Final

Fuat


Serdar doktor
Malatya Haber -

Belediye Binası İçin ‘Vizyonel Bir Yatırım’ İddiası

Belediye Binası İçin ‘Vizyonel Bir Yatırım’ İddiası
 • 14.08.2020

Eski SSK Hastanesi alanına yapılacak Yeşilyurt Belediyesi hizmet binası ile ilgili açıklama yapan belediye başkanı Mehmet Çınar, en çok yer tercihi, davetiye ve pazarlık usulüyle işin müteahhide verilmesi nedeniyle tartışma konusu olan bu projeyi, ‘Vizyonel bir yatırım’ diye savundu.

YEŞİLYURT BELEDİYESİ’NİN SON BÜLTENİ..

Yeşilyurt Belediyesi’nden, eski SSK Hastanesi’nin yerine inşa edilecek belediye hizmet binası işinin veriliş yöntemi, ortak firmalardan biriyle ilgili iddialar konusunda herhangi bir açıklama gelmezken,  projeyle ilgili son durum, ekinde fotoğraflar bulunan aşağıdaki bültenle basına iletildi:

“Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın yeni dönem vaatleri arasında olup, işlevselliği, yeri, konumu ve hizmet alanlarıyla Yeşilyurt’un gelişim sürecine büyük değerler kazandıracak şekilde projelendirilen ve yapımına başlanan ‘Belediye Hizmet Binası ve Kompleksi’ alanında kurban kesilip, dua edildi.

Yıkım işlemleri tamamlanan eski SSK Hastanesinin bulunduğu bölgede ki 21 bin 450 metrekarelik alanda inşaatına başlanan Yeşilyurt Belediyesi Hizmet Binası ve Kompleksi alanında gerçekleşen programda konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Yeşilyurt’a yakışan ve fonksiyonel alanlara sahip, nezih ve modern bir hizmet binasını Yeşilyurt’a kazandırmak adına çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Yeşilyurt’un geleceğine güzel bir eser daha emanet etmek adına titizlikle çalıştıklarını belirten  Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ 31 Mart seçimlerinde halkımıza sözünü verdiğimiz yatırımlarımız arasında özel bir konumda bulunan ‘Belediye Hizmet Binası ve Kompleksi’ projemizin inşa edileceği alanda kazı ve hafriyat çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir. Burada müteahhide yer teslimi yapmadan önce kazı ve hafriyatla ilgili çalışmaları kendi ekiplerimizle yaparak belediyemizin burada tasarruflu ve ekonomik anlamda hareket etmesi sağlanmıştır. Yaklaşık net temel alanı 3 bin 250 metrekare alan üzerine oturan, sonrasından da 2 bin 500 metre üzerine yükselecek olan Belediye Hizmet Binamız tamamen belediyemizin teknik ekibi ve Etüd Proje Müdürlüğümüzde görev yapan değerli mimar ve mühendislerimizin özverisi ve emekleriyle, dışarıya da her hangi bir kuruş para verilmeden projesi hazırlanmış ve ihale süreci tamamlanmıştır. Kazı, hafriyat ve kırım işlerinde üç adet ekskavatör iş makinamız ve personellerimiz çalışıyorlar.İnşallah kazı ve diğer çalışmalar bittikten sonra ilgili müteahhide yer teslimini yapacağız. Buradan çıkan toprağı da yapımı devam eden Beylerderesi’ndeki Millet Bahçemizdeki çalışmalarda değerlendireceğiz. Yeri ve konumuyla vatandaşlarımızın rahat ulaşabileceği bir bölgede hizmete sunacağımız yeni hizmet binamız, işlevselliği, ortak kullanım alanları ve diğer hizmet noktalarıyla gelişim sürecini planlı bir şekilde sürdürdüğümüz Yeşilyurt’umuza büyük değerler kazandıracaktır. Her aşamasını yakından takip ettiğimiz hizmet binamızın kazı işlemleri sürerken bizlerde çalışmaların kazasız belası bir şekilde geçmesi adına kurban kesip, dualarımızı yaptık. ‘Halka Hizmet Hakka Hizmet’ anlayışından ödün vermeden, insanlarımıza daha kaliteli ve modern ortamlarda hizmetlerimizi sunmak, yerinde ve hızlı çözümler üretmek adına yeni hizmet binamızın bu açıdan büyük önem taşıdığını özellikle belirtmek isterim.320 bine ulaşan nüfusuyla 23 kentten daha kalabalık olup, sanayi bölgeleri ve yeni yerleşim alanlarıyla tercih edilen bir hüviyete sahip Yeşilyurt’umuzun her alanda gelişmesi adına sürdürdüğümüz iş ve işlemlerimizin hızlanmasına ve hizmet standartımızın daha kaliteli bir düzeye ulaşmasında yeni hizmet binamız önemli bir misyon üstlenecektir. İç ve dış mimarisi, yeşil alanları ve ortak kullanım alanlarıyla bölgeye farklı bir güzellik katacak olan yeni hizmet binamız, her yönüyle Yeşilyurt’umuzun ihtiyaç duyduğu vizyonel bir yatırımdır. Cenab-ı Allah binamızın yapım işlerinde çalışanların yar ve yardımcısı olsun, kazasız belasız bir şekilde tamamlanmasını hepimize nasip etsin inşallah, emeği geçenlere bir kez daha şahsım ve hemşehrilerim adına teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.”

