Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Büyük Bir Entegre Hastane Olacak”

“Büyük Bir Entegre Hastane Olacak”
 • 04.04.2017
 • Asker Hastanesi’nin yeri ile mevcut Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yanındaki bir alan Büyükşehir Belediyesi ve Sağlık Müdürlüğü arasında takas ediliyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi ile İl Sağlık Müdürlüğü arasında Malatya merkezde, Belediye ve Sağlık Müdürlüğü’nün arsa ihtiyaçlarının takas yolu ile karşılanması için Yeşiltepe’deki Asker Hastanesi ile mevcut Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Devlet Hastanesi)‘nin yanındaki arsanın devrine ilişkin hazırlanan ön protokol Vali Mustafa Toprak’ın nezaretinde düzenlenen törenle imzalandı.

Ön protokol imza törenine Vali Toprak’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Defterdar Ali Yıldırım, İl Sağlık Müdürü Dr.Muhammed Duran, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar ve ilgili birim amirleri katıldı.

Başkan Çakır, ön protokolün imzalanmasının ardından yaptığı açıklamada “Sayın Valimizin bilgisi ve katkıları ile Sağlık Bakanlığımız, İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Defterdarlığımız yetkilileri ile istişarelerde bulunuldu ve Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bulunduğu alanın ilimize yakışır bir alana ve Şehir Hastanesi’ne dönüşmesi adına çalışmalar yürütüldü.

Çalışmalar neticesinde tüm hastanelerin bir arada olmasının daha kaliteli ve daha iyi hizmet verilmesi adına faydalı olacağı görüşü ortaya çıktı. Eski Askeri Hastane’nin yer aldığı Yeşiltepe bölgemizin de kentsel dönüşüm çalışmalarının yapılacağı bir alan olması nedeni ile buranın belediyemize devri konusunda bir talebimiz vardı.

O bölgenin hem gelişmesi, hem kentsel dönüşümün yapılması, hem de orada bulunan askeri alanın askeri yetkililerin uygun göreceği bir alana taşınması ile ilgili genel çalışmamız vardı.

Bakanlığımızca mevcut eski Asker Hastanesi’nin hizmet anlamında ve kentleşme anlamında uygun olmadığı yaptığımız görüşmelerde belirtilmişti. Bu doğrultuda yaptığımız çalışmalarla Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin hemen yanında bulunan ve belediyemize devredilen arazi ile eski Asker Hastanesinin yer aldığı arazinin takası konusunda çalışmalarımız tamamlayarak ön protokolümüzü imzaladık.” dedi.

Vali Toprak da imza törenine katılanlara teşekkür ederek, “Bugün hayırlı bir işin protokolünü burada imzalamış olduk, aslında bugün imzaladık ama bu mesele geçmişten bugüne kadar Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın titizlikle takip ettiği bir çalışma.

Büyükşehir Belediyemiz, kamu kurumları ile birlikte ortaklaşa yaptığı çalışmalarla şehre katkı sağlaması ve Malatya halkının daha iyi hizmetlerle buluşması amacı ile belli yerlerin mahsuplaşması oluyor.

İmzalanan ön protokolde Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yanında bulunan ve belediyemizin mülkiyetinde olan 85 bin metrekarelik alanın Sağlık Bakanlığımıza devri söz konusudur. Sağlık Bakanlığımızca inşa edilecek Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Yanık Ünitesi gibi diğer ünitelerle mevcut hastane ile modüler sistemle birbirlerine bağlanacak şekilde büyük bir entegre hastane haline gelmesi sağlanacaktır.

Çakmak Kışlası’nın hemen köşesinde bulunan eski Askeri Hastanenin 203 bin metrekarelik arazisi ile birlikte Kanun Hükmünde Kararname ile Sağlık Bakanlığımıza devredilmişti. Büyükşehir Belediyemizin de bu bölgede kentin dokusunu ve kentsel dönüşümünü gerçekleştirebilmek amacıyla büyük projeleri var.

Bazı kamu kurumlarının zorunlu yer teminini çözebilmek ve çevresiyle birlikte şehre yakışır güzel bir vaziyete ve veçheye kavuşturmak adına protokolün hayırlı olmasını diliyorum.

Şüphesiz ki bu protokol ile birlikte hem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’ne hızlı bir şekilde başlanmış olacak, hem onun yanında bir cami alanı oluşmuş olacak, hem de bunlarla birlikte eski Şeker İlkokulu olarak bilinen yerde de bir Sağlık Meslek Lisesi olacak, belediyemizin rekreasyon alanı ile birlikte güzel hizmetlere vesile olacaktır.

Bu ön protokolün imzalanması ile birlikte Sayın Sağlık Bakanımız Recep Akdağ ve Sayın Maliye Bakanımız Naci Ağbal tarafından da imzalandıktan ve Özelleştirme Yüksek Kurulu’nca da karar bağlandıktan sonra uygulanmak üzere tekrar ilgili kurumlarımıza gelecek.”dedi.

