Miram

Final

Mavi Su

Fuat
Malatya Haber -

“Sorumsuz Borçlanmayı Yapanlar Hakkında Ne Yapılıyor?”

“Sorumsuz Borçlanmayı Yapanlar Hakkında Ne Yapılıyor?”
 • 10.07.2019

BÜYÜKŞEHİR’İN BORCU 2 KATRİLYONDAN DA FAZLA.. Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce 1,8 milyar TL olarak açıklanırken, devam eden incelemelerde 2 milyar TL’yi (2 katrilyon lirayı) geçtiği bildirilen borcu Büyükşehir Meclisi’nin son oturumunda bir kez daha gündeme getirildi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi İbrahim Fehmi Kütan, ilçe belediyelerinin içinde bulunduğu ekonomik koşullar nedeniyle bağlı mahallelere gerektiği kadar hizmet götüremediğini, alt yapı ve su konusunda hizmet aldığı Büyükşehir Belediyesi’nin de büyük borç yüküyle yeni dönemi devraldığını hatırlatarak “Alınan bu para biraz müsriflikle biraz israfla sorumsuzca harcanmış. Malatya halkının yaşamını zorlaştıran bu sorumsuz borçlanmayı yapan ilgililere dair ne gibi çalışma yapıldığı konusunda meclisin bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Şehir içindeki eski sebze halinin de artık vatandaşın tepkisi çektiğini söyleyen Kütan, “Güya vatandaşa hizmet için yapılmış yerler ama esnaf etrafa öyle bir yayılmış ki vatandaş giremiyor” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi’nin Başkan Vekili Selim Pilten Başkanlığında yapılan Temmuz ayı meclis toplantısı birinci oturumunda söz alan CHP Akçadağ Meclis üyesi İbrahim Fehmi Kütan, kente dair bir takım sorunları gündeme getirdi.

“Yüzde 44 faizle yapılan borçlanma hangi yatırımda kullanılmış?”
İlçe belediyelerinin içerisinde bulunduğu ekonomik koşullar nedeniyle bağlı mahallelere gerektiği kadar hizmet götüremediğini, üstüne bir de Büyükşehir Belediyesi’nin Malatya’nın gelecek birkaç dönemini sıkıntıya sokacak şekilde sorumsuzca borçlandırılarak devredildiğini kaydeden Kütan, “Bu borçlanma yapılırken, geriye dönüp baktığınızda kentlilerin yaşamını kolaylaştıracak, refah seviyesini artıracak, hizmet kalitesini yükseltecek, ya da kent ekonomisini güçlendirecek bir çalışma yürütülmemiş. Sadece borçlanılmış ve biraz israf, biraz müsriflik noktasında plansız- programsız bir şekilde harcanmış. Dolayısıyla bu sorumsuzca borçlanmanın bir sonucunun olması gerekiyor halk nezdinde” diye konuştu.

“Bu borçlanma Malatya halkının yaşamını zorlaştıran bir sonuca yol açtı”
Belediyenin içinde bulunduğu borç yükünün mevcut ekonomik krizle birleşince daha da ağır bir şekilde vatandaşa yansıdığının altını çizen Kütan, “Bir yandan vatandaş hizmet bekliyor ama diğer yandan önemli bir borç stoğu ile karşı karşıyayız. Vatandaşımızın ciddi sıkıntıları var. Hala taşıma su ile su ihtiyacını karşılayan veya henüz ulaşımı olmayan mahallelerimiz var. Hizmetlerde yetersiz kalıyoruz. Borçların yarattığı sonuçların sağlıklı değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum Örneğin yüzde 44 faizle yapılan borçlanmamın hangi ihtiyaç üzerinde doğduğunu, bu borçlanmanın nerede hangi yatırımda kullanıldığı, bu borçlanmayı yapan ilgililere dair bir çalışmanın sürdürülüp sürdürülmediği konusunda da meclisi bilgilendirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü geriye dönüp baktığınızda kentlilerin yaşamını kolaylaştıracak, refah seviyesini artıracak, hizmet kalitesini yükseltecek, ya da kent ekonomisini güçlendirecek bir çalışma yürütülmemiş bu borçlanma yapılırken. Sadece borçlanılmış ve biraz israf biraz müsriflik noktasında plansız programsız bir şekilde harcanmış. Dolayısıyla bu sorumsuzca borçlanmanın bir sonucunun olması gerekiyor halk nezdinde. Çünkü Malatya halkının yaşamını zorlaştıran bir sonuç ortaya çıktı. Mevcut ekonomik krizlerle birleşince daha da ağırlaştı. Ulaşım pahalı, su pahalı, hizmetler yetersiz kalıyor. İşte bütün bu noktalarla ilgili bu borçlanmanın sorumlularıyla ilgili bir sonucunun olması gerekiyor ki bizi rehber alacak, bizi izleyecek kuşaklara bir güven bırakalım” ifadelerini kullandı.