DAVETİYE VE PAZARLIK USULÜ..

Yeşilyurt Belediyesi Hizmet Binası 1. Etap Yapım İşi için açık ihale düzenlenmediği, il dışından 2 firmanın davet edildiği, Kocaeli merkezli Mersa İnşaat- Dura Mühendislik Ortaklığı’na pazarlık usulü olarak işin verildiği yöntem eleştirilere yolaçmıştı.

14 milyon 671 bin TL maliyet bedeli hesaplanan ancak pazarlıkla 9 milyon 536 bin TL’ye söz konusu firmaya verilen işin, ihale yerine pazarlık usulüyle verilme gerekçesi, 17 Temmuz’da imzalandığı anlaşılan ancak kamuoyuna bu konuda da herhangi bir bilgi verilmeyen sözleşmede, “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” olarak açıklanırken, bu gerekçelerin hangisinin bu işin müteahhide verilme yöntemine gerekçe olduğu da anlaşılamamıştı ve Yeşilyurt Belediyesi’nden kamuoyuna açıklama yapılması istenmişti.

Hizmet binasının yapım işini pazarlık usulü ile kazandığı açıklanan Kocaeli merkezli firmanın da içinde yer aldığı Elyapı Grup’a ait bir başka firmanın, Kandıra Belediye binası yapım ihalesindeki taahhütlerini yerine getiremediği için tüm ihalelere katılmaktan 1 yıl yasaklandığı ortaya çıkmıştı.

İhalelere katılmaktan yasaklanan firmanın sahibinin, aynı zamanda Yeşilyurt Belediyesi binası ihalesini alan Mersa İnşaat Ltd. Şti’nin de ortağı olduğu, ancak, bu kişinin, Mersa Ltd. Şti.’deki 750 bin TL değerindeki hisselerini, 14 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ‘İhalelere Katılmaktan Yasaklama Kararı’ndan 20 gün önce aynı soyadını taşıyan bir kişiye devrettiği anlaşılmıştı.

Bu arada, Kocaeli’nde yayınlanan bir yerel internet sitesinde, Yeşilyurt Belediyesi Hizmet Binası işinin verildiği ortaklığın bir tarafı ile ilgiliçok daha ilginç, çarpıcı başka iddialar yeralmıştı.

malatyahaber.com- Bülten

Etiketler: /

Yorumlar
 1. malatya serdarı dedi ki:

  bi de; vizyon demişken… bunlarda vizyon olsa şeker arazisini bina bina doldurmazlardı.. şehrin ortasında “central park” gibi içinde göl bile olan sandala bineceğin bir GERÇEK PARK yaparlardı… beton vizyonu bunlarda.. artık düzelmez.

 2. malatya serdarı dedi ki:

  siyasi çekişmelerinizi bilmiyorum da… BİNA YIKIMI TOKİ KONTROLÜNDE. ve enkazdaki demiri çıkarmak için betonu parçlayıyorlar… çıkan toz ASBEST İÇERİYOR. tüm şehri ve orradaki kreşlerdeki yavruları ZEHİRLİYOR. KANSEROJEN. kimin umrunda? lafa geldim mi de çevre sağlıık… malatya haberi göreve davet ediyorum. ACİLEN. göstermelik bir sulama yapıyorlar arasıra.. gidin de çıkan tozu görün. çevre evlerin balkonlarına bir bakın. soluduğu havaya bakın.

