Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Benim Açımdan Önemli Bir Şey Değil”!.

“Benim Açımdan Önemli Bir Şey Değil”!.
 • 10.12.2016
 • Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır, Sayıştay’ın mali rapor ve tablolarla ilgili “güvenilir bilgi içermiyor” saptamasına ilişkin değerlendirme yaptı

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Sayıştay’ın ‘Mali rapor ve tabloları doğru ve güvenilir bilgi içermiyor”  kanaatine vardığı Büyükşehir Belediyesi’nin  2015 yılı denetim  raporu ile ilgili olarak “Sadece usul hatasından kaynaklanan bazı uyuşmazlıklar var. Benim açımdan önemli bir şey değil” dedi.

Ahmet Çakır, Büyükşehir Belediye Meclis toplantısının ardından basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

Sayıştay’ın 11 ayrı hesapla ilgili çok ciddi eksiklikler, mali yanlışlıklar ve doğru olmayan hesaplamalar  tespit etmesine,  hazırladığı denetim raporu sonucunun çok önemli olmadığını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Ben daha detayına bakmadım ama önemli bir şey değil. Sıradan, kurumun yapmış olduğu çalışmalardaki bazı uyumsuzluklar. Ama bunlar rakamsal boyutta ve farklı bir anlamda değil. Bu sadece usul hatasından kaynaklanan uyuşmazlıklar var. Bununla ilgili yazılmış bir konu. Ama detayına bakmadım. Benim açımdan önemli değil, arkadaşlar takibini yapıyorlar.  Rutin işler. Bunlar normaldir.  Sayıştay geldiği zaman onbinlerce evrak inceler. Basit usulsüzlük eksiklikler” dedi.

‘Rakamsal boyutta değil’ dedi ama….

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Sayıştay denetim raporu ile ilgili olarak ‘Rakamsal ve farklı anlamda’ bir durumun söz konusu olmadığını söyledi ancak ‘Gelirlerden Alacaklar Hesap Kayıtlarındaki Alacak Miktarının Gerçeği Yansıtmaması’, ‘Mal ve Hizmet Üreten Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler Hesabının Gerçeği Yansıtmaması’, ‘Taşıtlar Hesabının Gerçeği Yansıtmaması’, ‘Demirbaşlar Hesabının Gerçeği Yansıtmaması’, ‘Yapılmakta Olan Yatırımlar Hesabının Gerçeği Yansıtmaması’, ‘Haklar Hesabı ve Birikmiş Amortismanlar Hesabının Kullanılmaması’, ‘Elden Çıkarılacak Stoklar ve Maddi Duran Varlıklar Hesabı ile Birikmiş Amortismanlar Hesabının Kullanılmaması’, ‘Gider Tahakkukları Hesabı ve Gider Tahakkukları Hesabının kullanılmaması’, ‘Amortisman Ayırma İşlemlerindeki Hatalar Yüzünden Birikmiş Amortsimanlar Hesabının Mali Tablolara Hatalı Yansıması’, ‘İdari Para Cezalarında Muhasebe Kayıtları ile Yazı İşleri Müdürlüğü Kayıtlarının Farklılık Arzetmesi’, ‘Taşınmazlarla İlgili Muhasebe Kayıtlarının Gerçeği Yansıtmaması’  başlıkları adı altında yapılan incelemede çok ciddi rakamsal uyumsuzluklar tespit etti.

Ahmet Çakır’ın önemsiz  dediği  bazı eksiklikler şöyle:

– “10 milyon TL fark var”

“Gelir servisi alacak kayıtları ile 12 ve 22 Gelirlerden Alacaklar Hesap kayıtları arasında toplam 10.039.041,83-TL fark olduğu görülmüştür. Gelir servisi kayıtlarında olmayıp yani gerçekte olmayıp muhasebe kayıtlarında yer alan alacaklar bulunmaktadır. Muhasebe kayıtlarına göre Kurumun ilk bölümde yer alan alacak kalemlerinden 19.506.140,11-TL alacağı vardır ancak gelir servisi kayıtlarına göre Kurumun bu gelir kalemlerinden alacak miktarı 16.948.177,16-TL‟dir. Aradaki fark 2.557.962,95-TL‟dir. Özetle 2.557.962,95-TL‟lik alacak muhasebe kayıtlarında yer aldığı halde böyle bir alacak bulunmamaktadır. İkinci bölümde ise gelir servisi kayıtlarında olup yani gerçekte olup muhasebe kayıtlarında yer almayan alacaklar bulunmaktadır. Muhasebe kayıtlarına göre Kurumun ikinci bölümde yer alan alacak kalemlerinden hiçbir alacağı bulunmamaktadır. Ancak gelir servisi kayıtlarına göre Kurumun bu gelir kalemlerinden alacak miktarı 7.481.078,88-TL olarak kaydedilmiştir. Aradaki fark 7.481.078,88-TL‟dir. Özetle gelir servisi kayıtlarına göre 7.481.078,88-TL‟lik alacak olduğu halde muhasebe kayıtlarında böyle bir alacak bulunmamaktadır.”

