Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Büyükşehir Belediyesi’nin Borcu Yarım Katrilyon

Büyükşehir Belediyesi’nin Borcu Yarım Katrilyon
 • 09.05.2018

* Meclise ilk kez başkanlık eden Polat’a 190 milyon borçlanma yetkisi.. 2017 Kesin Hesap Raporu onaylandı.. Karakaş Konağı imam Hatip derneğine verildi.. 5 kattan 12 kata imar izni.. Kadın ve Aile Daire Başkanlığı kuruldu.. Geçen yıl 35 milyon TL faiz ödenmiş..

2017 Mali Yılı Kesin Hesabı 487.8 milyon lira olarak kabul edilen Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin 509 milyon TL (509 trilyon lira) borcu bulunduğu açıklandı. Borç yükü altında bulunan Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım ve hizmetlerinde kullanılmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’a 190 milyon TL daha borçlanma yetkisi verildi.

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, Mayıs ayı çalışmalarına başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat Başkanlığında yapılan meclis toplantısı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Gündemin önemli konularını, Büyükşehir Belediyesi’nin Mali Yılı Kesin Hesabı, Karakaş Konağı’nın devri, kat artışı, belediyenin borcu ve Başkan Polat’a verilen borçlanma yetkisi oluşturdu.

Karakaş Konağı Önder İmam Hatip’e verildi

Malatya sivil mimarisinin bugüne kadar elde kalan en nadir örneklerinden olan ve birçok kez restore edilen Tarihi Karakaş Konağı, AKP’li üyelerin kabul oylarıyla 5 yıllığına Önder İmam Hatipliler Derneği Malatya Şubesi’ne verildi.

5 kattan 12 kata izin

Mevcut planda 5 kat olan Battalgazi Belediyesi Uçbağlar Mahallesi 4493 ada 1,2,3,4,5,6,7,8,9 ve 10 No’lu parsellerin yapılaşma izni 12 kata çıkarıldı.

S,T,M,J,H plakalı araçlara ait işletme izin belgesi ve işlem ücretleri, iç sular ulaşım işlem, ruhsat ve tur ücretlerinin belirlenmesi, işletme izin belgelerinin geçerlilik süreleri ve yenileme tarihlerinin belirlenmesi maddelerinin revize edilmesi ile AYKOME üyesi kurumlar için 2018 yılı zemin tahrip bedellerinin yeniden belirlenmesi de kararlaştırıldı.

2017 Mali Yılı Kesin hesabı 487.8 milyon TL

Meclis toplantısında ayrıca 2017 Mali Yılı Kesin Hesabı da görüşülerek kabul edildi. Büyükşehir Belediyesinin 2017 Mali Yılı Kesin Hesabı 487.8 milyon lira olarak gerçekleşti.

“Rapor hâlâ bize gelmedi”

CHP Grubunun red oyu verdiği madde üzerinde söz olan CHP Grup Sözcüsü Hurşit Kuşçu, raporun halen kendilerine ulaştırılmadığını belirterek “Mali disiplinin daha etkin ve verimli bir şekilde sağlanması, gelir gider dengelerinin daha titizlikle ele alınması gerektiğini inanıyoruz. Kesin hesap raporu bu saate kadar elimize geçmemiştir. Yukarıda eksik gördüğümüz konulardan dolayı 2017 yılı kesin hesap raporuna CHP grubu olarak red oyu vereceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediyesine bir dizi eleştiriler yönelten Kuşçu, şunları söyledi:

“Yerel yönetim temsilcileri ve ülke idaresinde söz sahibi olan tüm yöneticiler, demokrasi kültürünün yerleşmesini sağlayacak kişilerin başında gelir. Avrupa Konseyi, “Yerel demokrasi olmadan, bölgesel demokrasi olmaz” mesajını vermektedir. Esasında Türkiye, bu fikri çok önceden yakalamış bir ülkedir. Türkiye’de, belediyecilik sistemi, 1856 yılından bu yana vardır. Türkiye’de 1930 yılında, 1580 sayılı kanun ile mükemmel bir belediye kanunu ortaya konmuştur. Bu, kanunu mükemmel olarak nitelendirmemin sebebi; Avrupa’da, birçok ülkede kadınların seçme ve seçilme hakkı yokken, Türkiye’de kadınlara bu hakkın tanınmasıdır.

Akıllı kent kavramı, kentleri akıllı hale getiren teknolojiler ve bu teknolojilerin kentin hangi alanlarında karşılık bulduğunu gösterir. Bu bağlamda akıllı kent ve teknoloji kavramında Malatya’nın konumu nerededir?

