Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Güvenlik Bölgesi’ne Durdurma

‘Güvenlik Bölgesi’ne Durdurma
  • 27.12.2015

Genelkurmay Başkanlığı’nın 07 Mayıs 2009 tarihinden beri ilan ettiği ve 3 aylık süreler halinde uzattığı sivillerin girişinin yasaklandığı, geçici askeri yasak bölgeler uygulamasına bir vatandaşın, Malatya Bölge İdare Mahkemesi’nde açtığı dava sonucunda, yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Genelkurmay Başkanlığı, Tunceli kırsalında 07 Mayıs 2009, 07 Ağustos 2009 tarihleri arasındaki 3 aylık süre ile sivillerin girişine yasak bölge ilan edilmesi ardından, köyü ve arazisi yasak bölge içinde kalan, Nazimiye Dokuzkaya Köyü sakini Ali Karabulut, söz konusu uygulama aleyhine Malatya Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

Yapılan yargılama sonucunda 2011/293 sayılı kararla; 07 Mayıs 2009 tarihinden beri 3 aylık periyodlar halinde uzatılarak süren Büyükyurt Köyü-Dokuzkaya mezrasının 07 Mayıs 2009, 07 Ağustos 2009 tarihleri arasındaki Geçici Güvenlik Bölgeleri ilan edilmesine ve bu bölgeye girişin yasaklanmasına dair işlemin Yürütmeyi durdurma ve iptaline karar verdi. Bu kararla yaylacılık ve arıcılık faaliyetlerinin yoğun bir şekilde yapıldığı bu girilmeyen 5 bölgede arıcılar ve yaylacılar faaliyetlerini yürütebilecek.

Ali Karabulut’un Avukatı Barış Yıldırım, alınan kararı bürosunda yaptığı bir basın açıklamasıyla duyurdu. Yıldırım, Geçici Güvenlik Bölgesi uygulamasının, başta serbest dolaşım özgürlüğü, mülkiyet hakkı gibi bir çok temel hak ve özgürlüklerin ihlali anlamına geldiğini belirterek, “Bu uygulama Anayasa’ya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne, Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’na açıkça aykırıdır. Genelkurmay Başkanlığı bu uygulamalarıyla serbest dolaşım özgürlüğü ve mülkiyet hakkını ihlal etmektedir. Geçici Güvenlik Bölgeleri uygulaması tam anlamıyla bir olağanüstü hal uygulamasıdır. Tunceli’de 2002 yılında olağanüstü hal uygulaması kaldırılmış olmasına rağmen 2935 sayılı olağanüstü Hal Kanunu’nun 11. maddesindeki kişi ve toplulukların bölgeye girişini yasaklamak, bölge dışına çıkarmak veya bölge içerisinde belirli yerlere girmesini, yerleşmesini yasaklamak, yetkisi hukuka aykırı bir şekilde geçici güvenlik bölgesi adı altında fiili olarak kullanıldı.

Açıkça hukuka aykırı bu dava konusu uygulama sürdürülmesi halinde müvekkilim Ali Karabulut’un telafisi güç ve imkansız zararları olacaktı” şeklinde savunma yaptıklarını, söz konusu uygulamanın Türkiye’nin altına imza attığı uluslararası sözleşmelere de aykırı olduğunu belirtti.

Yıldırım, “Söz konusu gerekçeleri haklı gören Malatya Bölge İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı verdi” dedi.

Davacı Ali Karabulut ise 1994’ten beri köyünün boşaltıldığını, ancak belli dönemlerde köyüne giderek mezar ziyareti ve ceviz toplama faaliyetlerini zor da olsa sürdürebildiklerini, ancak Geçici Güvenlik Bölgeleri uygulaması ardından köylerine girişin tamamen yasaklandığını dile getirerek, “Mağdur olduk, dava açtım, lehimize karar verilmiş, inşallah bundan sonra rahat bir şekilde köyüme girebilirim” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."