımladığı verilerde, Devletin yalnızca 36.599 engelli öğrenciye eğitim-öğretim verdiği gerçeğini gözler önüne sermektedir. Oysa ülkemizde eğitim-öğretim çağında olan engellilerin sayısı yüz binlerle ifade edilmektedir. Resmi verilere göre, 36.599 öğrenci dışında kalan engelliler eğitim hakkından mahrum kalmaktadır.Ülkemizde eğitim-öğretim çağında bulunan engellilerin sayısı kaçtır ve bunların eğitim- öğretim hizmetlerinden yararlanması için ne gibi yeni düzenlemeler yapmayı  düşünmektesiniz?
 
2- 5378 Sayılı Kanun’un 15. maddesi işaret dili sistemi geliştirilmesi ile ilgili olmasına 
rağmen henüz uygulama safhasına gelmemiştir. MEB halen işaret dilinin kullanımını yasaklayan müfredatı sürdürmektedir. İşitme engelli bireylerin kendi somut durumlarına ilişkin düzenleme yapılmayarak, eğitim hizmetlerinden alacakları fayda zaafa uğratılmaktadır ve kısıtlanmaktadır. Bu durumun ortadan kaldırılması için ne gibi düzenlemeler yapmayı düşünmektesiniz?
 
3-Görme ve işitme engellilerin yardımcı kaynaklara, sınıf içinde dağıtılan materyallere,    ders sırasında kullanılan harita, küre gibi eğitim gereçlerine erişimi neredeyse  olanaksızdır. Bu durumun düzeltilmesine yönelik yapacağınız düzenlemeler nelerdir?
 
4-Engellilere yönelik eğitim hizmetleri için gerekli olan özel eğitim uzmanlarını yetiştiren üniversitelerdeki bölümlerin kontenjanları kaç kişidir? Bu sayı engellilerin sayısı düşünüldüğünde yeterli midir? Bu bölümlerin kontenjanlarının artırılmasını düşünmekte misiniz?
 
5- Anayasamızın 67. maddesinde “Seçimler ve halkoylaması serbest, eşit, gizli, tek dereceli,  genel oy, açık sayım ve döküm esaslarına göre, yargı yönetim ve denetimi altında yapılır” hükmü bulunmasına rağmen ve görme engellilerin, anayasayla teminat altına  alınmış olan gizli oy kullanma haklarını kullanmalarına yönelik bir düzenleme halen yapılmamıştır. Görme engellilerin sandık başkanı ya da aile üyelerinden birinin desteğine gerek duymadan seçme hakkını kendi özgür iradesiyle kullanabileceği , örneğin; Braille alfabesiyle oluşturulmuş oy pusulaları ya da  elektronik ortamlarda numaraya göre oy kullanmaları gibi çeşitli alternatiflerle ilgili bir çalışma yürütülmekte midir? Görme engellilerin anayasayla teminat altına alınmış olan gizli oy kullanma haklarını sağlamak için neler yapacaksınız?
 
6- Engelli vatandaşların seçme haklarını kullandıkları seçim, referandum v.b zamanlarda oy kullanacakları yerlere ulaşımlarının sağlanması konusunda herhangi bir düzenleme yoktur.   Örneğin 12 Haziran seçimlerinde engelli vatandaşlarımızın  seçim sandıklarına erişimi için bir hizmet verilmediği ve engelli vatandaşlarımızın yakınları vasıtasıyla taşınmak suretiyle hoş olmayan görüntülere maruz bırakılarak incitildiği ve  rencide edildiği gözlemlenmiştir. Bu konuda herhangi bir düzenleme  yapmayı düşünüyor musunuz?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."