  1. malatya serdarı dedi ki:

   tavsiyem. habersizden 2 – 3 saatlik bir çekim yapın. yakın bir binanın balkonundan.. haberli gidince. ne yapıyorsunuz böyle olur mu diyince hemen koşup hortumu alıyor eline…

 3. Tinatamo dedi ki:

  Tüm dünyada Modern şehirler Geniş meydanlarıyla halkın kullanacağı park ve alanlarıyla anılır. Bizde belediye binalarıyla. Yeni nikah sarayının arkasındaki alanda beklemeye alındı. Bakalım oraya kim çökecek.

 4. Abidin44 dedi ki:

  Devlet millet içindir,
  Millet devlet için degildir.
  TURGUT ÖZAL

  1. öneri dedi ki:

   çok beğendim.

 5. Abidin44 dedi ki:

  Belediyeler ülkenin en büyük kamburu çünkü makama
  Oturan babadan kalma miras gibi görüyo mühür bende
  Süleyman benim birazda ben saltanat süreyim diyor
  Bu hepsi için geçerli bu arada bi sonraki seçimede
  Görsel hazırlıklar var bol bol foto çekip bi proje etrafında
  Foto vermekgibi geriside ali kaya yorumunu okuyun
  Bukadar güzel özetlenir yüregine saglık

 6. Abuzer dedi ki:

  Sadece üzülüyorum bu şehrin haline TSO Esnaf Odaları başkanları yıkım ihalesi dışarıya verilirken pardon siz nerelerdesiniz sesiniz çıkmıyor acaba neden…..

 7. Nurullah demir dedi ki:

  Bir beton yığınıda buraya yapın sanki battalgazi belediyesi çok iş görüyor her oda 3 kişi kakara kikiri muhabbet sonra gelsin aylıklar abi bunların tek bildiği yık yap yık yap sonra borçlan yık yap abe görisin mi belediyayı ne bina yavvvv

 8. Nurullah demir dedi ki:

  Ali abi ne güzel tespitler bizimde yağlarımız eridi.

 9. Mustafa dedi ki:

  Sayın Çınar Melekbaba Kiltepe yeșilkaynak yesiltepe gazi mahalleri için ne yaptin ne yapacan?Bak Battalgazi belediyesi elini tașın altina koydu șehit fevzi mahallesinde dönüșüm yapiyor…Sen ne zaman bu mahallelere hizmet verecen?kozmetik ișlerle uğrașma kronik soorunlara çare bu tribüne oynama…

 10. Ali Kaya dedi ki:

  Topu topu 10 km lik bir şehir.Koskocaman bir valil8k binası var, vali yardımcıları il müdürleri yüzlerce çalışan filan. Bu bir tarafa, büyükşehir yasası ile takviyeler yapılarak şehirleri yok etmek için elinden geleni yapan şeçilmiş kadrolar… Küçücük şehirde devasa 3 belediye binası… İlçe belediye binaları büyükşehir binalarının karizmasını yok edecek oranda şatafatlılar.Bu devasa beton yığınlarının her katında başkanlar,daire başkanları birim müdürleri, amirler, şefler…binlerce insanın olduğu yalama ve yalanma müesseseleri. Ama iş üretemiyor. Yetki karmaşası bir taraftan, būrokratik hantallık diğer taraftanm, icrada ağır sıkıntılar ve trilyonlarca borç batağı, doğal olarak bohem bir rahatlık sağlamış. Çok basit ve ivedi konuları kangren yapıyor. Kriz çıkarıyor. Kişilerle veya başka bir partinin düzeltebileceği bir durum değil bu. Komple kapısına kilit vurup içini boşaltmak lazım. Küresel güçlerin dayattığı bu kanserli yönetim şemasını yerle bir etmek lazım Alışılmış çaresizlik kaderimiz değil. Önce itirazlara ihtiyacımız var. Sonra yapısal değişimlere. Yoksa bir çok akıllı insanın söylediği gibi, bu gidiş içten çökme getirecektir. Artık hizmet üretmeyen hizmet binalarını yapmaktan vaz geçerek sorgulamanızı başlatın mesela …Vizyonelmiş. Yapma yav çimizdeki dinazorun tüm yağı eridi…..

  1. Mehmet44 dedi ki:

   kelimesine dokunmasan katılıyorum. süper yorum.

  2. Nurullah dedi ki:

   Ali abi ne güzel tespitler bizimde yağlarımız eridi.

  3. burak inan dedi ki:

   Kapak fotoğrafı gibi yorum olmuş…

 11. Servet kılıç dedi ki:

  İddia edilenler doğruysa, pazarlık usulü ihaleye çıkartılması doğru değil. Yazık günah.

 12. Mustafa Arslan dedi ki:

  Trafiğin felç olduğu şehrin merkezine belediye binası yaparsan felç olan trafiği öldürürsün.

