Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

CHP 94’üncü Yıldönümünü Kutladı

CHP 94’üncü Yıldönümünü Kutladı
 • 09.09.2017
 • CHP’nin kuruluşunun 94’üncü yıldönümü Malatya’da Atatürk ve İsmet İnönü anıtlarının önündeki törenlerle kutlandı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yeni müfredatla ilgili, “Müfredat değiştirilerek, Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini müfredattan çıkarmaya çalışıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ü nereden çıkacaksın, 30 Ağustos Zaferi’nde mi, Sakarya Meydan Muharebesi’nden m Çanakkale Savaşı’ndan mı çıkacaksın?” dedi.

Ağbaba, CHP Malatya İl Teşkilatı tarafından CHP’nin 94’ncü kuruluş yıl dönümünü dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz tarafından Atatürk ve İsmet İnönü Anıtına, partinin 94’ncü kuruluş yıl dönümünü dolayısıyla çelenk bırakıldı.

İLK TÖREN ATATÜRK ANITI ÖNÜNDE DÜZENLENDİ

Atatürk ve İsmet İnönü Anıtı önünde düzenlenen törene katılan ve partililerle birlikte davul-zurna eşliğinde halay çeken Ağbaba, “Dünya siyasi tarihinde bir tek siyasi parti vardır ki o, bir ulusal Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştirsin, emperyalizme ve yedi düvele meydana okusun ve bir devlet kursun. Dünyada bu sadece Cumhuriyet Halk Partisi’ne aittir. O nedenle Cumhuriyet Halk Partisi, sadece burada bulunanların değil, bu ülkeye bağlı herkesin partisidir” dedi.

“DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE ÖRNEĞİ YOKTUR”

Ağbaba, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye’ye büyük kazanımlar sağladığını kaydederek, şunları söyledi: “Bütün dünya tek adamlığa giderken; Hitler’in, Mussolini’nin hakim olduğu bir dönemde hemşerisi olmaktan gurur duyduğumuz İsmet İnönü, bu ülkeyi çok partili yaşama geçirmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi, İsmet İnönü sayesinde belki yine dünya tarihinde görülmeyen bir şeyi gerçekleştirmiş, kendi eliyle seçim yoluyla iktidarı rakip partiye vermiştir. Bu, herkesin kulağına küpe olması gereken bir olaydır, dünyanın hiçbir ülkesinde bunun örneği yoktur.”

“TÜRKİYE BİRDEN BÜYÜKTÜR”

Özgürlükçü demokrasiyi kurmaya çalıştıklarını ifade eden Ağbaba, “15 Haziran’dan başlayıp, 9 Temmuz’da biten bir ‘Adalet Yürüyüşü’ gerçekleştirdik. Ayrıca ‘Adalet Kurultayı’nı yaptık. 16 Nisan’da sandığa gidip, Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası, bayrağı, vatanı, milleti, adalet ve demokrasi için oy kullanan herkesin tekrar bir araya geldiğini 15 Haziran’da başlayıp, 9 Temmuz’da Maltepe’de biten mitingle bütün Türkiye’ye gösterdik. ‘Adalet Yürüyüşü’ ve ‘Adalet Kurultayı’ tek başımıza bizim değildir ama onun lideri Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Hem 16 Nisan’da hem de 15 Haziran-9 Temmuz’da gösterdik ki Türkiye birden büyüktür. Türkiye sadece bir kişiden ibaret değildir. 16 Nisan ve o yürüyüş göstermiştir ki her türlü baskıya rağmen Türkiye Cumhuriyeti’nin, Mustafa Kemal Atatürk’üm kazanımlarını hala savunan milyonlarca insan var. B insanların sayısını dünya gördü ki yüzde 50’nin üzerinde. O nedenle ülkemize her zamankinden daha güvenle bakıyoruz” şeklinde konuştu.

Ağbaba, 16 Nisan ve ‘Adalet Yürüyüşü’ ile birlikte yeni bir döneme girdiklerini kaydederek, “Bir yolun önünü açık. Bu yol, farklı siyasi görüşten, inançtan olsak da aynı şeyi savunmaktır. Nedir o, adalettir, demokrasidir, tek adamlığa karşı cumhuriyettir. Bunu farklı siyasi partilerden, görüşlerden muhafazakarından milliyetçisine, sosyalistinden solcusuna kadar hep beraber başardık” diye konuştu.

“ATATÜRK’ÜN DEĞERLERİ YÜREKLERE NAKIŞLA İŞLENMİŞTİR”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın “Atatürk´ün sporla ilgili sözlerinden oluşan poster hazırlar, Atatürk´ün ilgilendiği spor dalların tanıtan sunu hazırlar, Atatürk´ün güreş, yüzme, futbol ve diğer spor dallarına olan ilgisi üzerinde durulur. Ben bunu söyledikten sonra beden eğitimi ve spor dersinde dahi Atatürk vardır desem doğruyu söylemiş olur muyum?” açıklamalarını eleştiren Ağbaba, şunları söyledi: “Mustafa Kemal Atatürk sadece Cumhuriyet Halk Partililerin değildir. Mustafa Kemal Atatürk, bu ülkede yaşayan, vatanına milletine bağlı herkesin lideridir. Örgütlü bir hareketle karşı karşıyayız. Müfredat değiştirilerek, Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini müfredattan çıkarmaya çalışıyor. Milli Eğitim Bakanı, ‘çıkarmadık, beden eğitim derslerinde var’ diyor. Milli Eğitim Bakanı’nı spor yapmaya davet ediyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun değerlerini müfredattan siliyorlar. Mustafa Kemal Atatürk demek, aydınlanma, gelişme, bilim demektir. Mustafa Kemal Atatürk’ün değerleri yüreklere nakışla işlenmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ü nereden çıkacaksın, 30 Ağustos Zaferi’nde mi, Sakarya Meydan Muharebesi’nden m Çanakkale Savaşı’ndan mı çıkacaksın? Bu anlayışı kınıyoruz.”

