Final

Örnek Resim


Hacı Mehmet Turfanda

Malatyalife Residence

Malatya Haber -

İşte ‘Devam’ Dedikleri Belediye!.

İşte ‘Devam’ Dedikleri Belediye!.
  • 27.12.2015

Yeni Doğu Garajında bulunan 45 adet işyerinin kiraya verilmesi ihalesinin iptal edilmesi işlemini durdurulması talebi ile açılan davanın ara kararında çok ilginç detaylar ortaya çıktı. Malatya Belediyesi’nin, 35 bin lira muhammen bedelli ihalede, 450 bin lira teklif ederek ihaleyi kazanan kişinin, ihalenin iptal edilmesi üzerine açtığı davada,  mahkemeye gönderdiği savunmasında 450 bin liranın yüksek bir bedel olmasını iptal gerekçesi gösterirken, düzenlediği ikinci ihalede muhammen bedeli 450 bin lira yapıp, kendi savunmasını çürüttüğü anlaşıldı. Ayrıca, belediyenin ihalenin iptalinin kaldırılması davasına karşı yaptığı itirazda, kendi hazırladığı ihalenin şartnamesinde bazı eksikler bulunduğu iddiasını da iptal gerekçesi göstermesi bir başka gariplik  olarak yorumlandı.

Malatya Bölge İdare Mahkemesi’ne Malatya Belediyesi’nin iptal etmiş olduğu ihale işleminin durdurulması amacıyla açılan dava da ara karar çıktı. Belediye’nin 3 Haziran 2013 tarihinde 35 bin TL muhammen bedelle 3 yıllığına ihaleye çıkarttığı Yeni Doğu Garajı’ndaki  45 dükkanın işletilmesi ihalesini 450 bin TL ile en yüksek teklifi veren Örsan Öz adlı şahıs kazanmıştı. Belediye ihaleyi şartnamedeki  bazı eksiklikler ve verilen fiyatın çok yüksek olması nedeniyle ihaleyi iptal edince Örsan Öz, belediyenin işleminin iptal edilmesi için Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açtı. 

BELEDİYE: FİYAT ÇOK YÜKSEK, ŞARTNAME EKSİK YAPILMIŞ 

 Malatya İdare Mahkemesi’nin vermiş olduğu yürütmenin durdurulması kararı şu şekildi;  

“Dosyanın incelenmesinde, davalı idare mülkiyetinde ki yeni Doğu Garajı içerisinde bulunan toplam 45 adet bağımsız bölümün 3 yıllığına kiraya verilmesi için 2886 sayılı Kanunun 45. Maddesi uyarınca Açık teklif Usulü uygulanmak suretiyle 03.06.2013 tarihinde yapılan ihalede davacı tarafından sunulan 450.000 TL tutarındaki teklifin değerlendirildiği ihale komisyonunun aynı günlü 6333 sayılı kararı 1. Sırada olması nedeniyle ihalenin adı geçen üzerinde bırakılmasına karar verilerek söz konusu kararın ita amirinin onayına sunulduğu, ita amiri tarafından verilen 12.06.2013 günlü karar ile ihale kararının iptal edilmesi üzerine bırakılan davanın açıldığı, davalı idarece dava dosyasına sunulan savunma dilekçesinde dava konusu işlemin sebep unsuru olarak, çok yüksek olarak verilen teklifin iyi hesaplanmadan verilmiş olduğu, bu nedenle ileride ödeme güçlüğü içerisine düşebilecek olan yüklenici tarafından fiyatların fahiş olarak belirlenebileceği ve bunun sonucunda alt kiracıları ile aralarında çıkabilecek olan ihtilafların söz konusu işyerlerinde verilecek olan kamu hizmetinin aksamasına sebep olabileceği, ihale şartnamesinin garaj işletmeciliği şeklinde değilde gayrimenkul kiralaması şeklinde düzenlenmiş olması nedeniyle bu durumun ileride davalı idare ile yüklenici arasında hukuki ihtilafların sebep olabileceği, yine aynı nedenlerle yüklenici firma tarafından söz konusu taşınmazların daha yüksek kira elde edebilmek amacıyla kiraya verilmemesi gibi durumların söz konusu olabileceği, bu durumun da yine kamu hizmetinin aksamasına sebep olabileceği yine şartnamede garaja giriş-çıkış ücretlerine ilişkin herhangi bir düzenlemenin de yer almadığı gibi taşınmazların kiraya verilebileceği üçüncü kişiler ile ilgili olarak davalı idareden onay alma koşulunun da getirilmediği hususlarının gösterildiği anlaşılmaktadır.”

MAHKEME: GEÇERLİ SEBEP YOK  

“Olayda her ne kadar ihale şartnamesinde bazı eksiklikler bulunduğu ileri sürülmekte ise de, bu sebepler ihalede en yüksek fiyatı veren davacı firmanın üstlendiği işi yerine getiremeyeceğine dair  davalı idare tarafından herhangi bir tespite yer verilmemiş olması yanında davacının ihaleye katılmak için gerekli şartları da taşıması karşısında hukuken kabul edilebilir geçerli sebepler olmadığından, sadece ileride olması muhtemel sebepler olduğundan, dava konusu işlemde bu nedenle hukuka uyarlılık görülmemiştir.”

