Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Bildiriler Kitap Olacak”

“Bildiriler Kitap Olacak”
  • 28.12.2015

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, iki gün boyunca oldukça verimli geçen “Diriliş Dünya Görüşü ve Sezai Karakoç “ Sempozyumu bitiminde yayınlanan bildirileri kitap haline getireceklerini söyledi.

Şair, düşünür ve yazar Sezai Karakoç’un hayatı ve fikir dünyasının en ince ayrıntısına kadar ele alındığı sempozyum dolayısıyla edebiyat dünyasından övgü dolu sözlerle karşılaşan Belediye Başkanı Polat, geniş çaplı bir sempozyumu hayata geçirdikleri için mutlu olduklarını söyledi.

Sezai Karakoç üzerine yıllardır araştırmalar yapıp, yazılar kaleme alan akademisyen ve yazarların, Sezai Karakoç üzerine hazırladıkları konuşmaları içeren 8 sunum toplantısının tamamını takip eden Belediye Başkanı Polat, sempozyumun çok faydalı ve verimli geçtiğini, Malatya’dan ve İl dışından katılan akademisyen, fikir adamı ve yazarları en güzel şekilde misafir ettiklerini vurguladı. 

Hayatını “Diriliş” felsefesine adayan büyük dava adamı, yazar ve şair Sezai Karakoç’un her yönüyle anlatıldığı böylesine geniş çaplı bir organizasyon için aylardır çalıştıklarını ve çok güzel sonuçlar aldıklarını belirten Başkan Polat, “Sezai Karakoç bütün hayatını bir dirilişe adamıştır. Bütün mantığını diriliş üzerine kurmuştur, elbette diriliş ve direnişte iç içe olan bir durumdur, direnişle diriliş olur inşallah. Malatya’da üstadın birçok yönüyle incelenmesi tanıtılması araştırılması gerekiyordu. İnönü Üniversite ile Atatürk Kültür Merkeziyle ortaklaşa oluşturduğumuz çalışma sonucu gerek ilimizden gerekse de il dışından gelen hocalarımız sekiz aylık çalışmanın sonucunda iki gün boyunca çok faydalı ve verimli sunumlar gerçekleştirdiler. Sekiz oturum yapıldı, sempozyum bitiminde kaynak eser olması açısından bildirileri kitaplaştıracağız ve yayınlayacağız. Bu kitapları üniversitelere ve kütüphanelere göndereceğiz. Çünkü yoğun bir çalışmanın sonucu oluşan bir ürün ortada, bunu kitaplaştırmadığımız zaman kaynak açısından eksiklik olur. Sempozyumun bitimi itibariyle 31 başlık altında yayınlanan bildirinin gelecek nesillere aktarmak ve onlarında bu faydalı bilgileri öğrenmeleri açısından kitaplaştırma çalışmalarına hemen başlayacağız” dedi. 

BAŞKAN POLAT, “SEKİZ AYLIK DEĞİL, YÜZYILLIK BİR ÇALIŞMA YAPILDI”