“Güya vatandaşa hizmet alanı ama vatandaş geçemiyor”
Eski sebze hali içerisindeki esnafların tamamen bölgeye yayıldığını, vatandaşın sebze haline giremez hale geldiğini aktaran Kütan, “Vatandaşa hizmet sunulması için yapılmış ama insanların yürümesi bile imkansız hale gelmiş. Vatandaş geçemiyor. Esnafın bu kadar dağınık ve etrafa yayılmış haline bir çözüm bulunması gerekiyor diye düşünüyorum” dedi.

Adana yolu üzerindeki köylere ve mahallelere tek ulaşım aracının Doğanşehir Belediyesi’nin sağladığı ulaşım hizmeti olduğunu bunun da oldukça pahalı olduğunu dile getiren Fehmi Kütan, “20-25 km’ye kadar dahi 8 lira ücret alınıyor. Bu artık haksız kazanca dönüşmüş durumda. Büyükşehir Belediyesi’nin Suçatı, Karapınar, Kömekavak, Dedeköy ve Cumhuriyet Örnekköyü’ü de kapsayacak şekilde bir ulaşım planlaması bu bölgedeki mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın beklentisidir” ifadelerini kullandı.

Kayısı festivalinin malatya için önem taşıdığını ancak hasat dönemi olması nedeniyle çiftçilerin festivalde gerektiği kadar yer alamadığını da belirten CHP’li Meclis Üyesi, “Bundan sonraki organizasyonlarda üreticiler olarak daha fazla yer almamız için hasat döneminin dikkate alınmasını bekliyoruz” dedi.

Borç 2 milyar TL’den de fazla
Bu arada, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin eski yönetiminden devreden borçlarının, sürmekte olan incelemelerde 2 milyar TL’yi (2 katrilyon lira) aştığı, Selahattin Gürkan yönetiminin hergün yeni bir borç ve haciz işlemiyle karşı karşıya geldiği öğrenildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin, Gürkan geldikten sonra hesaplarında yaptırılan incelemelerde daha önce 1,8 milyar TL (1 katrilyon 800 milyar lira) civarında olduğu belirtilen borcunun, incelemeler sürdükte daha da fazla olduğu ortaya çıkarken, en son rakamın 2 milyar TL’yi geçtiği belirtiliyor.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler:

Yorumlar
 1. AK SAÇLILAR dedi ki:

  2 katrilyon Borç batağına sokan sorumlular ifşa edilmeli ve Cezalandırılmalıdır.Sayıştay raporlarıda açıklanmalıdır.Bu paralar Malatyalının ve 80 milyonun yetimlerin şehitlerin herkesin parasıdır…

 2. temelli dedi ki:

  dünyada nekadar iyi insanlar varmış tek kuruş belediyeden çıkmayacakmış fuarın

 3. Kul hakkı dedi ki:

  Borç var demek ile olmuyor erkekseniz elinizdeki 2018 sayıştay raporunu yayınlayın ve en borçlu belediyeler arasında ilk 10 da bile yokuz bırakın bu algıyıda hizmet yapın

  1. Ali dedi ki:

   Çünkü en son Büyükşehir olan illerden birisin. Önce nüfusa göre sıraya koy sonra borçlanma sırasını ayarla.. Malatya yı istanbul, Kocaeli ile mi kıyaslayacaksın…

  2. mehmet dedi ki:

   Türkiyedeki Büyükşehirler arasında getirisi en az olan son dört şehirden biri olan Malatya yı Belediye,giderleri ile ilk 10 da bile yokuz diye sevinecek kadar bir zihniyete sahip olanlardan başka ne bekleyebiliriz.

 4. Bismillah Hasan dedi ki:

  ALLAHTAN KORKUN MİLLET BORÇ BATAĞINDA HERKES İŞSİZ ÜSTELİK BELEDIYEDE BORÇ BATAĞINDA DAHA FESTİVAL DİYİP DURUYOSUNUZ NERDE ADALET MALATYA BİTMİŞ DURUMDA HALK HEM ÇOK BORÇLU HEMDE AÇ ALLAHTAN KORKUN

 5. Özmalatyalı dedi ki:

  Yeni yönetim şowu bırakıp icraat gösterin yeter hizmet edin sulardan kaç çocuk hastanelik oldu su çamurlu akıyor minibüs 2 TL otobüs 2.25 TL bunlara çözüm bulun proje üretin yalan ve iftira değil proje üretin

 6. Deka dedi ki:

  Türkiye’de 1 tane borçsuz belediye yoktur belediyelerin işi hiZmet etmek ne kadar çok hizmet o kadar çok borç Ahmet Çakır dönemi Malatya’nın çehresi değişti Maski komple yer aktı Şebeki değişti borca takıldık kaldık Arguvan CHP belediyesi 5,5 yıldır da narmikan köyüne çöp aracı hariç bi aracı girmiş değiş parası olsa bana ne hizmet yok

 7. Sezgin dedi ki:

  “Belediye Borç Batağında” ise kayısı festivalinde konser verecek olan Rafet El Roman, Funda Arar ve diğer tüm sanatçılara vereceğiniz parayı nereden buluyorsunuz?

