Final

Malatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

Ekmekte ‘KORSAN ZAM’ Kazığı!

Ekmekte ‘KORSAN ZAM’ Kazığı!
 • 18.05.2018
 • ‘İZİNSİZ’ ZAM YAPTI, SONRA DA ‘DENETİM YAPMAYAN’ BELEDİYEYİ SUÇLADI…  Önceden 200 gr olan ve 1 TL’ye satılan pidenin gramajı aynı fiyattan satılmak üzere 150 grama düşürüldü ve bu gizli zammın oranı yüzde 33 oldu..

Malatya’da pideye dolaylı olarak yüzde 33 oranında zam yapıldı. Daha önce 200 gram olan ve 1 TL’ye satılan açık ekmeğin fiyatı değiştirilmeden gramajı düşürüldü.  200 gramdan 150 grama düşürülerek ekmeğe yapılan zam oranı yüzde 33 oldu. Ramazan ayında vatandaşın temel gıda maddesi olan ekmeğe zam talebine ESOB Yönetim Kurulu onay vermezken, Fırıncılar ve Unlu Mamuller Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi, ekmeğe yapılan gizli zammı bugün kadar eşine rastlanmamış bir gerekçeyle savundu. Büyükelçi, ‘Açık ekmek yöresel bir ekmek ve dolayısıyla kanuna tabi değildir. Biz kendi Oda yönetimimizce bu kararı aldık” dedi.

ESOB zam talebini reddetti ancak..

Malatya’da Ramazan ayına günler kala ekmeğe dolaylı ve gizli zam yapıldı. Yaklaşık 20 gün önce Malatya Fırıncılar Odası tarafından alınan bir kararla, 200 gram olan ve 1 TL’ye satılan açık ekmek, fiyatı değiştirilmeden ancak yüzde 33 zam yapmak demek olan 150 grama düşürüldü.

Yapılan örtülü ekmek zammı vatandaşın tepkisine yol açarken, Fırıncılar Odası Yönetim Kurulu tarafından Mart ayında alınan zam kararı, odanın bağlı olduğu üst kuruluş olan ESOB Yönetim Kurulu’nun onayına sunuldu. Zam talebini değerlendiren ESOB Yönetim Kurulu,  5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanununun “Esnaf ve Sanatkârlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmeliğin’ “Fiyat tarifelerinin belirlenmesi ve onay esasları” başlıklı 5’ inci maddesinin ilgili fıkrası gereğince reddetti.  ESOB Yönetim kurulunun zam talebine onay vermemesine rağmen Fırıncılar Odası tarafından yapılan zam, ‘Korsan zam’ olarak değerlendiriliyor.

Yöresel ekmekmiş, kanuna tabi değilmiş!.

Açık ekmeğe gramajı düşürülerek yapılan yaklaşık yüzde 33 oranındaki dolaylı-gizli zamma vatandaşlar tepki gösterirken, Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi, ESOB Yönetim Kurulu’nun onay vermemesine rağmen zam kararının nasıl uygulamaya konulduğuna ilişkin sorulara, ilgili yasa ve yönetmeliklerde karşılığı olmayan bir gerekçe göstererek  “Malatya’nın açık ekmeği yöresel ekmektir. Kanuna tabi değildir” iddiasıyla karşılık verdi.

Bugüne kadar alınan zam kararlarının Fırıncılar Odası’nın da üst kuruluşu olan ESOB Yönetim Kurulunca onaylanması durumunda uygulamaya konulduğu hatırlatılan Başkan Büyükelçi, “Bugüne kadar alınan zam kararları üst yönetime sunulmuş. Ben de ‘madem bugüne kadar böyle gelmiş böyle gitsin’ diyerek zam talebimizi ilettim ancak üst yönetim reddetti. Biz de Fırıncılar Odası yönetimi olarak zam kararı aldık. Bundan sonra açık ekmeğe zam yaparken onay istemeyeceğiz” dedi.