Yaklaşık sekiz aydır sürdürülen titiz bir çalışmanın ürünü olan sempozyumda emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Polat, “Sezai Karakoç’un her yönüyle anlaşılması ve anlatılması için üzerine çalıştığımız bu proje için yaklaşık sekiz aydır Doç Dr. İlhan Erdem’im başında bulunduğu Düzenleme Kurulu çok gayretli, özverili ve titiz bir çalışma döneminden geçtiler. Sezai Karakoç’la ilgili araştırmalar yapan çok kıymetli hocalarımızla görüştüler. Sempozyumda konuşulacak konuların başlıkları, davet edilecek isimler geniş bir değerlendirme çalışması sonucunda ortaya çıktı. Sekiz aylık yoğun çalışmanın sonucunda iki gün boyunca sekiz sunum halinde çok verimli toplantılar gerçekleştirildi. Biz sekiz ay çalıştık ama buna yüzyıllık bir çalışma ifadesi daha doğru olur. Her yönüyle çok faydalı ve verimli toplantılar yapıldı. Umarım Malatyalı hemşerilerim çok güzel istifade etmişlerdir. Edebiyatçılardan, yazarlardan ve şairlerden çok güzel tepkiler aldık. Belediye olarak böylesine anlamlı ve kültürel değeri yüksek faaliyetlerimize ara vermeden devam edeceğiz. Hayatta olan ve kaybettiğimiz kıymetli yazarlarımızın fikirlerini, düşüncelerini ve hayat felsefelerini günümüz ve geleceğe taşımak adıma elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Sezai Karakoç sempozyumu için elini taşın altına koyan, bu çalışmaya destek olan İnönü Üniversitesine, Atatürk Kültür Merkezine, Düzenleme Kuruluna, iki gün boyunca bilgilerini ve deneyimlerini bizlerle paylaşan çok değerli hocalarımıza, bu sempozyumun en güzel şekilde yapılması için gece gündüz demeden çalışan Başkan Yardımcılarımıza ve personellerimize, sunum toplantılarını takip eden tüm vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum”  dedi. 

KAYMAKAM BABAHANOĞLU,”SEZAİ KARAKOÇ SEMPOZYUMU HER YÖNÜYLE DOLU DOLU GEÇTİ”

Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu,”Sezai Karakoç yaşarken anılması takdir edilecek bir durumdur” dedi.

Türk Edebiyatının son yıllarda yetiştirdiği en önemli yazarlarından olan ve büyük bir hayran kitlesine sahip olan Sezai Karakoç’u anlamak ve anlatmak için düzenlenen “Diriliş Dünya Görüşü Sezai Karakoç” Sempozyumuna bir teşekkürde Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu’ndan geldi. Babahanoğlu” konjektöre çok takılmayan, bildiği kadim doğruları savunan Karakoç’u anmak ve anlamak açısından faydalı bir sempozyum yaşadık” dedi.

KAYMAKAM BABAHANOĞLU “HZ. MUHAMMED’İN GETİRDİĞİ SİLSİLEYİ, BİLGİ BİRİKİMİ VE FİKİR AKIMINI TAKİP EDEN ÖNEMLİ BİR ŞAHSİYETTİR”

Geride bıraktığımız hafta sonu iki gün boyunca oldukça verimli ve faydalı sunumlarla tamamlanan “Diriliş Dünya Görüşü Sezai Karakoç” Sempozyumunun tamamını takip eden İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, “Son dönemlerde ülkenin yetiştirdiği mütefekkirlerden olan Sezai Karakoç’u anlıyoruz ve anlamaya çalışıyoruz. Sezai Karakoç tabiî ki gençlik yıllarımızda “Mona Roza” şiiriyle bilinen, “Sürgünler Başkentine” şiiriyle taçlanan bir şair. Ancak sadece şairliği ile öne çıkmış bir mütefekkir lakin aslında o dört başı mağrur bir mütefekkirdir. Konjektöre çok takılmayan kendi bildiği kadim doğruları ısrarla savunan, Hz. Âdem’den başlayarak, Hz. Muhammed’in getirdiği bir silsileyi, bilgi birikimi ve fikir akımını takip eden önemli bir şahsiyettir. Güncel olaylardan İslam’ın ve Müslümanların başına gelen olay ve durumlarda bunun gerçek bir medeniyet eksikliğinden oluştuğunu, sahi olmayan batı medeniyetinden çıkan taklitçiliğinden kaynaklandığını savunan büyük bir mütefekkirdir” dedi. 

