Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Cevap Yerine ‘Polemik’!.

Cevap Yerine ‘Polemik’!.
  • 27.12.2015

Malatya Belediye Başkanlığı, ilk defa malatyahaber.com tarafından gündeme taşınan doğalgaz skandalı ile ilgili olarak Belediye Meclisi Bağımsız Üyesi Mehmet Moran tarafından meclis başkanlığına verilen soru önergesinde yer alan sorulara cevap vermek yerine ‘Gazete kupürlerine dayalı olarak değil, yasal mevzuat çerçevesinde çalışmalarımızı devam ettirmek durumundayız’ sözleri ile polemik yapmayı tercih etti.

Malatya Belediye Meclisi Bağımsız Üyesi Mehmet Moran, 2 Eylül 2009’da yapılan belediye meclis toplantısında malatyahaber.com yazarı Niyazi Doğan tarafından yazılan ‘Orda Kimse Var mı?’ başlıklı yazıda yer alan iddia ve belgesel bilgileri kaynak göstererek ve sözkonusu yazıyı ekleyerek Malatya Belediye Meclis Başkanlığı’na 6 sorudan oluşan bir soru önergesi vermişti.

Sözkonusu soru önergesinde Mehmet Moran Malatya Belediye Başkanlığı’na,

1-Basına yansıyan bu haberin içeriği doğrumudur?

2- Yasal ortakların tamamının iştirak etmediği (Belediye % 10 yasal ortak) bir şirkette ortaklar kurulu nasıl toplanmış ve nasıl yönetim ve denetim kurulu oluşturabilmiş?

3- Dolayısıyla, ilgili Ticaret kanununa göre aykırı oluşan bu kurulların aldıkları kararlar tartışmalıdır ve hükümsüz sayılmaz mı?

4- Şimdiye kadar ki faaliyetlerden elde edilen kârdan Belediye ye düşen hisse ne kadardır ve nerede tutuluyor?

5- Geçtiğimiz yıllarda şirket el değişti. İlk sahip olan Pegaz, önemli bir kârla şirketi başka bir firmaya devretti. Bu satışta Belediyenin, hissesiyle mütenasip hak ve hukuku korunabildi mi? ortağı olunan ama yönetim ve denetiminde olunmayan bir şirketin satış şartlarının belirlenmesinde ve pazarlığında ” diğer hissedarların da hak ve menfaati gözetilmiştir ” ifadesi inandırıcı olabilir mi?

6-Malatya Belediyesinin sahsında Devleti zarara uğratanlar hakkında Adli ve İdari yönden soruşturma başlatılmış mıdır? Adli ve İdari yönden soruşturma başlatılmadıysa, başlatılmamasının hukuki bir izahı var mıdır? sorularını yöneltmiş ve ‘Hukuki bir izahı yoksa zararın tesbiti ve sorumlularından tahsili için ilgili makamlara suç duyurusunda bulunulmasını’ talep etmişti.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır imzası ile 30 Eylül 2009 tarihinde Mehmet Moran’a gönderilen yazılı cevapta (!) ise, sorulara karşılık mantıklı açıklamalar yapılması yerine ‘Gazete kupürlerine dayalı olarak değil, yasal mevzuat çerçevesinde çalışmalarımızı devam ettirmek durumundayız’ denildi.

Belediye Başkanı Çakır’ın soru önergesine verdiği cevap (!) şöyle: ‘’Malatya Doğalgaz Dağıtım A.Ş.ne ortaklık konusunda , Belediyemizin ortaklık işlemleri için 30 Nisan 2009 ve 14 Mayıs 2009 tarihlerinde gerekli yazışmalara başlanmış, Malatya Doğalgaz A.Ş. hisselerinden Belediyemize bedelsiz devrolacak hisselerin devri için gerekli girişimlerde bulunulmuş olup, kanuni süreç devam etmektedir.

Malatya Doğalgaz Dağıtım A.Ş. ile ilgili olarak, yasaların öngördüğü yasal sınırlar içerisinde çalışmalara devam edilmekte olup, yasal olarak ne gerekiyor ise o yapılmaktadır.

Gazete kupürlerine dayalı olarak değil, yasal mevzuat çerçevesinde çalışmalarımızı devam ettirmek durumundayız.

Konuyla ilgili olarak kimsenin endişelenmesine gerek yoktur.’’

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."