-‘Sermayeler Hesabının 5.528.837,91-TL eksik yer almasına neden olmuştur.”

“Kurumun çeşitli belediye iştiraki şirketlerinde 73.646.179,51-TL değerinde sermayesi oldu halde 241 Mal ve Hizmet Üreten Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler Hesabında kayıtlı sermaye tutarının 68.117.341,60-TL olduğu görülmüştür.”

-“Taşıtlar Hesabı 51.524.431,17-TL fazla olarak yer almıştır.”

“Kurum taşınır kayıtlarına göre Kurumun 57.971.388,07-TL‟lik taşıtı bulunmaktayken muhasebe kayıtlarına göre ise Kurumun 109.495.819,24-TL‟lik taşıtı bulunmaktadır. Taşınır işlem fiş kayıtları ile muhasebe kayıtları arasında uyumsuzluk olması nedeniyle mali tablolarda Taşıtlar Hesabı 51.524.431,17-TL fazla olarak yer almıştır.”

-“143 milyon TL tutarında fazlalık”

“Kurum muhasebe kayıtlarına göre Yapılmakta Olan Yatırımlar Hesabının borcunda 149.136.117,42-TL‟lik bir tutar yer almaktadır. Kısacası 143.496.897,42-TL tutarındaki hakkedişler, giderleştirme esnasında Yapılmakta Olan Yatırımlar Hesabına borç kaydedilmiş ancak söz konusu hakedişlere ait yatırımların geçici kabulü yapılmasına rağmen Yapılmakta Olan Yatırımlar Hesabından çıkarılmamıştır. Bunun sonucunda 2015 mali tablolarında Yapılmakta Olan Yatırımlar Hesabı 143.496.897,42-TL fazla yer almıştır.”

-“Arsa ve araziler 76.716.498,95-TL eksik yer almaktadır”

“Taşınmaz icmal cetvellerine göre – detayları tabloda görüleceği üzere- arsa ve arazi cinsindeki taşınmazların toplam değeri 692.446.650,52-TL iken 250 Arsa ve Araziler Hesabındaki taşınmazların değeri 615.730.151,57-TL‟dir. Muhasebe kayıtlarında arsa ve araziler 76.716.498,95-TL eksik yer almaktadır. Taşınmaz icmal cetvellerine göre Binalar cinsindeki taşınmazların değeri 317.120.693,72-TL iken 252 Binalar Hesabındaki taşınmazların değeri 280.477.632,05-TL‟dir. Muhasebe Kayıtlarında binalar 36.643.061,67- TL eksik yer almaktadır. Taşınmaz icmal cetvellerine göre yeraltı ve yerüstü düzenleri cinsindeki taşınmazların değeri 316.689.377,83-TL iken 251 Yeraltı ve Yerüstü Düzenleri Hesabındaki taşınmazların değeri 374.335.246,26-TL‟dir Muhasebe kayıtlarında yeraltı ve yerüstü düzenleri 57.645.868,43-TL fazla yer almaktadır.”

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. burak inan dedi ki:

  basit hatalar 10 milyon tl. bana da versenize 3-5 milyon birşey nasıl olsa ufak para.

 2. bülent doğan dedi ki:

  ahirete inanıyorsan ahirette görüşeceğiz…..çakır ağa..

 3. Sedat dedi ki:

  Sayın Belediye Başkanımızı seviyoruz güveniyoruz doğru söylüyor, zaten har vurup savuran belidir hatırı sayılır miktardaki katrilyon dönen yerlerdeki Sayıştay denetimi zaten kaldırılmıştır.

 4. Baba dedi ki:

  Bi sonraki secim tekrar secilecegi icin, problemin olmamasi cok dogal. Daha fazla daha ileri daha yuksek 🙂

 5. engin dedi ki:

  sizin için ne önemliki zaten bu kadar rahatlık iyi değiildir..sonu hüsran olur verdiğimiz oyların destegin hakkı helal olmaz …daha temkinli olmak gerek sayın başkanım

 6. mehmet dedi ki:

  10 milyoncuk çok önemli değilmiş ne kadarda kendinizde eminsiniz çok ayıp başkan size yakışmıyor sizi o makama getiren millet için o rakamlar ve hesapların sonucu önemli

 7. süleyman dedi ki:

  minibüsler vatandaşı 1.75 TL.’ye taşırken Malatya belediyesi ise aynı yer ve aynı mesafeyi 2.50TL.ye taşıyor. 1 m³ suyun birim fiyatı ise 4.00TL
  hala başkanları yalamaya çalışanlara sesleniyorum takım tutmayı bırakın… yollar hali su kesintileri fahiş fiyat politikası ihalelerde usulsüzlük almış başını gidiyor…

 8. murat dedi ki:

  ihaleler hep aynı kişilerin bu paralar adamın boğazında kalır

 9. MUSTAFA dedi ki:

  Sorumsuz bir belediye başkanı olamaz.
  İyi bir belediye başkanı bunun hesabını vermelidir.
  Peki bu rapor sonucu kim nasıl hesap verecek?
  Çok ayıp.
  Nerede haram, helal.

