Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Geleceğe Umutla Bakıyoruz”

“Geleceğe Umutla Bakıyoruz”
  • 28.12.2015

Meslek Yasası’nın kabulünün 26. yıldönümü dolayısıyla bir değerlendirme yapan Malatya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (MSMMMO) eski Başkanı ve  TÜRMOB Birlik Disiplin Kurulu eski Üyesi Mustafa Bahadır Altaş,meslek mensupları olarak e-Meslek yol haritasına ihtiyaçlarının bulunduğunu bildirdi.

Aynı zamanda malatyahaber.com Yazarı olan Altaş’ın değerlendirmesi şöyle:

“3568 Sayılı Melek Yasamız TBMM’de kabul edilip 13 Haziran 1989 tarihli resmi gazetesinde yayınlanalı 26. yıl oldu. Bugün mesleğimiz için, Türkiye genelinde sayıları yüz bini bulunan meslek mensupları olarak, her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu bir gündür. 

Dünyadaki gelişmelere paralel olarak ülkemizde de serbest muhasebeci mali müşavirlik mesleği kamu maliyesinin güçlenmesine katkı sunmanın yanı sıra, ticari işletmelerin gelişmesinde yol gösterici ve uluslararası alanda rekabet edebilirliğinde ivme kazandırıcı bir görev üstlenmiştir. Önemli bir mesleği icra eden meslek mensupları olarak, her geçen gün artan mesleki sorunlarımız olmasına rağmen  sorumluluğumuz gereği bu hizmetleri yinede yerine getirmekteyiz.

Serbest muhasebeci mali müşavirlik mesleğinin yetki ve sorumlulukları, çalışma standartları ve şartları ile tahsilat sorunumuzun, ülkemizde de uluslararası standartlara uygun olarak yeniden düzenlenmesi en büyük beklentimizdir. “Muhasebe mesleğinin mensupları olan bizler, sürekli ertelenen ve büyüyen sorunlarımızın artık çözülmesini istiyoruz.”

Dünyanın gelişimi ve değişimi, mesleki alanda yeni açılımlar getirecektir. Yeni sistemde sanal büro/sanal muhasebeci e-imza/e-mühür tanımlaması/kavramları çok yakında tüm işlemlerde kullanılmaya başlanacaktır. Meslek mensupları bu profile uygun olarak eğitilmeli, teknolojik alanda yaşanan gelişmeler meslek mensupları tarafından yakından takip edilmeli.  Teknolojik uygulama ve tasarımda değişikliklerin muhasebe mesleğine uyumunda etkin şekilde rol almaları, bu konuda yönlendirici olmaları sağlanmalıdır. 

•Sanal büro/Uzaktan erişim,

•e-fatura/e-defter uygulaması başta olmak üzere e-devlet projelerinde meslek mensubunu yeri ve rolü,

•Mesleki açıdan hizmet kalite güvence sistemi,

•Elektronik ortamda vergi denetimine hazırlıklı olmak,

•Meslek mensuplarının elektronik uygulamalarla ilgili karşılaştığı sorunlar,

•e-uygulamaları kapsamamın da sorumluluklar,

•Şifre ve yetki kullanımından doğan sanal suçlar ve sonuçları,

konularında ihtiyaç duyulan hukuksal, teknolojik ve hizmet teknik altyapısını oluşturmak, insan kaynağı ve finansman kaynağı ile güvenlik ve gizlilik önlemlerinin sağlamak gerekmektedir.

Meslek mensupları olarak E-Meslek yol haritasına ihtiyacımız vardır.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler olarak bizler her türlü siyasi endişelerden uzak yine de geleceğe umutla bakıyoruz. Mesleki sorumluluk taşıyan bizler hep dün olduğu gibi bugün ve yarın da; Bağımsızlık, Tarafsızlık, Güvenilirlik ve Sosyal Sorumluluk ilkelerini ön planda tutacağız. 

Mesleğimizin ve meslek mensuplarının daha güzel günlere ulaşması dileğiyle nice 26 yıllar dileklerimle, meslek yasamızın hayata geçmesinde büyük katkı ve destekleri bulunan hemşerimiz ve 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal olmak üzere emeği geçenleri ve meslek büyüklerimizi saygı ve şükranla anıyorum.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."