Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Kılıçdaroğlu İçin Savcılığa Suç Duyurusu

Kılıçdaroğlu İçin Savcılığa Suç Duyurusu
  • 29.01.2016

AKP Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında dava açılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

“İHBAR EDİYORUM..”
Kahtalı’nın, “ihbar ediyorum” diye bitirdiği şikayet dilekçesinin son bölümünde şöyle denildi:

“..91 yıllık Cumhuriyet tarihimizde hatta 2000 yıllık Türk tarihinde ilk kez devletin başındaki isim milletimizin sandık başına gidip, tercih yapmasıyla yani doğrudan doğruya vatandaşların kendi tercihiyle belirlenmiştir. Yargı denetiminde gerçekleştirilen gizli oy-açık tasnif ilkelerinin benimsendiği demokratik bir seçim sonucunda, Türkiye Cumhuriyeti’nin halk tarafından % 52 oyla doğrudan seçilen ilk Cumhurbaşkanı sıfatına sahip olan ve temel ve hak hürriyetler ile demokrasimizin gelişmesi doğrultusunda sayısız reformların mimarı olan, milyonlarca kişi tarafından sevilen Sayın Cumhurbaşkanımızın diktatörlükle itham edilmesinin ne kadar yersiz olduğu izahtan varestedir. Bu ifade sadece Sayın Cumhurbaşkanımıza dönük bir saldırı ve hakaret değil, verdikleri oylarla onu bu makama layık gören bizlere ve milyonlarca vatandaşa da yapılmış açık bir hakarettir.

Demokrasinin hakim olduğu toplumlarda, halkın iradesini yönetime yansıtmanın en temel ve etkili aracı seçimlerdir. Seçimler, gelişmiş demokrasilerde halkın yönetime katılmasının uygulanabilir en doğrudan aracıdır. Şüphelinin, demokratik yöntemlerle, anayasada gösterilen usule uygun olarak gerçekleştirilmiş bir seçim sonucunda % 52 oy olarak doğrudan seçilen Cumhurbaşkanı için; ilkel ve demokratik bilincin gelişmediği toplumlarda, ülkedeki ekonomik ve askeri gücü kontrol eden şahısların veya grupların, halk üzerinde baskı kurarak, şiddet uygulayarak kontrolü ellerinde tuttukları rejimler için kullanılan “Diktatör” nitelendirmesinde bulunması, şüphelinin demokrasiye ve halkın iradesine en ufak saygısının dahi olmadığının açık bir göstergesidir. Şüpheli şahsın, aynı zamanda temsil kabiliyeti bakımından ülkedeki en büyük ikinci partinin ve Ana Muhalefet Partisinin lideri olması, durumun ne kadar vahim olduğunu gözler önüne sermektedir.

Şikâyet olunanın yönelttiği ifadeler, Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde, en temel anayasal hakkım olan seçme özgürlüğümü kullanarak Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermiş bir vatandaş olarak, tarafıma da yöneltildiği bir gerçektir. Şikâyet olunanın bu isnat ve ithamları Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, onu seven ve ona oy veren biz vatandaşlara yönelik ağır birer hakarettir. Bu sebeple şüpheliden şikâyetçiyim.

Herhangi bir kişi için dahi ileri sürülemeyecek bu sözlerin toplumun göz önünde bulunan, varlığını, gücünü, etkinliğini ve yetkisini halktan alan bir Cumhurbaşkanı için ifade edilmesi düşünce açıklaması ve eleştiri olarak kabul edilemez.

Şikâyet olunan Anayasa, Türk Ceza Kanunu ve uluslararası sözleşmelerce güvence altına alınan, kişinin maddi ve manevi değerlerinden oluşan toplum nezdindeki şeref ve haysiyeti ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın saygınlığını korumaya yönelik TCK’nın 299’uncu maddesinde hükmünü bulan “Cumhurbaşkanına Hakaret” suçunu işlemiş olmakla suç sübut bulmuştur.

Cumhurbaşkanına hakaret suçu re’sen soruşturulan bir suç olmakla beraber şüphelinin açıklamaları nedeniyle şüpheli hakkında Cumhurbaşkanına hakaret suçundan dolayı soruşturma başlatılması için Başsavcılığınıza ihbarda bulunuyorum.

DELİLLER: Şüphelinin 16.01.2016 tarihinde CHP 35. Olağan Genel Kurultayı’nda ve 19.01.2016 tarihinde TBMM’nde CHP Grup Toplantısında yaptığı konuşmalar ve “Twitter” hesabından yaptığı paylaşımlar, şüpheli ifadesi ve ikamesi kabil sair kanuni deliller.

NETİCE-İ TALEP: Yukarıda arz ve izah olunan ve savcılığınızca re’sen gözetilecek diğer hususlar muvacehesinde, şüphelinin eylemine uyan hakaret ve ihbar da bulunduğum Cumhurbaşkanına Hakaret suçlarından şüpheli hakkında gerekli tahkikatın yapılarak kamu davası açılmasını saygıyla talep ederim.”

AKP’DEN AÇIKLAMA..

Kahtalı’nın, 27 Ocak günü Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı şikayet başvurusuna ilişkin olarak AKP’den de şu bilgi verildi:

“Ak Parti Malatya İl Başkanımız Sn. Hakan Kahtalı tarafından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla dava açılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Seçilmiş ilk Cumhurbaşkanına her fırsatta hakaret etmeyi kendine görev edinmiş , 1 Kasım Genel Seçimlerinin mağlubiyeti başta olmak üzere girdiği tüm seçimleri kaybeden ve buna rağmen sadece Genel Kurul Seçimine rakipsiz girerek kazanabilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu parti içi muhalefet hiziplerini bir arada tutmak için CHP Genel Kurulunda , Grup Toplantısında ve şahsına ait Twitter sayfasında Cumhurbaşkanımıza karşı çirkin tavrını devam ettirmekte , yakışıksız , edebe ve hukuka aykırı ifadelere sürekli başvurmaktadır.

Siyasi nezaket ve ahlaktan yoksun bu tavrın tarafımızca kabul edilemez olması ve Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de Cumhurbaşkanına hakaret suç teşkil etmekle birlikte , suça konu edilen “Diktatör Bozuntusu” kelimesi başta olmak üzere Cumhurbaşkanımızı tahfif yada hakaret teşkil eden açıklamalarını kendilerine iade ediyor, Eğer bir Diktatör Bozuntusu arıyorlarsa kendi tarihlerine bakmalarını öneriyoruz.”

Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
  1. Abdullah Özer dedi ki:

    Sayın il başkanım Kahtalı beyefendinin savcılığa dava dilekçelerinin altına şeksiz,şüphesiz imza atıyor,başkanıma teşekkür ediyorum…

  2. bel.personel dedi ki:

    Sn ilbaşkanım başkan Ahmet çakırada suç duyurusunda bulun personel haklarını kesmek için yapılmış bitmiş ihale üzerinde usülsüzlük yapıyor. hakları kesmek için

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."