MAHKEME: YÜKSEK DEDİĞİN FİYATI SENDE VERMİŞSİN!.

“Öte yandan dava konusu işlemin tesis edilmesinden sonra yeniden yapılacak olan ihaleye ilişkin olan ve davacı tarafından dava dosyasına sunulan ihale ilanında, dava konusu ihalede 35 bin TL olarak belirlenen muhammen bedelin bu defa  450 bin TL olarak belirlendiği görülmüş olup, davalı idareden dava konusu işlemin sebep unsuru olarak gösterdiği hususlar arasında yer alan, davacı tarafından verilen teklif miktarının çok yüksek olduğu iddiasının mesnetsiz olduğu hususunun davalı idare tarafından da kabul edildiği görülmüştür.  Diğer taraftan dava konusu işlemin uygulanması halinde yeni yapılan ihaleyi üstlenecek olan kişinin işletme faaliyetine başlayacak olması nedeniyle davacının telafisi güç zararlarının oluşabileceği kanaatine varılmıştır. Açıklanan nedenlerle, itirazın kabulüne, itiraz konusu kararın kaldırılmasına, yürütmenin durdurulması işleminin teminat alınmaksızın dava sonuna kadar kabulüne oy birliğiyle karar verilmiştir.“

TEMMUZ’DA NELER OLMUŞTU?

Yeni Doğu Garajı ihalesi ve çıkan anlaşmazlık ile belediyede yaşananlar, 23 Temmuz 2013 günü malatyahaber.com‘da “Şimdi de ‘Doğu Garajı’ Olayı!” başlıklı aşağıdaki şu haberle duyurulmuştu:

Sancaktar Mezarlığı yanında eski Asfalt Şantiyesi’nin yerine inşa edilen ve 2.5 milyon liraya malolan Doğu Garajı’nın “kiralanması” ile ilgili Malatya Belediyesi’nin uyguladığı yöntem, ihaleden arzu edilen sonucun çıkmaması ve konunun yargıya taşınmasıyla birlikte iyice “Arapsaçı”na dönerken, Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve Belediye Başkan Yardımcısı Ertan Mumcu’nun huzurunu kaçıran ve polisten yardım istenmesine yolaçan boyutlara da varılması endişeyle izleniyor.

BİR BAŞKA KATILIMCI GİRİNCE..

Edinilen bilgilere göre; Doğu Garajı’nda bulunan 48 işyerinin kiralanması için düzenlenen ve belediye şirketlerinden MOTAŞ’ın kazanacağı tahmin edilen, bu takdirde işyerlerinin hak sahiplerine dağıtılmasıyla sorunsuz tamamlanacağı düşünülen ihale bir süre önce yapıldı. Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Atay’ın başkanlığında yapılan ve muhammen bedeli 35 bin lira olarak saptanan dükkanların 3 yıllığına kiralanması ihalesine, MOTAŞ’la birlikte 6 talipli katıldı. MOTAŞ şirketi, açık artırma yoluyla yapılan ihalede 330 bin liraya kadar teklifini yükseltirken, ihale 450 bin lira teklif veren Örsan Öz adlı katılımcıda kaldı.

İhalede en yüksek teklifi veren ve ihaleyi kazanması beklenen katılımcının yeni kiralama koşullarıyla, buradan işyeri talep edenlerin karşısına çıkacağı endişesi, eski garajda da işyerleri bulunan ve kendilerini “hak sahibi” olarak da gören işyeri sahiplerini huzursuz ederken, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, fiyatı yüksek bulup ihaleyi onaylamayınca, ihale iptal edildi. Bunun üzerine, ihalede en yüksek teklifi veren katılımcı, yargıya gitti.

Garajın kiralama durumunun sürümcemeye girmesi, yolcu taşımacılığı yapan işletmecileri huzursuz ederken, sorunun bir an önce çözülmesi yolundaki girişimlerden sonuç alınamadı. Bunun üzerine, işletmecilerden oluşan kalabalık bir grubun geçtiğimiz hafta Cuma günü belediyeye giderek başkan Ahmet Çakır’la görüşmek istedikleri, bu sırada başkan yardımcısı Ertan Mumcu ile aralarında gerginlik ve tartışma yaşandığı, tartışmanın Çakır’ın makamında da sürdüğü, gerginlik üzerine belediyeye çok sayıda polis ekibinin çağrıldığı bildirildi. Kaynak.malatyahaber.com/23 Temmuz 2013)”

HABER: malatyahaber.com- Burhan KARADUMAN, yenimalatya.com.tr

ARŞİV FOTO: Belediye Başkanı Ahmet Çakır, dava konusu Yeni Doğu Garajı’nda inceleme yaparken

NOT: Bu haber, bazı “SÖZDE” yayın organlarının sık sık yaptıkları ve ALIŞKANLIK haline getirdikleri, malatyahaber.com sitesinin ve birlikte çalıştığı, haber ve istihbarat paylaştığı basın kuruluşlarının, muhabirlerin ÖZEL haberlerini, fotoğraflarını ÇALIP, kaynak belirtmeden kendi haberleriymiş gibi kullanmalarını engellemek ve  bunu sürekli yapan “arakçıları- emek hırsızlarını- ahlaksızları” saptayıp teşhir etmek amacıyla, kendi içerisinde şifrelenmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."