 13. eco dedi ki:

  bostanbaşı çiftlik caddesinin peyzaş işleri yapılıyor. üvey evlat gibi mestonun kalitesiz kırık perkelerinden sıradan özentisiz öylesine yapılıyor . fahrikayahan veya o bölge öz evlat bizim oralar üvey evlat tüm site ile bu konu hakkında toplantı yapacağım ve hatta diğer site yöneticileri ile konuşacağız. zaten muhtar ne iş yapar belli değil. ne ışıklandırması güzel ne peyzajı bence yapmayın yazık . 1 milyonluk bir şehrin giriş ve çıkışının 2 şerit yola viyadüğe mahkum edilmesi gibi.

 14. Ömer dedi ki:

  Yeşilyurt un bültenlerini okursanız kendinizi dünyanın en gelişmiş en sosyal en kültürel en sportif en yeşil alanı fazla olan en en en belediyesi sanırsınız. Bir defa belediye binasının yeri, konumu kesinlikle yanlış büyükşehir denen ili getirilip tek kavşak mı bulvar mı ne derseniz o alana sıkıştırıldı. Battalgazi Belediye binasını yapalı bayağı bir zaman geçti kredi kullanmadan pazarlık usulü de yapılmadı. Hatırlayın yeri de güzel. Ayrıca DSİ binası da yaptı Selahattin başkan.

 15. Ahmet dedi ki:

  her kafa da bi ses var allah akıl fikir versin inşallah

 16. Beyin dedi ki:

  Malatyahaber fiyatı değil yerini haber yapın dedik,büyükşehirle battalgazi arası bu kadar mesafe varken yeşilyurt neden büyükşehirin dibine yapılıyor, şehir planı yapılırken bölgenin trafik yükü hesaplanmıyor mu,aynı yerde 3 hastane 1 fabrika,itfaiye,işkur sgk hepsi içiçe

 17. Abidin44 dedi ki:

  Burayı halka kazandırın kardeşim çok lazımsa gidin başka bi yere yapın köşkünüzü

 18. mülayim 44 dedi ki:

  Bu binayı 30 milyona yapsın çınar onu büyükşehir e
  Başkan yapacaz toplam maliyetini açıklayın 1. Etabı
  9 milyon

 19. malatya44 dedi ki:

  Partisi önemli degil yanlış karar bu bostanbaşında
  Oturuyorum hacı başkan zamanında sosyal tesis
  Yapıldı çok güzel oldu her akşam erken gidiyoruz
  Yer bulmak için oturacak yer yok burayada güzel bir
  Sosyal tesis millet parkı süper bi alan beton oluşu
  Çok yanlış

 20. Mehmet dedi ki:

  Bakın buraya belediye binası olmaz.Malatyanın önünü açın, şehri tıkış tıkış düzenlemekten vazgeçin.Trafik zaten skışık, bir de belediye binası olursa batırırsınız.Belediye binasının yeri başka bir yer olmalı.Sgk binası yanlış yere yapılıyor, o da orada trafiği sıkıştıracak.Hem yapılan yer de minnacık yer.Bir türlü vizyonu geniş bir şekilde iş yapmıyorsunuz, bakın Kayseri’ye, Konya ya, o şehirleri örnek alın,

 21. Vlkn44 dedi ki:

  Yaa yapmayın arkadaşlar bu alanı malatya halkına kazandırın geleceğe kazandırın her yer bina beton 2 er km arayla belediye binalarımı olur yaa bu ne israf yazık günah..

 22. Yancı- Ayakçı2 dedi ki:

  Selahattin Gürkan’a İller Bankasından 40 Milyon 254 bin lira kredi kullanması yetkisi verilmesi Mecliste onaylanirken
  Cinar kredi kullanmadan yapacakmis hizmet binasini onun da haberini yapin

  1. Kadir dedi ki:

   Allah razı olsun çınar cebinden yapıyormuş. Iller bankasıda yeşilyurt belediyeside devletin, iki yerden gelen parada halkın parası. Yeşilyurt belediyesi hibi geliri olab ülkede 10 ilçe yoktur. Ülkenin ekenominin anası ağlamış bizimkiler sidik yarışında

 23. Alemin Uyanığı dedi ki:

  Malatya haber CHP yayın organıdır veli ağbabayı manset yap dur anca

  1. Dedektif dedi ki:

   Doğru mu bu olay kardeş yalan mı?
   Niye her yere saraylar yapılıyor
   Tek duyduğumuz belediyede saray beton rant burayı daha iyi amaçlarla kullanabilirlerdi koskoca tarihi bir hastaneyi yıktılar bu topluma şehir hastanelerini dayattilar insanlar bir yerde tikis tikis olsun derdindeler birseye de yanlış de be lanet olsun senin ideolojine de insanliginada chp ymis banane chp den yanlış yanlış dir