Babahanoğlu, “Hocalarımız oturumlar boyunca bize bu mütefekkirlerimizin değişik alanlardaki görüşlerini anlattılar. Çünkü Sezai Karakoç sadece bir şair değil İslam Sosyolijisi, İslam İktisadı, İslam düşünce tarihiyle ilgili Kuran-ı Kerim’den süzülüp getirdiği mesajları bizlere ileten bir mütefekkir. Yaşarken onun anılması ve sempozyumlar düzenlenmesi ayrıca takdir edilmesi gereken bir başka durumdur. Sadece parayı düşünmeyen, bir çok kalabalığı kuru kalabalık olarak nitelendirebilecek kadarda mütevazı, aldığı hiçbir ödüle de katılmayan, kendi adına poz vermeyecek kadarda mütevazi, bütün hakikati ve tercümanı olduğu bilgileri de İslam’a ve İslam Medeniyetine veriyor ve ona mal ediyor, şahsına mal etmeyecek kadarda bir mütefekkirdir. Bütün bu özellikleri taşıyan böyle bir kaynağa sahip olduğumuz için çok şanslıyız ve bizi bunlarla buluşturduğu için sempozyumu düzenleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat olmak üzere ekibine, İnönü Üniversitesine, Atatürk Kültür Merkezine çok teşekkür ediyorum. Gerçekten dolu dolu geçen bir sempozyum oldu. Bu sempozyumların daha büyük kitlelere ulaşması gerekiyor her ne kadar Üstad bunu dar kitlelere hitap edip sevmese de. Bu hakikatler dinimizden gelen duru bir kaynaktan gelen hakikatlerin daha geniş kitlelere yayılmasının faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

AKP MALATYA MİLLETVEKİLİ NURETTİN YAŞAR, “SEMPOZYUMUN MALATYA’DA DÜZENLENMESİ BÜYÜK ANLAM TAŞIYOR”

Yeşilyurt Belediyesi, İnönü Üniversitesi ve Atatürk Kültür Merkezinin ortaklaşa düzenledikleri “Diriliş Dünya Görüşü Sezai Karakoç “Sempozyumunun tüm oturumlarını takip eden AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar, Sezai Karakoç gibi önemli bir dava adamıyla ilgili geniş kapsamlı bir sempozyum düzenlenmesini takdirle karşıladığını belirterek, Yeşilyurt Belediye Başkanını Hacı Uğur Polat’a teşekkür etti. 

MİLLETVEKİLİ YAŞAR, “MALATYA’NIN DÜŞÜNSEL VE KÜLTÜREL GELİŞİMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYAN SEMPOZYUMU TENEFFÜS ETTİK”

İki gün boyunca sekiz oturum halinde düzenlenen ve kendi alanlarında üst düzey bilgi ve birikime sahip fikir adamlarının katılımıyla dolu dolu geçen “Diriliş Dünya Görüşü Sezai Karakoç “Sempozyumunun Malatya’da yapılmasının çok büyük anlam taşıdığına dikkat çeken Milletvekili Nurettin Yaşar ”Sempozuyum Malatya açısından anlamlı olduğunu düşünüyorum, ilimizde yapılıyor olması bile Malatya’ya katkıdır. Sezai Karakoç ülkemizin kültür yapılanmasında önemli rol oynayan, temel aktörlerden, çok değerli bir düşünür, şair ve sanatçıdır. En önemli özelliği de yerli kodlardan hareket etmesi, zihin yapısının yazılımının pek dejenerasyona uğramaması, belki 100-150 yıl yaşadığımız o bozulma parantezinin içine girmemesi, güncelden fazla etkilenmeden böyle tarihin ana damarından sürekliliğini temsil eden düşüncel alt yapısı zihin coğrafyasından olmasından kaynaklanıyor. Malatya’da bunun gündeme gelmesi ve anlaşılması, okunması ve izlenmesi bu açıdan önemlidir” dedi.

