Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Bu Ne Kadar Doğru?’

‘Bu Ne Kadar Doğru?’
  • 27.12.2015

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), Esnaf ve Sanatlarlar Odaları Birliği (ESOB) ile Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) tarafından Malatya milletvekilleri ile ilgili bakanlara gönderilen bir yazıda, SGK’ya borçlu olan işverenlerin sigorta teşvik priminden yararlanamayacak olmasına ilişkin düzenlemenin mağduriyete yolaçtığı belirtildi ve bu sıkıntının giderilmesi istendi.

3 meslek kuruluşunca ilgili bakanlar ile Malatya milletvekillerine gönderilen yazı şöyle:

“Bilindiği üzere, 01.03.2004 tarihinden itibaren 5084 sayılı Yatırım ve İstihdamı teşvik kanunu ilimizin de yer aldığı 49 ilde uygulanmaktadır. Bu kanun ile işletmelere Gelir vergisi stopaj teşviki, Sigorta primleri işveren primi teşviki ve Enerji desteği verilmektedir. 5084 sayılı kanun ve bu kanunda değişiklik yapan 5350 ve 5615 sayılı kanunlarda sağlanan desteklerden yararlanmak için işverenlerin geçmiş döneme ait borcunun bulunmaması şartı bulunmamakta iken; 5754 sayılı kanunla (madde 54) 5510 sayılı kanunun 90 maddesinde yapılan değişiklikle, “ …….. devlet yardımı, teşvik ve desteklerin, daha önce başlayıp devam eden nakdi olmayanlar hariç olmak üzere, verilmesinden önce işverenlerden Kuruma muaccel olmuş prim ve idari para cezası borçlarının bulunmadığına veya tecil ve taksitlendirildiğine ya da yapılandırıldığına dair belge ve bilgilerin istenmesi zorunludur” hükmü gereğince İşverenlerin 5084 sayılı yasada öngören sigorta primi işveren hissesi teşvikinden yararlanmaları için geçmiş döneme ait borcunun bulunmaması şartı aranmaktadır.

5510 sayılı Sosyal sigortalar ve Genel sağlık sigortası kanunun 90 maddesi “Prim ve idari para cezası borçlarının hakedişlerden mahsubu,ödenmesi ve ilişiksizlik belgesinin aranması “ Başlığı ile düzenlenmiş olmasına rağmen 5084 sayılı teşvik yasasında öngörülen sigorta primi işveren hissesi teşvikinin kurumca bu madde kapsamda değerlendirilmesi ne kadar doğrudur?

Yapılan bu değişiklik üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 01.08.2009 tarihinden itibaren kuruma borçlu bulunan işyerlerinin e-bildirge sisteminde 5084 sayılı yasa kapsamında aylık hizmet prim bildirgeleri göndermeleri engellenmiş bulunmaktadır. Yatırımların ve istihdamı teşviki amacı ile 5084 sayılı kanun kapsamında birçok işveren kanunla sağlanan teşviklerden yararlanmak amacı ile bölgemize yatırım yaparak yeni istihdam imkânları sağlamışlardır. Yasa ile verilen bir hakkın yasanın uygulama süresi bitmeden geri alınması özel yasaların genel yasaların gerisinde kalmasına sebep olmakta ve anayasa aykırıdır ayrıca aynı kanun kapsamında bulunan Gelir vergisi stopaj teşvikinde işverenlerin kuruma geçmiş dönem borçları bulunsa dahi teşviklerden yararlanmasına imkân verilmekte olup uygulama devam etmektedir.

Bu nedenle 5754 sayılı kanunla yapılan değişiklik bir anlamda bölgemizde faaliyette bulunan işverenleri mağdur etmiş bulunmaktadır. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ve mükelleflerin ödeme güçlüğü çektiği dikkate alınarak, İşverenlerin yaşamış olduğu bu sıkıntının bir an önce düzeltilmesi 5084 Sayılı kanun uygulama süresi içinde daha önce uygulanmakta olduğu gibi SGK geçmiş döneme ait prim borcu bulunan işverenlerin cari dönem aylık hizmet prim bildirgelerinin e-bildirge sisteminde onaylanabilmesi imkânı verilerek, geçmiş dönemde bir şekilde ödeme imkânı olmadığı için prim borcu bulunan işverenlerin cari dönem primlerini ödemeleri halinde 5084 sayılı yasa ile sağlanan sigorta primi teşvikinden yararlanması sağlanmalıdır.

Sosyal güvenlik kurumuna borçlu bulunan işverenlerinde haklarını kaybetmemeleri için borçlarını tecil ettirerek taksitlendirme talebinde bulunmaları gerekmektedir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."