Final

OpelMalatyalife Residence

Bahçeşehir
Malatya Haber -

Arapgir- Kemaliye Arası Yarım Saate İniyor

Arapgir- Kemaliye Arası Yarım Saate İniyor
 • 06.11.2017
 • Başbakan Yıldırım, 7 tüneli olan Kemaliye-Dutluca Yolu”nun temelini attı ve  “Bir asırdır beklenen an geldi.” dedi

Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan’ın Kemaliye İlçe Meydanı’nda düzenlenen törende Arapgir ile Kemaliye arasındaki yol mesafesini yarım saate indirecek olan “Kemaliye-Dutluca Yolu”nun temelini attı. Başbakan Yıldırım, toplam 16,5 kilometrelik yol projesinde 7 adet tünel ile 2 adet köprünün de bulunduğunu belirtti.

-“Bu yollarda çok ocaklar söndü.”

Bir asırdır beklenen anın geldiğini, Kemaliye, İliç ve Arapgir’in kaderini değiştirecek projenin temelini attıklarını anlatan Yıldırım, “Bu projeye siz şahit oldunuz, biz şahit olduk ama bizden sonra gelecekler, 10 yıl sonra, 20 yıl sonra, 50 yıl sonra bu yollardan geçenler, hepimizi rahmetle iyilikle anacaklar. Çünkü bu yollarda çok ocaklar söndü. Çok vatandaşlarımızı kaybettik.” diye konuştu.

-13 yıl önce Arapgir’den giderken…

Arapgir-Dutluca üzerinden 2004’te Eğin’e gelirken yaşadığı bir anıyı paylaşan Yıldırım, Özden Tesisleri’ne geldiklerinde, gece yarısında kendilerini klarnet ekibinin karşıladığını anlattı. Aracından indiğinde ilçe halkının yöresel oyunları oynamaya başladığını ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:

“Ali abi, kulakları çınlasın, Ali Coşkun da bizimle beraberdi. O da indi, hemen o da başladı, onlara katıldı, oynamaya. Kulağına eğildim, ‘Ali Abi, sağa bakıyorum kayalıklar, sola bakıyorum kayalıklar, aşağı bakıyorum uçurum, su. Burada insan ne yapacak ancak oyun oynar, başka ne yapsın.’ dedim. Allah sizden razı olsun, buralara sahip oldunuz, vatana sahip oldunuz, bu güzelliklere sahip oldunuz. Buraları terk etmediniz. İşte bizim görevimiz de bedeli ne olursa olsun buraları, bu dağları delmek, Fırat’ın üzerine köprüler kurarak bu yolları yapmaktır. Bugün bunun için buradayız.”

-“1 saatlik yol, yarım saate inecek”

Daha önce Kemaliye’den Arapgir’e bir saat süren yolculuğun ardından ulaşıldığını ancak şimdi bu sürenin yarım saate ineceğini vurgulayan Yıldırım, Kemaliye ile Dutluca arasındaki 44 kilometrelik yolun 22 kilometreye düşeceğini bildirdi.

Başbakan Yıldırım, yolun tamamlanmasının ardından, Kemaliye tünelinden giren vatandaşların güzergah üzerindeki tünel ve köprülerden geçerek, Dutluca’ya ulaşacağını, virajlardan kurtulacağını aktardı.

-“Arapgir, Malatya, Diyarbakır, Suriye’ye kadar gidiyor”

Başbakan Yıldırım, “Dutluca’dan sonra feraha çıkıyorsunuz. Ondan sonra artık Arapgir, Malatya, Diyarbakır, Suriye’ye kadar gidiyor. Bu yolun en önemli özelliği şu; bu yol Karadeniz ile Güneydoğu’yu hatta Suriye ve Arap Yarımadasına kadar birbirine bağlıyor. Yani kuzey ve güney koridoru. Bu yol açıldığında artık Karadeniz’den Erzincan’dan Erzurum’dan, Sivas’tan, Gümüşhane’den güneye gidecek trafik Kemaliye üzerinden geçecek. Kemaliye gibi tarihin, kültürün beşiği bu güzel tabiatı, bu güzel memleketi görüp buralarda duracaklar, buralarda vakit geçirecekler.” diye konuştu.

-“7 tünel ve 2 köprü yapılacak. Sıra Arapgir’e gelecek”

Dutluca-Kemaliye yolunun 16,5 kilometrelik bölümün tünel ve köprülerden oluştuğunu, yol üzerinde 7  tünel, 2 köprü bulunduğunu bildiren Yıldırım, “Köprüler öyle bildiğimiz, sıradan köprüler değil. Boğaz Köprüsü gibi köprü var. Böyle askılı, gerdanlık gibi Fırat’ın üzerinde.” değerlendirmesini yaptı.