MİLLETVEKİLİ YAŞAR, “BEŞERİ SERMAYEMİZİN KALİTESİ YÜKSELİRSE, ŞEHRİMİZ VE ÜLKEMİZDE DOĞAL OLARAK GELİŞİR”

Yaşar, “Malatya’nın böyle bir düşünsel bir gelişime ihtiyacı var, belki son 30 yıldır Malatya’da gözlemlediğimiz bir çoraklaşma var, zihinsel ve düşünsel anlamda bir gerileme var, bunu kırmak için bu negatif durumu pozitife çevirmek için böyle bir atmosferin oluşumunu tetiklemek için bu tür sempozyum ve çalışmalar önemli ve devamında fayda olacaktır. Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ı tebrik ediyorum. Bu sempozyumların devamlılığının olması lazım. Önemli olan bu şehirde zihin ve düşünsel faaliyetin sürekli hareket halinde olması, bu tür çalışmalara vasat ve zemin oluşturması önemli, bunlar bire bir sayısal olarak gözlenebilir şeyler değil, ama bu enerji yok olmaz mutlaka bir şeye dönüşür. Üniversitedeki Öğretim görevlilerimiz, öğrencilerimiz, gençlerimiz, çocuklarımız, bu ortamdan muhakkak etkilenirler beraberinde gelişmeleri getirir. Fiziksel ve alt gelişmeler şehrin peyzajı ve güzelleşmesi tabiî ki önemli ama bu imkânlardan yararlanan kaliteli bir insan profili ortaya çıkartmazsak gelişmiş bir kültür alt yapısı ortaya koymazsak bu yaptığımız şeylerin hepsi bi müddet sonra heba olur. Önemli olan insan malzemesi ve insan kalitesidir. Beşeri sermayemizin kalitesi yükselirse şehrimiz ve ülkemizde doğal olarak gelişir, maddi bir gelişimden öte insani bir gelişmeyle birlikte çok güzel bir şehir elde ederiz. Saygıyı, kültürü, medeniyeti, insanlığı, geleneği birbiriyle harmanlayıp böyle bir atmosfer oluşturabiliriz, bunda da özellikle Sezai Karakoç ismi çok önemlidir, zamanla belki daha iyi anlayabileceğiz. Sezai Karakoç’u anlama süreci içindeyiz, bu sürece katkımız olursa bundan mutluluk duyarız” dedi.

MİLLETVEKİLİ YAŞAR,”ÖNEMLİ OLAN ZİHNİN YERLİ, ÜRETİMİN DÜŞÜNSEL OLMASIDIR”

Milletvekili Yaşar, “Zihin kodları düzelmiş, yerlileşmiş, kendi fabrika ayarlarına dönmüş bir toplum hızla kendi kendisini geliştirir” diyerek açıklamasına şu sözlerle son verdi: “Türkiye’de siyasette, sosyolojide birbiri içinde evriliyor. Birden bire olacak değil, 100-150 yıldır belli bir dayatmayla yapay bir kültür için zorlanmışız. Yeni yeni herkes kendi toprağına ve zeminine dönüyor burada Sezai Karakoç’ta, Necip Fazıl’da, Nazım Hikmet’te, diğer kesimlerden hangi görüşte olursa olsun önemli olan zeminin, zihnin yerli olması, üretimin düşünsel olması ve bu alanda faaliyetin icra edilmesi. Bunlar olduğu zaman kendi mecrası içersinde bir yol bulur, yeter ki düşüncemizin, var oluşumuzun toprakla temasının kesilmemesi, bu doğal yapıya uyumlu, dengeli, orantılı bir gelişimi sürdürülmesidir. Bu olduktan sonra hangi görüşten, hangi yaklaşımdan, hangi çevreden olursa olsun Türkiyeli, yerli ve milli bir kültürün (etnik bir kültürden bahsetmiyorum) yaygınlaşması ve kök salmasıdır. Bu ülkenin siyasetini, teknolojisini, gelişimini, hatta savunma sanayisini ve askeri yapılanmasını etkiler. Zihin kodları düzelmiş, yerlileşmiş, kendi fabrika ayarlarına dönmüş bir toplum hızla kendi kendisini geliştirir. Zihin kodları başka yerlerden ayarlı insanlar olmaktansa kendi doğal zemininde gelişen bir kültürel ve zihin alt yapısı bu ülkenin ana sermayesidir. Bu sermayeyi güçlendirmek lazım, verilecek hiçbir emek ve masraf heba olmaz, amacımızın bu olması gerekir” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."