Tarihi ve kültürel mirasa sahip kentlerde yaşayan halkın, yaşadıkları kentleri benimsemeleri, geçmişle gelecek arası bağ kurmaları, tarih derinliği birliği yaratmada ve gelecek kuşaklara aktarılmasında ne kadar çaba sarf etmişiz?

Kentlerin diğer kentlerle rekabet etme zorunluluğu vardır. Kent yöneticilerinin kentsel pazarlama ve markalaşma konusunda hangi kentleri Malatya’ya örnek almışlardır?

Türkiye nüfusunun yaklaşık üçte birini oluşturan çocukların yaşadıkları ortamın, çocuk dostu kent politikalarıyla ne kadar desteklenmiştir?

Belediyelerin mevzuatta belirtilen görevlerini ve sorumluluklarını yerine getirebilmesinde personel önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenledir ki, nitelikli bir kamu hizmetinin ortaya çıkabilmesi için; Personelin hukuki yapısında, özlük haklarında, çalışma koşullarında, ücret adaletsizliklerinde, iş güvencesinde, iş sağlığında, hizmet içi eğitimlerin verilmesinde ve iş tanımlarında ne kadar başarılı olmuşuz?

Özellikle tarihi bir değer oluşturan çarşıların mekânsal özelliklerinin korunması ve restorasyonunda önceliğimiz olmuş mudur?

Yerel yönetimler, çarşı kültürünü yaşatmak adına “Yöresel Ürünleri Tanıtım ve Pazarlama Planı” oluşturmuş mudur?

Bedesten, Han, Kervansaray gibi yapıların tespiti açısından “Ulusal Çarşı Envanteri” çıkarılmış mıdır?

Çarşılarda “Yaşayan Zanaatlar Alanı” kurulmuş mudur?

Sonuç olarak, yerel yönetim halka en yakın düzeyde olması nedeniyle stratejik bir konumda bulunmaktadır. Bu nedenle yerel yöneticiler yoksulluğu azaltmak, ekonomiye katkı sağlamak, refah seviyesini artırmak, problemlerini çözmek, halkın istek ve taleplerine cevap verebilmek için o yöreye özgü yerel liderlik tarzı benimsemelidir.”

“Hekimhan’da hiç asfalt görmeyen mahalle yolu var”

Kuşçu’nun konuşmasının ardından söz alan Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları ile Hekimhan Meclis Üyesi Hüseyin Akkaya ise Hekimhan’a hizmet gelmemesinden şikayet ettiler. Belediye Başkanı Millioğulları, “Ahmet Başkanıma yaptığı hizmetlerden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Birçok alt yapı hizmeti geldi ancak üst yapı hizmeti bakımından ne bir park ne bir kültür merkezi henüz bir şey yapılmış değil. Aksayan bazı hizmetlerin bu dönem gelmesini arzu ediyoruz” diye konuştu.

CHP Grubunu yanıtlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise, Büyükşehir Belediyesi’nin birçok hizmeti götürdüğünü belirterek “Ancak daha yapacak çok daha işimiz var” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Büyükşehir Belediyesi 2017 Mali Yılı Kesin hesabı kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 Mali Yılı Kesin hesabında 35 milyon TL faiz gideri yer alıyor.

İstifa eden üyelerin yerine komisyon seçimleri

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak milletvekilliği genel seçimlerinde milletvekilliği aday adaylığı için istifa eden meclis üyeleri ile yerine gelen meclis üyeleri hakkında meclise bilgi verilirken, istifa eden meclis üyelerinin görev yaptığı komisyonlarda boşalan üyeliklere de seçimler yapıldı.

Ramazan Acar, Nevzat Aslan ve Hilal Acı’nın meclis üyeliklerinden istifa ettikleri, yerlerine ise Şahin Doğan, Abdurrahman Kızıl ve Ramazan Yakıcı’nın geldiği Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, boşalan komisyon üyelikleri için yapılan seçimler sonucunda; Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon üyeliğine Rüstem Çatı, Hukuk ve İhtisas Komisyon üyeliğine Ramazan Yakıcı, Meclis Kâtipliği üyeliğine Şahin Doğan, Tarihi Kentler Birliği yedek üyeliğine ise Mehmet Polat seçildi.

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı

Büyükşehir Belediye Meclisi, gündem maddeleri içerisinde yer alan kadro ihdası hakkındaki teklifi de görüştü. Yapılan teklif doğrultusunda Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı kurulması kararlaştırıldı.

Mayıs ayının ikinci oturumu 14 Mayıs 2018 Pazartesi günü saat 14.00’de yapılacak.