‘Ruhsatsız fırınların haddi hesabı yok’ deyip belediyeyi suçladı

Yasa gereği ESOB Yönetim Kurulu’nun onay vermediği ekmek zammının yasal olup olmadığı sorulan Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi, ‘Yöresel ekmek, kanuna tabi değildir’ dedikten sonra Malatya’da çok sayıda ruhsatsız fırın olduğunu ileri sürüp, Belediyeyi suçladı. Fırıncılar Odası olarak Malatya’da çok sayıda bulunduğunu iddia ettiği ruhsatsız fırınlar için Oda olarak ne gibi tedbirler aldıkları sorulan Büyükelçi, “Belediye görevini yapmıyor. Ben ne yapayım?” demekle yetindi. Büyükelçi, bu sözleri ile Fırıncılar Odası olarak fırıncı esnafının ilgilenmesi gereken asıl sorunlara odaklanmak yerine, oda başkanlığına seçildikten sonraki mesaisini ekmek zammına ayırdığını gösterdi.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi (www.yenimalatya.com.tr) – malatyahaber.com 

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Hakan dedi ki:

  Milletin ekmegiyle oynanacak .200gr .pide .1.5tl ye cik,asi icin .firincilar oda baskani .ve firincilar .sevket keskine bascurCak

 2. Yerelli dedi ki:

  Hani 200 gramdan düşük pişirilen ekmek sağlıklı değildi! Zam yok! 50 gram eksik var! Bunun adı hırsızlıktır. Haksız kazançtır. Haramdır. Kul hakkıdır. Çıkarsın yiğitler gibi zamını yaprsın. Dersin 200 gr. ekmek 1.25 kuruş olur biter. Böyle alavere dalavere oyunlara ne gerek var. Ayrıca piyasada denetim de olmadığı için herşeye RAMAZAN münasebetiyle zam yapıldı. Tek kelime ile YAZIKLAR olsun.

 3. Saim yilmazer dedi ki:

  Belediye ekmeği 250 gr 1 tl. Hem kaliteli, hemde güvenli. Dikkatinize sunulur.

 4. ULUBEY dedi ki:

  Uyu uyu yat uyu belediye böyle işte acemilerle dolmuş taşmış denetim nerede hal nerede Allah hak getire bunlara, zabıta ancak iki gariban el arabası kovalasın terazisini alsın ,fırınlara el atamaz cesaret lazım ,yukarıdan emir gelir ondan sonra gidilir tabi fırınlara nasılsa haber uçmuştur.

  1. Kamil dedi ki:

   Secim var polislere bile emir gidiyor vatandaşı rahatsiz etmeyin diye şuan hangi devlet kurumuna gidersen ağada sensin paşada gayet insancıl davranıyorlar çünkü seçim var mesela trafik polislerine vatandaşa ceza verme emri seçim le birlikte geldi seçimden sonra tabi herşey değişecek yazacaklar cezayı insancıl davranışlar olmayacak

 5. Ahmet dedi ki:

  Günaydın daha yeni mi fark edip haber yaptınız. 1 aydan fazladır zam var. Fırıncılar fırsatçı oldular

 6. Bülent dedi ki:

  Malatyada zabıta olucan altında kiralık araba sıfır dolaş dur nasıl olsa hesap soran yok.Bu arada zabıtanın denetim yaptığını gören varmı cidden merak ediyorum.

  1. Bülent dedi ki:

   Lütfen dürüst işini yapan azınlık alınmasın onlara lafım yok.

  2. Kamil dedi ki:

   Buyuksehir en kötü işe yaramayan taşeronun altinda kiralık araç var

  3. Mltylı dedi ki:

   Agizina saglik cok dogru bu zabita ne ise yarar denetim yok caddeler esnafin olmuş artik sokaklar dilenciden gecilmiyor bazi firinlar leş gibi belediye sıfirın altinda çok zayif

   1. Kırkdort dedi ki:

    Aynen.kaldırım işgali akmış başını gidiyo

 7. Malatyali dedi ki:

  İlimizi bir avuç oyu olan bazı cemaat ve dernekler yönetiyor onlar ne derse o oluyor acaba neden Selahattin başkan büyükşehire dusunulmedi seçimden sonra kim gelirse gelsin işimiz zor diyorum Rabbim ülkemizin yardımcısı olsun.

  1. Kamil dedi ki:

   Aynen öyle o malum derneğin torpiliyle işe alınan zabıtalar ve zabıta müdürleri şefler var akşama kadar çay ocağinda zaman öldürüyorlar

 8. fatih kurt dedi ki:

  ÖRTÜLÜ ZAMLAR DEVAM EDER ZATEN ARTIK YAKITA SUYA ELEKTRİĞE ZAM GELSEDE VATANDAŞA BİLDİRİLMEYECEK GİDİŞAT İYİ DEĞİL

 9. Malatyali dedi ki:

  Bu moda oldu peynir yağ dahil bütün ürünlerde gramajla oynanıyor zam yapılmamış oluyor milletin aklıyla alay ediyorlar üretmeyen sürekli dışa bağımlı tüketen yer altı kaynakları olmayan bir toplumun sonu çöküşe gidiyor tarih boyu yaptığımız her şeyi sattık birde popilist politikalar Allah yar ve yardımcımız olsun.