Yolun tamamlanmasının ardından sıranın Arapgir’e geleceğine işaret eden Yıldırım, “Onun için yol, bir an önce bitsin. Arapgir’e buradan arabaya atlıyoruz, ver elini Arapgir. Arapgir’in güzel yemeklerini hep beraber afiyetle yeriz.” dedi.

Pazarlık yaptı, açılış 29 Ekim 2019’da

Yıldırım, yolun bir an önce yapılıp hizmete açılması gerektiğini söyledi.

Yapımcı firmanın 2020’nin sonuna tarih verdiğini bildiren Yıldırım, “Uzun değil mi? Biraz pazarlık yapalım mı?” diye alandakilere sordu.

Alandakilerin 2018’i işaret etmesi üzerine, “Allah’tan kork, 18 olur mu? Bir ev inşaatı bile bir yılda zor bitiyor. Dağları dize getiricen, ırmakların üzerinden geçicen nasıl olacak bir senede? 29 Ekim 2019, tamam mı? Cumhuriyetin kuruluşunda burası bitiyor. Buradan ilan ediyoruz, ona göre çalışacaklar. Bu eserler memleketimize hayırlı uğurlu olsun.” Dedi.

Vatandaşlar Başbakan Binali Yıldırım’a yoğun sevgi gösterilerinde bulundular.

Yeni Malatya Gazetesi- AA

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Hasan dedi ki:

  Arapgir Kemaliye elazığın misakı millisidir bir gün geri alacağız. Kültürü size uymayan bir ilçeye siyasi olarak sahip çıkmakla olmaz

 2. Serhat44 dedi ki:

  Millet oturduğu yerden devamlı sallıyor sürekli olarak komplo teorisi bu yol calısması suan malatya bölümü yazıhan Arguvan yol ayrımında itibaren başladı

 3. Murat Karacan dedi ki:

  Bu kadar komplo teorisi bu site için fazla

 4. aydin dedi ki:

  Arapgir i uzak sayanlar gözden çıkarmış zaten. Yakında Elazığ a bağlanır kurtulur Malatya da. Bu yolun temel atma töreninde Malayadan kim vardı bir bakın bakalım. Burnumuzun dibindeydi tören. Hani temsil.

 5. Mehmet dedi ki:

  Beyler haritayı acın bakın alakası yok… bu yol Malatya üzerinden olursa çok uzundu ve kısaltıyorlar.. Malatyalılar kızmasın diye açıklamıyorlar ama gerçek şu ki bu yol Malatya yı saf dışı bırakma yoludur… yeni bir alternatif guzergahtir.. her sekilde erzıncanı merkez etme projesidir.. Başbakan daha önce vagon onarım fabrıkası dururken Erzincan’a travers fabrıkası kurmuştur..bunu unutmadık, o zaman ulaştırma bakanıydı.. Malatya ya geçmiş olsun diyelim ve anlatalım.. bu proje yani kısaca Doğudan gelen arabaların Malatya’yı es geçerek Elazığ dan ayrılıp direk keban Arapgir Divriği Sivas üzerinden İstanbul’a yada Karadeniz’e gitmek için yapılan yoldur.. söyle; Rize (Ovit tüneli) ile Erzurum a bağlanıyor..Erzurum dan erzıncan ve Sivas a bağlanıyor.. iş burda patlıyor zaten hazır olun… Sivas — Divriği — Arapgir — Keban— Elazığ bağlanıyor.. oradan Diyarbakır vs Suriye , Irak diye davam ediyor.. Malatya ile alakası yok bu yolun.. sadece Arapgir var..o da zaten uzak.. hatta bu yol bitince direk Sivas — Erzincan— Elazığ — dıyafbakır hızlı treni de yapacaklar.. bu da alternatif olacak bahaneside Karadeniz’e bağlıyoruz diyecekler.. Malatya yı yol ayrımı konumundan çıkaracaklar.. yüzde 70 bekliyorum yine 😀

  1. aziz dedi ki:

   Çok güzel uyutuyorlar bizi doğu batı hattının ana taşıyıcısı konumundan kuzeyindeki ve güneyindeki şehirlerin otoyollarla bağlandığı bağlantı yollarında bile ikinci plana itilen bir il konumuna geldik

  2. aziz dedi ki:

   Kaldı ki arapgirden yola çıkıp diyarbakıra gidecek biri mevcutta bile malatya üzeri gelmezken bu haberde malatyadan bahsetmek kamuoyunu oyalamaktır bu projede fayda görecek tek malatya ilçesi arapgirdir onu da bypass etmenin tek yolu tunceliden geçip kebana köprü yapmaktır, muhtemelen o kadar masrafı göze alamadılar, ya da malatyayı by pass etmek için masrafıda göze alırlardı fakat tunceliden geçmeyi göze alamadılar