MASKİ Genel Kurulu yapıldı

Bu arada Büyükşehir Belediye Meclis toplantısının ardından MASKİ Genel Kurulu yapıldı. 11 gündem maddesiyle toplanan genel kurulda 6 madde komisyonlara havale edilirken Büyükşehir Plan Bütçe Komisyonu’nun MASKİ’nin de plan bütçe komisyonu olarak görev yapması kararlaştırıldı. MASKİ Genel Kurulu Divan Üyeliğine Şahin Doğan seçilirken, Aziz Görgeç ise asil denetçi oldu.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler:

Yorumlar
 1. BABA dedi ki:

  Valla Türkiyenin her makamına ne kadar yetersiz ve yeteneksiz adam varsa REİS bulup getiriyor. Ülke borcu 600 milyar dolar olmuş, dolar 5 lira olmuş, Malatyanın lafı mı olur, oylar reise.

 2. Yemre Yağız dedi ki:

  Söylüyorum; Çakırı, Çalık’ı, Yaşar’ı, Şahin’i, Özhan’ı, aday listesinde görürsem oy falan yok! Bu şehiri vizyonu geniş insanlar yönetmeli, arkasında bu kadar borç batağıyla bırakıp, hiç birşey olmamış gibi gülümseyerek vekilliğe başvuranlar değil!
  umarım yayınlarsın Editör.

  1. Sözcü dedi ki:

   Az Allah tan kork ben ne yaşar İ tanırım ne de özhan İ adamların ne yetkisi vardı kim adam yerine koyuyor adamların hiç bir ağırlığı yok

 3. Enes dedi ki:

  Bu rakamlarda eğer hakkım var ise iki cihanda hakkım haramdır.
  Cimer ve Bimer ‘e şikayette bulunduğumuzda biz çalışıyoruz deniliyor. Yazık memleketi ne hale getirdiniz sadece dükkanı olan insanlar 2 dönemde fabrika kurdu dünya çapında araştırın çakırkent yaptılar ve daha bizim bilmediğimiz neler vardır. Bunun sebebi Genel seçimle yerel seçimi karıştırıp bu insanlara oy vererek buralara getirenlerdir hak ise eğer buda onlardan sorulacaktır. Hiç dert etmeyin her seçim zamanında malatya riskli diye gelirler bir miting yaparlar iki gaz verilir sonra yine aynı insanlar başa gelir ve bu süreç böyle devam eder.
  Vesselam
  Not:umarım editör bu yazıyı paylaşır.

 4. ÇİFTÇİ44 dedi ki:

  Hesap sorulucak ilk seçimlerde ve sonraki yerel seçimler hesap sorulucak. . .

 5. abdulkadir dedi ki:

  Ben olsam bu kadar borçlu bir belediyeye başkan olmak istemezdim.

 6. Sözcü dedi ki:

  Türkiye nın en pahalı suyunu Malatyalı ya sat ona rağmen bu borç batağı Ahmet ÇAKIR HESAP VERECEK ONU EĞER MALATYA VEKİL YAPARSA YAZIKKİ NE YAZIK

 7. ahmet dedi ki:

  yazık çok yazık

 8. ramazan koyunoğlu dedi ki:

  malatya belediyesi bu kadar borcun altına neden girmiş ne yapmış halka anlatması lazım çakır ekibi ve kendisinin yetersiz olduğu ortada ama ne yazıkki türkiyemizdeki kurumların başındaki yöneticiler kurumdan ayrıldıktan sonra kurum batmış bitmiş hesabını soran yok o yöneticilere gel kardeşim bu kurumlar neden bu kadar borç batağındadır yöneticide hesabını verebilirse amenna veremesse en ağır ceza ile cezalandırılmalıdırlar mallarına el koymaları lazım hele bakalım kurumlar nasıl kar a geçiyor görelim kurumlar 10 tl lik işyapıyorlar 100 tl devleti zarara uğratıyorlar kalıcı yatırımlar yapmıyorlar yazıktır günahtır bu işlere dur diyen çıkar diye umudumuzu yitirmedik

 9. cengiz dedi ki:

  Malatya belediyesi maskı su faturası fazla gelir vatandaş öder vergisi belediye borcu halk öder

 10. mustafa dedi ki:

  Biri bana söylesin. Hacı Uğur POLAT’ta başkan vizyonu var azmı? Yaptığı çiçek böcek çöp kutusu projelerinin haricinde ne proje üretmiş. Biri bana desin. Malatyama yazık oluyor. çok yazık