 10. Kamil dedi ki:

  Daha bu iyi günler bu yıl Malatya ve çevresinde buğdaylar yandı yağış olmamasından dolayı doğal olarakta un fiyatları patladı ekmek çok yakında seçimden hemen sonra 1.50 kuruş olacak zaten büyükşehir in başına getirilen adam yeterli değil üç belediye nin de zabıtalar İ anca gezip duruyor çarşıda

 11. Malatyalı dedi ki:

  Yazıklar olsun . Şu mübarek Ramazan ayını fırsata çevirmeye çalışanlar bunun bedelini ahiret de ödeyeceklerdir.

 12. sanayii dedi ki:

  sanayideki ekmek fırınları neden denetlenmiyor acaba

  1. Çetin dedi ki:

   Hic bir ekmek denetlenmiyor ekmekler küçücükk

 13. Malatya/Çilesiz dedi ki:

  Allah yukarıda ..milletin rıskıyla oynuyorlar. Başımıza konulan İlçe başkanları İL başkanına taş çıkartırlar başımızda kimse olmadıktan sonra daha nice şeyler göreceğiz… Allah aşkına biri bu olaylara karşı çıksın kimse bişey demedikçe Bu süreç devam EDECEK………………………………………………………………………………………………………………

 14. Hakan dedi ki:

  Evet kardes. malatya firincilar oda baskani .akcadagli .secimleri oldu .tekrar bunu sectiler .kazanirsam .pide fiyatini artiraacam dedi .ben icindeyim .yanimda firin var .adamlar dalga geciyo .zaten kazaniyoz .1tl 200gr.dan b iii le .budaha guzel oldu .akpinarda git baklavayi .10ttl ye al .kg .ramini .ekmekte kg 8tl .vallaha iyi oldu diye dalga geciyolar .elinizden geldikce .bu konuyu .arastirin . .millete tazik .el kadar ekmek 1tl .

 15. Hakan dedi ki:

  Evet .firincilar .odasi .baskani .secimi .yapildi .10firninci .yandadlar .ve uyeleri .olan kisilerce .oy birligiyle eski baskan .secildi .ve gizli .150 gr .ma indirildi .1tl .ye simdide diyolarki .200gr .olacak .1.25tl .veya 1.5tl .buna firsat verilmezin .

 16. Reel dedi ki:

  Nasılsa tuvalet 1lira,gerisi hava cıva,

 17. parola dedi ki:

  bu haberin fotoğrafını çektim. Watsaptan durumda paylaştım. bayağı gören oldu. gramaj yükselene kadar boykota devam…ha bu arada büyükşehir belediye başkanıma duyuru. megsaş ekmek kapasitesini artırsın ki vatandaş mağdur olmasın…bir teşekkür de ESOBa zammı onaylamadıkları için.

 18. hasan dedi ki:

  Yaklaşık 1 aydır böyle, şimdi mi ayıkmışlar? Ekmek mi yiyoruz ,yoksa simit mi belli değil.Delikanlı gibi 200 gr 1.25tl yapın,ne üçkağıtçılık yapıp helale haram katıyorsunuz.

 19. parola dedi ki:

  ne kadar güzel seviyeli bir tartışma % 33 zam yok % 25 zam, güzel açıklamalar. ikinize de teşekkür ederim. peki açık ekmek yemesek ölür müyüz. somun ekmeği yiyelim. hem belediye ekmek büfesinde 85 kr. hem gramajı fazla tahmini 5-6 ekmek al bir ekmek fazla gibi oluyor. gramajı da hesaplasan bir ekmek de oradan gelir.al sana 2 ekmek ayda 60 ekmek, fiyatı yükseltmek için geçerli sebepli olabilir ama şu milletin yediği bir ekmek ona da göz dikmesinler. hem şu aziz mübarek ramazanda gizli zam yapılır mı. açık ekmek almayalım. gramaj yükselene kadar

 20. GÖKMEN YALÇIN dedi ki:

  ONUNDA KOLAYI VAR AÇIK EKMEK ALMAYIN BİR HAFTA BAKALIM NE OLACAK .YÖRESEL EKMEĞİ KİME SATACAKLAR O ZAMAN

 21. erdal dedi ki:

  Fırıncılar Odası zam talep ediyor Üst kuruluşu reddediyor adamlar gizli zam yapıyor vatandaşı keriz yerine koyuyorlar, Fırıncılar odası Başkanı kimse istifa etmeli şu aziz mübarek günde hemde ya yazık, HAKKIMI HELAL ETMİYORUM…

 22. Mehmet dedi ki:

  % 33 zam epeydir uygulanıyor kimseden ses seda yoktu.NİHAYET HABER DEĞERİ OLDUĞU ANLAŞILDI buna da şükür.