  1. hasan dedi ki:

   Dünyadan haberin yok ama yorum yapmayı biliyorsun.Bu festival ilk kez sponsorlar desteği ile,belediyeden para çıkmadan yapılacak.Yani anlayacağın milletin parası çarçur edilmiyecek.

 8. Malatyalı dedi ki:

  Borçlanmayı yapanlar milletvekilliği yaptılar veya yapıyorlar gerçekten bilmiyormusunuz yoksa bizimle dalgamı geciyorsunuz.

 9. Ramazan dedi ki:

  Kardeşim gel belediye veya kulüp başkanlığına belediye ve kulüpleri borclandir israf yap sonra cantani al git ne güzel dünya bütün belediyeler borç batağında Allah sayın Gürkan in yardımcısı olsun iki katrilyon borçla nasıl hizmet üretecek kısa süre sonra sayın başkanın halk nezninde kredisi azalacak zaten şu anda hizmetlerde aksaklıklar görülüyor.

 10. Şerif dedi ki:

  1) Devletin kurumları vardır. Sayıştay gelsin ve denetlesin borç gerçekten de 2 milyar ise, Borcumuz 31 Mart itibari ile 810 milyon TL idi. 80 milyon da tahakkuk etmiş alacağımi vardı diyen Ahmet Çakır, eğer gercekten de borç 2 milyar değil de Başkan Çakırın açıkladığı gibi 810 milyon ise Selahattin Gürkan halkı aldatmıştır. Kamuoyunu aldatan her kim ise bir müfteridir. Lafı eveleyip gevelemenin anlamı yok. Malatyamızın aylarını yıllarını bu spekülasyonlarla heba etmenin manası yok.3 aydır tek bir projeden bahseden yok. Borç da borç. Hodri Meydan. Sayıştay raporlarını açıklayın. 30 Büyükşehirin borcunu da açıklayın. İster nüfusa ister yüzölćümüne bölün. Yeter bıktık usandık illallah ettik, gına geldi.

  1. Mustafa Tokoğlu dedi ki:

   festival için gelecek sanatçıları kim seçti acaba.bunların ahı gitmiş vahı kalmış.hiç malatya kültürüne,festivale yakışırmı.türkü söyleyip oynatacak sanatçılar lazımdır beyler.

 11. zor ama dedi ki:

  samimi iseniz malatyadaki kurumların sayıştay raporlarını yayınlayın

 12. Çetin dedi ki:

  Vay be bu haberlerin sonu gelmez. Bıktık artık bu türküden. İş yapmamak için bahane aramayın. CHP’de bu haber siteside ak partili belediyenin kesinlikle hizmet etmemesi için ha bire zemin hazırlıyor. Festival için sanatçılar için bir sürü para harcanacak, belediye boş boş reklam işleriyle uğraşıyor bunları bırakın artık. Hükümet ak parti belediye ak parti gidin kendi aranızda çözün. Vatandaşları artık bu muhabbetler ile yormayın.

  1. Selim dedi ki:

   Birilerinin kamunun, milletin parasını har vurup harman savuranlardan, yandaşlarına akıtanlardan ve belediyeyi iflas ettirenleri gündeme getirmesinden niye rahatsızlık duyuyorsun. Sende mi o paraları yiyenlerdensin yoksa. Vatandaş yorulmuyor, bilakis memnun oluyor. Hesap sormadan rahatsız rahatsız olan yorulan vatandaş herhalde bir sen bir de o avantaları yiyenler var. Sokaktaki vatandaş bilakis çok memnun. Hesap sorulanlar aynen senin gibi düşünüyor.

   1. Selim dedi ki:

    Bu arada, kayısı festivali için harcanacak para, senin tosunların 1 yıldaki sinema festivali için harcadıkları, götürdükleri paranın (geçen sene 3,5- 4 trilyon) 50’de biri bile değil. Git öğren öyle konuş. Bütün sanatçıları sponsorlar getiriyor. Kayısı festivali de mutlaka gerekli. Malatya kayısısı marka olmuşsa festival sayesindedir. Özal’la birlikte Türkiye’nin gündemine kayısıyı getirmiş ve Malatya adıyla özdeşleştirmiştir. Anladınmı yandaş trol.

    1. kapadokya5 dedi ki:

     malatyanın festivalini bu sanatçı müsvetteleri ile mi kutlanacak. bu şehrin fuara festivale ihtiyacı yokişe ihtiyacı var. madem festival yapacaksan ahlaki kurallara dikkat etmelisin.

    2. Mustafa Tokoğlu dedi ki:

     film festivaline hiç gerek yok.eskimiş sanatçılara boş yere para kazandırılıyor.kaysı festivali gerekli ama ses getirecek sanatçı getirin ağalar,beyler.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."