   1. GRKN dedi ki:

    acilen bir doktora görünmeslisin sağlıkta yapılan atılımlar sayesinde bu pandemi süreci sorunsuz atlatılıyor tarihi hastane dediğin binanın geçmişi 54 yıl neresi tarihi az mantıklı eleştiri yap saray konusunada gelince soda içmeni tavsiye ederim hazımsızlığında bu kadarı fazla o binalar devlete yapılıyor partilere değil NANKÖR olmayın

 24. Yancı- Ayakçı1 dedi ki:

  ben yanda görev yapan taksiciyim, dün Yeşilyurt’un kazisini büyükşehir durdurmaya geldi , polis cagiracagiz diyorlardı.Yaziklar olsun büyükşehire gözümüzle gördük, duyuyorduk inanmiyorduk

 25. Yancı3 dedi ki:

  cinar tayyibe burayı actirirsa malatya siyasetinde devran döner.

 26. Yancı2 dedi ki:

  Tkdk dan yeşilyurt 5 milyon tl destek alınca battalgazi ağlamaya başladı tkdk yeni yerde yesilyurta siyasi baskıdan ötürü destek veremeyecek.buraya destek ne alındı acaba

 27. Yancı1 dedi ki:

  cayirkoye yapılan yollardan dolayı yeşilyurt belediyesine çok teşekkür ederiz.Sozunun eri ekibe başarılar dileriz

 28. Dangalak Üfürüğü7 dedi ki:

  ben teşkilatta görev yapıyorum.oznur ile bir yerde gorevliydim aynen şunu telefonda konuşuyordu”cinari hizaya getirmezsek o bizi getirecek abi haberiniz olsun ” galiba gerçek oluyor…

 29. Dangalak Üfürüğü6 dedi ki:

  ankara cinar in çalışmalarına kulak kabartıyor, maski yi de izliyor-muş…bizden söylemesi.ankara görüyor tüm olanlari

 30. Dangalak Üfürüğü5 dedi ki:

  cinar vur vur inlesin selo ve yandaşlar dinlesin..

 31. Dangalak Üfürüğü4 dedi ki:

  Bunlar çok iş yapar ama malatyahaber de durduramiyor selo da ? Şevket abiyi göreve çağırıyoruz,durdurmasaniz çınarı başınıza bela olacak söyleyeyim.bu bina yaptirilmamali.

 32. Dangalak Üfürüğü3 dedi ki:

  yeşilyurt en güzel yere binayı yapıyor, daha ne isteniyor pardon anlamadık

 33. Dangalak Üfürüğü2 dedi ki:

  Bu bina gerçekten birilerine ders olmuş bu haber sayfasından o anlaşılıyor.siz yaziyorsunuz duracakmi diyoruz adam iyice hızlanıyor? Eee yalan habermi hepsi ??

 34. Dangalak Üfürüğü1 dedi ki:

  malatyahaberin yeşilyurt belediyesini vurmaktan başka bi işi yokmu merak konusu

 35. Hasan dedi ki:

  Afişlerden anlaşıldığı kadarıyla

  3*Battalgazi belediyesi gibi BEŞTEPE’DEKİ sarayın başka bir çakma versiyonu

 36. Sedat dedi ki:

  Harcanacak paraya yazık. İsraftan başka bir şey değil.

 37. malatya44 dedi ki:

  Buyük bi ihtiyaç makam yeri yetmiyordu güzelim alanı
  Mahvettiniz tek işiniz beton yeşilyurt tan eser kalmadı
  Keyfi istekleriniz için yazık ediyosunuz memlekete
  Rahmetli özalın bi lafı var nur içinde yatsın ‘Devlet
  Millet içindir millet devlet için degildir,

 38. Cezmi dedi ki:

  Çelikhanda muhtar sanıyor kendini, belediye binasının yerine bak,trafiğine bak,yüzakı na düğün salonu açmış

 39. abuzer dedi ki:

  adam gibi bir yer yapamadınız mı belediye binası
  ülkenin en önemli ihtiyacı 10. belediye binası idi

  1. Yancı- Ayakçı3 dedi ki:

   Bu ne kadar anlaşılmaz bir yorum çok okudum yorumu bişey anlamadım sorun bendemi acaba?

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."