 11. uur dedi ki:

  belediye borçlanırken kimler zenginleştiyse onlardan hesabı sorulmalı

 12. mamo dedi ki:

  atıp tutmayın boş boş. devletten gelen para asgari hizmetlere bile yetmiyor, mecburen borç alması gerekir belediyenin. bu borcun da bi kısmı altyapı vs. gibi hizmetler ile acil hizmetler için iller bankası yatırımlar için ise bankalardan alırlar. harcanan paraların tamamı kaldırım yol asfalt gibi hizmetlere gider. asfalt niye atılmadı diye ağlarsın ama asfaltın maliyetine bilmezsin. bitümün tonu olmuş 1.800 tl. 100 m2 lik bi yerin asfaltı için 12 ton asfalt gider. 1 km asfaltın maliyetine kadar bakın sonra yazın, belediyenin harcamasının % 90 ı asfalta gider. tüm ilçeleri köyleri vs. düşünün. sizin dışınızda herkes yiyor herkes hırsız zaten

  1. Malatyali dedi ki:

   Vergiler nereye gidiyor. O zaman belediyeyi memur kismi ciftlik olarak gormesin. 2 kisilik calisilicak yere 6 kisi calismasin.

  2. Malatyalı dedi ki:

   Borç olur da bu kadar borç olur mu .

  3. Malatyam dedi ki:

   Mamo musun nesin. Senin gözlerin görmüyor heralde. Aynı yer kaç sefer asfaltlanır, tekrar kazılır. Yap boza para dayanır mı? Trafiğin en yoğun yerlerine üst geçit yapmaktan aciz yöneticiler bunlar. İnsan ömrü nekadar, bunlar hesap yapmazlar, kalpleri kararmış. Hesap gününü unutmuşlar. Ama Rabbimin hesabı en doğrusu olacak.

 13. baba dedi ki:

  bu sadece iller bankasına olan borç gerçek borç bundan çok fazla

 14. Malatyanin yerlisi dedi ki:

  Gözgöre görede tayyibin hatrına çakırı vekil yapalım dersiniz

 15. mehmet YILDIRIM dedi ki:

  BU ÇAKIRIN YAP BOZA HARCADIĞI FAKİR FUKARANIN TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN PARALARI ŞİMDİDE MALATYAYA MİLLET VEKİLİ OLARAK DAHA İYİ HİZMET VERECEKMİŞ.VAYY HALİNE VAY MALATYAM.

 16. celal dedi ki:

  yarından itibaren kaldırımlar çalısmaları baslar baska bi seyde calısma olmaz ,,,,

 17. ORBİYOLOG dedi ki:

  ” dedesinin yediği torunun dişince çıkar ” bakalım sülaleyi takip edelim.. hangi torunu batıracak..

 18. Garip dedi ki:

  Belediye Teşebbüsleri neden borçlarını açıklamıyor kar ve zararlarını özellikle esenlik il dışında açıp kapatığı Marketler kar etmeyen deterjan fabrikası zorla ödenen personel maaşları

 19. fahri dedi ki:

  Ahmet çakır ve öznur çalık A.Ş nin belediyeyi nasıl batırdığı ortaya çıkmasın diye olan Uğur polat getirildi diye düşünüyorum. Her oturumda borçlanma yetkisi alıp bu paralarla neler yapılıyor açıklayın?

 20. Ekrem dedi ki:

  Belediye Çalışıyor Evet Hemde çok çalışıyor. Malatya Merkeze 22 km mesafede vede %95 AKP yani İktidara oy veren Beldeden Mahalleye Dönen DURUCASU Mahalle yolu ikinci yılına girdi tarla yolu gibi Stabilize olarak toz, çamur balçık Sayın belediye yetkilileri Durucasululara acımıyorsa Kendi Motaş Sürücülerine ve araçlarına acısın…. aaa tabiki seçim var unuttum bir an hemen yaparlar Meraklanmayın dostlar

 21. irfan dedi ki:

  ahmet çakırın bıraktığı borç batağına ortağı polat geldi ahmet çakırın başarısızlığı vekilikle ödülendirildi vay halimize

 22. Hakan dedi ki:

  Belediyede bir müdür 230 bin tl lik makam aracı olursa gerisini düşünemiyorum ve bu araç sivil şahsi işlerindede kullanıyorlar

  1. Malatyalı dedi ki:

   Haram olsun.

 23. Malatyali dedi ki:

  Belediye calisiyor. Her 5 yilda 1 altyapi degisiyor kaldirimlar degisiyor. Kernek meydani degisiyor. Belediye calisiyor.