  3. Recep Ali Altınsoy dedi ki:

   Kusura bakmayın ama yazdıklarınızı okudum ve tamamen hayal ürünü. Bu yol arapgir ile kemaliye arası bir bölümde ve öyle kısımları var ki bir araba zor geçiyor. Bu yöre insanı yıllardır alışverişini Malatyadan yapar ve günlük gelir gider. Zaten Kemaliye yıllarca Malatya’nın ilçesi olarak kalmıştır. Yolcu otobüsü bile Malatya firmaları adına çalışır. Çoğu malatyadan ev almıştır. Ve bu insanlar yıllardır bu yollarda eziyet çekiyor kaza yapıyor ölüyor.
   Malatyada Karahan tüneli yapıldı diye Malatya Merkez etme projesi mi? Sivaslılar öyle mi desin. Orada bir dağ vardı kış yaz yol sıkıntılı idi ve bu sorun çözüldü. Burada da aynı şey geçerli. Doğudan gelen araba zaten İstanbul’a gidecekse direkt Erzincan üzerinden Sivasa geçiyordu ve yine öyle olur. Malatya’ya gelen Bingöl Elazığ üzeri gelirdi ki bu değişir ve Malatya kazançlı çıkar. MALATYA ile alakası yok Arapgir var o da uzak demişsiniz. Halbuki bu yol Arapgirden sonra onu bile bilmeden yorum yapıyorsunuz.
   Siz bu yolu istemiyorsunuz. Ne yapsın bu insanlar tek şerit her yanı uçurum olan yolda sonsuza kadar gidip gelip kaza yapıp ölsünler mi? Bunu mu istiyorsunuz?

  4. Sinan Çetin dedi ki:

   Mehmet Bey, ammma da kafanı yormak için hayal gücünü çok zorlamışsın. Bu kadar zorlanmana gerek yok, bu kadar hayalini zorlamada gerek yok. Yol nereye yapılırsa yapılsın, hizmettir. Ayrıyeten O yol Kemaliye-Arapgir Yolu’nun bir parçasıdır. Malatya-Adana yolu üzerindeki yol, Malatya için değilde, Adana, Adıyaman, Gaziantep için yapıldı demek gibi bir şey. Seninki akıl tutulması. Şuanda Hasançelebi’de 4 tane tünel yapılıyor, şimdi sen o tünellerinde Sivas için yapıldığını sanırsın, öküzün altında buzağı aramak gibi bir şey seninki.
   Ayrıyeten yine bildiğin bir yanlış var. Sivas-Malatya hızlı tren projesi bitmek üzere. Malatya-Elazığ Hızlı Tren Projeside ihaleye çıktı. Ardındanda Elazığ-Diyarbakır Hızlı Tren projesi ihaleye çıkacak. Yani Erzincan’dan Elazığ’a hızlı tren senin sadece rüyasını gördüğün bir hayal.
   Gerçekler maalesef acıdır. Acınacak duruma düşmeyiniz.

   1. Mehmet dedi ki:

    Bu yoruma hayal diyen arkadaşlar siz ya uyuyorsunuz yada gündemi takip etmiyorsunuz.. yol proje falan değil Elazığ tarafı yapıldı bitti bile Sivas tarafını bekliyorlar…Elazığ karayollarımız bayagı hızlı bu konuda.. ufak tefek kalanlar ile uğraşılıyor suan..yeterki kendi illeri ön planda olsun..bu yazdıklarınızı unutmayın 3_5 yıl sonra göreceksınız ve özür dileyeceksınız..

    1. Recep Ali Altınsoy dedi ki:

     Ne kadar da geleceği görüyorsunuz.Malatya’nın çevreyolu ihtiyacı var mesela.Bu yol yapılsa doğudan gelen araçlar MalatYa’nın içine girmeden tıpkı Kayseri’de olduğu gibi bu çevreyolundan dıştan dolaşsa geçse bu yolu planlayan Elazığlı,Sivaslı,Edirneli dersiniz siz. Olan yolları duble yoldan tek şerite çevirelim.Mümkünse Arapgir Kemaliye arasındaki yolu komple ulaşıma kapatalım da içiniz rahat etsin.Böyle 3 yıllık 5 yıllık teoriler üretip burada mantıklı yorum yapanların beyinlerini yakmayın.

 6. Mustafa dedi ki:

  Arapkir, Arguvan Malatya güzergahı kısaltılarak duble yol yapılırsa o zaman daha güzel olacaktır.

  1. İrfan44 dedi ki:

   Malatya Arguvan arapgir yolu yaklaşık olarak 1 aydır yazıhan kurucay mevkisinde basladı insanlar komplo teorisi ile yasıyor birdefa kemaliye de yasayan insanlar günlük alışveriş yapmak icin malatya geliyor bu malatya kemaliye yolu duble yol yapıldıktan sonra kim nerde isterse orda gitsin

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."