 23. Yavuz Selim dedi ki:

  Bu hesaba göre gramajı değiştirmeyip 1,25.TL ‘ye satanlar %25 zam yapmış oluyor ki 1,25’e satanlardan almak daha kârlı oluyor.

 24. Ramiz dedi ki:

  Malatya haber çok boş boş haber sitesınız

 25. Kılıççı dedi ki:

  Ekmek ramazan geldi diye değil uzun zamandır 150 Gr yeni fark ettiniz günaydın

 26. ibrahiM44 dedi ki:

  Oda ve fırınlar denetlenmeli, pis kokular geliyor ;malatya sahipsiz mi yoksa? Göreceğiz kanuna uymayana büyük cezalar verilmeli

  1. Kamil dedi ki:

   Sahibi olsaydı büyükşehir inde Yeşilyurt belediyesininde başına Adıyaman lı zat lar getirilmezdi Malatya birimlerince Adıyaman lılaştırıldı Malatya nın KAYMAĞINI da yabancılar yiyor

 27. Kerim Dayı dedi ki:

  Bu zam kanunsuz. İnsanların lokması nimeti çalındı. Biz tanımıyoruz bu zammı. Derhal geri alınmalı eski gramaja dönülmeli.Fırıncılar odasınıda esefle kınıyoruz.

 28. Tolga dedi ki:

  Vah malatyam vahhh

 29. Çetin dedi ki:

  Belediye mi var ortada başkan adam başkan olduktan sonra hemen 150 trilyon para harcamak için yani birilerini zengin etmek için borçlanma yetkisi aldı zaten belediyenin 500 trilyon borcu varken 150 trilyon da borçlanma yetkisini onaylayan belediye meclis üyeleri yatacak yeriniz yok ekmek yakinda 1.50 tl olacak şuan bile ucuz

 30. Mustafa dedi ki:

  Ekmegimizle oynamayin..yuzdee 33 zam ne demek..poaca gibi ekmek aliyoruz.150 gram ekmek mi olur?Rabbim fakir fukaranin yardimcisi olsun…

 31. Mehmet Metin H. dedi ki:

  “Ekinin yüzde 90’ı kurudu” başlığı altında yaptığınız haberde, ekmeğin gramacını 200 gramdan 150 grama düştüğünü (%25 bir düşüş) o haberin yorum kısmında belirtmiştim. Bunu haberleştiren yazarımıza da teşekkür ederim. Biz halkın dertlerine bir ses olan MALATYA HABER’i de bu duyarlılıktan dolayı kutluyorum. Bu arada yapılan zam (%33 değil %25 çünkü gramac 4 de 1 biçimde eksiltilmiş). Hesaplama yapılırken şuanki gramdan yola çıkarak değil eski gramdan yola çıkarak hesaplanır.

  1. Ahmet dedi ki:

   Mehmet bey bir vatandaş olarak yaptığınız hesaba şaşırmamak elde değil
   200 Gr ekmek 1 TL iken 1 kg ekmek 5 TL eder
   150 Gr ekmek 1 TL de ise 1 kg ekmek 6,66 TL ediyor
   1 kg ekmekteki fiyat artışı 1,66 TL sır.
   Buna göre artış oranı 1,66/5,00=0,33 yani yüzde 33 olur
   Umarım anlata bildim

   1. ibrahiM44 dedi ki:

    Tskler süper anlatım kesin anlamistir. Mehmet bey

   2. Mehmet Metin H. dedi ki:

    Haklısınız Ahmet Bey. Ben sadece gramdaki yüzdelik hesaptan yola çıkmışım. Fiyat bazında %33… Zaman ayırıp hesaplama yaptığınız için ayrıca teşekkür ederim. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp. Demek oluyor ki iki düşünüp bir hareket etmek gerekiyor. Ayrıca haber yazarından da özür dilerim.

    1. Ali dedi ki:

     Tebrik ederim mehmet bey saygili insanin hali baska oluyor.

    2. ibrahiM44 dedi ki:

     mehmet bey çok anlayışlı bir insan güzel bir yazıyla cevap vermiş.Umarım bu anlayış ve nezaket bütün topluma yansır.Hayırlı Ramazanlar

   3. Özkan AKKAN dedi ki:

    örtülü zam gramaj bakımından bakılırsa % 25’tir.
    parasal olarak bakılırsa % 33′ tür.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."