 24. Sami dedi ki:

  Yol asfalt işi bilmeyen,kabadayılığı,hakareti, tehditi bol olan yandaş ve bilgisiz kişilerin yönetici olarak doldurulduğu bir birim haline geldi.bunun müsebbibi başta bir vakfın referansıyla gelen daha sonrada ego ve kisilere tepeden bakisiyla nam salmis isini ve kadrosunu yine kendine yakin kisilerden kuran şahıstır.birim müdürü odasında çaycisiyla playstation oynayan bi birimden hayır gelirmi.tabiki belediye borç batağında olacak

  1. Oğuzhan dedi ki:

   Belediye bu adam yüzünden mi borç batağında eski yöneticilerden dolayı mı? Belediye onca yolsuzluk yapılmış hiç haberin olmadı galiba? Yol Yapım ve Asfalt Şube müdürü cebini doldurmadı diye mi iftira atıyosun?
   Oda da PlayStation oynadı yalanı da ayrı bişey? İnsanları karalamak bu kadar kolay mı ki? Beyler bu adam hayatınız da göreceğiniz en kaliteli İnsan kendinize gelin

 25. Malatyalı dedi ki:

  Rantlar başlamış . Malatya ya yazık ediyorlar yazık.
  Belediye de israf hat safada
  Aynı yolu yıkıp yıkıp tekrar yapıyorlar.

  1. Seren dedi ki:

   Çok doğru haram zıkkım olsun hakkımız bugün asfalt attığı yolu akşam olmadan yeniden kazıyo ve bunu uç güne bir yapıyor yazıklar olsun bu milletin hakkını bu şekil yiyen belediye başkanı ve yandaşlarına…

 26. Yusuf dedi ki:

  Katrilyon dolar mı, mark mı, yen mi? Haberin başlığı maalesef yanlış atılmış. Borç 509 milyon TL (maalesef bu da çok yüksek bir borç) Ayrıca TL’den 6 sıfır atılalı 13 yıl oldu. Katrilyonlu bir başlık mübalağa sanatı yapılmaya çalışılmış fakat yanıltıcı olmuş.

 27. Alperen Gül dedi ki:

  Büyükşehir böylede, Yeşilyurt çok mu farklı.
  Satacak bir şeyde kalmadı elde.
  Yazıktır, günahtır.
  Kul hakkı beyler kul hakkı.

  1. Sözcü dedi ki:

   190 trilyon da buna harcama yetkisi vermişler bunlarda hiç Allah korkusu yok

   1. Malatyali dedi ki:

    Allah korkusu olan insan bu mevkilere gelmemek icin ugrasir. Bu mevkilere halkin istegiyle zorlamalariyla aglayarak gelir.

    1. Ahmet dedi ki:

     Doğru bunlar sonunu düşünmeden koşarak geliyor.

 28. gzde dedi ki:

  Eskiden belediyelere adam bulamazlardi belediye baskani yapmak icin herkesin hakki oldugu icin ve kimsenin hakkini yememek icin simdi ise hersey ortada herkesin hesap verecegi gunlerde gelecektir

 29. Erhan dedi ki:

  Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.

 30. serdar aslan dedi ki:

  Sıkıntı yok arkadaşlar dünya ile savaş halindeyiz.O kadar olacak bizler öderiz, altında dolarda mecbur yükselecek emerika ile savastayiz ya 😄

 31. Ali Yılmaz dedi ki:

  Belediyeyi bu hale getiren Ahmet çakır milletvekili olacak bizi temsil edecek vay haline Malatya

 32. Kadir dedi ki:

  Kesinlikle bu borç miktarı gerçek değil. Belediyenin borcu çok daha fazla. Sadece iller bankasına bu kadar borcu var. Birçok özel finans kuruluşları ve özel teşebbüslere olan borçlardır bunlar. Tabi bu boçların içinde MASKİ yok. Motaş bile yoktur. Millete doğruyu söyleyin..

  1. Ahmet yildirim dedi ki:

   Kesinlikle bankalara hattinden fazla borç var

 33. Tuna dedi ki:

  Yazık günah ya bu paralar nereye gitti elbet birgün hesap günü

 34. Mehmet dedi ki:

  Malatya Büyükşehir beledıyesi bütçesi, geliri vs..yıllık 480 milyon tl. Elazığ Beledıyesı butcesi de yıllık 400 milyon tl. Eee, Malatya niye Büyükşehir olduki gelirler aynı sayılır 😀 benim bildiğim büyük şehirde yaşayan her bireye devlet 1 milyon tl verıyor.. Malatya 780 bin ise 780 milyon tl olması gerekmezmi? Ben anlamadım

 35. Ali dedi ki:

  Millet öder ..beka sorunu var

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."