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bulunduğu alanda Malatya’nın bir sağlık adasına, bir sağlık kompleksine, bir entegre hastaneye kavuşuyor olması adına bu gün atılan adımın ve imzalanan protokolün hayırlı olmasını dileyen Vali Toprak, bu konuda çalışma yürüten ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bülten- malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. NECİP KATI dedi ki:

  Proje gerçekten çok güzel sayın valimize sayın il sağlık müdürümüze ve sayın il milli eğitim müdürlüğüne teşekkür ederim.
  O alana bir sağlık meslek lisesi yapılması elzemdi. Büyük kampüs halinde pansiyonlu yapılacak bir sağlık meslek lisesi aslında Malatya’nın değil bölgenin sağlık meslek lisesi olabilir. Malatya merkez ilçelerde bulunan 3 sağlık meslek lisesi birleştirilebilir. Böylece hem eğitim birlikteliği sağlanır hemde kalite daha çok artabilir.
  Bir eğitimci olarak teşekkür eder şükranlarımı sunarım.

 2. Malatya sevdalısı dedi ki:

  Kapatılan devlet hastanesi ne oldu ne zaman yapılıyo millet madur.kısa zamanda yapılması lazım

 3. halil dogan dedi ki:

  mahallenin içinde ve eğitim ve araştırma hastanesinin yanında emniyet müdürlüğü olmaz emniyet yönünden çok sakıncalı. Emniyet müdürlüğünün askeri hastaneye taşınması, Yeni yapılan emniyet müdürlü gününde hastaneye devredilmesi gerekir. Böylece yeni fizik tedavi merkezi masrafından da devlet kurtulmuş olur.

 4. Malatyalı dedi ki:

  Yahu herşey iyi güzel de oradaki çamların ne suçu var susuzluktan kuruttunuz bakan yok eden yok orası hastalar için mükemmel bir yer oksijen deposu bir alan lütfen biraz akıllı mantıklı iş yapın

 5. Malatyalı dedi ki:

  Orası normal bır devlet hastanesıdır! Egıtım ve araştırma hastanesıne dönüşmüştür! Yanına ek bınalar yaparak entegre olmaz.. sehır hastanesı farklı… bır sehır hastanesı ıstıyoruz! Malatya buyuksehır olduğu halde Elazığ hastane yapılıyor. Bu böyle olmaz malatya yada sehıt hastanesı yapılsın! Nüfus olarak daha kalabalık bır sehırdır malatya… bu yapılan yanı bır sıvıl havalımanı ısteyen halka bız termınal yapacaz demeye benzedı! Bız yanı havalımanı ıstıyoruz Doğu tarafına! Nokta

  1. Malatya sevdalısı dedi ki:

   Oturduğun mahalleyi yazda önüne yeni havaalanı yapalım NOKTA neyi beğeneceksiniz merak ediyorum çok iyi biliyorsanız siyasete atılın siz yapın bırakın artık Doğu Batı çekişmesini YENI STAT, ÜNİVERSİTE, TURGUT ÖZAL TIP MERKEZİ VE BÜTÜN RESMİ KURUM MÜDÜRLÜKLERİ Doğuda oraya vize ile mi girilip çıkılıyor bırakın kısır döngüleri doğuda batıda Malatyanın yani hepimizin

 6. murat dedi ki:

  elazığ’a yapılan 1040 yataklı şehir hastanesi gibi olmalı.

 7. Dilaver GÜR dedi ki:

  Gelin Emniyet Müdürlüğünü de Hastanenin yanından kaldırarak burayı daha güvenli olan ve protokolü imzalanan Askeri Hastaneye taşıyın ve Yeni yapılan Emniyet Müdürlüğü binasına İl Sağlık Müdürlüğünü Şehir Merkezinden buraya taşıyın ve Birimleri birbirleri ile entegre edin. Ayrıca Şehir içinde bulunan diğer Kamu binalarını da (Karayolları gibi) Beylerderesi ne taşıyın ayrıca Dershaneleri Dershaneden Okula dönüştürülen birimleri vede özellikle Özel Hastaneleri Şehir Merkezinden daha uygun yerlere taşıyarak hem şehre bir nefes aldırın hem de Cazibe Merkezlerinin oluşmasına katkı sağlayın. Vilayet Binasını da güzel bir Müze haline getirip burayı da Askeri Hastane mevkiinde bir yere taşırsanız bu şehre en büyük iyiliği yapmış olursunuz. Saygılarımla.
  Dilaver GÜR
  İnşaat Mühendisi

  1. Necip KATI dedi ki:

   Teşekkür ederim. Çok güzel yazmışsımız

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."