Ağbaba, 2019 yılında yapılacak seçimlerin önemine de değinerek, “2019 sadece bizim seçimimiz olmayacak, bütün demokrasiye inanan, adalete inanan, cumhuriyete inanan herkesin el ele kol kola verdiği bir seçim olacak. Türkiye 2019’da inanıyoruz ki geri gidiş duracak. Türkiye tekrar çağdaş uygarlık dediğimiz Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda ilerlemeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

“CUMHURİYET HALK PARTİSİ, DEMOKRASİNİN PARTİSİDİR”

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ise “Cumhuriyet Halk Partisi 9 Eylül 1923’te Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuştur. 94 yıllık bu koca çınarın gölgesinde bulunmamız bizim için büyük bir onur ve gururdur” dedi.

Kiraz, Cumhuriyet Halk Partisi’nin cumhuriyetten önce kurularak, bağımsızlık savaşında katkısının olduğunu belirterek, “Cumhuriyet’in kurulmasında, saltanatın kaldırılmasında ve yeni, çağdaş, laik demokratik Türkiye’nin şekillenmesinde önemli roller üstlenmiştir. Bir yanıyla kurtuluşun, kuruluşun, devrimin partisidir, Cumhuriyet Halk Partisi. Cumhuriyet Halk Partisi, kendi rakibini kendisi yaratarak, çok partili sisteme geçmiş ve bu ülkede demokrasinin temellerini atmıştır. Bu anlamıyla da Cumhuriyet Halk Partisi, demokrasinin partisidir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi denildiğinde dünyanın gıptayla baktığı lider Mustafa Kemal Atatürk ve ‘Namuslular en az namussuzlar kadar cesur olmalıdır’ diyen İsmet İnönü’nün akla geldiğini dile getiren Kiraz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhuriyet Halk Partisi denildiğinde ‘Ne ezen ne ezilen hakça bir düzen’ diyen Karaoğlan akla geliyor. Bağımsızlık için idam sehpasına giden Denizler akla geliyor. Demokrasi şehidi Uğur Mumcular akla geliyor. 10 Ekim’de bağrımızdan koparılıp alınan gençlik kollarındaki kardeşlerimiz akla geliyor.”

“ADALET İSTEYEN HERKES TEK YÜREK OLDU”

Kiraz, CHP’nin kökleri derinde olan bir yürüyüş olduğunu kaydederek, “Bu yürüyüş, bugünde çok emin bir şekilde devam ediyor. Ankara’dan İstanbul’a tarihi bir ‘Adalet Yürüyüşü’nü bu partinin genel başkanı, liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu başlattı. Herkesin birleştiren ve bütünleştiren bir tavırla bir yürüyüşü ortaya koydu, adalet isteyen herkeste tek yürek oldu. ‘Adalet Kurultayı’nda yine adalet söylemleri perçinlendi. Hem ‘Adalet Yürüyüşü’nde hem de ‘Adalet Kurultayı’nda gerçekten aldığı rol itibariyle Malatya milletvekilimiz, genel başkan yardımcımız Veli Ağbaba’da örgütümüzü onurlandırdı. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde yürüyüşümüz sürüyor. Demokrasi, kardeşlik, barış ve Mustafa Kemal’in iki büyük eseri laik demokratik cumhuriyet ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne sahip çıkmak için yürüyüşümüz sürüyor” dedi.

İKİNCİ TÖREN İSMET İNÖNÜ ANITI’NIN ÖNÜNDE DÜZENLENDİ

İkinci törende, CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Kapalı Çarşı üzerinde bulunan İsmet İnönü Anıtı’na çelenk sundu.

Çelenk sunumu sonrası konuşan CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “İsmet İnönü, Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın mücadele arkadaşı. Kendisi hemşerimiz, büyük devlet adamı İsmet Paşa’yı da saygıyla anıyoruz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise “Hem Türkiye tarihi açısından hem de Malatya için önemli bir liderin, Türkiye’nin kurucularından İsmet İnönü’nün anıtının önünde hem partimizin kuruluş yıldönümünü kutluyoruz hem de onun değerlerini bir kez daha hatırlıyoruz” dedi.

Ağbaba, Cumhuriyetin kuruluşundaki özün, İsmet İnönü’nün temsil etmiş olduğu öz olduğunu belirterek, “Kendisi düşmana karşı savaşırken, oğlunu Malatya’da kaybediyor. Çocuğunu kaybettiğini savaşın bitmesine doğru öğreniyor. Birçok yokluk içerisinde yaşamını sürdürüyor ve o yokluk içerisinde Türkiye Cumhuriyetini kuruyor. Herkesin Türkiye Cumhuriyetinin değerini anlayabilmesi için o günkü koşulları bilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

 

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. tuncay dedi ki:

  keşke hiç kurulmasaydı. hadi kuruldu keşke bu millete hizmet etme onurunu yaşamış olsaydı. keşke terör ve teröristlerin değil. dünyadaki mazlumların sesi olsaydı. keşke türkiyeyi avrupada ve dünyada kötülemek için yarışan hainleri değilde. ülke için çocuk kadın yaşlı demeden ayaklanan bu milletin gönlüne girseydi. ama nerde yok keşke keşke keşke !!!!

 2. karaoglan dedi ki:

  CENAZEDE DAVUL, EYLEMDE DAVUL. BU NASIL SİYAS ET

 3. 44malatya dedi ki:

  Chp.torenlerine.katilanlari.kutlarim.doslar.canlar

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."