Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Bakan Yeni Stadları Anlattı

Bakan Yeni Stadları Anlattı
  • 27.12.2015

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yapımı planlanan 24 stat ve 405 spor tesisini tanıttı. 

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen basın toplantısına Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın yanı sıra, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve diğer yetkililerde katıldı.

Kılıç, yeni yatırımları paylaşmak amacıyla spor medyasıyla bir araya geldiklerini belirterek, “Büyük spor hamlemiz kapsamında 24 yeni stat ve 405 tesis yatırımımız var. Statlarımız, ev sahibi takımın 15 günde bir maçlarını yaptığı değil, çeşitli amatör sporlara da sürekli hizmet verecek tesisler olacak. İçlerinde alışveriş merkezleri, dinlenme alanları, sosyal tesisler bulunacak. Sadece 15 günde bir maça gidilen beton bloklar değil, 365 gün çalışacak yaşam merkezleri oluşturmaya gayret ediyoruz” dedi.

HİÇBİR STAT AYNI DEĞİL

İnşasına başlanan ya da başlanması planlanan Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İzmir-1, İzmir-2, Kocaeli, Malatya, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas, Trabzon, Bursa, Çorum, Konya, Manisa/Akhisar ve Manisa/Turgutlu statlarıyla ilgili bilgi veren Suat Kılıç, hiçbir ildeki stadın diğer ildeki statla mimari benzerliğinin bulunmadığının altını çizdi.

“İZMİR’DE İKİ FARKLI YAKAYA İKİ AYRI STAT YAPMAYI HEDEFLİYORUZ”

Bakan Kılıç, İzmir’de iki farklı yakaya iki stat yapmak istediklerini vurgulayarak, “Bu konu polemik de yapıldı. İzmir’de, iki farklı yakaya iki ayrı stat yapmayı hedefliyoruz. Örnekköy’de ilk stat için gerekli tüm yasal değerlendirmeleri yaptık. 25 bin kişi kapasiteli tesisin, öncelikle Karşıyaka olmak üzere İzmir futboluna hizmet vermesini planlıyoruz. Diğer yakaya bir stadın daha yapılması için girişimlerimizi hızlandıracağız” diye konuştu.

“24 STAT PROJESİNİN YANI SIRA İLAVE 405 SPOR TESİSİ DE YAPILACAK”

Kılıç, 24 stat projesinin yanı sıra ilave 405 spor tesisinin de yapılacağını kaydederek, 30 kapalı yüzme havuzu, 124 sentetik futbol sahası, 78 gençlik merkezi, 129 spor salonu, 13 atletizm pisti ve farklı branşlar için de 31 ayrı tesis yapılacağını anlatarak, şunları söyledi:

“Bu tesislerin tamamının ihalesi yapılmadı. İhalesi yapılanlar üzerinden ortalama hesap yaparsak, 24 stat için 2,5 milyar lira, tesisler için de 1 milyar lira olmak üzere toplam 3,5 milyar liralık bir spor yatırımı söz konusu. Bu çok önemli bir rakam. 2002 yılı yatırım programında toplam yatırım bütçesi 60 milyon liraydı. En büyük destekçimiz, başta Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Tesisleşme hamlesinin bitirilmesi konusunda hemfikir olduk.”