 10. Mustafa dedi ki:

  Mali müşavir genel sekreter yardımcınız var bu ayıp da size yeter

  1. Aydin dedi ki:

   Aynen ona ragmen göturduklerini kitabina uyduramamislar demekki bu mebla cok az benim tahminim cok cok fazla hatta 30 40 kati baskan buna kucuk bisey diyosaa

 11. Yerelli dedi ki:

  SAYIŞTAY, İktidara da sahip Malatya büyükşehir belediyesinin gelir gider hesabında 10 milyon fark var diyorsa siz onu 10’la çarpın. Herkes biliyor ki Malatya belediyesinde tas kayıp! Sivil çalışan minibüsler vatandaşı 1.75 TL.’ye taşırken Malatya belediyesi ise aynı yer ve aynı mesafeyi 2.50TL.ye taşıyor. 1 m³ suyun birim fiyatı ise 4.00TL.dir. vs. Tüm bunlara rağmen bu hesaplar açık veriyorsa her Malatyalı şapkasını önüne koyup yetimin ve kul hakkının ne anlama geldiğini derin derin düşünmelidir.

 12. Kalkan dedi ki:

  Belediye başkanı sensin seni nasıl ilgilendirmiyor.Belediye içinde neler yapılıyorsa bilgin ve sorumluluğun var

 13. suat dedi ki:

  Zimmet yok gerisi hikaye.

  1. Mustafa dedi ki:

   Hesap niye tutmuyor nerede
   Paralar zimmet yoksa

 14. Kemal dedi ki:

  BAKKAL DEFTERİ BİLE DAHA SAĞLIKLI

  Başkan’a bak! Kendi açısından önemli değil miş! Tabii “Oğlan bizim kız bizim” mantığı yerleşince böyle oluyor demek ki..

  “Beytu’l mal” ne demektir haberi yok anlaşılan. Halka ait bir kurumun her kuruşu ve icraatı değerlidir, aynı zamanda kuruşuna kadar, ödenen ücretlerin karşılığında da hangi hizmetlerin yapıldığına kadar hem denetim uzmanlarına hem de halka hesap verme zorunluluğu vardır.

  Bu anlayışta olmayan her makam ve görevdeki kişilerin o kurumda işleri olamaz.

  Senin açından önemli olmasa bile halk açısından önemlidir. Ayrıca da keyfiyet BULUNMAMAKTADIR!

 15. Sezer dedi ki:

  Dabi dabii dediğin gibidir ,.Nasıl muhasebe servisin var ? Gelir gider denkl olmuyor..10 milyon TL fark az bir para değil ? Üstelik bir çok aylik encümen toplantısında borçlanma yetkiside aliyorsun sn başkan Belediye iyi yonetilmiyor ….

 16. Celil dedi ki:

  Devletin enüst düzeyde denetim kurumu olan Sayıştay Malatya Büyükşehir Belediyesinin hesaplarında usulsüzlükler tespit etmiş Başak çakır bu konuda görevli personelden hesap soracağına BENİM İÇİN ÖNEMLİ BİR ŞEY DEĞİL diyor. Sayın başkan senin önemli olan nedir söylermisin.

 17. ft44 dedi ki:

  belediyenin bilgisayar ve güvenlik ihaleleri nasıl hep bir firmada kalıyor bunuda acıklasın sayın beledıye baskanımız

 18. EFE dedi ki:

  Olaya bak kamu kurumlarının mali denetimini yapan Sayıştay
  bir çok hesabın gerçeği yansıtmadığını söylüyor Başkan bey de olayı basite indirerek usul hatası diyor yersen.

 19. Ahmet Sefa dedi ki:

  İşte Benim hayran olduğum rahatlık : “Benim açımdan önemli bir şey değil”… İyi de Seni Sen yapan kim? Allah’ına kurban, ne yapsan yakışıyor…

 20. Aydin dedi ki:

  Insallah oyledir baskan sana guveniyoruz temiz karakterli birisiniz ama bence yeterli degilsiniz buyuk sehir icin

 21. Mustafa dedi ki:

  Basit hatalar dediği milyonlarca tl ama tabiki Çakır işin basit rakamlar başka belediye olsa kayyum atanırdı Malatya’yı ne hale getirdiler

 22. Ramazan dedi ki:

  Eski parayla düşünürsek evet 10 milyon pekte önemli deil ama o zamanlar bile 10 milyon bizim için çok önemliydi !!!

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."