ATATÜRK OLİMPİYAT STADI

Kılıç, Atatürk Olimpiyat Stadı ile ilgili olarak ise, yıllar önce tamamlanan ve borcunun da hala İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu (İOOHDK) tarafından ödenmesine devam edilen bir tesis olduğunu anlatarak, “Maalesef projenin iyi olmaması, meteorolojik koşullar düşünülmemesinden dolayı, verimli kullanılamayan bir proje. İki ayrı yenileme projesi çizdirdik. İkisinden de yeterince tatmin olmadık. Birkaç mimarlık ofisi yeni projeler hazırlıyor. Tribünlerin kar, yağmur, rüzgar ve aşırı soğuklar için korunaklı şekilde kapanması amacıyla proje çalışmalarını hızlandırdık” ifadelerini kullandı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Atatürk Olimpiyat Stadı’na taşınmasının istenmesine ilişkin bir soruya ise Bakan Kılıç, “TMOK’u taşımayla ilgili bir inisiyatifimiz yok. Ancak Olimpiyatevi’nde hizmetine devam eden İOOHDK sekreteryası ve personeli var. Bu birimi Atatürk Olimpiyat Stadı’na nakletmeyi düşünüyoruz. Ayrıca, TFF’nin de oraya taşınması yönünde planımız vardı. Riva Projesi hızlanıyor ve büyük bir ihtimalle merkezlerini orada konumlandıracaklar. Bizim davetimiz geçerli. Belki kira bile söz konusu olmaksızın orada TFF faaliyetlerini sürdürebilir. Statta çok fazla kullanım alanı mevcut” cevabını verdi.

Atatürk Olimpiyat Stadı’nı içinde bulunduğu durumdan kurtarmak için Esenler ve Başakşehir Kaymakamlıklarıyla görüşeceklerini aktaran Suat Kılıç, “Maalesef yakın ilçeler burayı kullanmıyor. Bu atıl tesislerin yüzde 100 kapasiteyle kullanılması lazım. İstanbul’un tüm ilçelerine de açık. Malzemelerimiz eskitilsin, yeter ki çocuklarımız kullansın. Yensini alıp koyacak imkana çok şükür sahibiz” ifadelerini kullandı.

“İNÖNÜ STADI YENİLENECEK”

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul’un 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığı sürecinde önem verdikleri tesisler arasında saydığı yeni BJK İnönü Stadı için engelleri kaldırdıklarını kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Anıtlar Yüksek Kurulu’nun BJK İnönü Stadı’nın yenilenmesi konusundaki çekincelerini kaldırarak, projeye onay verdiklerini kaydeden Bakan Kılıç, “Biz de İstinye’de bize ait bir araziyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne vererek, karşılığında BJK İnönü Stadı’nın arkasındaki İETT garaj alanını BJK İnönü Stadı’nın arsasına ekleme kararı aldık. BJK İnönü Stadı’nın yeniden inşası için engelleri kaldırdık. Bizim artık bu projeyle ilgili yapacağımız başka bir şey yok. Konu, Beşiktaş Kulübü’nün finansman çalışmalarıyla devam edecek” açıklamasında bulundu.

“HENÜZ HARCAMA AŞAMASINA GELİNEMEMİŞ KAYAKLI ATLAMA KITA ŞAMPİYONASI’NIN İPTAL EDİLMESİ, HADDİNİ AŞAN, ÜLKE İÇİN SORUMSUZLUK İÇEREN BİR DAVRANIŞ”

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Erzurum’da düzenlenecek Kayaklı Atlama Kıta Şampiyonası organizasyonunun ödenek yetersizliği nedeniyle iptal edildiğini açıklayan Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık’a sert tepki gösterdi.

Organizasyonun iptal edildiğini kendisinin de televizyonlardan öğrendiğini dile getiren Kılıç, konuyla ilgili su açıklamada bulundu:

“Konuyu öğrenince spor genel müdürümüzü aradım ve onun da yine aynı şekilde haberdar olduğu bilgisini aldım. Kayak federasyonu başkanının bizimle irtibat kurmaması, organizasyonu alırken müsaade isteyen, ancak iptal ederken bize danışmadan karar alma yaklaşımı garip bir durum. Türkiye, 1 milyon lira için organizasyon iptal ettirecek bir ülke değildir. Uluslararası organizasyonlar, ülke adına verilen taahhütlerdir. Yeri geliyor yatırım bütçeleri kısılarak, ülke imajı kullanıyor. Federasyonun yaptığı son derece hatalı bir davranıştır. Bu kaynağa şimdi değil, organizasyon yapılırken ihtiyaç duyulacaktır. Kayak Federasyonu’nun henüz harcama aşamasına gelinmeyen bir kaynak için organizasyonu iptal etmesi, haddini aşan, ülke için sorumsuzluk içeren bir davranış. Biz yetkili kurumları harekete geçirdik. Arkasında yatan amaç nedir, bilemiyorum. Aslı Nemutlu kızımızın ölümüyle ilgili yürütülen bir çalışma var. Bakanlığımız ve bilirkişiler çalışmalarını yapıyorlar. Orada bir can söz konusu. Ayrıca Erzurum’da mart ayında Dünya Snowboard Şampiyonası ve Tekerlekli Kayak Balkan Şampiyonası gibi iki uluslararası organizasyon yapılacak. Bu organizasyonların ekonomik değeri de iptal edilen organizasyondan daha az değil. Türkiye bu paralardan kaçmaz. Verdiğimiz taahhütleri reddedecek değiliz. Kaldı ki, Erzurum’u yeni dönem Olimpiyat Eğitim Merkezi planlamasında, kış sporları eğitim merkezi haline dönüştürüyoruz. Bu kadar üzerine titrediğimiz bir kente böyle bir olumsuzluğun yaşatılmasından dolayı ben de üzgünüm. O yatırımları başka bir ilde tekrar yapmak mümkün değil çünkü.”

DÜNYA ANTİ DOPİNG AJANSI, HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ’Nİ YENİDEN AKREDİTE EDECEK

Dünya Anti Doping Ajansı’nın (WADA) Hacettepe Üniversitesi’ni yeniden akredite etme çalışmalarına da değinen Suat Kılıç, bunu çok önemsediklerini aktardı.

Hacettepe Üniversitesi ile birlikte Türkiye Anti Doping Ajansı’nı (TADA) kurma çabaları olduğuna değinen Kılıç, “Buranın yüzde 50 finansmanını biz, yüzde 50 finansmanını da Hacettepe Üniversitesi üstlenecek. WADA nezdinde de Uluslararası Olimpiyat Komitesi camiasından dostlarımız destekçi oldular. Türkiye’nin bölgesinde başka doping merkezi yok. Ya Yunanistan’a ya da Romanya’ya göndermek durumunda kalıyorduk. Projemiz tamamlanmak üzere. Bu ajansı kurup, dünyanın en iyi işletilen yerlerinden biri yapacağız. Önümüzde Akdeniz Oyunları var ve tüm numunelerin Hacettepe Üniversitesi tarafından incelenmesini istiyoruz. Oyunları yapamayan Yunanistan’a, oyunları düzenleyen Türkiye’nin numune göndermesini istemiyorum. Bu işi birlikte bitireceğiz” dedi.

“CRİSTİANO RONALDO’YA ‘ALLAH RAZI OLSUN’ DEMEK LAZIM”

Bakan Suat Kılıç, Real Madrid’de forma giyen Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo’nun, ‘Altın Ayakkabı’ ödülünü açık artırmada satarak, elde edilen bir buçuk milyon avroluk geliri Filistinli çocuklara okul yapımı için bağışlamasının hatırlatılması üzerine, sözlerini şu şekil de tamamladı:

“Bilgi ilk geldiğinde, ‘Teyit edin’ dedim. Normalde çok sıra dışı bir şey. Gazze’de derin bir insanlık dramı yaşanıyor. Masum, savunmasız sivil insanlar üzerinde İsrail’in ölçü tanımayan saldırıları var. Böyle bir dönemde, uluslararası kamuoyu büyük ölçüde İsrail’e destek verirken, Ronaldo’nun, efsane futbolcu kişiliğiyle böyle bir tercihte bulunması çok önemli. Bu inisiyatifi kullanırken, ırk, din, dil faktörlerini göz önünde bulundurduğunu zannetmiyorum. İnsani, vicdani ve ahlaki kaygıları vardır. Dünyada bu kadar insani, vicdani ve ahlaki kaygılarla hareket edecek birikim hala varsa, manevi değeri de olan bir armağanı paraya çevirip Gazze halkına gönderecek bir harekette bulunuyorsa, onu kutlamak, ‘Allah razı olsun’ demek lazım. Türkiye Cumhuriyeti olarak biz de kendisini bir teşekkür göndermek istiyoruz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."